בכירים מחיפה השתתפו בדיון מיוחד בכנסת בנושא התחדשות עירונית

אורנה מור, ראש תחום התחדשות עירונית בעיריית חיפה: "אחד המפתחות החשובים להתחדשות עירונית אמתית הוא יוזמות של תושבים"

001_-_חיפה.jpg

אורנה מור בכנסת-קרדיט צילום: פלאש 90
הדברים נאמרו במסגרת כנס מיוחד בנושא "קהילות משימתיות כמנוע להתחדשות עירונית" שנערך בכנסת
ב 28 ביוני 2016
התקיים בכנסת ישראל כנס משותף של קרן שח"ף והשדולה לקידום מדיניות הצעירים בישראל בראשות יו"ר סיעת 'כולנו' – ח"כ רועי פולקמן וח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני בנושא "קהילות משימתיות כמנוע להתחדשות עירונית". מטרת הכנס, הייתה לעודד את המשך פעילותן של קהילות הצעירים בתחום ההתחדשות העירונית, כמי שיכולות לעשות שינוי אמיתי וחיובי בתחום הנדל"ן בישראל.

sha047.jpg

קרדיט צילום: פלאש 90
בין חברי הכנסת שהגיעו לדיון: שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל, יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ מוטי יוגב, ח"כ אכרם חסון, ח"כ יעל כהן פארן, ח"כ מירב בן ארי, וח"כ שולי מועלם.
בנוסף הגיעו לכנס עשרות חברי קהילות ונציגים בכירים ממשרדי ממשלה ורשויות מקומיות.

בין נציגי הרשויות המקומיות, היו גם נציגים מחיפה שאף נשאו דברים במהלך האירוע.

0001_-_אורנה_מור.JPG
קרדיט צילום: פלאש 90
אורנה מור ראש תחום התחדשות עירונית ממנהל הנדסה בחיפה
ציינה כי כבר בשנת 2,000 הם הרימו את הכפפה יחד עם משרד השיכון בכל הנוגע להתחדשות עירונית: "בחרנו ללכת על השכונות המאתגרות ביותר, לא השכונות של הכרמל ושדרות מוריה אלא שכונות כמו נווה דוד, אזור שפרינצק, קרית חיים. היו לנו עשרה פרויקטים ולאחרונה יש לנו עוד שני פרויקטים חדשים של פינוי בינוי בבת גלים. רצינו להגיע למתחמים היותר חלשים שצריכים אותנו. היה לנו ברור שבשכונות החזקות הדברים יתרוממו בזכות עצמם" בנוסף היא הסבירה את חשיבות היוזמה של התושבים בפרויקטים: "אחד המפתחות החשובים להתחדשות עירונית אמיתית הוא יוזמות של תושבים – הקהילה מתארגנת ויוזמת את הפרויקט ומגיעה איתו לעירייה לסיוע. הראייה יותר טובה כשהיא ציבורית".

יעקב ברודר מנכ"ל קהילת הדר בחיפה הוסיף: "יש 15 קהילות מגוונות בשכונת הדר, כולן מתעסקות עם האוכלוסייה והמטרה שלהן להתיישב עם האוכלוסייה. זו שכונה גדולה שאין אפשרות לעשות פינוי בינוי ולכן צריך ללכת בגישה אחרת כדי שהצעירים יישארו – צריך לבנות להם מקום שמתאים להם, משהו כיפי ולא רק בניה: תשתיות, מרכזי בילוי, גני ילדים, גני משחקים וכו'. ההשקעות האלה חשובות ביותר וזה win win. קרן שח"ף דחפו יחד איתנו את הנושא הזה – יש לנו הזדמנות לחדש בניינים ישנים ונטושים ולתת הזדמנות לאלה שהגיעו לשכונה לקדם אותה לגור במקום".

אבי נאור, יו"ר קרן שח"ף, ציין בכנס: "אני חושב שמעבר לעשייה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית שהיא חשובה מעין כמוה כדגל שמראה שיכולה להיות גם ישראל אחרת של צעירים שיכולים לדבר אחד עם השני. הקהילות הן מכפיל כח של היישובים העירוניים, נושא ההתחדשות העירונית הוא אחד המרכיבים אבל אנו צריכים לראות איך הקהילות מהוות מרכז של שינוי חברתי בכל מיני כיוונים".

תגובה
  1. ריבה אמר/ה

    מתארגנת אסיפת תושבים בשכונת רמת התשבי במתנ"ס בבית אל ביום ג' ה-19.7.16 בשעה 20:00 בנושא תמ"א שפוייה ומתוכננת.
    כולם מוזמנים.

לא ניתן להגיב