"סוגרים כבישים, משנים מסלולים ושוכחים את לקויי הראייה"

שי במקום העבודה שלו. (צילום: אלבום פרטי)

אמש (ה' 1/5/22) משעות אחה"צ, נסגרו מספר כבישים במושבה הגרמנית ובעיר התחתית, לטובת תהלוכת 'מריה הקדושה' ה-103 בעיר. מדובר בתהלוכה מרהיבה, מושקעת ומרובת משתתפים, כפי שדיווחנו בחי פה.

כדי לאפשר את האירוע, נחסמו כאמור, כבישים. אך מה יעשה אדם לקויי ראייה, שכל שינוי כזה משפיע על התנהלותו היום יומית באופן כה משמעותי עד כדי כך שהוא מתקשה לחזור הביתה?

המטרונית שינתה את מסלולה

שי, אדם עיוור המתגורר בשכונת קריית אליעזר שהיה בדרכו הביתה ממכון הכושר בלב המפרץ, גילה לתדהמתו שהמטרונית בה נסע שינתה את מסלולה הרגיל ולא תגיע לביתו. הוא ירד מהמטרונית והתקשר למשטרה, אבל השוטרת שענתה לו אמרה לו לחכות שהמטרונית תחזור לפעול כרגיל.

'כל אחד יכול לבחור לחיות חיים מלאים'

"אני בן 41, ספורטאי תחרותי, נשוי. אני לקוי ראייה מגיל 15", סיפר שי לחי פה, "המחלה שלי כוללת פגיעה ברשתית העין, שדה ראייה מצומצם ויש לי עיוורון לילה. כל אחד מתנהל אחרת עם הלקות שלו. יש גם עיוורים שחיים חיים מלאים. אני משתמש לרוב בשדה הראייה שלי, מבחינת הניידות של בעיר, בתעסוקה (יש לי עמדה מונגשת). אני מתאמן במכון כושר רגיל. צריך שיהיה רצון כדי לעשות דברים. יש גם אנשים שרואים רק אור וחושך או צלליות ועדיין מצליחים לתפקד".

'לא יכולתי לחזור הביתה בבטחה'

"אנחנו רכשנו פה דירה בקריית אליעזר ואחת הסיבות הייתה התחבורה הציבורית כאן. באמת אשתי, שגם היא לקוית ראייה ואני, מגיעים בקלות לכל מקום שאנחנו צריכים. אתמול חזרתי מחדר כושר מלב המפרץ והייתי צריך לרדת בשדרות המגינים בקריית אליעזר. בתחנה של מרכז השמונה עלה פקח ואמר שהמטרונית לא ממשיכה במסלול שלה. נוצר מצב שאני לא יכול לחזור לבית שלי בבטחה. פניתי למשטרה ולא קיבלתי מענה. אני לא בא נגד תהלוכות, אבל אני לא צריך לשנות את החיים שלי בגלל תהלוכה כזו או אחרת. במשטרה הציעו לי לקחת מטרונית אחרת. בהמשך אחד הפקחים אמר לי שפתחו את הכביש".

תהלוכת מריה הקדושה אמש 1/5/22 (צילום: חגי)

'כל פעם מחדש'

"העירייה והמשטרה סגרו את הכביש. העירייה לא מטפלת בכלל באנשים עם מוגבלויות ולכן אני לא פונה אליהם עם הטענות בכלל, אבל ציפיתי מהמשטרה לעזור לי. חבל שארגון כזה גדול לא יודע לתת שירות. אני עובד בבנק הפועלים ונותן שירות ויודע איך נותנים שירות טוב. ביקשתי את השם של השוטרת שלא שלחה לי עזרה אלא שלחה אותי בחזרה אל המטרונית. עד עכשיו לא קיבלתי את השם שלה. זה מאוד מצער אותי. זה קרה גם בעבר, כשהיו סוגרים פה את הרחובות בחג של החגים. כל פעם מחדש אני צריך לקחת סיכון או ללכת ברגל, זה לא הגיוני".

שי במקום העבודה שלו. (צילום: אלבום פרטי)

'אני הסתדרתי בסוף, אבל יש עיוורים שלא יכולים'

"אני בסופו של דבר אמצא את הפתרון. יש אבל אנשים אחרים שצריכים לשנות את המסלול ובשבילם זה כמו סטירת לחי. אשתי הייתה צריכה לצאת יותר מוקדם מהעבודה בגלל סגירת הכביש. העירייה לא מוציאה הודעות נגישות שמאפשרות לנו לדעת מה קורה. המרכז לעיוור – מרכז רב שירותים בעירייה באגף השיקום לא עושה כלום כדי לעזור לנו".

העירייה: 'המשטרה עדכנה על שינוי המסלולים'

מהעירייה נמסר בתגובה כי המשטרה פרסמה אתמול הודעה על השינוי בעקבות התהלוכה.
"בכל מקרה אגד מיידע את הנוסעים באשר לשינוי תנועה במסלולי הנסיעה. יש לבדוק איתם כיצד הודיעו לנוסעים בכלל ולעיוורים בפרט".

הגיבו כאן לכתבה