החיפאים שרוצים דו-קיום עם החזירים ◄ זווית קצת אחרת

חזירים בחיפה (צילום: אלבום פרטי)

קבוצת חיפאים טוענת שיש להניח לחזירים לחיות לצידנו וכי הבעיה האמיתית היא בכלל בנו

לצד התושבים הרבים שזועמים על כמויות החזירים בחיינו, ישנה גם קבוצה של חיפאים שמאמינים בכל ליבם שחזירי הבר היו באזורינו עוד לפנינו, ולמעשה אנחנו אלה שדחקנו אותם החוצה מביתם, כשבנינו את מנהרות הכרמל וכשהרחבנו את בניית השכונות בעיר, ששטחיהם היו בעבר ואדיות. מבחינת אותם תושבים, דילול חזירים הוא רצח לכל דבר ויש למצוא את הדרך לחיות לצידם מבלי לפגוע בהם. אחת מהטענות המרכזיות של התושבי הללו היא שמחקרים מראים כי דווקא דילול החזירים הוא שגורם, בסופו של דבר, להתרבותם המואצת וחסרת הרסן. לדבריהם, פעולות הדילול יוצרות אצל החזירים מצב קבוע של מתח ומצוקה, שמביאים לכדי כך שהם מולידים עוד יותר צאצאים.

חזירי חיפה - הדור הבא (צילום: עומר מוזר)
חזירי חיפה – הדור הבא (צילום: עומר מוזר)

שביעות רצון מעצירת הדילול

לגבי תפקודה של ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם בעניין החזירים, קיימת שביעות רצון גורפת בין חובבי החזירים. כזכור, מיד עם כניסתה לתפקיד ראש עיר, הכריזה קליש רותם על הפסקת הדילול לאלתר. מנקודה זו, כבר אין תמימות דעים, בין תומכי החזירים יש הסבורים שראש העיר הנוכחית קיבלה ירושה קשה מראש העיר הקודם יונה יהב, כאשר יהב דילל כמה מאות חזירים בכל שנה, ומבחינתם זוהי הסיבה שכיום ישנם יותר חזירים, ועם התוצאה הזו קליש רותם נאלצת להתמודד. לעומתם, ישנם בין התומכים בחזירים כאלה שסבורים שכאשר מפסיקים את הדילול, צריך למצוא תחתיו דרכים אלטרנטיביות להתמודדות איתם, כפי שנעשה, לדבריהם, במקומות שונים בעולם, במצבים שכאלה, בהם חיות בר פולשות לאזורים העירוניים.

"אפשר להתמודד עם החזירים, צריך למצוא דרך לטפל בפחי האשפה"

"אני אוהבת בעלי חיים", אומרת הפעילה החברתית טלי מואב, תושבת כרמליה, "אבל את חיות הבר אני מעדיפה מחוץ למרחב העירוני. אפשר להגיד שאני אוהבת חזירים בדיוק כפי שאני "אוהבת" תנים, נמיות, עורבים, מיינות ודררות. אבל אין שום ספק שהטיפול בנושא מינים מתפרצים כשל", היא אומרת.

"קראתי עשרות רבות של מחקרים בנושאים האלה במגוון שפות והבנתי מה עושים בעולם. זוהי בעיה עולמית הנובעת מפיתוח יתר, שסגרי הקורונה אף החריפו אותה. כאן בחיפה אלה חזירי הבר, בתל אביב יש את התנים ובמצפה רמון אלה יעלים. ברחבי ישראל יש ציפורים שמחסלות את אוכלוסיית הציפורים המקומית, ובעוד מקומות בעולם יש בעיה עם חיות אחרות (צבאים, רקונים, דובים, אליגטורים ועוד) הם מגיעים לעיר (המפתה). אם יהרגו אותם, לכאורה זה פתרון קל. אבל במדינת ישראל החוק אומר שאין לירות במרחק הקטן מ-500 מ'".

