כשהמנהיג שהובטח הוא לא המנהיג שהתקבל – שיעור מהמקרה של חיפה

(חי פה – פרשנות) – התמונה של ראש העיר עינת קליש רותם יוצאת השבוע בסערה מאולם המועצה ומבטלת את ישיבת המועצה, לאחר עימות מול ועד העובדים, עימות שהחל כרבע שעה מתחילתה, הייתה תמונה עגומה מאוד.

תמונה זו מהווה רק מצג אחרון בסדרה ארוכה של תמונות אשר ממחישות את קריסת המנהיגות בעיר חיפה. ניתן לדמות את מצבה של ראש העיר לאצן אשר התחיל את ריצתו לפני כמעט ארבע שנים ואשר לאט לאט מאבד את איבריו בדרך לקו הסיום.

עוד בתחילת המרוץ כבר איבדה ראש העיר את הפה והעיניים לאחר שהתנתקה מהתקשורת ומקשר תדיר עם הציבור, לאחר כשנה איבדה את הלב והכבד כשמחקה את חזון העיר מהקדנציה הקודמת מבלי להציע חלופה, וכעבור עוד שנה כבר איבדה את הרגליים והידיים כשבכירים וזוטרים בעירייה עזבו אותה בשרשרת ארוכה.  כעת, לאור מופע האימה במועצת העיר כבר ברור לכל שהיא איבדה גם את הראש.

המשמעות היא אחת, נכון להיום אין לעיר חיפה מנהיג ששומר עליה.


הכתובת הייתה על הקיר

אני מניח שקליש לא התכוונה שכך תיראה הקדנציה שלה. אף אחד מאתנו לא רצה שכך זה יראה, אבל בכל זאת זהו המצב בו אנו נמצאים. אז אולי כדאי לפחות לחשוב על הסיבה שבגללה הגענו למצב העגום הזה. ואולי התובנות מההתפרקות הזו ישרתו במעט את המועמדים העתידיים לראשות העיר שעד כה לא הביאו שום חידוש אל המרחב הציבורי.

חידוש שכזה הוא חיוני מאוד לעיר כמו חיפה והוא יקרה רק אם נבין מה הייתה הטעות המרכזית של קליש מתוך שלל הטעויות שעשתה לאורך הקדנציה. לשיטתי, הטעות המהותית ביותר שלה היא פירוק המערכת העירונית, ללא יצירת חלופה מעשית, תוך הרס שיטתי ומוחלט של מנגנוני ויסות הכוח שלה. לכאורה נשמע כאילו ויסות כוח הוא דבר מגביל, אבל מנהיג אמיתי מבין שוויסות כוח אינו מהווה אילוץ אלא הזדמנות. זהו כלי שמאפשר למנהיג לחזק את הלגיטימציה האמיתית שלו בעייני הציבור בעיקר באמצעות שמירה על השיח הדמוקרטי, אי אפשר בלי זה.

משבר קשה בין עובדי העירייה לראש העיר – צפו


מותה של הדמוקרטיה העירונית בחיפה

וכך קרה שהדבר הראשון שהחריבה ראש העיר קליש הוא את השיח העירוני. אותו שיח אשר אין שני לחשיבותו. השיח אשר מעצב את העתיד של העיר, מבטא את סדרי העדיפויות שלה, וכמובן מעודד את צמיחת המנהיגות העתידית שלה.

את כל אלה החריבה קליש באמצעות דיכוי ועדי השכונות אותם כינתה "פיקציה", לחימה עיקשת בנציגויות, ארגונים וועדים, הרס השיח במועצת העיר, התנכרות לתקשורת ובכך למעשה הרעילה הקרקע ממנה אמורה לצמוח המנהיגות העתידית של העיר.

