מבת גלים לעיר התחתית בחיפה, על אופניים • יונתן גרשון ◄ צפו

ליד בית דגון (צילום: יונתן גרשון)

נכון לעכשיו מדובר במסע ייסורים מייאש…

רכיבת אופניים משכונת בת גלים לעיר התחתית. נשמע כמו משפט תמים, אבל מאחוריו מסתתר מסע ייסורים מייאש, שיגרום לכם לתהות אם אי פעם תוציאו שוב את האופניים מהבית. אם אתם לא מבינים על מה מדובר, אז צירפנו לכם סרטון שמתעד רכיבת אופניים מרחוב יונתן בשכונת בת גלים, לבית הקפה 'אוא' בלב העיר התחתית.

זהו מרחק של 2.5 ק״מ שיכול היה לארוך עשר דקות של רכיבה מהנה, אבל בחיפה מדובר במסלול מכשולים מייאש.

מבת גלים לעיר התחתית באופניים ◄ צפו


קסם האופניים

גדלתי בחיפה מגיל שנה, אך מעולם לא נסעתי בה באופניים, רק כשהתגוררתי בתל אביב ובירושלים למדתי את הקסם של רכיבה עירונית.

אחרי שחזרתי לחיפה כדי ללמוד בטכניון, רציתי גם כאן לרכוב באופניים, אבל בעוד שבתל אביב וירושלים כל רכיבה היתה קסומה ומהנה, בחיפה כל רכיבה התגלתה כמאבק. אין כמעט שבילי אופניים בתוך השכונות של העיר, השלישית בגודלה בישראל, להזכירכם. אין אפילו מדרכה רציפה בחלק מהן. הרוכבים היחידים שנראים בסביבה הם אנשים שרכיבת אופניים היא בדם שלהם, השאר,כסביר להניח, ויתרו. חיפה היא ממלכת הרכב הפרטי וככזאת, היא תמיד תצטרך עוד ועוד מקומות חנייה שיחנקו את העיר ויגזלו את שטחה, כשכל משפחה ממחזיקה 2-3 רכבים, כי מרוב חניות וכבישים, אפילו כדי להגיע למכולת צריך רכב.

אופניים – לא רק בחדר הכושר

עיר צריכה מרחבים ושבילים ומדרכות, כדי להיות עיר חיה ועירונית, צריך שיהיו בה שדרות ופיאצות, היא צריכה מרחב כדי להביע את עצמה. במצב הנוכחי חיפה תהיה רק עיר לאנשים שנוסעים ברכב לעבודה, נוסעים ברכב לקניון וחוזרים הביתה ברכב לראות נטפליקס. האופניים היחידים שאולי ירכבו עליהם, יהיו אופני הכושר בחדר הכושר שנסעו אליו ברכב.

"הצטרפו אל הפקק"

חיפה צריכה שהלב שלה – העיר התחתית שלה – יחזור לפעום. שיהיה אפשר להסתובב בה מעבר ל״מתחם השוק הטורקי״. יש לאפשר לתושבי השכונות הסמוכות ללכת בה ברגל, או להגיע באופניים, בקלות ובבטיחות ולא דרך מסלול מכשולים שכאילו לוחש להם לאורך כל הדרך: ״עזבו, ותרו, קחו את הרכב והצטרפו אל הפקק…״.

ליד בית דגון (צילום: יונתן גרשון)

מה עם טיילת חולדה?

ב-15 ביוני פנינו לדובר של יפה נוף כדי לקבל ממנו תגובה לגבי טיילת חולדה, שיש בה שביל אופניים שיכול להחליף את הרכיבה המסוכנת לאורך רחוב העלייה השנייה (שמופיע בסרטון). הדובר של יפה נוף שלח אותי למנכ״לית, ששלחה אותנו לדוברות של העירייה, שלא הגיבה עד ל-27 ביוני אז קיבלנו תשובה מבמקביל ליציאת ההודעה לתקשורת, בדבר חידוש העבודות בטיילת חולדה.

וכך, בין היתר, נמסר בהודעה: ״בתום מהלך מורכב, שארך כשלוש שנים, הועבר היום לידי עיריית חיפה חלקו האחרון של השטח, המיועד להארכת טיילת 'חולדה גורביץ'". 

