חיפה המוצגת לאורחים וחיפה שתושבים גרים בה • רובע המדרגות כמשל • טור דעה

לאורחים ולתושבים - מצאו את ההבדלים (צילום: גילה זמיר)

עיר לאורחים ועיר לתושבים

דירה לאורחים בלבד

לפני שנים רבות הגעתי לדירה בשיכון רכבת חסר חן ואפרורי. נשלחתי לקחת מגשי כיבוד למסיבת הסיום של בית הספר בו למדו בנותיי. עליתי לקומה השנייה ונכנסתי לדירה קטנה ודחוסה. עמדתי במסדרון ליד המטבח, מולו היה חדרון קטן שקירותיו היו עירומים ודהויים ובו מיטה גדולה וסתורת מצעים בה שכבו שני ילדים קטנים שבהו במסך טלוויזיה גדול שהיה תלוי מעליהם. האישה שפגשתי, היתה בעיצומן של עבודות בישול במטבח קטן, שנראה כאילו נשאר מהתקופה בה נבנה הבניין. היא ניגבה את ידיה בסינר שלמתניה ופקדה עלי לבוא עימה לקחת את המגשים ממקום אחר.

"רובע המדרגות" – לאורחים (צילום: גילה זמיר)

הלכתי עימה במסדרון של אותה הקומה, היא שלפה מפתח מכיסה ונעצה אותו במנעולה של דלת דירה סמוכה. כשפתחה את הדלת, נגלתה לעיני דירה נקיה, מסוידת ומצוחצחת. בסלון עמדו כורסאות וספות בסגנון לואי ה-16, צבועים בזהב ומרופדים בבד מבריק בצבעי כחול רויאל ותכלת. הרהיטים היו מכוסים ביריעות פלסטיק שקוף כדי לשמור עליהם. מהתקרה השתלשלה נברשת שנדליר עמוסת נורות בצורת נרות וכל המראה היה אנטיתזה לדירה שהיינו בה לפני רגע. מגשי הכיבוד הגדולים שהיו מכוסים היטב בניילון נצמד חיכו על שולחן הסלון המוזהב בעל הרגליים המפוסלות שניצב במרכז החדר. אל החלל הפתוח נשקף מטבח חדש ולידו פינת אוכל מעץ כבד וכסאות מרופדים שהיתה גם היא עטופה בפלסטיק.

לא יכולתי להתאפק ושאלתי בסקרנות: ״את גרה כאן?״
״לא״ אמרה האישה, ״זו הדירה לאורחים. בשנייה אני גרה.״

מדרגות לאורחים. והשאר לסתם תושבים

הזיכרון הזה עלה בראשי כאשר נחגגו השבוע ברוב שמחה אירועי ״רובע המדרגות״. חשוב לי לומר שאני מלאת הערכה לאוצרת הפרויקט צאלה קוטלר הדרי, אשר הפליאה להפוך מים ליין יחד עם קהילת אמניות ואמנים מוכשרים הפועלים כל העת ובאופטימיות בלתי נלאית לקידום האמנות והתרבות בחיפה. נראה כי במיצגים האמנותיים והיצירתיים במדרגות גדרה וגמלא הושקעו חשיבה רבה, יצירתיות נהדרת וכובד ראש. הטקסטים המייצגים את המיצגים פיוטיים ומרוממים את הנפש והמחשבה.

"רובע המדרגות" (צילום: גילה זמיר)

מסלולי המדרגות של חיפה

הכל נראה מגניב ונפלא, המוני אנשים הגיעו למדרגות הזוכות בימים שבשגרה לדממת אנוש, למעט המשתמשים הספורים בהן בגלל מגורים באזור או שמועה על מסלולי המדרגות של חיפה. לפני כמה שנים הגיעו המונים למרוץ המדרגות שנערך פעם בשנה. אירוע שזכה לעניין עצום ולהגעתם של אלפים רבים שבאו לרוץ מתחתית העיר למרומי מרכז הכרמל.

לאחר שהם עזבו – הכל חזר לשגרה

גם אז כמו הפעם, הפכו לפתע אתרי האירוע למוקד של תשומת לב של מחלקות העירייה השונות וזכו ליחס מיוחד של ניקיון, גינון, תרבות וספורט וכמובן תקשורת ועניין אישי של לשכת ראש העירייה. אני מתגוררת סמוך לתחילת הגרם העליון של מדרגות שפינוזה, בתי מתגוררת ליד הגרם התחתון בבר גיורא. שתינו התבדחנו תמיד כיצד, לכבוד מרוץ המדרגות, מגיעים צוותי העבודה להכין את המקום כך שלא תהיינה בושות בפני האורחים, לאחר שהם עזבו הכל חזר לשגרה ותושבי המקום המשיכו בשגרת הנדנודים למחלקות העירייה שיואילו להתייחס מדי פעם לניקיון המרחבים בצידי המדרגות כמו למדרגות עצמן.

