מועצת העיר חיפה אישרה את צו הארנונה לשנת 2017

לא מתייעלים


מועצת העיר חיפה אישרה השבוע את צו הארנונה לשנת 2017 עם העלאה של 1.77 אחוז. אז למי מחברי המועצה באמת אכפת מתושבי העיר? מי הצביע בעד? מי הצביע נגד? ומי לא טרח להגיע?

003-_אישור_מועצה.JPG

צילום: סמר עודה
15 חברי מועצה אישרו בישיבת מועצה שלא מן המניין שהתקיימה ביום שלישי האחרון את צו הארנונה לשנת 2017 עם העלאה של 1.77 אחוז, או מה שנקרא טייס אוטומטי, רק ארבעה נמנעו והשאר אפילו לא טרחו להגיע.

הצביעו בעד: ראש העירייה יונה יהב, סגנית ראש העיר יוליה שטריים, סגנית ראש העיר חדווה אלמוג, וסגן ראש העיר שמשון עידו, סיגל עציוני, אריה בליטנטל, דני קופרשמידט, יוסי שלום, סוהיל אסעד, ערין עאבדי, ישראל סביון, שי בלומנטל, איתי גלבוע, עודד דוניץ ובועז גור.

הצביעו נגד: אביהו האן, ירון חנן, טלי משולם ועינת קליש.

נמנעו מלהגיע לישיבה חשובה זו: סגן ראש העיר שי אבוחצירה, סופי נקש, מיכאל אלפר, עודד שבזי, אהרון כהן, אלכס וולבלום, אורי גרינברג, אלי לנדאו, שרית גולן, יעקב פינגולד, רמי לוי וג'מאל חמיס.

מחברי המועצה שהתנגדו ירון חנן ואביהו האן נמסר לחי פה:

חבר המועצה אביהו האן מסיעת הירוקים: "הארנונה בחיפה היא מהגבוהות בארץ ובסמכות מועצת העיר לבקש משר הפנים הפחתה חריגה בארנונה כפי שעשו רשויות אחרות דוגמת נתניה , ראשון לציון , חולון וכדו'. מבחינתי אסור היה להעלות את הארנונה בחיפה ונדרש להפעיל תכנית רב שנתית לצמצום נטל הארנונה. רק לפני פחות משנתיים הוקמה ועדה בראשות שי אבוחצירה מיש עתיד צעירי חיפה לבדיקת עיוותי ארנונה. מלבד זה שהועדה לא עשתה הצליחה לתקן עיוותי ארנונה , חבר המועצה שי אבוחצירה לא מצא לנכון לבוא ולהצביע".

"מעניין היה לראות את חברי הקואליציה של ראש העיר יונה יהב שלא הגיעו להצבעה , סיעת מהפך , שרית גולן ויעקב פיינגולד, את הדתיים בראשות מיכאל אלפר ואת הצעירים מיש עתיד. חברי האופוזיציה מהירוקים אני וירון חנן וחברי חיים בחיפה , עינת קאליש וטלי משולם הצביעו כנגד העלאת הארנונה. השאלות שנשאלו : 1- מדוע בחיפה הארנונה יקרה ב30 אחוז לעומת נתניה, חולון ראשון לציון ? 2- מדוע סיווג ארנונה ברמה ב' לקניונים ? 3- איך זה שחיפה ירדה למקום ה 34 בארץ במדד האיתנות הכלכלית ? 4- איך זה ששכר הבכירים בעיריה עלה כמעט פי 2 בחמש השנים האחרונות ? 5- איך זה שרק בחמש השנים האחרונות הארנונה עלתה ביותר מ 10 אחוזים ? התושבים הצעירים נוטשים אותנו בהמוניהם ורק יהב עוצם עיניים. הגיע הזמן לשינוי".

חבר המועצה ירון חנן מסיעת הירוקים: "היעדרות כל כך הרבה חברים מסיעות הקואליציה בהצבעה על העלאת הארנונה, מתפרשת כסטירת לחי מצלצלת ליונה יהב, שלא מצליח לגבש הסכמה מקיר לקיר בקואליציה להכבדה הקשה הזו על האוכלוסייה וניכר כי בחלק מהסיעות הללו כבר פוזלים למצביעים פוטנציאליים בבחירות הבאות שיערכו ב- 2018. סיעת "הירוקים של חיפה" שכבר הוכיחה כי היא מתנגדת בתוקף להעלאות ארנונה אוטומטיות שנועדו לכסות חובות ענק של עירייה בזבזנית ולא יעילה ואף עזבה את הקואליציה כבר בהצבעה הראשונה שהיתה אחרי הבחירות הקודמות כמה חודשים לאחר שנכנסה לקואליציה, כי לא הסכימה לתמוך בהכבדה המיותרת הזו על תושבי העיר".

"אני ואביהו האן, הדגשנו כי אין שום חובה חוקית להפעיל את מנגנון "הטיס האוטומטי" וניתן גם להוריד מדי פעם את הארנונה לתושבים, כפי שעשו ערים אחרות בישראל. והזכרתי כי רק בחודש מרץ פורסם מידרג העיריות בישראל, שהוא סקר בלתי תלוי שבו מדרגים תושבי הערים את תפקוד העיריות שלהן. המידרג ב- 2016 הציג תמונה מבישה על עיריית חיפה: העיר שדורגה במקום הנמוך ביותר בין הערים מבחינת התמורה שהתושב מקבל עבור הארנונה שהוא משלם, והעיר שדורגה במקום הכי נמוך מבחינת תפקוד העירייה בכמה פרמטרים החשובים לתושבים. דווקא מבחינת סך ההוצאה לנפש של העירייה, חיפה דורגה באחד המקומות הגבוהים, מה שמלמד כי העירייה הוציאה כספים רבים על סעיפים שונים ומשונים שהתושבים לא הרגישו את השפעתם על איכות השירות העירוני שהם מקבלים. במילים אחרות: הפער הבולט בין הוצאתיה הגבוהות של העירייה לאיכות השירות הנמוכה שהתושבים חשים כי הם מקבלים מהעירייה, מצביע על חגיגת בזבוזים, חוסר היעילות, וההפסדים הכבדים שנגרמו לעירייה עקב ניהול כושל לאורך שנים".

טלי איטח משולם, מסיעת חיים בחיפה:

"גם השנה אנו רואים איך הנהלות הבנקים זוכות להטבות משמעותיות בארנונה. מדוע מוסדות כאלה, שאחוז הרווחיות שלהם גבוה מאוד, זוכים להטבה כה משמעותית (50 אחוז)? העלאת הארנונה פוגעת בעיקר בשכבות החלשות, שלצערי גם לא זוכות לתמורה בעד האגרה. מדי יום אני שומעת על עוד תושב שהתייאש ובוחר לעבור לערים השכנות שמציעות שירותים יותר מגוונים ואטרקטיביים ובארנונה נמוכה יותר. ואילו פה תושבי חיפה חיים ממאבק למאבק, וגם משלמים מחירי עתק. כואב לראות עד כמה העיר חיפה הולכת ודועכת".

ארנונה בחיפה

לא ניתן להגיב