הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

מי את "מועצת השינוי" ומה הקטע שלך עם ראש העיר חיפה? • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

נכון להיום, מונה האופוזיציה לראש העיר במועצת העיר חיפה 23 חברי מועצה מתוך 31 (!!). הקואליציה מונה 8 חברים בלבד, אשר חרדים לכיסאם מאוד.

התמונה המדהימה הזו מהווה תקדים היסטורי חשוב וכן שיעור מאלף באזרחות, עבור כל אחד מאתנו. זאת מכיוון שהתנהלות חברי "מועצת השינוי" בחיפה, המונים 19 חברי מועצה מתוך האופוזיציה, מהווה דוגמה ייחודית ובולטת לאפשרות לקיים פרלמנטריזם מקומי נאור ואפקטיבי במדינת ישראל.

זאת ועוד, היא ממחישה עד כמה נכשלה ראש העיר קליש שוב ושוב בניהול המועצה ובגיוס נמרצותם של חברי המועצה לטובת ניהול איכותי של העיר.

בנקודה זו חשוב לציין שאין אפילו ראש עיר גדולה אחת בישראל, אשר כשל במשימה המאוד אפשרית של בנייה וניהול קואליציה מתפקדת במועצה שלו. זה פשוט א'-ב'.

קליש וצוק בדיון התקציב לקראת שנת 2022 (צילום: ירון כרמי)
קליש וצוק בדיון התקציב לקראת שנת 2022 (צילום: ירון כרמי)

המבוגר האחראי עם שבריר של כוח שלטוני

במקום לתקן את המצב הבלתי האפשרי הזה נראה שראש העיר בוחרת דווקא להעמיק את התהום בתוך המועצה עד כדי פגיעה מוחשית בתפקוד העיר. היעדר ההובלה מצד ראש העיר מביא לכך שנראה שמועצת השינוי היא היא המבוגר האחראי השומר על הקופה הציבורית, וזאת בזמן שראש העיר נוטלת על עצמה את תפקיד האופוזיציה למועצת השינוי.

התוצאה היא שתהליכים עירוניים טריוויאליים כמו התקנת הצללות בגני המשחקים מעוכבים אצל ראש העיר השואפת כנראה לייצר מצג שווא של שליטה. התמונה הזאת אבסורדית במיוחד לאור העובדה שחברי מועצת השינוי עושים את עבודתם בהתנדבות מלאה ובהסתמך על שבריר מהעוצמה השלטונית הנתונה בידי ראש העיר.

מועצת השינוי בולמת את קריסת העיר. נקודה.

החל מקיץ 2021 כבר היה ברור לכל שמשהו מאוד לא טוב קורה בעיר חיפה. כל פרויקטי הדגל נגנזו, פרויקטי תשתית נעצרו ואלו שכן יצאו לדרך סובלים מסחבת קשה. תהליכי שיתוף הציבור הפכו לפארסה, שרים בכירים הדירו את רגליהם מלשכת ראש העיר וחזירי בר גדשו את רחובות העיר.

לאור זאת, הפעולה הראשונה והחשובה ביותר של מועצת השינוי הייתה לייצר בעיר שקיפות. שקיפות אשר תסביר מדוע העיר חיפה שוקעת. מוקד הפעילות המרכזי לכך נמצא בוועדת הכספים, שם התגלה מהר מאוד שתקציבי עתק מאושרים ללא מקור תקציבי מתאים ושבאופן כללי נהוגה בעיר שיטת ה"Lump sum". כלומר, ראש העיר מאשרת לעצמה מסגרות תקציב ועושה בתוכן כאוות נפשה, תוך צמצום האפשרות לבקרה מהותית מצד הציבור הרחב וחברי המועצה, ובהיעדר שקיפות בהצגת סדרי העדיפויות.

בדרך לפשיטת רגל?