מדרגות במרחק דקות הליכה בודדות מ״רובע המדרגות״ (צילום: גילה זמיר)

דניאלה משוחחת עם שפינוזה • צפו


מציאות ההזנחה – עובדת חיים

למרבה הצער, מציאות ההזנחה הלכה והפכה לעובדת חיים של לכלוך והפקרה של המדרגות כמו הרחובות כולם והיא לחם חוקינו מאז מהפך 2018. התלונות על עיר מלוכלכת וחוסר תחזוקה כנראה כבר לא מרגשים את אף אחד שם בלשכה. בתוך כל אלו, מסלולי גרמי המדרגות הרבים המפוזרים ברחבי העיר כולל הצירים ההיסטוריים, הם לא יוצאי דופן במדיניות ההזנחה.

הדיוקן המקסים של שפינוזה במדרגות כבר לא נשקף מסוף העלייה של בלפור. למרות פניות לחדשו, לא טרחה עיריית חיפה לפנות לאמנית טטיאנה בלוקוננקו ולשלם לה כדי שתחדש את הפורטרט.

רובע המדרגות (צילום: גילה זמיר)

המדרגות של חיפה, הן פשוט מדרגות בדרך מכאן לשם

דומה שאין מי שלא שמעו על חזון מדרגות הפלאקה שהביא נחשון צוק מאתונה והציפייה לשתות מוחיטו במדרגות שפינוזה, כמו שהבטיחה עינת קליש רותם.

נראה שהחלום כבר נגוז בתהליך התבגרות ותובנה, כי לא משנים תב״ע בין לילה ממגורים לעסקים ואי אפשר לצוות על תושבי בתים משותפים לנטוש את עבודתם, לפתוח עסקי אוכל בפתח ביתם לטובת העוברים והשבים שחולפים מדי פעם במדרגות וגם לחלוק את ההכנסות עם ועד הבית. חיפה זה לא הפלאקה.

מציאות החיים במדרגות שפינוזה, מרחק 5 דקות הליכה מ״רובע המדרגות״ (צילום: גילה זמיר)

הרבה מדרגות בחיפה

בחיפה יש המון גרמי מדרגות. יש כאלו שטרם הלכתי בהן למרות עשרות השנים שאני חיה בעיר והולכת בה ברגל בחלקיה השונים.

יש כאלה שגיליתי לאחרונה ויש כאלו שהם חלק משגרת יומי:
ציר מרכז הכרמל, רמת הדר ובלפור הן המדרגות שבהן אני הולכת כל חיי כאן במקום. הפער בין החלק המסתיים בחשמונאים לבין מה שקורה לאחר מכן מרחוב מונטפיורי תמיד היה ברור לכל מי שעיניו בראשו. המעבר מאזור של בתי מידות מטופחים ואדריכלות של פעם שהיא תכשיט מרהיב שלא יסולא בפז למרחב היותר עממי הוא ברור וחד.

אם אומרים שכסף נמשך לכסף, הרי שגם משאבי העירייה איכשהו נמשכים להיות מושקעים במקומות בהם ממילא האריזה הכללית מצוחצח ואטרקטיבית יותר. הרבה יותר פשוט לעשות את היפים ממש מדהימים מאשר רק לשפר.

רובע המדרגות (צילום: גילה זמיר)

מדרגות מחברות ושיני הזמן נוגסות

חשוב להבין, אני אוהבת את המדרגות באזור מגוריי! על מדרגות שפינוזה כתבתי לפני שנים רבות סיפור קצר שכולו חיבור ואהבה למקום בו נטוו חיי הבוגרים, זוגיותי ומשפחתי. ברבות הימים קבעה בתי הבכורה את חייה עם משפחתה בסמוך לציר המדרגות כך שהן הפכו להיות המדרגות המחברות בינינו בקו ישיר. אני הולכת במדרגות כורש לבית בו מתגורר בני הצעיר במסדה. אני למודת הליכות במדרגות מסמטת טוביה דוניה, הקנאים, מדרגות שמואל, מדרגות העמק ומדרגות אחרות שאיני זוכרת את שמן.

אני רואה את שיני הזמן נוגסות בהן ואת ההזנחה הקיימת מעמיקה עוד יותר. ועם כל זאת יש בהן משהו קסום: חצרות מפתיעות, פיסות נוף הצצות ומרחיבות את הלב וחתולים הרובצים לידן ואדישים להולכים ושבים. אני מביטה מסביבי כאילו זו הפעם הראשונה שאני במקום. למרות השנים הרבות בהן אני הולכת במקומות אלו והם עדיין שומרים על הזיכרונות שאגרתי בהם.

