בית הכט • ממלון טמפלרי למרכז תרבות בחיפה ◄ ד"ר דוד בר און

בית הכט | כתב ואייר: ד"ר דוד בר און

הפרוור הטמפלרי במרכז הכרמל

בהליכה של כמה מאות מטרים ממגדל המים שבכיכר היינה, מגיעים אל לבו של ״הפרוור הגרמני״ של הכרמל המרכזי.

במקביל לבנייתה של המושבה הגרמנית בחיפה (1868), הטמפלרים שאפו לבנות פרוור של בתי קיט באזור הכרמל המרכזי. שאיפתם זו נתקלה בהתנגדותם של הנזירים הכרמליתים ששלטו על אדמות אלו. אולם ב-1887 עלה בידי פרידריך קלר, ממנהיגי הטמפלרים, על שמו נקרא רחוב קלר דהיום, לשכנע את הכרמליתים למכור חלק מאדמותיהם ולאפשר בכך הקמת ״פרוור גרמני״ (1890) שכלל מספר בתי מלון ואכסניות.

בית הכט- ממלון טמפלרי למרכז תרבות (איור: ד"ר דוד בר און)
בית הכט | כתב ואייר: ד"ר דוד בר און

המלון של פרוס

אחד המבנים המרשימים ביותר היה בית המלון של משפחת פרוס (1893) שהחזיקה גם במלון במושבה הגרמנית. הבניין מאופיין ע״י מרכיבים של האדריכלות הטמפלרית – גג רעפים, חלונות מקושתים ותריסי עץ, פתחי אוורור עגולים וכו׳- ומעל הכניסה לבניין מתנוססת גם היום הכתובת ״ברוכים הבאים״ בגרמנית.

בית רוטשילד

אחרי גלגולים שונים, ב-1948 הבניין נרכש ע״י ג׳יימס דה רוטשילד ובית המלון הפך תחילה לבית המשרדים של חברת פיק״א שבשליטתו. ב-1959, עם העברת הבניין לידי עירית חיפה, הוסב הבניין לבית תרבות ונודע כ״בית רוטשילד״.

בית הכט

בשנות ה-90, הבניין נרכש ע״י קרן הכט ולאחר שיפוץ נרחב והתחדשות (2001), שינה את שמו ל״בית הכט״ וממשיך לפעול כמרכז תרבות ואומנות שמתקיימים בו תערוכות, קונצרטים, הרצאות, סדנאות וחוגים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

קוראי חי פה יקרים, אשמח לקבל מכם רעיונות או המלצות להמשך טיולנו בין הבתים והמבנים ההיסטוריים של עירנו המיוחדת חיפה.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. סגירת מלון אטלס? אמר/ה

  אפרופו סגירת מלונות בחיפה.
  למה נסגר מלון אטלס ביי קלאב בהדר?
  מישהו יודע??

 2. חנה אמר/ה

  איפה זה המלון ביי קלאב? 70 שנה בחיפה ולא מכיר לא ידעתי שקיים ןלא ידעתי שנסגר

 3. ניומה כצנלסון אמר/ה

  חסר בכתבה על בית הכט בעלי הבית הקודמים אחרי שהבית נמכר ע"י פרוס לדייר השני פסטור שניידר שאח"כ הקים את מיסיון הכרמל ובנה לעצמו בית בפינת התשבי כיום מוכר הבית כמחון כרמלה, הדיירת הבאה של הית הכט הייתה פרנסיס אמילי ניוטון. שונאת יהודים ושנואה גם על הבריטים שבשנת 1938 בהיותה בחופשת מולדת באנגליה נתבקשה ע,"י הנציב העליון לא לחזור לארץ. הבית נמכר על ידה לפיק"א והסיפור ידוע. ניומה

הגיבו כאן לכתבה