באנר גורדון 230524

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

איזה בית ספר בחיפה הגיע ל-100% זכאות בבגרות, והיכן עומדים בתי הספר האחרים?

(חי פה בחינוך) – משרד החינוך פרסם אמש (ג' 13/9/22) את התמונה החינוכית, המספקת מידע על המתרחש בבתי הספר בעיר. לכמה מורים בכל בית ספר יש תואר שני ומעלה? מהו מספר הילדים הממוצע בכל אחת מהכיתות בבית הספר ומה אחוז הזכאות לבגרות?


זכאות לבגרות בחיפה

אחוז הזכאות בחיפה עומד על 83.6% מהתלמידים שניגשו לבגרות בבתי הספר השונים בעיר.

ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)
ביה"ס ליאו באק (צילום: ליאו באק)

100% זכאות לבגרות – 172 תלמידות

ב-100% זכאות לבגרות זכתה אולפנת צביה בהדר. 172 תלמידות בית הספר השיגו בגרות מלאה. אחריהן, עם מספר גדול בהרבה של תלמידים, נמצא תיכון ליאו באק עם אחוז זכאות של 98.8%. בית הספר האורתודוקסי הגיע ל-98.1%. תיכון נזירות נצרת הגיע לאחוז זכאות של 97.1% מהתלמידים.

בית הספר הריאלי הגיע לאחוז זכאות של 96.4%, ישיבת יבנה השיגה 96.2% זכאות והתיכון הדתי לבנות עירוני ו' (אמי"ת) הגיע לאחוז זכאות של 94.3%. בית הספר רעות השיג 94.1% זכאות לבגרות.

עירוני א' עם הישג חסר תקדים

בין בתי הספר העירוניים מוביל תיכון עירוני א' עם אחוז זכאות של 95.8, הישג חסר תקדים עבור בית הספר. אחריו נמצא תיכון קריית חיים עם 94.8% זכאות לבגרות, ומיד אחריו אליאנס עם אחוז זכאות של 94.1%. תיכון עירוני ה' במרכז הכרמל הגיע לאחוז זכאות של 88.2%, תיכון בסמ"ת החדש הגיע לאחוז זכאות של 82.1%, תיכון עירוני ג' בנווה שאנן הגיע לזכאות של 80.2% בית הספר אלכרמה הגיע לאחוז זכאות מרשים של 92%, לעומת בית ספר אלמותנבי שהגיע לאחוז זכאות של 62.9%.

5 יחידות מתמטיקה

מעבר לזכאות לתעודת הבגרות, ישנה משמעות גם למקצועות בהם נבחנים ולמספר יח"ל בכל אחד מהם. כך בריאלי הגיעו להישג מרשים בקרב מסיימי 5 יח"ל מתמטיקה, וביה"ס עומד בראש הטבלה עם כ-43% מהתלמידים עם 5 יח"ל במתמטיקה, אחוז גבוה במיוחד ביחס לממוצע העירוני והארצי. בליאו באק לעומת זאת ממוצע מסיימי 5 יח"ל עומד על 31.3% ואילו בעירוני ה' 27.6%.

בית הספר אליאנס (צילום: חי פה בשטח)

מה אפשר ללמוד מהמספרים?

בעבר נתונים אלה לא היו מתפרסמים, מתוך החשש שישפיעו לרעה על הרישום לבתי הספר בהם אחוז הזכאות נמוך יותר שימצאו את עצמם עם מחסור בתלמידים. אך ארגוני ההורים דרשו את פרסום הנתונים בטענה כי זכותם לקבל את המידע הזה ובית המשפט נעתר.

הנתונים מראים את הדבר שהיה ניתן לשער עוד קודם, והוא שבאופן טבעי, בתי ספר פרטיים שבוחרים את תלמידיהם עפ"י קריטריונים מסוימים יגיעו לאחוז זכאות גבוה יותר מזה של בתי הספר הציבוריים, שמגישים לבגרות את כלל התלמידים ללא סינון.

מהי השפעת הפרסום על התלמידים?