טטיאנה בלוקוננקו במדרגות שפינוזה בחיפה (צילום: צבי רוגר)

לפתע צמח לנו רובע מדרגות פריבילגי והפך את כל היתר לסתם מדרגות 

כמו הדירה הייצוגית לאורחים, צמח כאן לפתע ״רובע המדרגות״ שעליו כעת יש פוקוס יחצנ״י והציבור מגלה אותו. 

המושג ״רובע״ מגיע מהמילה רבע והוא מגדיר יחידה מנהלית המקובלת במדינות או ערים גדולות. המונח "רובע" מתאר מרחב עירוני בשליטה עצמאית או שמתקיים בו אפיון של אוכלוסיה כמו הרובע הארמני, הרובע היהודי, הרובע המוסלמי ועוד.

מיתוג חלקיק

באותה תפיסה של מיתוג חלקיק בעיר והפיכתו לאייטם, קם בשנת 2013 מתחם 21 ב'עירתחתית' עליו נכתב: ״רובע אמנים ומעצבים חדש בלב העיר התחתית של חיפה״, בו היו מדי שבוע אירועים שהדגימו כי החלק של נתנזון וסביבתו בעיר התחתית הוא המקום הנכון והלוהט, מלא חיים והתחדשות.

הלגלוג והביקורות של עינת קליש רותם אז יו״ר סיעת 'חיים בחיפה' באופוזיציה על מתחם 21 והמיצג של החיים השוקקים בחיפה היו קשות ונוקבות. היום אף אחד לא זוכר את שם הרובע שהומצא ונעלם. בינתיים הזמן עשה את שלו יחד עם קהילת היזמים והשאר היסטוריה. 

קליש כחברת אופוזיציה – ביקורת נוקבת על מתחם 21 • צפו


אלפי מדרגות בהתפוררות מתמדת

ההבדל הגדול בין מתחם 21 ורובע המדרגות הוא שבעיר התחתית יש מרחב אורבני שהציע מקום, סיפור היסטורי, חיבור לדופק עירוני, נדל״ן, תשתית עירונית והיה לאן להתפתח. במדרגות אפשר להמשיך להציב תערוכות, אבל מה יהיה כאשר הן לא תהיינה שם?

פשוט מאוד, מי שהלכו בהן קודם ימשיכו גם עכשיו. לא יקרה יותר מעבר לכך.

אלפי מדרגות בעיר נמצאות במצב קשה ומוזנח, מלאות פסולת ולכלוך בן חודשים ואף שנים, תחזוקה ירודה, התפוררות מתמדת, ללא גינון או טיפוח. מי שחיים במקום מחכים ששעתן תגיע להיות מטופלות ביד אוהבת כמו שזכה ״רובע המדרגות״. בינתיים יש דירת אורחים במדרגות גדרה וגמלא ויש את כל השאר בהן מתקיימים החיים הפחות זוהרים בחיפה.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. שולה אמר/ה

  כל מילה בסלע. קליש קרוב לוודאי לא תיבחר בשנית, אבל אני חוששת להתעררות של יונה יהב, שחושב (כמו ביבי) שאין לו תחליף ובונה על הזיכרון הקצר של הציבור. מקווה מאוד שלא יעז להציג עצמו שוב לבחירות ומקווה שיקום סוף סוף מועמד ראוי לעיר.

  1. טרודו אמר/ה

   שולה, אל תהיי פילוסופית בענייני עיר. תבחני רק את העשיה.
   יונה הפך את העיר מצ'כונה לעיר תוסבת עם מרכזי פעילות ושינויים לרוב, בעיקר לטובה. מדוע שמאתך לביבי משבשת את מה שרואות עיניך וסופנו קאליש ונחשון שהביאו עלינו מריבות וועד של כיתה ג' בעממי

  2. A.l אמר/ה

   לכי עם הלב רק קליש, יונה היה וטוב שכך.

  3. כמה עוד שולה, כמה עוד אמר/ה

   שולה יקרה הממשלה התחלפה לפני כמעט 10 חודשים, תתקדמי לטובתך.

 2. ישראל אמר/ה

  שלום, אני מכיר את המדרגות של חיפה משנות השבעים. בגלל אילוצי התחבורה באותן שנים, נהגתי לרדת ממרכז הכרמל להדר. השאלה היא מדוע הדיירים לאורך המדרגות אינם יכולים לשמור בעצמם על הניקיון. מניעה מהשלכת אשפה תסייע וגם טאטוא פשוט מעת לעת. אפשר גם להצחע את הפרוייקט לתנועות נוער ולבתי ספר תיכוניים בהם היחדים מחוייבים בשירות לקהילה בדרכים שונות.