"הרג של חזירים מצמצם אותם בטווח הקרוב בלבד ובטווח הרחוק יהיו יותר חזירים", אומרת מואב, "מחקרים מראים שהרג חזירים יוצר צמצום זמני, שמביא להבשלה מינית מוקדמת של החזירות ולמחזורי רביה מוגברים. אמצעי מניעה או עיקור/ סירוס אינם מעשיים, אז מה כן? לדאוג לסניטציה. אין לי שום ספק שאפשר היה לצמצם מאוד את בעיית החזירים, אם היו מצליחים להתמודד עם בעיית פחי האשפה. היה צריך למצוא פתרונות לבניית פחים עמידים שלא ניתנים לפתיחה על ידי חיות".

פחים שהפכו חזירים בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

"כל כך הרבה אוכל נזרק, אי אפשר להאשים את החזירים שהם מגיעים"

"החתמת החיות הפכה למשהו שכיח, כאשר עדיין ישנה האכלה יזומה שלהם. לכן הדרך היא מניעת מזון זמין. את החזירים ש"כועסים" אותם יש להרחיק. זה יעיל יותר מלגדר את התושבים.
אנחנו חברה בזבזנית, כמויות המזון הנזרקות הן עצומות וברגע שזורקים, אי אפשר להאשים חזירים שבאים לאכול במזנון פתוח. חייבים לסגור את פח האשפה כדי שלא יהיה להם פה בופה. אני גרה ליד בית ספר בשכונה שיש בה לא מעט חזירים. כמות האוכל שנזרק עצומה. ללא ספק, האוכל בפח האשפה מחוץ לבית הספר מושך לכאן חזירים. הורים שולחים סנדוויץ' עם הילד שבמקרה הטוב חצי ממנו הולך לפח. אם זה לא מספיק, הצהרונים זורקים כל יום לפחי האשפה כמות עצומה של אוכל שלא נאכל, והחזירים באים. חוש הריח שלהם מפותח מאוד, לכן הם הופכים את הפחים. הייתי מצפה שיטמינו את הפחים או שישתמשו בפסולת האורגנית לקומפוסטרים מוטמנים (גם זו דרך לצמצום פסולת)".

חזיר בר בשכונת כבביר בחיפה (צילום: שי כרמי)
חזיר בר בשכונת כבביר בחיפה (צילום: שי כרמי)

"להאשים את מאכילי החתולים בבעיית החזירים זה מגוחך"

"כשיש פה אוכל, אפשר להאשים את מאכילי החתולים? הרי מדובר בכמויות מזעריות. אנשים כבר הבינו שאסור להמשיך ולהאכיל את החזירים. בעבר אנשים היו זורקים זבל מהחלון והחזירים היו באים ואוכלים. אבל אנשים הבינו את הנזק בהאכלת חזירים והתופעה הזו הצטמצמה מאוד. אם יש חזיר אחד או שניים שהם סוררים, בהם צריכים לטפל. לפני שנה טיילתי בחוץ עם הכלבה שלי והייתה פה חזירה פצועה ברגלה. ילדים התחילו לרדוף אחריה ולנסות להציק לה. פניתי לעירייה ואמרתי שייקחו מכאן את החזירה. כאב לי הלב לראות ילדים רודפים אחריה ורוצים להתעלל בה. רוב הפגיעות והפציעות במפגשים בני אדם וחזירים נובעים מהבהלה. יש כאלה שנבהלים ומתחילים לרוץ, נופלים, מועדים ונפצעים".

חזירופוביה מובנת

"נושא החזירופוביה הוא מאוד מובן", אומרת מואב, "הרי אנחנו גדלים על התפיסה שחזיר זו חיה טמאה, שהוא חסר חן, מלוכלך, מסריח ושאר מחמאות. לאור זה, מפגש איתו לא ממש מפתה". היא אומרת. "אבל בתרבויות אחרות, כמו במזרח הרחוק, חזיר גדל עם אנשים בבית. יש בעולם תופעה של חזירי מחמד. אבל מובן לי כל הנושא של חזירופוביה, כל אחד והחרדות שלו ואני מסכימה שחזיר שרץ אליך הוא לא דבר נעים. כשזה קורה צריך להיצמד אל הגדר ולהניח לחזיר לחלוף. כאמור, אלה המוחתמים הם שמתעניינים בנו. שיטות נוספות הן גידול צמחיה מותאמת ללא השקיה. צמחיה מקומית שגדלה ללא השקיה בשטחי הבר, בהרים ובוואדיות, אינה אטרקטיבית עבור החזירים. שתילת חצבים משמשת מאות בשנים במזרח התיכון למניעת פגיעה בשטחים חקלאיים. כיוון שזה לא מגובה במחקרים, העירייה לא מעוניינת לבדוק את האפשרות לשתול חצבים שיסייעו בהרחקת החזירים וחבל".

