"כרגיל, בחיפה מחכים לאסון" ◄ נהיגה פרועה בכבישים הצרים מסכנת את התושבים יום יום • צפו

סמטאות קריית חיים - כבישים מסוכנים (צילום: הילה לאופר)

'יוצאים מהבית הישר לסכנת דריסה'

חברת המועצה הילה לאופר מסיעת הירוקים, הגישה שאילתה למועצת העיר בנושא הקמת אמצעים למיתון התנועה בסמטאות קריית חיים.

לאופר כותבת בשאילתה: "לפני כשנתיים התחלתי לקדם את נושא הצבת פסי בלימה בשבילים של סמטאות קריית חיים, שהם למעשה, כבישים לכל דבר. כל אדם שיוצא משער ביתו, יוצא ישירות לכביש. כמי שגרה בסמטה כזו, אני יכולה להעיד על הסכנה הכרוכה בכך".

הילה לאופר "הירוקים של חיפה" (צילום: ראובן כהן, עיריית חיפה)

"הילדה כמעט נדרסה"

כדוגמה מביאה לאופר מקרה שהיה, כשאחד משכניה הגיע לביתה כולו נסער, וסיפר כי בתו יצאה את שער ביתם, ובדיוק באותה עת עבר במקום רכב שנהג בפראות מפחידה וכמעט שדרס אותה. "אלו מקרים שמתרחשים כאן יום יום" היא אומרת, "ונראה שעיריית חיפה, כרגיל, מחכה לאסון בשביל להתחיל לפעול".

מפתח הבית היישר אל הכביש, ללא כל הגנה ◄ צפו


הכלב נהרג במקום

לאופר מספרת על מקרה נוסף, כשתושבת אחת הסמטאות יצאה מביתה עם הכלב (משער ביתה היישר לסמטה-כביש, כמובן) ובדיוק עבר שם רכב שפשוט דרס את הכלב, שנהרג במקום. "זו סכנה אמיתית ומיידית", אומרת לאופר, "המשטרה תומכת בביצוע הפעולה הזו, כל הגורמים הרלוונטיים הגיעו לכאן לאחר שהזמנתי אותם לסיור והסבר, הם בחנו את הדברים וכולם כאחד הסכימו שיש לבצע את המהלך".

פתאום התהליך נעצר

לאופר ממשיכה: "כבר הגענו לשלב הצעות המחירים על פסי ההאטה, כשפתאום, ביום בהיר אחד, ללא שום עדכון או הסבר, התהליך נעצר. מה הסיבה? עד עכשיו לא ברורה הסיבה. ולמען האמת, זה לא משנה, זה דבר שאפשר וצריך לעשות!"

בסה"כ 25,000 ש"ח – שיכולים להציל חיים

"בוועדת בטיחות האחרונה הנושא עלה שוב ושמחתי לשמוע כי יש רצון בהפעלת פיילוט במספר סמטאות, בהן יציבו פסי האטה, בעלות כוללת של 25,000.

נטען כי הפיילוט לא ייצא לפועל משום שוועדת הכספים לא אישרה זאת. עליי לציין שאיני חלק מאף קבוצה משתי הקבוצות שנוצרו פה בעיר – לא בקבוצה של ראש העיר ורסיסי הקואליציה שעוד נותרו לה (שגם הם, אגב, מנסים להצניע פרט מביך זה) ולא מהקבוצה השנייה, מועצת השינוי, שצועקת לבן כשראש העיר צועקת שחור – מלחמה שנוצרה כאן והנפגעים העיקריים ממנה הם כמובן תושבי העיר.

אני לא מוכנה שפעולות הכרחיות ומצילות חיים (!) לא יתבצעו בגלל "מלחמת התרנגולות" שנוצרה כאן בעיר, ואם כך הדבר, ראוי שהציבור ידע זאת".

סמטאות קריית חיים – סמטאות שהן כבישים מסוכנים (צילום: הילה לאופר)

לאופר מסכמת את שאלותיה בנושא:

 • מתי הוגשה הבקשה לוועדת הכספים?
 • מה הסיבה שבגינה בקשה זו נדחתה?
 • מדוע בקשה זו לא הוגשה לפני שנתיים או שנה, כאשר קידמתי את הנושא מול כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות משטרת ישראל שעודדה פעולה זו? האם הוגשה דווקא עכשיו כדי שיהיה את מי להאשים בכך שהיא אינה יוצאת לפועל?
 • מה עליי לעשות כדי ש-25,000 השקלים יגיעו ליעדם ונוכל להתחיל את הפיילוט החשוב הזה שאם יצליח, יורחב לכל העיר?
הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. דוד אמר/ה

  יותר חשוב כסף למצעד הגאווה

 2. חנה אמר/ה

  אולי הפתרון להציב תמרור אין כניסה בשבילים המסוכנים האלה. ורק אפשרות יציאה מחניות רכב דיירים

  1. מה שיעצור נהג פרוע זה תמרור, אמר/ה

   בדוק.

 3. זהבה אמר/ה

  המכשפה ומקורביה אינם גרים במקומות הללו וסביר שתושבי אותן סימטאות אינם נמנים על מצביעיה. במצב הזה אין סיכוי שמשהו יזוז גם אם יקרה אסון.. לא מזיז לה.