 3. yosi אמר/ה

  לא רק המדרגות, ההזנחה בכללותה…….

 4. דין דין אמר/ה

  מדרגות מוזנחות הן סכנה למשתמש ויש צורך להעזר במעקה. משום מה עירית חיפה לא מתיחסת לנושא ומעדיפה לקבל תביעות נזיקין בגין שימוש במדרגות. אני הודעתי לפני כשנתיים על מדרגות מסוכנות בחורב 69 ועד היום לא נעשה דבר פרט לגיזום צמחיה.

 5. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  לידעתך גילה קליש תיבחר בשנית בעזרת השם. עוד לא היה לחיפה ראש עיר כמו עינת. חג פסח כשר ושמח ושבת שלום.

 6. טרודו אמר/ה

  מילים בסלע, כל מה שהיה שובש ואת ה"פספורט" שהפיצה קאליש לפני החבחרות, היא עצמה שכחה וגורלה של חיפה עגום כגרמי מדרגותיה. כך נראית עיר המפקירה את גורלה בידי חסרת ניסיון ניהולי ומשוללת כישורי תובנה וחזון עירוני, וגם נטולת קישורים פוליטיים. מה שבחרתם, זה מה שהבאתם על העיר הזאת, ובלבד שהשנאה ליונה וביבי ישמשו נר לרגליכם בבואכם אל הקלפי.

 7. מנחם מנדל אמר/ה

  לא החזקתי מעמד עד הסוף

 8. שלומי אמר/ה

  החיבור בין חזונו ומעשיו של יונה יהב להזנחה וההרס של קאליש מכעיס ביותר. כבר בהיותה במועצה פעלה להתנגד לכל רעיון ועשיה ומאז שנבחרה, הצליחה להסתכסך עם משרדי הממשלה וגרמה להפסקת פרויקטים והחרבת כל חלקה טובה. היא תיזכר כראש עירייה הגרועה ביותר שקמה בישראל אי פעם. מקווה מאוד שיונה יהב יחזור לפעילות ואם לא, לאדם אחר בעל יכולות כמוהו.

 9. יוסי אמר/ה

  למנחם מנדל, אתה חד וצודק.
  אוסיף משפט:
  למה כל כך הרבה מילים?

 10. שימפנוזה אמר/ה

  כתבה מרושעת. התערוכה מדהימה ואפשר פשוט לפרגן
  כשיש משהו טוב מחפשים בנרות איך להפוך את זה לביקורת. אני נוהג ללכת מידי שבוע בכמה גרמי מדרגות. באופן קבוע העיריה מתחזקת את המדרגות. יש פעולות נקיון קבועות ומתחזקים וצובעים את המעקות. במקום מסוים ראיתי שמכונית נכנסה במעקה והרסה אותו. תוך יום המעקה תוקן. הציבור מלכלך באופן חזירי בקצב שגם אם מידי יום ינקו עדיין תמצא טינופת.

 11. בטי אמר/ה

  פשוט עצוב הרבה פרויקטים נקטעים באמצע כמו הגינה הקהילתית בקרית חיים, שרק בגלל בקשת התושבים ממשיכה אחרת גם היא הייתה הולכת לאיבוד ראש העיר פיקחי עיניים כדי שהעיר תתחדש גם ישן יכול להיות חדש עם קצת רצון ודחיפה. שימור זו המילה.

 12. ליאור אמר/ה

  בנית המגדלים בחיפה הינה בכיה לדורות
  שינוי מתאר השכונות בכדי שהיזם ירוויח

 13. זהבה אמר/ה

  לחיפה אכן לא היה ראש עיר כעינת קאליש. שכחת רק מילה אחת… ג ר ו ע !!! מכה נפלה על חיפה בדמותה ואני מייחלת ליום בו תעוף ממסדרונות העיריה. ראוי לה לבלות עם החזירים ותו לא !!!

 14. פרידה סירוטה אמר/ה

  מסכימה עם כל מילה!
  אני גרה ברחוב החשמונאים ,ואף פעם לא ידעתי ו/או הרגשתי שאני חיה ב…רובע!

 15. פרלה אמר/ה

  היום ביקרתי ברובע המדרגות .. ונזכרי שפעם כתבת על זה..
  אכן מהאיזורים הכי יפים בחיפה.. ומרגיש בדיוק מדרגות לאורחים.. רק כשהם באים.. .אבל חשבתי על תיירים שעלולים להגיע לבקר עקב המלצה.. יש יופי בלהציב אומנות בשילוב עם מגורים.. יש יופי בסביבה טבעית מזמינה ולא מלוקקת אבל יש גבול להזנחה..
  חבל כל כך.. פנינה של מקום.. אומנים מעוררי מחשבה .. רק שיבוא כבר השינוי!

הגיבו כאן לכתבה