כביש החוף חסום • מחאת הדייגים: "נמנע מאנשים להגיע לעבודה כמו שמונעים מאיתנו להתפרנס" ◄ צפו

הפגנת הדייגים המקצועיים (צילום: הדייגים המקצועיים)

כביש החוף נחסם בשעה זו (א' 22/5/22) על ידי דייגים ובני משפחותיהם באזור עתלית, במחאה על תנאי פרנסתם. "נמנע מאנשים להגיע לעבודה כפי שמונעים מאיתנו", מסרו. הדייגים העלו על הכביש סירות מחוברות לנגררים והחלו בנסיעה במהירות 5 קמ"ש לאורך כביש החוף.

כביש החוף נחסם הבוקר מכיוון צומת אגד לעתלית, על ידי דייגים ומשפחותיהם אשר יצאו במחאה על חיסול מקור פרנסתם. הדייגים העלו על הכביש סירות מחוברות לנגררים והחלו בנסיעה במהירות 5 קמ"ש לאורך כביש החוף.

'רוצים להתפרנס בכבוד' ◄ הפגנת הדייגים • צפו


איסורים שפגעו בענף הדיג

כזכור הרפורמה בדייג התקבלה על ידי השר לשעבר, אורי אריאל, אשר קיבל את עמדת החברה להגנת הטבע ואחרים וחתם על מספר איסורים אשר חיסלו את ענף הדייג בהם איסור על דיג חופי בתקופת הרבייה, איסור על דיג מכמורת בתקופת הגיוס וכן איסור על דיג ברשת טבעת (במרחק הקצר מ-500 מטרים מהחוף).

עיריית טירת כרמל – רחב

"במקום בים, נזרוק רשתות על הכביש" ◄ צפו

"לוקחים מ-5000 משפחות את הפרנסה"

גיל ססובר יו"ר איגוד הדייגים בישראל:
"החליטו למנוע מכ-5,000 משפחות את המשך ההשתכרות בכבוד ללא מתן פיצוי בניגוד לעמדה המקצועית של אגף הדיג. הקריבו את הדייגים בשביל חברו הגז, כפי שהראו בתחקיר הצינור וכפי שהזהירו גורמי מקצוע במשרד עצמו. בזמן שלנו אסור לעבוד במצרים, עזה לבנון וסוריה ממשיכים לעבוד כרגיל. זה נורא. אנחנו רואים כאן את הדגים ויום אחרי קונים אותם ממקום אחר. נהיינו שמורת טבע בשביל השכנות שלנו שלא מבינות מה אנחנו עושים. אין אף מדינה בעולם שעוצרים בה דיג מסורתי. את הדייג הזה מחבקים בכול העולם ורק אצלנו מחסלים.  בחודש שעבר אמרו באגף הדיג שיפרסמו בתחילת החודש את התנאים לפיצויים אבל כמו בכל שנה לא קבלנו כלום. אפילו לאסירים יש זכויות. הם יודעים מתי יש ביקורים, טלוויזיה. ארוחות. אנחנו יותר גרועים בשביל משרד החקלאות".

הפגנת הדייגים המקצועיים (צילום: הדייגים המקצועיים)

"זו התעללות"

"אותנו הורגים ואפילו לא טורחים להגיד לנו אם יהיו פיצויים, מתי, כמה ומי יקבל. אנחנו לא מצליחים להבין את המדיניות הרעה הזאת. זאת התעללות שלא התחילה היום. זאת מדינות מתמשכת של חיסול הדיג בישראל, ואנחנו לא נסכים לזה. אנחנו נלחם על הסוף!. אנחנו נחסום כל שבוע כביש מרכזי אחר במדינה ונמנע מאזרחים להגיע לעבודה כל זמן שמונעים מהדייגים לעבוד בתחום עיסוקם. אנחנו דורשים משר החקלאות לשבת איתנו ולהבין כיצד גורמים בעלי עניין השפיעו על קודמו בתפקיד לקבל החלטה נוראית לעשרות אלפי אזרחים שקיומם תלוי בפרנסת הבעל מדייג. לציבור בישראל מגיעים דגים טריים מהים שלנו, כמו בכל מדינה שוכנת ים אחרת. הדיג הוא ענף מכובד בכל העולם, רק אצלנו הקריבו אותו וכולם יודעים בשביל מה. לא צריך להיות גאון".