"לגבי חזירים שרצים לכביש", אומרת מואב, "ברור שקיימת סכנה גדולה, אבל כפי שאנחנו צריכים לשמור על חוקי התנועה ולהקפיד להיות זהירים, כך גם כאן. יש להיזהר מלפגוע בילדים שרצים לכביש, לשים לה לקשישים, לקורקינטים וכו', שעלולים, כפי שקורה, להפתיע אותנו בכביש. אז זהירות בדרכים תמיד מתבקשת."

חזיר בחיפה (צילום: ירון כרמי)

"בעיניי החזיר הוא חיה יפה"

"אני נגד דילול של חזירי בר", אומרת אירית גלילי. "בעיניי החזיר הוא חיה יפה. יש גם הגזמה לגבי כמות החזירים שיש כרגע בעיר. בתקופה האחרונה אני רואה מעט חזירים ברחובות ולצערי נעלמו המשפחות החינניות. אני חושבת שאחת הסיבות שהם מגיעים לרחובות ומחפשים אוכל, בניגוד לעבר, זה שבעבר תושבים היו זורקים אוכל לוואדיות והחזירים היו אוכלים ונשארים שם.
"כשהגעתי לחיפה, לפני מעל 25 שנה, הילדים שלי, שהיו קטנים, היו רואים אותם יוצאים מהוואדיות בלילה, מתלהבים וקוראים לי. בעלי סיפר שהיה יורד אז לוואדי, זורק שאריות אוכל, צופה בהם אוכלים וחוזרים לוואדי. הופעת החזירים ברחובות העיר החלה עם פרוץ הקורונה והסגרים, כשהייתה להם אפשרות לצאת לרחוב ללא הפרעה".

"ההיסטריה מוגזמת"

"החזירים ברחובות לא קשורים לראש העיר הנוכחית, עינת קליש רותם", אומרת גלילי, "זו תופעה כלל עולמית. זו טעות להאשים את ראש העיר, היא מנסה לטפל במצב בדרכים שונות ואפשר לראות את זה. לפעמים מנסים ומצליחים, ולפעמים פחות מצליחים. אף אחד לא יכול לדעת מה תהיה התגובה של החזירים האינטליגנטיים, ולכן קשה לדעת איך הכי נכון להתמודד איתם. זה גם תהליך ארוך שמצריך סבלנות, דבר שלדורשי הדילול לא היה מעולם", היא טוענת. "בכרמליה פחי הזבל ההפוכים היו גם לפני ראש העיר הנוכחית. לדעתי יש הגזמה בתיאור עוצמת התופעה לעומת המצב האמיתי. יש היסטריה שלמה סביב החזירים ואין שום סיבה לכך".

חזירי בר בגינה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

"החזירים אומללים, הם רעבים ומחפשים אוכל"

הסיבה שיש היום יותר חזירים בחיפה, לדעתה, היא שראש העיר הקודם יונה יהב דילל אותם, כך הם התרבו והביאו יותר צאצאים. "ההתרבות היא לא מיידית, היא תהליך של שנה שנתיים שתוצאותיו באות לידי ביטוי בקדנציה של קליש", היא אומרת. "גם האורבניזציה המשגשגת, כמו זו שבאה עם חציבת מנהרות הכרמל, עם הבנייה במוגזמת שפלשה לתוך הוואדיות, וגם השפעות כמו זו השריפה ב-2016 תרמו ליציאתם של החזירים מהוואדיות לחיפוש מזון. בעיניי, הם אומללים ורעבים ומחפשים אוכל. בעבר זרקו אנשים פסולת מזון שלהם מהחלון, ואז החזירים היו באים, אוכלים וחוזרים לוואדי. היום אסור להאכיל חזירים, אז הם יוצאים לפחים".

