הקשר הצרפתי של חיפה • ד"ר דוד בר און

מרכז תרבות צרפת ע”ש גסטון דפר | ד"ר דוד בר און

ידידות חוצה יבשות

(חי פה – אדריכלות) – הקשר הצרפתי עם חיפה החל להירקם כבר במאה ה-12, עם בנייתו של מנזר הכרמליתים הראשון בסטלה מאריס. הקשר הלך והתפתח ועבר גלגולים שונים, עד לבניית המנזר ״גבירתנו על הר הכרמל״ במאה ה-19. הלולאה האחרונה בקשר זה הוא מרכז תרבות צרפת, ברחוב אליהו חכים 6 בשכונת… כרמל צרפתי, אלא מה?!

מרכז תרבות צרפת ע”ש גסטון דפר

הבניין של מרכז תרבות צרפת ע”ש גסטון דפר הוקם בשנות ה-90 ע״י הקרן לחיפה, עפ"י תוכניתם של האדריכלים ע. זוהר ומ. אורן, כיוזמה משותפת של עיריית חיפה ועירית מרסיי, ביטוי לידידות בין שני ראשי הערים.

מרכז תרבות צרפת ע”ש גסטון דפר | ד"ר דוד בר און

גסטון דפר (Gaston Defferre)

גסטון דפר, ראש העיר של מרסיי, כרת ברית ”ערים תאומות” עם חיפה בשנות ה-50, בימי כהונתו של אבא חושי כראש עיריית חיפה. שני האישים השתייכו לאותו זרם פוליטי: דפר היה חבר המפלגה הסוציאליסטית הצרפתית ואילו אבא חושי היה חבר מפא”’י. בזמן מלחמת העולם השנייה לחם דפר בשורות תנועת ההתנגדות לכוחות הכיבוש הגרמניים. לימים שרת גם כשר בממשלת צרפת, אך ייזכר במיוחד כראש העיר המיתולוגי של מרסיי, תפקיד שכיהן בו במשך 33 שנים.

מרכז תרבות צרפת

ייעודו של המרכז הוא המשך קידום קשרי התרבות בין חיפה לצרפת, כמו מרכזים דומים בערים אחרות בישראל (תל אביב, ירושלים) ובעולם כולו. המרכז מקיים אירועים שנועדו לקרב ולהפיץ את תרבות צרפת באמצעות קורסים ללימוד צרפתית, פסטיבלי סרטים, הרצאות, הופעות וכיו"ב, והוא מהווה למעשה זרוע תרבותית של שגרירות צרפת בישראל.

תודתי לאדריכל ואליד כרכבי עבור המידע אודות מתכנני הבניין.

הגיבו כאן לכתבה