התוצאה היא שעל אף גודלה של העיר, עוצמת ההון האנושי שבה והמורשת המפוארת שלה, אנו נעדרים שיח מנהיגותי בין-דורי. בגלל האדמה הציבורית החרוכה, הצליחה קליש ליצור את האשליה כאילו היא מתנהלת בעולם בו היא המנהיגה האפשרית היחידה, כי לפי דבריה היא זאת אשר תמשול כאן עוד שלוש קדנציות (מבלי שיש לכך ביסוס כלשהו בדעת הקהל החיפאית).
ניתוק מושלם…


לא הבטיחה לקיים

אנו חיים בתקופה בה דומה שגם המנהיגות הלאומית אינה חשה צורך לקיים את הבטחותיה ואינה מחויבת לאמירותיה שלה. פוליטיקאים הופכים את עורם יום אחרי היבחרם, קובעים ומצביעים נגד האינטרסים המובהקים של שולחיהם, ומתמחים בהופעות ממלכתיות עתירות בסיסמאות ונעדרות תוכן מהותי.

בשלטון המקומי בכלל ובעיריית חיפה בפרט, אין שום סיבה להגיע למצב הזה.
בגלל יציבות המערכת השלטונית המקומית, מנהיגים מקומיים צריכים להיות הרבה יותר אמיצים, הרבה יותר מחוברים והרבה הרבה יותר מעשיים. נראה שראש העיר הנמצאת כרגע בחסן שוקרי נעדרת את כל אלה, אבל זה ממש לא צריך להיות המצב עם ראש העיר הבא.ה.

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  על זה אמא שלי זל נהגה לאמר:
  ״אז רעדען איז געווען א פאך, זי הוט געווען א מליונר״
  משמע: ״אם דיבורים היה מקצוע, היא הייתה הופכת למליונרית״

  1. זהבה אמר/ה

   אם הניתוק והיהירות היו פעמון היתה מצלצלת 24 שעות ביממה 365 ימים בשנה… קללה…

 2. התמנון אמר/ה

  "התוצאה היא שעל אף גודלה של העיר, עוצמת ההון האנושי שבה והמורשת המפוארת שלה,"

  גודלה? אתה צוחק… חפש בוויקיפדיה 🤣
  עוצמת ההון האנושי? דוגמא?

  מה עוד אפשר לבקש מיועץ לשעבר ליונה יהב… זה בקורות חיים שלך… תודה על דעה משוחדת ולא רצויה.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   שלום מר תמנון,

   לא הבנתי איפה הבעיה. ראשית נתחיל מהסוף, לא שימשתי יועץ עבור יונה יהב לאורך כל שירותו. הייתי ראש מטה צעירים שלו בבחירות בשנת 2003. לאחר הניצחון נכנסתי כעוזרו של סגן רה"ע צבי דהרי ז"ל ולאחר כחמש שנים יצאתי מהעירייה לקריירה עצמאית. לא הבנתי מה הבעיה עם הגודל של העיר? האם חיפה היא עיר קטנה? עוצמת ההון האנושי מתבטאת בפעילויות שונות ומגוונות, אשר כוללות פעילות קהילתית, פעילות יזמית חברתית בכל מיני סדרי גודל, פעילות של קבוצות אינטרס וסגגור ועוד ועוד. כמובן שנצפה לראות הלימה בין הון אנושי והון חברתי, ואת זה יש בחיפה בשפע.

