האנדרטה לחיילי נפוליאון על הכרמל בחיפה • ד"ר דוד בר און

האנדרטה לחיילי נפוליאון, מנזר סטלה מאריס | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

אנדרטת הפירמידה לזכר החיילים הצרפתים

במרחק של כ-300 מטרים בקו אווירי, מערבה ממנזר הנזירות “גבירתנו בכרמל”, שוכן מנזר הנזירים “סטלה מאריס”, הראשון מבין השניים שנבנו על הכרמל ע”י מסדר הכרמליתים.

מסדר הכרמליתים

מסדר הכרמליתים נוסד במאה ה-12, בעקבות מסע הצלב השלישי, ע”י נזירים צרפתים שחיו במערות שונות על הכרמל, כגון מערת אליהו הנביא. במאה ה-13, אחרי ניצחון הממלוכים על הצלבנים וכיבוש עכו, גורשו הכרמליתים מן האזור. אחרי כ-400 שנה, במאה ה-17, אחרי מאמץ דיפלומטי, השלטון העות'מני העניק “חסות” לכרמליתים על אדמות אזור זה של הכרמל (המכונה מאז “הכרמל הצרפתי”) וכן אושרה בניית מנזר.

בניית המנזר החלה ב-1767 אך לא הושלמה. ב-1799, לאחר כיבוש מצרים, החל נפוליאון במצור על עכו והמנזר הוסב לבית חולים עבור חייליו.

בית חולים לחיילים הצרפתים

המנזר הוסב לבית חולים עבור החיילים הצרפתים שחלו בדבר ובמחלות אחרות. כידוע, נפוליאון נכשל בכיבוש עכו ונאלץ לסגת מארץ ישראל. החיילים החולים הושארו במנזר, אך הכרמליתים שוב גורשו ע"י הטורקים בגלל שיתוף הפעולה שלהם עם הצרפתים, והמנזר נהרס פעם נוספת.

האנדרטה לחיילי נפוליאון, מנזר סטלה מאריס | אייר וכתב: ד"ר דוד בר און

האנדרטה לחיילי נפוליאון

 ב-1803 חזרו הצרפתים למקום, אספו את עצמותיהם של החיילים שנפטרו וקברו אותם בקבר אחים. מעל הקבר הוקמה אנדרטה בצורת פירמידה, כסמל למסע נפוליאון למצרים. על אחת הפאות חרוט ציטוט בלטינית מקינת דוד: “איך נפלו גיבורים בתוך המלחמה”.

בנייתו מחדש של המנזר

ב-1826, האב קסיני (Cassini), חבר המסדר ואדריכל, החל לבנות את המנזר מחדש בצורתו הנוכחית ובזה מסתיימת שרשרת גירושי הכרמליתים, המלווה בהריסתו ובנייתו מחדש של מנזרם, שנמשכה כ-700 שנה.

3 תגובות
 1. רון אמר/ה

  המנזר יעבור תמ״א אצל קליש חחח

 2. עוםרה אמר/ה

  מעניין מאד גרתי בסביבה הרבה שנים ולא ידעתי שתחת האנדרטה יש קבר אחים.

 3. נילח אמר/ה

  כתבה מעניינת ומחדשת.
  נוף נערותי

לא ניתן להגיב