פעולה חשובה נוספת של מועצת השינוי הייתה לעצור את מדיניות לקיחת ההלוואות ההולכות ותופחות. בשלב מסוים אף דרשה ראש העיר שתאושר לה הלוואה על סך 190 מיליון ₪ (!!) סכום עתק וחסר תקדים לעיר כמו חיפה.

הבעיה הגדולה באמת הייתה שבמקום שההלוואות הללו ילכו לפיתוח העיר, אנשי האופוזיציה, אשר שולטים בוועדת הכספים, מצאו כי זלגו מסכומי ההלוואה סכומים גדולים מאוד לצורך תחזוקתה השוטפת ולכן עצרו הלוואות אלה.

דו"ח של משרד הפנים, אשר פורסם לאחרונה, מגלה שהחששות הגדולים ביותר של מועצת השינוי לגבי ניהול התקציב העירוני אכן היו מוצדקות. זאת ועוד, לשולחנה של מועצת השינוי התגלגל נתון מדאיג, לפיו בתקופת כהונתם של צוק וקליש הוגדרו בעירייה עשרות תקנים באופן לא חוקי. עוד גילו במועצת השינוי כי לצד תוספת התקנים השתוללה גם מצבת רכבי הליסינג הצמודים בעירייה, אשר צמחה באופן קיצוני וללא הצדקה, לטענתם.

ומה קרה בינתיים בצד ההכנסות? מול הכרזות ראש העיר על סכומי עתק הנמצאים בקופת העירייה ניצב גזבר העירייה המתקשה לשלם משכורות.

ומה בוחרת לעשות ראש העיר מול המהלכים הללו?

האמת היא שתגובת ראש העיר לתגליות הללו הייתה דממה במקרה הטוב. את מירב המאמצים שלהם השקיעו קליש וצוק בניהול קרב מאסף על תקציב 2022 שלבסוף אושר על פי תכתיבי מועצת השינוי.

גם ביחס לכל הכשלים האחרים, אשר מתוקנים על ידי מועצת השינוי, לא היה לראש העיר יותר מדי מה להגיד. וכיוון שכך, הרי שלהערכתי תתמקד פעילותה של ראש העיר מעתה ועד לבחירות בשתי זירות מרכזיות:
הראשונה היא הזירה הציבורית בחיפה, שם נראה שראש העיר מנסה באופן תדיר למדי להאשים את מועצת השינוי בכשלים הקשורים בתפקוד העיר תוך שימוש באסטרטגיית "שתו לי אכלו לי". מעבר לכך שמדובר בניסיון לכאורה להסטת אשמה, הרי שבסופו של דבר ראש העיר היא זו אשר אינה מסוגלת לנהל את העיר באמצעות סמכויותיה הרבות.

חרדה לגורלה: הזירה השנייה לפעילות ראש העיר היא זירת השותפים הקואליציוניים. בשטח נראה שראש העיר בונה כרגע רק על קהל אחד, אשר ישמש לה בסיס עבור יתר הפעילות הפוליטית לקראת הבחירות הקרובות – הקהל החרדי. זהו קהל שעד לפני כשנה עוד זכה מראש העיר למשאבים גדולים מאוד בתמורה לנאמנות פוליטית במועצה, ואכן הם גם האחרונים אשר שרדו בקואליציה שלה. בזכות נאמנות זו מבקשת כנראה ראש העיר להציג בסקרים בלוק פוליטי יציב גם ברגעי המשבר הנוכחיים.

האבסורד הגדול, בהתנהלותם של צוק וקליש הוא שלא רק שהתמורה לנאמנות החרדית הולכת ונשחקת, אלא שהמחירים שיוצעו לקבוצות הבאות אשר יחשבו לחבור לקליש צפויים לרדת עוד יותר. כל זאת בזמן ששורות מועצת השינוי רק הולכות וטופחות בתמורה לדבר פשוט מאוד – שפיות.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

23 תגובות

  • העובדה שלמרות שלקליש יש רק 7 חברים בקואליציה, היא נשארת ראש העיר ומשרד הפנים לא הדיח אותה, והשרה שקד לא מתערבת, אומרת בעצם הכל על חולשת מועצת השינוי. נראה לי שאם הם היו יותר נחושים היינו עם ועדה קרואה או הקדמת בחירות
   בסוף נבחו הרבה אבל התבררו כשיצו ולא רוטווילר.