  2. ובערת הרע מקרבך אמר/ה

   לא מסכים עם שגיא, מסכים עם תמנון.
   כולם יודעים מה היה כאן בקדנציה הקודמת: שחיתות משגשגת ולא נרחיב עתה. והנה גם אתה החילות משכשך שם,הרחת את הדבש, ועתה כצפרדעוני שעבר לבריכה הגדולה, אתה פותח פיך ומקרקר לנו על "הון אנושי", משל קבלת מ"א בסחר עבדים. על "בזבוז" ובעיקר על "מופע האימים של ראש העיר" ושאר סופרלטיבים כיד דמיונך על קאליש הנבחרת. הרי היו אלה חברי המועצה ושלוחיהם, בעלי המינויים הנפוטיסטים בכל מחלקות העיר שטרפדו הישיבה בצעקות אימים, כל מי שהיה שם יודע זאת (כלומר אינך בוחל גם בשקר הבוטה ביותר). כאילה שמה של ד"ר עיגת קאליש (ד"ר לאורבנולוגיה ולא כמוך, שכולך "תכנון מדיניות" גדולה אחת, הפועלת כנראה רק לטובתך), ניתן להכפשה חופשית!!… ראה תשובתך המגוחכת והמסתבכת (שהרי תמנון רק ציין שהיית יועץ): לא שימשתי יועץ עבור יונה יהב לאורך כל שירותו. הייתי ראש מטה צעירים שלו בבחירות בשנת 2003. לאחר הניצחון נכנסתי כעוזרו של סגן רה"ע צבי דהרי ז"ל ולאחר כחמש שנים יצאתי מהעירייה לקריירה עצמאית."… או קיי לא היית "יועץ" היית "עייצעס גייבער" היית ועדין הינך "יועץ" נכבד בברנז"ה הזו (יחד עם סופי נקש "הבלתי משוחדת" ועוד) חוסה מתחת לכנפי האלבטרוס יהב שחלף הלך לו… עם הרהורי חזרה לתפקיד (כן, הוא האביר על הסוס הלבן שיצילנו מידי ד"ר קאליש… פחחח), מגן על כל שעל מחולל ומושחת בעיריתנו, וכנגד מי? כנגד אדריכלית וד"ר מבריקה לאורבנולוגיה שיודעת את תפקידה (שהוא בראש ובראשונה לנקות מועצתה ומחלקות עירייתה הלוקות בשחיתות, בירוקרטיה ונפוטיזם ממאירים מזה שנות דור!)
   לא סתם מתנגת לה כאן, סימפוניה של צריחות "געוואלד" מצידכם. שאתה ונקש מזמרים בה כ"צמד רעים" בפסטידל, הלא תבוש!

  3. העיר השלישית בגודלה בארץ אמר/ה

   זה שהארץ בגודל מטבע חמישה ש"ח זה כבר סיפור אחר.
   תיתפס לדברים טיפה יותר רלוונטיים, לא עדיף?

 3. אבי כהן אמר/ה

  גם בחיפה, גם בארצי וגם במקומות נוספים.
  "הציבור מט… ולכן הציבור משלם, מה שבא בקלות, באותה הקלות יעלם.." 🤦🏼‍♂️

 4. חיפה אמר/ה

  תזכר לדראון עולם כאשה קטנה מסכנה ועלובה עם רגשי נחיתות קשים, עבריינית מורשעת שהרסה את העיר ומה שהיא הרסה ב 3 שנים יקח 10 שנים לתקן. שתחנק מעצם בגרון אנן

  1. יכול להיות שאתה צודק אמר/ה

   רק מה הבעיה?
   שלעומתה לא זכורים או יזכרו לדראון עולם כל שאר עריצי העירייה שהורסים את העיר לא פחות, רק שאף אחד לא בחר אותם, וכולם משלמים להם.

