סערה סביב חשיפת שכר היועצים של קליש • חברי מועצת השינוי בדרישה לשקיפות

דיון במועצת העיר חיפה (צילום: מיכל ירון)

אז כמה עולים היועצים?

כזכור, קליש קלטה מספר לא-מבוטל של יועצים חיצוניים, אשר חלקם השתלב בקבוצת ייעוץ הנקראת "מינהלת 2030". הערב, 14/09/21, התרחש ויכוח במועצת העיר על מספר העובדים החדשים, שקלטה העירייה. הויכוח התרחש לאחר שחברי המועצה דרשות לקבל לידיהם את פירוט שכר העובדים, אך קיבלו רק את פירוט השכר של העובדים השכירים ולא את פירוט התשלומים ליועצים החיצוניים, אשר העסקתם מעוררת סערה בקרב רבים מתושבי העיר בכלל ובקרב חברי מועצה מקואליצית השינוי.

עו"ד גולן שטיינברג: אנחנו דורשים לקבל לידינו את נתוני השכר של היועצים החיצוניים!


דיון במועצת העיר חיפה (צילום: מיכל ירון)
דיון במועצת העיר חיפה (צילום: מיכל ירון)

"יו"ר ועדת כספים לא מקבלת מהגזבר את כל הנתונים"

ויכוח קשה במועצת העיר בין נציג הגזברות וחברי המועצה רו"ח אלי בן דיין, עו"ד שרית גולן שטיינברג וסגנית ראש העיר סופי נקש:

נקש טענה בדיון שהיא לא קיבלה מהגזבר את הנתונים המלאים על מספר העובדים החדשים, שנקלטו בחצי שנה הראשונה של שנת 2021. לטענת נקש הנתונים המלאים הם 141 עובדים, שנקלטו בעירייה במגוון תפקידים בעלות של 50 מיליון ש"ח.

נציג הגזברות טען שיש תקציב לכל השכר, ועלות השכר הכוללת היא 680 מיליון ש"ח. חבר המועצה אלי בן דיין, שהוא רואה חשבון במקצועו, טען שלא ייתכן מצב שבו סופי נקש, שהיא יו"ר ועדת הכספים של עיריית חיפה והיא עדיין לא מקבלת מהגזבר את כל הנתונים.

עו"ד שרית גולן שטיינברג:
"אני עוקבת אחרי כל המכרזים של העירייה ואני רואה כל הזמן שמדובר בעוד ועוד תפקידים חדשים. מאחוריי יושבים באולם נציגים של מנהלות, שלא היו עד עכשיו, וכל אחד מהם צריך עוד עובדים. אני גם רוצה לדעת מה עלות היועצים האלה… למשל, עומר בר לב, כמה הוא מרוויח? שלא לדבר על זה שיש יועצים שכבר הרוויחו מעל מיליון וחצי ש"ח. אנחנו חייבים לקבל את הפירוט המלא, לדעת שיש מימון לכל ההוצאות האלה".

"עלויות היועצים נעלמו מהמסמך"

לטענת חברי המועצה, הם קיבלו מהגזברות מסמך המפרט את שכר העובדים, אך עלות היועצים החיצוניים לא מופיעה בו. הם טענו שזה מידע, שלא ניתן להסתיר מהם וחשוב להם לדעת מה השכר החודשים של כל יועץ חיצוני, שראש העיר בחרה לגייס לעירייה.

נציג הגזברות טען שלא מדובר במשכורת, אלא בתשלום לקבלנים חיצוניים (כנגד חשבוניות ספקים) ולכן השכר החודשי של יועצים אלה לא מופיע במסמך.

גולן שטיינברג אמרה שברור, שלא מדובר במשכורת, כי זה יועץ חיצוני, אבל העירייה צריכה למסור את השכר של היועצים ולא להסתיר אותו מחברי מועצת העיר.

קליש רותם ביקשה מהיועצת המשפטית ימית קליין להתערב ולקבוע האם חברי המועצה יכולים להמשיך ולשאול את הגזברות או שהם קיבלו מענה לכל השאלות. קליין השיבה שבוודאי ידוע לכולם, שהגזברות עושה לאורך שנים עבודה מאוד מקצועית ולא מסתירה שום פרט.

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. רם אמר/ה

  מוזר, מוזר, מוזר.
  האם ראשת בעיר יודעת מי הם בעלי הבית/המעסיקים שלה?
  האם ייתכן שראשת העיר מסתירה מהתושבים (באמצעות הנציגים שהם בחרו), מה היא עושה עם כספם?
  ואם לא אז למה שכרם של היועצים מוסתר?
  ובכלל – למה אף אחד לא יודע מה עושים היועצים הללו?
  עד לאן רוצה להגיע ראשת העיר עם חוסר השקיפות וחוסר מינהל תקין כזה?