 1. אתם קוראים לעצמכם תאגיד? זה הכתב שאתם מחזיקים ? חוץ מלשנוא את קליש ולתת תירוצים עלובים על מועצת השינוי הוא לא ממש מקצועי, דר׳ למה? קליש אנחנו יודעים שהיא דר לאדריכלות או שאולי הכתב יגיד שקליש קנתה את התואר בכסף ? מעניין מה מניע את האתר /תאגיד/ קונצרן חי פה , מי ממן אתכם ? אולי בכלל אתם ממומנים על פיינגולד ושאר חבריו? ימים יגידו … אובייקטיבים אתם לא לצערי וחבל

  • שלום אלון, אנחנו לא מכירים אבל לפי תגובתך נראה לי חשוב להבהיר. הדוקטורט שלי הוא בתחום המדיניות הציבורית והוא עוסק בפסיכולוגיה של קבלת החלטות בארגונים בירוקרטיים. המקצוע שלי הוא לא עיתונאי אלא יועץ אסטרטגי לרשויות מקומיות ולארגונים העובדים עם רשויות מקומיות. במסגרת זו אני עוסק בהיבט הניהולי של הרשויות ומשם אני שואב את הניסיון המקצועי שאני מביא לעיסוק שלי בנעשה בחיפה. למען הסר ספק, אני עובר תהליכי בקרה מאוד משמעותיים מטעם חי-פה על הדברים שאני כותב ורק כדי לאזן את התמונה לא פעם נקראו גורמים המזוהים עם קליש לכתוב טורים משלהם אך לשווא. יכול להיות שאין להם על מה לכתוב… אני יכול להניח את דעתך שלא אני ולא חי-פה ממומנים על ידי גורם פוליטי במטרה להניע קמפיין נגד קליש, ואולי תהיה מופתע לשמוע אבל קליש ממש לא מעניינת אותי. העיר חיפה מעניינת אותי, וכל מי שפוגע בה, ובוודאי נבחרי ציבור, ראוי שיבוקר באופן ענייני – ואת זה אני עושה. ורק כדי לעמוד על תקינות הדברים, המקצוע של קליש בימים אלה אינו להיות אדריכלית אלא פוליטיקאית. במסגרת עיסוקה באדריכלות היא כבר הורשעה בפלילים, ונראה שגם התפקוד שלה כראש עיר מושך אין סוף ביקורות חמורות מצד גורמי ממשל וביקורת שהם לא אני. אובייקטיביות? אין דבר כזה. גם אתה לא נשמע אובייקטיבי, אבל אתה גם לא ענייני, שזאת בעיה.

 2. שיטת הקואליציה פשטה את הרגל. מה שדרוש, כמו שיטת בחירות אזוריות, זה על סמך השיטה האזורית. חשוב לנתק את חברי המועצה משיוך מפלגתי, זה לא תורם כלום זה אפילו מזיק.
  מוטב שחיפה תהיה חלוצה להראות שיטה אחרת, בה כל רובע בעיר יקבל מושבים במועצה במפתח בהתאם לגודלו, יבחר את נציגיו מתוך רשימה. זה יכניס פנימה למועצה אנשים טובים וראויים שיהיו מחוברים ישירות לתושבים. זה יבטיח ייצוג לכל חלקי חיפה במועצה. זה יאפשר לאנשים לא-פוליטיים עם נסיון ניהולי לפעול במועצה ולפקח על אגפי העירייה ולקחת תיקים שמעולם לא אוישו בחיפה בניגוד לכל עיר אחרת כמו תיק ניהול טבע עירוני. כמו תיק קידום ספורט עממי ובריאות. כמו תיק התחבורה הציבורית.
  כל 30 נציגי הרובעים יהיו זכאים להיבחר כראש עיר. הציבור יבחר מבין אלו שהעמידו עצמם לראשות העיר. בלי הצנחות פוליטיות. בלי מועמדים מבחוץ או חסרי נסיון. בחירה מתוך נציגי הרובעים במועצה תבטיח שראש העיר כבר התנסה בניהול ועד שכונה, ועד רובע ופעילות במועצה.

