אחרי שנכנסתם, לא תרצו לצאת • ביתו של שחר שבו עטוף אומנות, טבע כרמלי ואהבה לחיפה

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)

גם אני חי פה • שחר שבו

טוב טעם הטובל בירוק כרמלי ובאמנות משובחת – זהו בית משפחת שחר שבו

מיד במבואה אל מעונו של שחר שבו, רעייתו שרון ושלוש בנותיהם, חשים בחיבוק המלטף של העיר חיפה. כידוע, במדורנו החדש בחי פה, נכיר דמויות חיפאיות דרך מקום מגוריהן. נבקר במעונם של אלו אשר חיים פה – כשמו של המדור "גם אני חי פה".

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)

נוף חיפאי במלוא הדרו

ההיכרות אומנם היא במעונם של החיים פה, אך לא דווקא דרך מטראז' הדירה, הערכה נד"לנית או תיאור עיצובי בלבד – אלא דרך הסיפורים, המטען הרגשי וזווית הראייה הייחודית של האנשים אשר מרכיבים את הפסיפס האנושי של עירנו האהובה.

דלת כניסה יפיפיה ומזמינה – בית משפחת שבו (צילום: רחלי אורבך)

מפתן

שביל גישה מרוצף, דרך גינה מוריקה ועצים רחבי צמרת עם עלוותם הירוקה, מביאנו אל גרם מדרגות אשר בסופו מגיעים לדלת הכניסה לבית משפחתו של שחר שבו. תחושתו של הנוף חיפאי במלוא עוצמתו עוטפת את הבא אל סף המפתן.

ביתו של שחר שבו (צילום: רחלי אורבך)

"שכונת חיים"

את שנות ילדותו המושלמת חווה שחר בקריית חיים של שנות ה-70 וה-80. לדבריו האווירה הייתה בדיוק כמו בשיר של תוכנית הטלוויזיה המיתולוגית "שכונת חיים".

"ישנה שכונה אחת לא רחוקה מכאן
גגות לה אדומים ודקל גבה צמרת
שכונה נאה מאד ושמה שכונת חיים
והיא נראית ממש כמו כל שכונה אחרת

זו לא שכונת פאר, זו לא שכונה של עוני
ויש בה ילדים כמוך וכמוני".

פינות של ביתיות וטוב טעם – ביתו של שחר שבו (צילום :רחלי אורבך)

בן בכור

שחר הוא הבן הבכור במשפחה, לאחות שהיא רואת חשבון ואח קלינאי תקשורת. אימו הייתה מורה בבי"ס היסודי המקומי, אשר הייתה מוכרת, אהובה ואהודה בכל הקריה. אביו היה עצמאי ועסק בשלל עבודות. 

בצבא שירת בחיל המודיעין ב-8200 ובסיום שירותו טייל שנה במזרח הרחוק. כששב למד כלכלה ומשפטים (בזכות ציון פסיכומטרי גבוה במיוחד) באוניברסיטת חיפה. בכל שנות לימודי התואר האקדמי היה חבר ועבד בחברת "קידום" ואף לימד משפטים בכלא כרמל.

דלת כניסה יפיפיה ומזמינה – בית משפחת שבו (צילום: רחלי אורבך)

לאחר הלימודים עבר לגור בתל אביב, בה חי כ-10 שנים. במהלך שנים אלו עשה סטאז׳ במשרד מקסים של עורכי דין שעסק בפטנטים וקניין רוחני. במקביל, למד שנתיים בבית הספר למשחק ״ניסן נתיב״ ושיחק בהצגות שונות.

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)

חברה משותפת

עם הזמן העיסוק בעריכת הדין הלך וחדל מלעניין אותו, לכן יצא לפסק זמן ארוך ('כמה חודשים טובים') עם חברתו דאז, במרכז אמריקה. לכששבו – נפרדו השניים. תוך זמן קצר הכיר את שרון בת זוגתו, וכיום רעייתו. שרון היא חיפאית שבמקרה ביקרה עם חברה, משותפת לשניהם, בהצגה ב"צוותא" ת"א. לאחר זמן מה ובזכותה – חזר עימה חיפתה.

כיום יש לשחר שני תחומי עיסוק. האחד פורטל לימודים און ליין חינמי הנקרא "מכללות", המחבר בין המתעניינים בלימודים בכל נושא באשר הוא ברחבי הארץ. האתר מחובר לכ-200 מוסדות לימוד שונים בישראל, כאשר מוקדנים טלפוניים מתווכים בין מחפשי הדעת (אוניברסיטאות, מכללות, קורסים שונים, הסמכה מקצועית/לימודית וכו') לבין מוסדות הלימוד השונים.