 2. שמיל אמר/ה

  בקיצור הגיע הזמן שהדוקטורית לערים תלך דחוף הביתה כל יום שהיא ראשת עיר היא גורמת נזק עצום לעיר חיפה ולתושביה התפקיד גדול עליה בעשרה מספרים

 3. עומר אמר/ה

  הראש עיר הכי גרועה שהיתה לעיר חיפה מאז ומעולם . לכי הביתה

 4. דין דין אמר/ה

  יועצים פירושו עקיפת בעלי תפקידים בעיריה אל הם לא מתפקדים .השאלה מה יותר זול להעסיק יועצים או להחליף את בעלי התפקידים.ואיפה מבקר העיריה ?

 5. בלאגן שלם של שחיתות אמר/ה

  הגזברות לאורך השנים הסתירה בור של מליארד שקל עבורו עיריית חיפה לקחה עוד ועוד הלוואות שהריבית עליהן רק הגדילה את הבור הזה. ככה יהב גלגל חובות ענק קיבל עירייה עם 100 מליון שקל חוב לבנקים והחזיר עירייה עם 1 מליארד שקל חוב לבנקים…!!! קטסטרופה א'.
  באה קליש בשם שקיפות והתנהלות תקציבית אחראית, החלה לבנות לעצמה גם עירייה בתוך עירייה שנקראת מנהלת 2030. מנהלת הבלוף עם מכרזים תפורים לחבריה וקרוביה. את מי שלא היה לו תואר ולכן לא יכלה להעסיק כמנכ"ל דחפה למנהלת. חבריה שדדו מהעירייה כבר עשרה מליון שקל ומי יודע כמה מזה הולך אחרכך כאתנן לקליש בכסף או שווה כסף (למשל העסקת קרוביה בחברות שלהם כיועצים ברגע שיסיימו בעיריית חיפה, או העברות לחשבונות בנק סודיים בחו"ל וכו').
  אנחנו לא טיפשים ויודעים יפה מה הולך פה.
  זאת מינהלת פיקטיבית ולא מובן למה משרד הפנים לא עוצר את החגיגה.
  שחיתות מוחלטת מטורפת ברמה שאפילו יהב לא העז לבצע, אצלו לפחות הועסקו בשכר בכירים ולא חוזים אישיים מנופחים עבור חלקי משרה אנשים שבאים לחיפה אולי פעם בשבוע. לבדוק כמה מעובדי עיריית חיפה מתגוררים בחיפה. לבדוק כמה מעובדי תאגידי העירייה מתגוררים בחיפה. לבדוק כמה מעובדי מנהלת 2030 מתגוררים בחיפה. לבדוק האם זאת עיריית חיפה או עיריית תושבי זכרון, שפרעם, טבעון, קריות, נשר, עוספיה, טירת כרמל. שמעתי נתון הזוי שבו 30% מעובדי העירייה אינם תושבי העיר. לא פלא שלא אכפת להם מהעיר. הם רק באים להחתים כרטיס. מה מעניין אותם לתת שירות הם לא גרים כאן בכלל. מעניין אותם מה קורה בקרית אתא או טירת כרמל. 30%!!!! מעובדי העירייה והתאגידים לא תושבי העיר???
  גם אנחנו משלמים ארנונה השלישית הכי גבוהה במדינה.
  וגם הארנונה הזו יוצאת מהכלכלה העירונית ולא מעסיקה עובדי העיר.
  ומוציאים מליונים על יועצים פיקטיביים והגזברות עושה יד אחת להסתיר את נתוני השכר
  לא יאמן כבר מה שקורה בעירייה החולה הזו. לדעתי רק הדחה + ועדה קרואה שתעשה סדר בכל אגפי העירייה.

  1. עליזה אמר/ה

   היו זמנים יפים בתקופתו של יהב. עשה עבודה ניפלאה לעיר חיפה. ממש עבודת קודש

 6. רחל אמר/ה

  אשה מושחתת לא יודעת לנהל ולהתנהל זקוקה להרבה יועצים לא מספיק אחד יאללה ביתה

 7. ניצה אמר/ה

  תפרסמו את רשימת היועצים..

 8. עליזה אמר/ה

  אני לא יודעת מה היא עושה קליש בעיריה שום דבר לא עובד שם הכל וויכוחים ומריבות ואין עשייה במקום אחר היו מזמן מורידים אותה ושולחים אותה הביצה

 9. דורון אמר/ה

  680 מיליון ש"ח עלות השכר?
  מישהו לא מבין כאן מה הוא מפרסם

 10. חיפאית אמר/ה

  ימית בין הפטיש לסדן…כמה זמן עוד תאלץ להתפתל?

הגיבו כאן לכתבה