 3. כאזרחית סופר-אובייקטיבית לא נתרמתי בכלום מהכתבה. חוץ מלהבין שהכותב הוא נגד קליש ובעד מועצת השינוי, לא קיבלתי שום דוגמא קונקרטית לפעילות החיובית כביכול של האופוזיציה, ולפרוייקטים הגדולים שנעצרו כביכול בגלל קליש

  • פעילות חיובית של האופוזיציה:
   ביטול הביטול של פסטיבל הצגות ילדים.
   בלימת עשרות מינויים לא חוקיים.
   בלימת הלוואות העתק שראש העיר רצתה טאשר היו מובילות את העיר לשבר כלכלי חמור.
   איזון תקציבי
   שקיפות ציבורית
   חלוקת משאבים שיוויונית בין מגזרים
   בלימת טירופ הליסינג בעירייה
   ויש עוד הרבה…

   פרוייקטים של קליש שנבלמו או מנוהלים בסיאוב:
   שדה התעופה הבינל לא יהיה
   זיהום אוויר עצום דוקא כן יש
   מדרגות נעות לא יהיו
   הזנחה פושעת ברחובות דווקא כן יש
   לא נעסים מהלכים לעידוב התיירות בעיר
   יש מאות חזירי בר ברחובות
   פרוייקט שוק תלפיות תקוע
   אין אף פרוייקט מסחרי משמעותי בעיר
   טיילת חולבה גורביץ חסומה כבר ארבע שנים
   יש בעיר הרבה יותר חניה בתשלום
   הפיתוח העירוני נבלם וכל הדברים שהיא משווקת כהצלחות הם מהתקופה של יונה יהב.
   פרוייקט פשוט להחלפת תאורה בטיילות היה צריך להסתיים בתוך שלושה חודשים… חחחחחח
   מוזיאונים סגורים, אירועים בוטלו, חיי הקהילה גוססים.
   אובדן מיליארדים בתקציבי ממשלה
   היזמים בורחים מהעיר
   הצעירים בורחים מהעיר
   דוח ביקורת חמורים
   נסיקת הארנונה

   להמשיך?

  • ברור מאד שהאייל הוא רלב\רלי אבל בעשיה וכתיבה הוא רלא-רק לא אני או יותר נכון רנממ-רק אני מסואב מחשבתית

 4. לא ענית על השאלה מהכותרת – מי היא מועצת השינוי? מי המובילים שלה (או המובילות)? ומה החזון מעבר להחלפת קליש?

 5. אין כאן קדושים לא קליש לא מועצת השינוי ובטח שלא הכותב שכמתנגד אובססיבי לקליש דעותיו אינם אוביקטיביות. יותר משקליש נצחה יהב הפסיד. לדעתי גם קליש וגם מועצת השינוי יעופו עוד שנה וחצי. יבואו חדשים נקווה שטובים יותר.

  • אני ממש לא אובססיבי, מאוד חשובה לי חיפה ומאוד חשוב לי שהתושבים ידעו באמת מה קורה ולא רק דרך צינור היחצ העירוני המביך. ואין דבר כזה דעות אובייקטיביות.

 6. חיפה אדמה חרוכה. שרת הפנים התעוררי לפני שיהיה מאוחר.