"הילדים ואני יושבים בגן המשחקים ומתפעלים מהחזירים והגורים"

"זה מגוחך לטעון שמאכילי החתולים גורמים לחזירים להגיע", מוסיפה גלילי, "כמות המזון שמקבל חתול היא מזערית ולא מספקת אפילו חזיר יחיד. ברחוב שלי יש האכלת חתולים ולא ראיתי חזירים שמגיעים בעקבותיה. הקנסות למאכילי החתולים הם התעמרות אכזרית כלפי המאכילים וכלפי החתולים חסרי הישע.

כל לילה אני רואה חזירים בגן אבשלום. הכלב שלי רץ אחריהם ומגרש אותם. פעמים רבות התיישבתי בשקט, גם עם הילדים, וצפינו בהנאה ובהתפעלות בהתנהלותן של האימהות עם הגורים. הן חלפו לידנו ולא הביעו שום עניין לתקוף או להפחיד. לא פעם נפגשנו בחזיר גדול שיצא, בהפתעה, מאחורי שיח. הכלב נבח והחזיר המשיך בדרכו באדישות. החזירים לא מפחידים אותי, בעיניי הם יפים. אני מכבדת את נוכחותם ומפנה להם את הדרך בשקט ובנחת. לא פעם הברחתי אותם במחיאות כפיים.

"היתה פעם שהלכתי בחושך עם מגש אוכל חם בידיים, בחניון הסמוך למרכז חורב. התקרב אלי חזיר ורחרח באפו החמוד. לא אכחיש שקצת חששתי מתגובה תוקפנית, אבל אמרתי לו, ללא פאניקה, 'סליחה, זה חם וזה לא בשבילך'. הוא המשיך ללכת אחריי, ומשלא נענה עזב והלך לדרכו. הוא לא ניסה לחטוף ממני אוכל".

משפחות חזירים בחיפה (צילום: עומר מוזר)
משפחות חזירים בחיפה (צילום: עומר מוזר)

"צריך לבנות מעבר תת קרקעי לבעלי חיים מתחת לכבישים, כדי למנוע תאונות"

"אני מודעת ולחלוטין לא מתעלמת מבעיית תאונות הדרכים עם חזירים. כשנוסעים מהר אין מספיק זמן לבלום. זה נכון גם לגבי החתול שלי שנדרס בגלל נהיגה פרועה של מישהו. מי שנוסע במהירות נורמלית יוכל לבלום אם ייתקל בחזיר. בכבישים מהירים צריך היה לבנות מעברים לבעלי חיים מתחת לכביש. ברור שזו לא תופעה נעימה. גם השחתת הגינות היא עניין מטריד, אבל ישנם פתרונות, ומי שרוצה יכול לפתור בדרכים יצירתיות את הבעיה. זה לא הכול טוב ונהדר, ברור שיש בעיות, אבל צריך להוריד את מפלס ההיסטריה של התושבים".

"אני מקווה שהחזירים לא ייעלמו מחיי ואמשיך לפגוש אותם בגינה"

"רוב הפעמים שהתבוננתי במפגשים של חזירים עם הציבור, מבוגרים, ילדים, דווקא שמעתי קולות של התלהבות ועניין וכמעט ולא היו תגובות היסטריות. אפילו בסרטוני ה"אימה" שבהם מנסים להראות אותם כפגע רע, בדרך כלל הם נראים חביבים, שקטים והקולות ברקע לחלוטין אינם היסטריים. רק מי שמצלם ורוצה להוכיח שהם כביכול "מסוכנים" ו"סוררים", נשמע הסטרי. אני מקווה שהם לא ייעלמו מחיי ואמשיך לפגוש אותם בגינה".