 5. אייל אמר/ה

  מי שהרס את השיח עם הציבור היה יונה יהב. ביטל את תקציב הקשר עם הציבור (ועדי שכונות) והפך אותו לעוד תקציבי שלטים של דוברות מיותרת וחלולה. לצערנו קליש הלכה בדרכו של הכושל הקודם.
  עיריית חרפה עם ראש הועד שהאח שלו גם נציג בכיר במועצה (לא בעייתי בכלל…) תכשיל כנראה גם את ראש העיר הכי מוצלח.
  לכן, מה שבאמת צריך זה ראש עיר שמסוגל לבצע מהלכים ארגוניים מרחיקי לכת להקים מחדש עירייה כושלת מנופחת ומסואבת שמלאה בכפילויות ומאות בכירים ש"עובדים" – עלינו בעיניים.
  הרעיון להקים את מנהלת 2030 כמיני-עיריית יועצים מקצועיים כתחליף לכל האגפים הקורסים, נבע מחוסר היכולת / רצון להילחם לעצב מחדש את העירייה על שלל כושליה שעשור וחצי דגרו והרחיבו גרעונות עתק, ניפחו ארנונה, דירדרו שכונות שלמות בסגירת מוסדות ציבור כמו בתי ספר והשאירו עיר מלאה בניינים ריקים, הרוסים, נטושים, בעודם מספרים מהדמיונה על אלפי חדרי מלון בבנייה ובוכים מנגד על מדינת תל אביב, מדינת ירושלים.. היום היה עוג הדנייתי בוכה על מדינת טירת הכרמל?
  קליש הגיעה לעירייה הכי בעייתית בישראל, עם מוסר עבודה של "אני פה בקביעות ומה תעשו לי?" ועד שקבלת הפנים שלו הייתה שביתת איסוף זבל כי ראש העיר העזה לבוא בדרישות.
  חיפה עיר בעצירה כמעט מוחלטת. מחירי הדיור מספרים את זה. 8 מליון שקל לדירה עם חלון לים התיכון בתל אביב, פי שלוש ממחיר דירה דומה בחיפה. מליון מ"ר משרדים בבנייה בתל אביב, פי 15 מהנבנה בחיפה. מליון מ"ר משרדים בכניסה לירושלים, פי 15 מהנבנה בחיפה. 1.7 מליון מ"ר משרדים בראשון לציון במתחם האלף בבנייה. לחיפה אין לא רק חזון, אין גם ביקושים. עיר בהקפאה של 20 שנה שדורשת רה-ארגון מוחלט בעירייה ושואבת שני שליש מתקציב הפיתוח להוצאות שכר מופרזות. מתכון מנצח…
  בהצלחה לראש העיר הבא. באמת ובתמים. כדי להוציא את עיריית חרפה ואת חיפה מהקפאון וחוסר החזון, דורש אדם חזק מאד, מנהל עם הרבה נסיון – לדעתי רצוי מהשוק הפרטי, תואר שני במנהל עסקים / נסיון בהבראת ארגונים ציבוריים. לצידו מומחה חדשנות (CINO) ואדריכל עיר שלא בא להרוס את חיפה ולהיכשל באכיפה ובכל תחום של תכנון כמו הנוכחי. לא מספיק שיהב נכשל בענק, הביא את ווטרמן שחירב את איכות החיים בתכנון מזעזע וחסר מעוף לחלוטין שממשיך להשתכפל בנאות פרס, שעל תכנונה הכושל מרובע מע"ר לרובע שינה עוד נבכה עשרים שנה קדימה.

 6. יעקב אמר/ה

  האשמה על שרת הפנים שלא מסלקת את כל הנהלת העיריה וממנה ועדה קרואה.
  תושבי חיפה הוכיחו לאורך עשרות שנים,
  שאינם מסוגלים לבחור הנהגה הולמת.

  1. נכון אמר/ה

   התכוונת שרת על הפנים.
   איילת שקד האכזבה הכי גדולה בפוליטיקה שלנו.

 7. תושבחיפאי אמר/ה

  היא גירשה כמה מושחתים ואלה שנשארו עושים מרד, מפחדים לאבד מקום פרנסה.