אומנות בבית משפחת שבו (צילום: רחלי אורבך)

אומנות

עיסוק נוסף של שבו הוא בתחום האומנות. לפני שנים רבות קנה בגלריה באזור רחוב התשבי בחיפה את הציור הראשון. מאז שב וחזר, למד השכיל והמשיך להגדיל את אוסף ציוריו. עם הגדלת מספר העבודות, התמקצעות בתחום וחידוד טעמו האמנותי, שילב שחר את יכולותיו מתחום הכלכלה והחל לסחור באמנות ישראלית.

פינות קסומות – ביתו של שבו (צילום: רחלי אורבך)

לפני כ-5 שנים הקים אתר למכירת ציורים הנקרא "הגלריה און ליין". המכירות בשיטה זו החלו כבר מיומו הראשון של האתר. הגלריה און ליין מציעה מגוון של כ-400 אומנים שונים (שליש מהם כאלו שכבר נפטרו ושני שליש יוצרים חיים). מכיוון שישנו קהל החפץ להרגיש ולגעת בציור, הוקמה לפני פחות משנה גלריה נוספת בחלל פיזי. גלריה זו נמצאת ברחוב מדרגות ראבת (ליד רחוב שבי ציון) ואליה מגיעים לאחרונה גם קונים מאשדוד ומת"א.

ביתו של שחר שבו (צילום: רחלי אורבך)

למרות שת"א הייתה טובה אליו והאירה לו פנים – העדיפו השניים להקים את ביתם בחיפה, קרוב לבני משפחותיהם. מכיוון ששחר חי בנוף ילדות של "שכונת חיים" הוא סולד מ"בנייני לובי" ומבניינים רבי קומות, ומעדיף שביתו יהיה מוקף בעצי יער כרמלי ירוק, ציוץ ציפורים, ואם אפשר, קרוב לקרקע ככל הניתן.

לפני כ-6 שנים חיפשה ואף מצאה משפחת שבו את הדירה הנוכחית הזו. לא מעט חיזרו שרון ושחר אחר בעלי הדירה שכבר אז הייתה משופצת, במצב מעולה ובמצב ארכיטקטוני משובח.

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)

לבשל ולארח

בני הזוג מאד אוהבים לבשל ולארח – ופחות להתארח. אשר על כן, הפינה האהובה עליהם ביותר היא המרפסת הנושקת למטבח. זוהי מרפסת מעוררת השראה, אשר לה נזר עלים טבעי וירוק. המרפסת היא פינה של שלווה ורוגע. היא פרקטית הן לשהיית "סטלבט" והן לאירוח. לצד שולחן אוכל עגול נמצאת פינת ישיבה בעלת שתי כורסאות ולידה שולחן קטן ועליו כוסות קפה. לעת ערב מוגשים גביעי היין. כאן יושב הזוג בניחותא ומסביבו התפאורה הנפלאה של העצים הירוקים המקיפים את הבניין.

אומנות וטוב טעם – ביתו של שחר שבו (צילום: רחלי אורבך)

אומנות בסלון

סלון הבית, כמו הבית כולו – מעוטר בציורי אומנות רבים ומשובחים. במרכז הסלון נמצאת ציורה  הענק של הציירת אתי לב. בפינת הסלון, קרוב לחלון אדיר ממדים, ניתן למצוא את שחר יושב על דרגש צר וארוך וממנו הוא צופה ושולט הן על הציפורים המצייצות בחוץ והן על ציוצי הקריינות שבטלוויזיה אשר ממוקמת בקיר שממולו.

פינות של ביתיות וטוב טעם – ביתו של שחר שבו (צילום :רחלי אורבך)

אהבה למטבח

כבשלנים מעולים, מטיבי חך ולסת – שניהם אוהבים מאוד את המטבח. בגאווה רבה מציג שחר את סט הסכינים הראוי, כיאה למטבחו של שף. בצדו השמאלי של סט זה ממוסגר תפריט של מסעדת "שף דניאל" אשר בניו יורק. במטבח נמצא גם אוסף מעניין של כדורי זכוכית ושלג. האוסף החל כאוסף של בתו והפך למשותף לכל בני הבית. מסע איסוף כדורי השלג עם הזכוכית השקופה החל בסן ויג'יליו והפך להיות חלק מרכישת המזכרות בטיולי המשפחה ברחבי תבל.

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)

וספרים

בחלק אחר של הבית נמצאות שתי ספריות ובהן שלל רב של סיפרי ידע ואומנות לצד ספרי קריאה קלאסיים. קשה היה לשחר לבחור רק ספר אחד הקרוב לליבו. אך למרות זאת, ללא היסוס נבחר זה המתאר את האמן יגאל תומרקין ועבודותיו.

