טיילת רמב"ם החדשה תיקרא על שמה של "המלאך בלבן" ואם הפצועים חולדה גורביץ'

ועדת השמות העירונית, שילוט היסטורי ויקירי העיר חיפה החליטה
ביום שני, 09/03/20, להנציח את שמה של הגב' חולדה גורביץ' בעודה בחיים.

חולדה,המלאך בלבן, מילים: אורי שרון, לחן: טובה פורת

חולדה גורביץ' כיום בת 94 היא פעילה חברתית מהידועות בחיפה ומתנדבת שהייתה ידועה בכינוייה "המלאך בלבן" ו"אם הפצועים" וזאת על עזרתה רבת השנים בהתנדבות לנכי צה"ל ובני משפחותיהם, לפצועי הצבא בבתי החולים ובבית ההבראה הצבאי וכמו כן נודעה בעזרתה למשפחות בעזרתה ובסיועה הרב למשפחות השכולות. קרוב ל-40 שנה הייתה חולדה גורביץ' מגיעה מדי יום ביומו לבית ההבראה הצבאי ולבית החולים רמב"ם בחיפה כשהיא תמיד לבושה בלבן, שם הייתה עורכת מסיבות עם שירים והפעלות לעידוד החיילים הפצועים.

טיילת רמב"ם תיקרא ע"ש חולדה גורביץ'

חולדה גורביץ' הייתה חברת בארגון "ההגנה" ועם הקמתו של צה”ל שירתה כחיילת בחיל הים והייתה מארבע הבנות הראשונות של החייל. עם שחרורה מצה"ל התנדבה שנים רבות ב"וועד למען החייל. עוד יש לציין כי גורביץ' במקביל הדריכה ילדי עולים חדשים במעברות ובשכונת וואדי סאליב בחיפה. היא סייעה רבות בסיוע לדרוזים ובאגודת הידידות של ישראל-צרפת ועם השנים כיהנה גם כחברת מועצת העיר חיפה. בשנת 1977 הוענק לחולדה גורביץ "אות הנשיא למתנדב" ובשנת 1993 הוענק לה התואר הרם של "יקירת העיר חיפה", לאחר מכן בשנת 2011 הוכתרה גם ל"כלת פרס ישראל על מפעל חיים" על תרומתה ופעילותה הייחודית לחברה ולמדינה.

חולדה גורביץ' (צילום: יוסף הירש)
חולדה גורביץ' (צילום: יוסף הירש)

חברי הוועדה

הוועדה התכנסה בפעם הראשונה מאז כניסתה של ראש העיר עינת קליש-רותם לתפקידה. חברי הוועדה הם: מ"מ יו"ר הוועדה סיגל ציוני, יצחק בלס, נפתלי בלבן אוברהנד, עו"ד מרים פרקש, בתיה בראונר ופליאה סעדון ובהם גם ראש העיר עינת קליש-רותם, החליטו לקרוא את טיילת רמב"ם החדשה לכיוון החוף השקט על שמה של חולדה גורביץ' בעודה בחיים.

10 תגובות
 1. שרה צפריר אמר/ה

  אני תמיד אזכור אותה המלאך הלבן – האישה שתמיד עוזרת לחיילים בודדים, ביקרה המון חולים במצבים קשים מאוד סמל המתינה לכל מי שזקוק , שמחה ששמה יונצח. היא זכתה בו ביושר ולא בחסד.

  1. אייל אמר/ה

   נכון מאוד, הייתי חייל בודד שנפצע קשה ב 1983 היא הייתה מבקרת יום יום כאילו אני החייל היחידי, הביאה לי אוכל מהבית ומתנות. אני מתכוון להגיע לאירוע לסגור מעגל..

 2. רחל להב אמר/ה

  חולדה גורביץ' המלאכית, כל כך שמחה בשבילך. אני מרגישה זכות גדולה שזכיתי להכיר אישה נהדרת ומיוחדת כמוך.

 3. משה אמר/ה

  שם הטיילת ניתן לחולדה שאין יותר ראוי ממנה לכבוד הזה.
  זה מקרה נדיר, בניגוד למקרים רבים אחרים שהוועדה נותנת שמות לכל מיני אנשים ואולי גם נשים
  שאכתוב עליהם בעדינות : לך תדע למה נבחרו.

 4. טל'ג'ון אמר/ה

  חולדה המלאך בלבן אישה מדהימה מגיע לה יותר מכך. מאחל לה בריאות ואריכות ימים.

  1. שרה+צפריר אמר/ה

   יש לה את כל הזכות לקרוא על שמה משהו בעת ערך, היא אישה שעזרה לכל נזקק בעיקר לפצועים, לחיילים מגיע לה, אני מאחלת לה המון שנים של בריאות ואושר, ואם היא תיזדקק (לא מאמינה שהיא תבקש) חובה עלינו לעזור לה לי משנה במה מדובר. באהבה ממני למלאך שתמיד לבשה לבן – הישרתה בלבוש הזה רוגע, שלווה.

 5. דוד אמר/ה

  גב' חולדה 😊
  היתה לקוחה שלי שנים
  שמחתי להעניק לה שירותי יופי
  ומה ממנה לא מעט מהחיים
  אני מאחל לה שנים רבות וטובות
  אשת חיל 😍
  ממני דוד .
  דוד עיצוב שיער
  מדרך הים 5 כרמל.

 6. שרה אמר/ה

  למה כתבתם ז"ל

  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

   טעות.
   תוקן

 7. אילנה+טובים אמר/ה

  את חולדה הכרתי בהיותי בת 12. היא באה לחפש מתנדבים שיעשו שמח לחיילים. כל שישי ושבת היינו הולכים בין החדרים ומשמחים את כל החיילים הפצועים בבית חולים רמב"ם ובבית חולים 10 דאז. כך במשך המוני שנים בניצוחה של חולדה שהפיקה ביד רמה ולא ויתרה לנו גם כשהתעיפנו. חולדה גורביץ, היא אישה מיוחדת במינה. אוהבת את ישראל ובניה. תרמה לאורך כל השנים מכספה ואת כל זמנה כדי לעשות טוב. שמחתי להיות אתה כשקיבלה את פרס ישראל וכמובן גם לשיר את השיר שנכתב לכבודה. לא מזמן חגגנו לה ביחד עם עוד חברים אוהבים את יום הולדתה. היה מרגש לראות אותה מחיכת ונהנית. מתרגשת בשבילה על קריאת הטיילת על שמה. הכי מגיע לה בעולם!!!!!!

לא ניתן להגיב