 8. צפוני אמר/ה

  עינת קליש, למען כבודך האבוד ולמען כבוד העיר חיפה הגיע זמן שתבואי מול אזרחי העיר, תודי שנכשלת כישלון טוטאלי ותשימי את המפתחות.
  לשנינו ברור שאין לך שום סיכוי בבחירות הבאות וגם אם יתמודד מולך חזיר הוא ייקח בקלות.
  דיי מספיק תוותרי לנו ונצא לדרך חדשה.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   מסכים

 9. קילשון אמר/ה

  נו ומה עם תפירות מכרזים כאלו ואחרים והדרת בעלי מקצוע מוגדרים בחוק מזכאות להתמודדות במכרזים?? הכל גועל נפש!!
  ומה עם נסיון לקדם עובדות בלשכת סגני ראש העיר לתפקידים במנהלים אחרים??

 10. עוזי אברהם אמר/ה

  המכה הגדולה שתנחת על כולנו נקראת דוד עציוני שכה מעוניין לקבל את ראשות העיר, הילד הזה עבד כל כולנו בבחירות הקודמות ועל אף כל הסיפורים וההבטחות למיניהן, הרי שהכל היה שקר, ובכך הוא גם הוכיח לכולנו שאינו אמין, והבעיה של הילדון שהוא מחפש בסך הכל הכנסה בטוחה עבורו.
  האיש הפכפך עד למאוד ורבים אינם מוכנים לתמוך בו !
  תכניסו את זאת טוב טוב לראשכם והיזהרו !!!!!!

 11. פרשן אמר/ה

  אולי מספיק הרגה את העובדים הרגה את העיר מכל הבחינות רואים ושומעים מספיק ועד העובדים רק מדבר ולא עושה אז יאללה פעם אחת שביתה כמו שצריך תברואה חינוך מיוחד תוך כמה שעות יעשו כי התושבים לא ייתנו לזה יד מספיק אנחנו לא תמימים פוליטיקה בגרוש הגיע הזמן שהועד שקיבל מנדט לשביתה יעשה מה שצריך ואין להתחשב באף אחד ארנון בר דוד הבטיח להעלות שכר איפה מר בר דוד תפתח את הפה

 12. בתיה אמר/ה

  נשאר עוד שנה חודש לסבל של תושבי חיפה!!!!

 13. זלמן אמר/ה

  יזמים פרטיים ביקשו לבנות על הכרמל. הם פנו למשרד אדריכלים מוביל והוא העסיק אדריכלית זוטרה אשר לאחר הצגת התכנון שעשתה, נענה המשרד כי באם האדריכלית תשאר במשרד העבודה כולה תלקח ממנו. האדריכלית פוטרה מהמשרד. תנחשו איך קוראים לה?
  רמז – היא לא השתפרה במשך הזמן שעבר.

 14. נפתלי בלבן-אוברהנד אמר/ה

  דר' שגיא פוליטרוק שכותב בשפה רהוטה.
  אולי הוא לא מרוצה מראשת העיר כי היא לא חברה של הטייקונים השולטים כאן עשרות שנים.
  חבל שהאתר הזה הרים דגל אנטי…
  הייתי שמח שהאתר היה מאוזן יותר.
  מה לעשות?
  יש הלוקחים דוגמה מערוץ 11
  ויש הלוקחים דוגמה מערוץ 14…

 15. אורי אמר/ה

  משרד הפנים חייב להתערב ולמנות ועדה קרואה ולמנות אישיות בכירה עד הבחירות הזוי ומפחיד מזל שזה בחיפה
  ולא ברמה הארצית נקווה שתושבי חיפה למדו לקח וידעו להצביע למה שטוב ולא בגלל שנאה למישהו נקווה😃😃

 16. Chery אמר/ה

  בלי להכנס לפרטים- היא לא מתאימה לנהל עיר.!!! היום לא כל מתאים מעוניין להכנס למדמנה הזאת. אלוהים " יצר" שכבה דקה מאד של בני אדם בעלי כישורי מנהיגות. בואו נחפש אותם…כבר עכשיו.!!!אחרת נמשיך ליפול בידי תאבי פרנסה לעצמם.

