מה חשוב לדעת על מכללות פרטיות?

קרדיט תמונה: pexels.com

לא משנה באיזה מסלול לימוד בחרתם ללימודי התואר הראשון – בין אם תקשורת, מערכות מידע או כל תחום אחר. בשלב הבא, תצטרכו לבחור את מוסד הלימודים בו תלמדו את אותו התואר.
אחת ההחלטות הראשונות אותן תצטרכו לבצע, היא: לימודים באוניברסיטה או לימודים במכללה?
כאשר, ההבדלים בין שני סוגי מוסדות הלימוד הם רבים ומגוונים, כאשר, אחד מההבדלים המרכזיים, באים לידי ביטוי בעובדה שבמכללה, תנאי הקבלה יהיו לרוב פחות קפדניים.
יחד עם זאת, אם התקבלה ההחלטה על לימודים במכללה, חשוב להבין שבישראל ישנם 2 סוגים של מכללות: מכללות פרטיות ומכללות ציבוריות.
אחד מההבדלים בין 2 הסוגים, בא לידי ביטוי בגובה שכר הלימוד אותו תדרשו לשלם, אבל יחד עם זאת יש לקחת בחשבון, שקיימים גם הבדלים נוספים שחשוב להכיר.
אז אם גם אתם שוקלים לימודים באחת מאותן מכללות פרטיות, להלן מספר דברים שחשוב שתדעו לגבי מכללות מהסוג הזה:

מכללות פרטיות – קווים לדמותן
נכון לשנת 2022, פועלות בישראל מספר מכללות פרטיות, אשר מה שמבדיל אותן מהמכללות הציבוריות אלו פרמטרים כמו: סגל המרצים, נוחות וגמישות של מסלולים (לימודי ערב וכיוצא בזה) ותנאי קבלה אשר יכולים להיות נוחים יותר בהשוואה לשאר סוגי מוסדות הלימוד האקדמיים.
היתרונות של המכללות הפרטיות מהוות כסיבה בגינה לא מעט סטודנטים מתעניינים בלימודים בהן – יחד עם זאת, חשוב גם להיות מודעים לעובדה, שמכיוון ששכר הלימוד אינו מסובסד על ידי המדינה, גובהו יכול להגיע גם לעד פי 3, בהשוואה לשכר הלימוד המבוקש באוניברסיטאות או במכללות הציבוריות.
חשוב לציין, שמכללות פרטיות רבות, הינן גם בעלות שם ומוניטין חיובי ונחשבות למוסד לימוד יוקרתי – כך שרבים מהסטודנטים, מוכנים לשלם יותר, על מנת ליהנות מכל מה שהן יכולות להציע להם.
פרמטר נוסף עליו חשוב לשים דגש, נוגע לעובדה שתמיד קיימת אפשרות לבקש ולקבל מלגות – כאשר, אותן המלגות יכולות לסייע לסטודנטים את שכר הלימוד הגבוה.

בחירת המכללה הפרטית המתאימה
כאמור, שמן של המכללות הפרטיות הוא לרוב שם טוב, של מוסד יוקרתי ומושקע. יחד עם זאת, לא כדאי להסתפק באותו ה"שם" בלבד ולשים דגש על פרמטרים נוספים, אשר יאפשרו לבצע את הבחירה הנכונה.
ההמלצה היא קודם כל לבדוק את המוניטין של המכללה בתחום הלימוד המבוקש – כך לדוגמא, ישנן בישראל מספר מכללות פרטיות אשר מתמחות בלימודי משפטים, כדאי לנסות ולברר איזו מכללה מאותה ה"רשימה" נחשבת למומלצת ביותר.
מעבר לכך, ההמלצה היא להגיע לסיור במכללה – להתרשם מהקמפוס, מכיתות הלימוד, מהאבזור במעבדות ומכל פרמטר אחר, אשר יכול להעיד במידה כזאת או אחרת על חוויית הלמידה באותה המכללה.
אם יש אפשרות לקבל המלצות וחוות דעת מסטודנטים באותה המכללה, דבר זה גם יכול לסייע בקבלת ההחלטה – כאשר ההמלצה היא להתמקד בהמלצות של סטודנטים אשר לומדים בפקולטה בה אתם מבקשים ללמוד.

כאמור, אם גם אתם נמצאים לפני קבלת החלטות לגבי התואר הראשון ולגבי מוסד הלימודים, שימו לב שעומדות לרשותכם לא מעט אפשרויות – וכידוע, הבחירה תתבסס במידה רבה גם על תנאי הקבלה. מכיוון שמכללות פרטיות מציעות את תנאי הקבלה הנוחים ביותר, יכולים להיות גם מצבים שהם יהוו כבחירה הרלוונטית היחידה בעבורכם.
זה אומנם נכון שתדרשו לשלם שכר לימוד גבוה יותר, אבל כאמור, במקרים רבים תגלו ששווה לשלם את הסכום הזה בשביל ליהנות ממה שהן מציעות – ותמיד, קיימת גם האפשרות להגיש בקשה למלגות – וכידוע, יש לא מעט מלגות אופציונאליות שתוכלו להתעניין לגביהן.

הגיבו כאן לכתבה