 7. מאמר מאוד חשוב המחדד את חוסר יכולתה המנהיגותית והניהולית של קליש, את ההרס שזורע נחשון צוק באמצעותה ועל אחריותה, כשהוא מתחבא מאחוריה ומסיר מעצמו כל אחריות וזיקה לחורבן ששני אלו יצרו בכל כך מעט זמן. לא רק חורבן פיזי אלא גם ייאוש ואפאטיות של תושבים מה שמשרת אותם בהתמקדות בקהל החרדי הצייתן שיצביע בהתאם לפקודות מנהיגיו ברגע שיגישו לו את חיפה על מגש חד״פ.
  מועצת השינוי והובלתן של שרית גולן שטיינברג עם סופי נקש במנהיגות מתנדבת ומסורה, היא מופת אזרחי ושיעור לעמידה חכמה ואיתנה לטובת שלום העיר.
  קליש וצוק יזכרו בתודעת הציבור החיפאי כמודל להונאה, זחיחות ויהירות של צמד סימביוטי אשר היחידה ביניהם שתשלם מחיר קשה זו קליש. היא מחוקה כיישות פוליטית ( היא לא פוליטיקאית וחסרת הבנה בתחום), כאשת ציבור היא חסרת ערך. אני מתקשה לראות מי ירצה להקשיב לה מתוך אמון או הערכה. כאדריכלית-נו, שתחפש את הפרייר הבא. כי גם בתחום זה נראה לי שמחקה את ערכה.
  נחשון צוק ינפנף לשלום מתוך היאכטה שלו כשהיא תדמם את תוצאות ההרפתקאה הזחוחה שלה.

  מאחלת לעצמנו שנשתקם מהר משני אלו.

 8. יש קורלציה מדהימה בין השוחד הגלוי של קליש לסיעות החרדיות שנותרו הקואליציה הלא-קואליציה שלה, לבין השוחד של בנט לסיעת רע"מ האיסלמית שעליה נותרה הקואליציה הלא-קואליציה שלו.
  קשה לא להבחין בדמיון בין השניים. בנט חסר הנסיון נבחר על טיקט "רק לא ביבי" וקליש חסרת הנסיון נבחרה על טיקט "רק לא יהב". 15 שנה של יהב ו-12 שנה של נתניהו היו סיאוב שחלקים גדולים מהציבור רצו למגר, רק לא חשבו, שחסרי הנסיון יעשו קניית שלטון בצורה גסה ומכוערת עוד הרבה יותר. דוגמה נהדרת היא יאיר לפיד שהלין על מינויים פוליטיים ודיבר על נקיון אורוות אך מרגע כניסתו כשר חוץ לא מפסיק למנות את מקורביו לשגרירים ולג'ובים פוליטיים. איזה נקיון אורוות! מוכר לנו הביטוי הזה נכון?
  אין הבדל בין הגוף הפיקטיבי "2030" שהתמלא במקורבי קליש כיועצים בחוזה אישי ושכר מוגזם ללא כל תמורה לבין 20+30 מליארד השקלים ששפכה הממשלה לידי רע"מ ולידי מפלגת שודדים במדים של גנץ, גם כן ללא פיקוח וללא דיון.
  קרבות מאספים של הישרדות – ברמת המדינה וברמת העיר – החליפו ניהול רציני ומנהל תקין.
  תשאלו למה חיפה? כי חיפה היא העיר הגדולה שהכי מייצגת את תמונת המצב בישראל, וצורך לשחד בחיפה שני מגזרים ברמה המקומית כדי להיבחר, זהה לזה שבכנסת, על אף ואולי בגלל שנבחרים בעיריות בשני פתקים. ראש העיר חיפה כמו ראש הממשלה, נאלץ לתת למגזרים את הסחטנות כדי בכלל להגיע לכסאו. שיטת הקואליציה פשטה את הרגל בחיפה, כי חיפה היא בבואה קטנה של תמונת המצב הלאומית. שיטת הקואליציה פשטה את הרגל גם כשיטה פרלמנטרית אפשרית בכנסת ישראל, כשהמגזרים סוחטים כלשון מאזניים כל העית, ומחלישים את המשילות כי זה משרת את האינטרסים שלהם.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...