 17. עוזי אברהם אמר/ה

  מה מעצבן את "עוזי" היום ?
  מעצבן אותי לראות כאן תגובות שונות של אזרחים ממורמרים בהקשר לכל מה שקורה בעירנו שאיבדה רבות ממשקלה בפרק זמן כה קצר, והכל בגלל מערכת ניהולית כה כושלת וכה בעייתית, והכל בסך הכל כאן בגדר של תגובות..
  נכון הדבר שרובם רוהן של אותן תגובות מאשימות את ראשות העיר, אך משום מה שאיש לא העלה שהאשמים העיקריים בנוסף לראשת העיר, הם אותם אלו שנסחפו בבחירות אחרי הבטחות שווא ובחרו בה, ואיש מהם עד היום לא צייץ ואף לא ציין כאן על טעותו בבחירתה של ראשת העיק עינת קליש.
  לכן היזהרו מאוד בבחירתו של ראש/ת העיר הבא והיזהרו מאוד מלבחור באותו דוד עציוני שכה משתוקק לבחירתו, משום שהדמות הזאת לחלוטין כלל אינה אמינה לנהל את עירנו חיפה.
  אותו דוד עציוני ממש שיקר את קהל בוחריו והחליף אף את עורו מספר פעמים.
  אצלי ועוד אצל רבים הוא נחשב ככישלון אחד גדול ובלתי אמין !
  הפעם כדאי מאוד שנבחר באדם אמין בעל כישורים ולא בעל סיפורים והבטחות שווא.
  אוהב אותכם
  עוזי אברהם

 18. קורא אמר/ה

  מה שלא יהיה עם היגיון ושכל יגיע בסופו של ענין בבחירות הבאות מי שלא יגיע יטיס אותה בנוק האוט ,והיא שיכלה לסיים באמצע עם תירוץ רפואי או אחר תיזכר לדיראון עולם ככשל האורבני הגדול בישראל !
  שכל וחוכמת חיים לא קשורים להשכלה !!! מעבר לעובדה שאת מחיר הכישלון היא תישא כל חייה ולא הסגן שהוא למעשה מושך בחוטים אבל לא באחריות הסופית .

 19. אריה אמר/ה

  קליש איבדה את הליגיטימציה שלה בתור מנהיגת העיר ביום שהחליטה שחזירי בר הינה חיה לגיטימית בחיפה

 20. א חיפה אמר/ה

  מה שקליש עשתה עד עכשיו יהב לא עשה ב15 שנה. ככה יעשה למי שנלחם בשחיתות. תראה מה קורה בליאו בק למשל. 40 שנה התלמידים נשמו לרווחה אסבסט פריך. אף מנהיג לא רצה להתעסק עם זה. קליש כן, ובגלל שכמותך לא נותנים לה אמון ושמים לה מכשולים. נלחמה בחזירים ושמה גדרות הפרדה. תיקנה כבישים שלא היו חלק מהנסיעות של יהב כמו שדרות הצבי ויצחק. ובעיקר חיסלה את תרבות המעטפות.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אתה רציני? כמוץ המקורבים שהכניסה קליש לעירייה מחווירה לעומת מה שהיה בתקופת יהב. ואם נוסיף לזה את שרשרת הבכירים המקצועיים שהיא הביאה ונטשו אותה, ואם נוסיף לזה את מקורביה שברחו ממנה, ואם נוסיף לזה את הבלגן בעירייה ואת דוח ברלב המזעז אז אפשר לומר בבטחה שקליש שמה בכיס הקטן את כל העוולות שצברה הייר מקום המדינה ואף עלתה עליהן.

 21. אזרחית כואבת אמר/ה

  נכשלנו איתה ולכן משלמים את המחיר העיר מוזנחת מספיק לטייל ברחובות לראות את ההזנחה וכן את הכבישים שלא מרובדים לאן הולכים כספי הארנונה ? נקווה שלא תיבחר לעולם

הגיבו כאן לכתבה