 4. אייל אמר/ה

  במקום לעשות את הדבר הנכון: ביטול כבישי-שביל מסוכנים כאלו, והפיכתם לסימטאות להולכי רגל בלבד, או לרחובות הולנדיים משולבים ללא חניה בהם רק כמעבר הולכי רגל, אז כמובן שהחניה היא מעל הבטחון ולכן אין מדרכות ואין רחוב משולב הולנדי מכיוון שלא יאפשר חניות לאורכו "רק" הליכה ונסיעה משולבים.
  הכל בסדר אנחנו כבר מבינים את המניע שלך. טובתי האישית ושום דבר אחר. במקום לייצר נוה צדק, מייצרים נוה פקק. כל אחד מחנה את רכבו בתוך אותו כבישון צר (התמונות מדברות בעד עצמן) ואז ילד, עם או בלי במפר, לא יכול ללכת בביטחה ברחובות האלו – או לשחק בהם. אבל ההורים דורשים לעשות חניה, עד הבית, צמוד צמוד. כשיש שפע חניות ציבוריות מחוץ לסימטאות. וככה, במקום שיהיה שם נוה צדק מלא סימטאות יפות ירוקות עם עצים דשא ושבילים להליכה, אז יש רחובות מלאים ברכבים שבקושי משתחלים בין כל גרוטאות הפח שנצמדות לגדרות הבתים.
  הכל שאלה של סדר עדיפויות גברת לאופר. ושל חיפה פשוט עקום. לא במפרים, העדפת הרכב הפרטי על הולכי הרגל.

 5. א.א. חיפה אמר/ה

  כסף הולך לכל מיני דברים פחות חשובים. רוצה לציין את מצעד הגאווה ברור שכל התארגנות לזה עלה כסף. לי נמאס שכל שנה יש צעדה וכל עיר ועיר עושה כמו יתר הערים. נמאס לי שכל הזמן עם החגיגות האלה . הרבה כספים הושקעו בזה
  אנחנו שלא שייכים לקבוצה הזאת מתחילים לחוש שאנחנו בסוף המרכיבים שלא שמים עלינו כלום לא מעניין עם זקן אומסק ה או ילדים וכלבים יסרבו. נמאס ! תתחילו להשקיע בדברים מאוד חשובים אנחנו סובלים בגלל העדפות לכל הקבוצות האלה מתי כל החגיגות יפסקו. הם רוצים להיות חלק כמו כולם אהל היום הם מקבלים הכל די לכל בתשומת לב. לא פלא שילדינו הולכים אחרי כל החגיגות הגדולות עם הופעות. פשוט נמאס והגיע הזמן להפסיק. מצב הכלכלי לא טוב ויש באמת להשקיע בעוני אין מה לחגוג.

  1. מיכאל אמר/ה

   מה העייריה שמה אגורה על הדבר הזה ?
   לא האירגון שלהם ?
   מזה צריך להיות ?

 6. משה אמר/ה

  גם בחיפה כך.
  למשל ברחוב יואל בהדר.סמטה המשמשת כרחוב ראשי לכל דבר וענין.בין מוניות עמל החלוץ לבין הרצל.
  רק מה ,אין מדרכות.נוהגים בפראות.

 7. מיכאל אמר/ה

  לא צריך במפרים !!!
  מכמונות מהירות עם מצלמה .

 8. קורא נאמן אמר/ה

  הילה היקרה,
  מי כמוך יודע שלא צריך להמתין לאסון, כי האסון כבר כאן ויושב על כסא ראש העיר עם דבק חזק במיוחד. עד שהאסון הזה לא יסולק מחיינו, דבר לא ישתנה.
  מאחל לירוקים להיכנס בהקדם לשליטה בעיר ההרוסה.

 9. יהודית אמר/ה

  גם בנוש ישנו כביש היום ללא מוצא, משום שילדים נהרגו כאן כאשר הכביש היה חד סיטרי. היום העיריה מבקשת להפוך אותו שוב לחד סיורי או דו סיטרי ולמרות שהגשנו חוד מקצועית העיריה מתעלמת,
  מכתבים שלנו לא נענו מפני שלא היו להם תשובןת.בועדה המחוזית.
  בכנות מאוד מדאיג מבחינת ביטחון, שכן אין כאן מדרכות וכל ההצעות שנתנו נדחו.
  חיי אדם הם הפק בעיני עירית חיפה,.מענין, אם חיי הפקידים והממונים ובי ביתם של עירית חיפה
  יכולים להיות הפקר.

 10. אדר' נירה שובל אמר/ה

  ברחוב בו אני גרה ישנם שני בתי ספר יסודיים גן ילדים ומעון, הרחוב צר ולא ישר כך שבמקרים רבים לא ניתן לראות את הרכב שמגיע, למרות זאת אין פסי האטה ואפילו אין שילוט להגבלת מהירות!! בנוסף לבתים רבים ישנה חניה במגרש עצמו והמכוניות היוצאות בנסיעה אחורנית (רוורס) מסכנות את המשתמשים במדרכה,

הגיבו כאן לכתבה