כל פינה ואופיה המיוחד – ספרים בבית שבו (צילום: רחלי אורבך)

20 חברות בסלון

שלוש הבנות לבית שבו אמנם נולדו כאשר התגוררה המשפחה בבתיהם הקודמים, יחד עם זאת הרבה אירועים משמחים וארוחות רבות חוו בני המשפחה בביתם זה. החוויה המכוננת אשר נבחרה פה אחד: לאחר מסיבת יום הולדת 8 של הבת איילה – ישנו כל 20 (עשרים!) חברותיה בסלון הבית. שאפו לאמא שרון.

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)

אהבה לחיפה

שחר שב ומציין הן את אהבתו לעיר חיפה והן את אהבתו למעונו. בביתו היה משפר ומוסיף פריט שעליו הוא חולם מזה זמן רב, שולחן אוכל גדול ורחב אשר יוכל להכיל אורחים רבים. ולגבי העיר חיפה – הוא סבור שניתן לנצל יותר את המשאבים הטבעיים של נופי ההר, היערות והים. חלומו האישי הוא שיקום שדה תעופה אשר ירים ויחזק את העיר ויפתח אפשרויות תעסוקה נוספות לתושביה.

כל פינה ואופיה המיוחד – ספרים בבית שבו (צילום: רחלי אורבך)
קסמים קטנים במעון שבו (צילום: רחלי אורבך)

קולינריה נהדרת

שבו מאד מרוצה מהמצב של הקולינריה המצוינת והפאבים הרבים ברחבי העיר חיפה, שמשתווים לדבריו, למקומות אחרים בעולם. עם זאת, הוא מצר על היעדר אירועי תרבות ואומנות, לצד זאת חשוב לשבו להדגיש כי חיים כאן בעיר אומנים רבים מעולים, אשר אכן כן יוזמים (מעט) תערוכות ומופעים.

ביתו של שחר שבו (צילום: רחלי אורבך)

'רוטרי'

בשנת 2010 שחר שבו הצטרף לתנועת ״רוטרי״, שהוא ארגון א-פוליטי עולמי, של אנשי עסקים, יזמים חברתיים, אשר דרך הקשרים והכישורים האישיים שלהם עוזרים אחד לשני בתחומי עיסוקם ותומכים באנשי הקהילה המקומית. במהלך השנים אף כיהן כנשיא "מועדון רוטרי חיפה". דרך מועדון זה הוא גילה עולם שלם של קשרים בין אישיים עם אנשים איכותיים התומכים אחד בשני ובקהיליות אוכלוסייה מוחלשות שבעיר.

שחר שבו בביתו (צילום: רחלי אורבך)
פינות קסומות – ביתו של שבו (צילום: רחלי אורבך)

לדאוג לזולת

לדידו העיסוק בפעילותו בארגון רוטרי מאפשר לו ללמד, להעביר ולהנחיל ערכי חינוך טובים לבנותיו. אולם בנותיו יודעות שהוא עושה זאת ופועל למען הקהילה, בדרך זו הוא גם מתווה להן את הדרך והערך החשוב של דאגה ועזרה לזולת, לשונה ולאחר. בדרך הדוגמה האישית הוא מעצב את חינוכן ומטמיע בהן את הערך של עזרתו של החזק לחלש בחברה, שנוכח מאד בבית משפחת שבו.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רות אקשטין אמר/ה

  ניפלא לקרוא על משפחת שחר
  ביתם מלא יופי ועוצמה
  מסבירי פנים ותורמים לקהילה
  כיצד ניתן לי כאמנית חיפאית לבקר את ביתם ואותם
  ולהוקיר את מעשיהם?

  1. שחר אמר/ה

   מוזמנת לבקר. מדרגות ראהבת 4 (שיבת ציון 7)❤️

  2. שחר אמר/ה

   מוזמנת לבקר!
   מדרגות ראהבת 4 (שיבת ציון 7)

 2. לימור דימנד ונדר אמר/ה

  בית מופלא ויפה שמספר על הגרים בו על האהבות וההעדפות שלהם . מרחוק עוקבת אחרי שחר ופועלו. פעם עבדנו יחד. קשה היה לפספס את האור בעיניים…ולגבי האהבה לאמנות וליצירות מקור…שובה את ליבי

 3. שי לי אמר/ה

  בית מקסים והדרים בו מקסימים אף יותר (-:
  תהנו מהפנינה שלכם וחיבוק לשרוני

הגיבו כאן לכתבה