הגיבו כאן לכתבה

14 תגובות
 1. רחל אמר/ה

  אנחנו עירונים ואיננו מוכנים לחיות עם חיות בר. יש אוהבי נחשים,וקופים ואיגואנות ואין לדרוש מאתנו לחיות בקרבם.
  אפילו בהודו בה הפרה נחשבת לקדושה בהרבה ערים הוגבלה תנועתן.
  צאו לשדה עם חיות מחמד אלה ותנו לנו לנוע בשקט

  1. ברווז אמר/ה

   אנחנו בני אדם ואיננו מוכנים לחיות עם שונאי חיות ואין לדרוש מאיתנו לחיות בקרבם.
   אפילו בהודו נותנים לחיות אחרות לחיות בכבוד.
   תעשו לביתכם ללא חיות מחמד אלו ותנו לחיות בשקט.

 2. פארוק אמר/ה

  אין על זכות השיבה.
  תומך נלהב ברעיון.

 3. דוב אמר/ה

  אני חובב דובים ולפי דעתי בכול שכונה חייבים להתגורר לפחות שני דובים.
  קליש הבטיחה שתדאג לי אחרי הבחירות.
  חייבים להצביע רק לקליש

  1. דורית אמר/ה

   חה חה חה !!!

 4. צפרירית זהר אמר/ה

  חייבים לחסל את החזירים לאלתר. מצטערת להגיד זאת אך עכשיו בדיוק עכשיו ברחוב חביבה שני חזירים מתנפלים על קניות של אנשים הילדה עומדת מפוחדת ליד השקיות ליד המכונית של ההורים שיבואו לקחת ר"ת יתר הקניות . נורא נורא ואיום . בלתי נסבל . החזירים הם השולטים כבר פה עלינו ולא להיפך. הפקרות מצד העירייה . גברת ראשת העיר תתעוררי ותחסלי את החזירים אחת ולתמיד . זהו ודיי.

 5. לודמילה אמר/ה

  וואו, כתבה מרגשת, תודה שהבאתם גם את הצד השפוי של תושבי העיר הזו.

 6. מה יהיה הסוף עם ההזויים אמר/ה

  חחח כתבה על גבול הגיחוך
  אני חובב נמרים ופעם אפילו היו בטבע
  תנו לנמרים להסתובב בשכונות. בא לי להאכיל נמרים ויפים להסתכל עליהם

 7. ברווז אמר/ה

  כשניסיתי לומר לאנשים בעבר שהאדם בנה על מקומות המחייה של החזירים, חשבו שנפלתי מהירח…
  לכתבת מיכל, אבקש לומר- הכינוי "חובבי חזירים" לא הוגן לדעתי. חובבי חיות הולם הרבה יותר.
  התופעה אינה רצוייה, אני מסכים עם זה לחלוטין, אבל היא רחוקה שנות אור מלהיות הבעייה שמנסים לצייר אותה, ולדעתי משתמשים בזה בתור נשק פוליטי כנגד ראש העיר.

 8. א.א. אמר/ה

  עזבתי את חיפה מלפני עשור, ומאז, כל גבעה ירוקה שהכרתי הפכה לאתר בנייה או שכונת מגורים חדשה. תושבי חיפה שדדו מהחיות את אזורי המחייה הטבעיים שלהם. בנייה חדשה בחיפה, שגם ככה חסר בה מקום, אין בה דרישה חזקה למגורים, זה פשוט לא אחראי.

  1. 40 שנה אני גר בחיפה אמר/ה

   לא זוכר שגדלתי עם חזירים בברל כצנלסון, היום הכל שם תמ"א.
   זה ממש בזבוז לכתוב ככה סתם פסקאות שאת לא מנסה לומר בהן כלום כי לא השכלת בדבר שאת מגיבה עליו, רק אומר.

 9. דן ברלב אמר/ה

  בכל חברה יש יוצאים מהכלל כנראה גם בחיפה.

 10. מיקי אמר/ה

  חזירים מקומם על המנגל

 11. זאת פשוט כתבה מביכה אמר/ה

  לכל אחד הזכות להשמיע דעתו,
  לא כל דעה צריכה לקבל כתבה במקומון החדשותי.

  סליחה על הצרפתית, אבל אין פחות עמוד שדרה מזה. בחיאת תבינו איך לעבוד עם הפלטפורמה.

הגיבו כאן לכתבה