"אנחנו לא מעניינים אף אחד"

נור אשת דייג שנכחה בהפגנה:
"תבינו, קיבלו החלטות להטיל חסמים ואיסורים שבפועל חיסלו את הפרנסה לבעלי ולעוד דייגים. מה הוא יעשה ? מאיפה יביא כסף? במה יתפרנס? הוא לא יכול להיות מחר בבוקר במחשבים או רואה חשבון, הוא דייג! על זה המאבק, על 5,000 משפחות דייגים שהם יותר מ-20 אלף נפשות (נשים וילדים). לא חשבו עלינו, אותנו אפשר לזרוק לים את מי בעלי הדייג מעניין".

הפגנת הדייגים המקצועיים (צילום: הדייגים המקצועיים)

עיאד מחמיד, דייג מקצועי מחיפה:
"סגרו לנו את הענף. מנעו מאיתנו את מקור הפרנסה היחיד שלנו ואיתו את הדרך לשלם חשבונות, מחייה וחינוך לילדינו. לנו אין מקצוע אחר או תואר. מניעת האפשרות להתפרנס מדייג גזרה את דיננו למוות".

הפגנת הדייגים המקצועיים (צילום: נועה)

סמי ח'אלדי, דייג מקצועי וספורטיבי מסר בשיחה לחי פה:
"ההפגנה שלנו היום, הדייגים המקצועיים, היא בעקבות איסור הדייג בתקופת הרבייה שהחלה לפני כשבועיים. אנחנו דורשים מהמדינה שבתקופה זו שהדייגים שמתפרנסים מדייג, הם יקבלו פיצוי כספי על מנת שיוכלו להמשיך לפרנס את המשפחות. על פי מחקרים רבים שנעשו, אין פגיעה או מניעה לדוג בתקופת הרבייה. מדינות רבות מאשרות דייג גם בתקופה זו. בנוסף, אנחנו מפגינים נגד סגירת שמורות הטבע שמשרתות אינטרסים אחרים, כמו הנחת צינורות של אסדות הגז, בין אם זה בשמורת ראש הכרמל או בשמורת ראש הנקרה".

הפגנת הדייגים המקצועיים (צילום: נועה)

רפי כהן, דובר עמותת י.ע.ד לקידום הדיג הספורטיבי ושמירת הסביבה הימית מסר לחי פה:
"היום ההפגנה הינה של הדייגים המקצועיים. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה ונקיים יחד בהמשך הפגנות משותפות. ההפגנה אותה מקיימים היום היא הפגנה מוצדקת. ההפגנה שלהם היום מתקיימת בעקבות הפגיעה בפרנסתם עם החלטת איסור הדייג בתקופת הרבייה וכן סגירת שמורות הטבע לדייג. בכל העולם בכל השמורות מותר לדוג רק כאן בארץ החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים החליטו להתיר כל פעילות והנחת צינורות גז ורק דייג היא אסרה. אנחנו מאמינים שארגונים ירוקים וארגוני טבע וסביבה אמורים לשמור על הטבע. אנחנו נמשיך לקיים ואף נגביר את ההפגנות".

אנחנו בחי פה נמשיך לעדכן לגבי התפתחויות. הישארו איתנו.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. יהודי אמיתי אמר/ה

  לכל הדייגים! הדגים שייכים לבורא עולם.עשיתם מיליונים ועשקתם את כל הציבור! עכשיו תסבלו!!!!

 2. שלמה אמר/ה

  תנו לדגים להתרבות בשקט ולאוכלוסייה להשתקם, ככה תהיה לכם יותר הכנסה בעוד מספר חודשים. הדייג המופרז חיסל את הדגה

 3. אמיר אמר/ה

  בעבור כל הביזיונות ענף הים הולך לקבל סטירה מצלצלת .אל תשכחו שהטבע לא שקרן

 4. אייל אמר/ה

  דייג אינו מקצוע יותר. יש מגדלי דגים בים התיכון ברשתות וכלובי דגים וכך צריך גם בישראל. לצאת לדוג כשהדגה נכחדת זה לכרות לעצמכם את היד. לבנון מצרים עזה יש לעצור גם שם את הרס דגת הים התיכון ולשלב את הדייגיך בגידול דגים למאכל בכלובי הים כמו בכל אירופה במקום דייג בים.

הגיבו כאן לכתבה