בהמשך נכתבו כמה מילים על בעלי התפקידים המעורבים, ברכות והבטחות עתידיות לגבי התוכנית: "השלב האחרון בהארכת הטיילת כולל הקמת גשר להולכי רגל ולרוכבי אופניים בחלקה המזרחי של הטיילת. העבודות להקמת הגשר צפויות להתחיל בקרוב ויימשכו כשנה".

ובכן, ימים יגידו…

הפתיחה יועדה לאוגוסט 2019

כאן המקום להזכיר כי התאריך המקורי לפתיחת הטיילת היה אוגוסט 2019 והטיילת נחנכה אחר כבוד כבר באוקטובר 2020, אך כידוע, היא עדיין עומדת סגורה ומיותמת. עוד ראוי לציון כי עדיין אין תאריך לשיפוץ טיילת בת גלים, שדרוש ו ליצירת רצף בין שביל האופניים לאורך החוף לטיילת חולדה.

אבל… מי יודע? אולי עוד יש למה לצפות ואולי, רק אולי, נזכה עוד בימינו (ביולי 2023 עפ"י ההצהרות) לחזות בפתיחתה המיוחלת של טיילת חולדה.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. עמרי אמר/ה

  ראש העיר תל אביב השקיע סכומי כסף גדולים להזיז את בריכת גורדון שלא תחסום טיילת הולכי רגל סביב הבריכה. היו כעסים, עצבים, התנגדויות. בסוף בוצע, והיום עשרות אלפי בני אדם נהנים מהטיילת הפתוחה באזור המרינה.
  כבר לפני עשר שנים צולמה המדרכה החסומה מול בית דגון שלא מאפשרת הליכה רציפה. עזבו את חזית הים העירונית, הזזת הנמל, מדרכה. ליד תחנת רכבת מרכז. מדרכה פשוטה שאפשר יהיה ללכת לאורך בית דגון היונים והמנופים, סביבה מרתקת עירונית. כלום, ביפה נוף אפילו לא טרחו לענות לנו. גם לא בעיריית חיפה. צחי טרנו היה כנראה עסוק מדי במשפט פרשת החניונים בו הורשע במרמה. בקיצור נמרץ: עזבו שבילי אופניים בואו נתחיל בזה שברחוב הנביאים והרצל אפשר יהיה ללכת במדרכה בלי להיתקל בסחורה ששופכים בעלי הבאסטות שפעם היו חנויות לתוך המדרכות. בואו נתחיל במדרכה לאורך בית דגון בלי צורך לעבור כביש שתוביל לכיוון בת גלים הולכי רגל. בואו נתחיל מתיקון טיילת בת גלים המוזנחת והחזרת סמל הקשתות ומניעת הצפה בחול כל חורף. דברים בסיסיים בחיפה לא מטופלים. קפיש. אופניים זה מותרות כשחזירי בר מונעים ממך לצאת מהבית בערב להליכה בשכונה.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך יונתן גרשון על הכתבה. יישר כוח. שבת שלום.

 3. מוחמד אמר/ה

  כתבה מהממת ונכונה !
  אבל העירייה כרגיל לא תעשה עם זה כלום .
  ורדה חייפה קשה לאופניים צריך מקיבוץ גלויות עד דגון לעשות שבילים

 4. אלכסיי אמר/ה

  אני אחד מאלה ״שבדם שלהם״ שרוכבים ישר, בכביש 4 בתוך העיר וכו. ונכון, שזה ממש חוסך זמן בהשוואה (אפילו בהשוואה למכונית עם כוללים חנייה), ונכון, שזה כבוד לחוק ולהולכי הרגל (שלנהגים ובטח שלעירייה לא אכפת ממנו), אבל אני בהחלט מבין את הרצון להצמד למדרכות בעיר החזירית הזאת – מפחיד!
  ומה שהעירייה קוראת לו ״שבילי אופניים״ (שימו לב, שלא ״נתיבי אופניים״, כאילו זה לא כלי תחבורה) זה פשוט מעליב!
  ובאמת שלא הרבה יותר טוב להיות חיית מדרכה בחיפה – עם כל הזבל, הסחורה, הרכבים החונים, הריצוף העקום והרמזורים התמוהים להתנייד פה די קשה גם בלי קשר לזה שיש פה הר (שזה תירוץ נוראי)

הגיבו כאן לכתבה