דבר נוסף שיש להתת עליו את הדעת, הוא שפרסום הנתונים גורם לתחרות בין בתי הספר, כשכל בית ספר שואף להציג אחוז זכאות גבוה יותר. ניתן להסיק כי יש בכך יתרון, אך אין זה מדויק, כיוון שקיימת מורכבות שיש להתייחס אליה. בי"ס מסוים עשוי לעודד תלמידים לא לגשת ל-5 יח"ל מתמטיקה, לדוגמה, אם לדעת המורים סיכויי ההצלחה שלהם נמוכים. לא פעם צעירים וצעירות אחרי צבא מספרים כי חזרו להיבחן ב-5 יח"ל במתמטיקה כדי להתקבל לטכניון, למשל, לאחר שמוריהם בתיכון לא סייעו להם בכך או אף כיוונו אותם לוותר.

ודאי שישנם מקרים רבים בהם טובת התלמיד היא העומדת בראש סדר העדיפויות, אך אל לנו להקל ראש בהשפעת פרסום נתוני הזכאות לבגרות ובתחרות שנוצרת בין בתי הספר, שלא פעם עלול לבוא על חשבון התלמידים.

לבתי הספר חשוב שכל תלמיד יגיע לקבלת תעודת בגרות, כיוון שאחוז הזכאות מחושב על פי מספרם של כלל התלמידים, כך שבבתי הספר נוצר לחץ גדול סביב הרצון שכל תלמיד ייצא עם תעודת בגרות מלאה, גם אם לא המיטבית עבורו.

לא הכול מספרים ובגרויות

התמונה החינוכית מאפשרת לנו לקבל עוד מידע רב על בתי הספר. נתון מאוד מעניין הוא מספר התלמידים בכיתה בממוצע, בכל אחד מבתי הספר. בעוד שבעירוני ה' יש 30 תלמידים בכיתה בממוצע, בעירוני ג' יש 27 תלמידים, ובחוגים 28 תלמידים, בריאלי יש 32 תלמידים ובליאו באק 34 תלמידים. בעירוני ו' יש כ-27 תלמידים ובאליאנס 33 תלמידים.

השורה התחתונה

התשובה לשאלה איזה הוא בית הספר הטוב בעיר היא מורכבת יותר משנדמה. תלמיד או תלמידה יכולים לעבור תקופה רעה גם בבית הספר שנחשב הטוב ביותר, בעוד שתלמידים אחרים יחוו חוויות מעצימות וחיוביות דווקא בבית ספר אחר, שנחשב הרבה פחות טוב. שני תלמידים יכולים ללמוד 12 שנה באותה הכיתה ולשבת באותו השולחן – האחד ייהנה וילמד והשני יסבול מכל רגע. דבר אחד בטוח, אחוז זכאות כזה או אחר אינו מעיד דווקא על שביעות רצון התלמידים.

ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)
ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)

"התמונה החינוכית משקפת את המאמץ של עובדי ההוראה"

ד"ר סער הראל, מנהל מחוז חיפה:

"נתוני התמונה החינוכית המפורסמים משקפים את המאמץ היום יומי של עובדי ההוראה למען חינוך ילדנו. מברך את תלמידי המחוז על הישגים מרשימים כפי שעולים בתמונה החינוכית. ברכותיי לאנשי החינוך ברשויות מהמחוז הובלתם את התלמידים להצלחה על אף התקופה המורכבת, חזקו ואמצו.
תודה והערכה לשותפים ברשויות ולפיקוח על עבודה מאומצת וההובלה המשמעותית".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

  1. המקום עד כדי כך שבור שהוא מצליח לשבור יותר את השבורים שמגיעים אליו

  2. אבל ראש הממשלה שלנו נטול תעודת בגרות.נקווה שלא ישמש מודל והשראה לצעירים…

  3. ליאו בק. ניהול ומורים מצויינים. חברה מצויינת לנוער. בוקר טוב.

  4. ליאובק . רק ליאובק . ניהול ומורים מצויינים. הרבה מאוד ערכים וחברה מצוינת לנוער.

  5. אפשרי בהחלט לבנות מדד לאיכות ביה"ס שיהיה מורכב יותר מאשר אחוז הזכאים לבגרות. אפשר להעביר שאלונים של שביעות רצון התלמידים, עד כמה הם מרגישים שהצוות קשוב אליהם, בריונות בביה"ס, פעילויות חברתיות וכו'. רק צריך להרים את הכפפה ולהשקיע קצת. לא הכל ציונים, גם בתיכונים

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...