וידאו: מתחם 21 בחיפה וסיור עם חברי מועצת העיר – 20/11/2015

בכתבה זו תוכלו לצפות בסיור וידאו מרתק שיזמו חברי פורום אדם וסביבה עם חברי מועצת העיר. צוות חי פה התלווה לסיור. לאחר הצפייה בווידאו תוכלו לעיין בכתבה המסבירה את ההיסטוריה של הדברים, החל משנת 2012.

צפו ב-Full HD

השתלשלות האירועים

הקמת המנהלת בעיר התחתית


בשנת 2012 הקים יונה יהב את מינהלת העיר התחתית. בראש המינהלת מינה יהב את צחי טרנו, שהיה יד ימינו ויש אומרים "האיש החזק" בעיריית חיפה.

טרנו מקים "ממלכה" בעיר התחתית


טרנו הקים בעיר התחתית מינהלת לתפארת ומינה מספר אנשי שטח אשר פועלים מתוך משרד קטן, חיים ונושמים את העיר התחתית "מגובה המדרכה". טרנו הוא איש ביצוע יצירתי שיוזם פרויקטים רבים ומגוונים בשטח. חבריו מעידים על חריצותו הרבה. הסוחרים, אתם שוחחנו, חוששים ממרותו.

יונה_יהב_וצחי_טרנו_באירוע_עם_השף_ארז_קומורובסקי_בעיר_התחתית-_הידידות_נמשכת_02.12.2014.JPG

יונה יהב וצחי טרנו באירוע עם השף ארז קומורובסקי בעיר התחתית- הידידות נמשכת 02.12.2014

קיץ 2012 עינת קליש נכנסת למשחק ומאתגרת את יהב בנושא העיר התחתית


ד"ר עינת קליש רותם פרצה לתודעה הציבורית בשנת 2011, עם קמפיין שיקוע הרכבת. בשנת 2012, כאשר ד"ר עינת קליש רותם כבר החלה להגות את הריצה שלה לראשות העיר, היא החלה לשלב מסרים לציבור אודות הפוטנציאל הלא ממומש של העיר התחתית ואף הפיקה סיורים מאורגנים במקום. קליש האורבניסטית היא ד"ר לארכיטקטורה והתכניות שלה לגבי העיר התחתית הן תכניות מורכבות ממספר רבדים, אשר מעטים (שאינם מהתחום) מצליחים ממש להבין אותן. יהב ביצע מענה מיידי להתקפות של קליש ו"בצעד הגנתי חכם" התגייסו טובי המוחות הסובבים את יהב, כדי להוכיח שגם יהב יודע "להרים את העיר התחתית".

סיור שארגנה קליש לקהל בעיר התחתית, אותו סיקרתי בעצמי

טרנו משגר את "יריד האומנים"


באוקטובר 2012 יצאה "מינהלת העיר התחתית" עם יריד האמנים בשוק התורכי. להערכתי, הייתה זו ההפקה הראשונה כמענה להתקפות של קליש, עוד בטרם נהגה הרעיון של "מתחם 21".

פרסומי עיריית חיפה – יריד האמנים – אוקטובר 2012


יוני 2013 – ערב הבחירות: טרנו יוזם מהלך חדש. הפעם "מתחם 21"


ביוני 2013, 4 חדשים בלבד לפני הבחירות, הודיעה עיריית חיפה על פתיחת מתחם 21, ברוב רעש וצלצולים, כדרכה. היה זה פרויקט הדגל של טרנו, מבין שלל הפרויקטים בהם עסק בעיר התחתית. החזון: מתחם קטן וייחודי ובו 21 אמנים שיפיחו רוח חיים בעיר התחתית המוזנחת והגוססת של חיפה. כהרגלו, יצא טרנו, בגיבוי העירייה, בתקציבים גדולים, בפרסום וביחסי ציבור. הוא גייס 21 אמנים, שיכן אותם בחנויות מתחם המשופץ, בו היה בעבר השוק התורכי. נטע בהם תקוות ש"זה הדבר הבא" (לדבריהם) ויצא לדרך. בשיחות שקיימנו עם כמה מהאמנים והסוחרים שהיו שם (ורובם נעלמו משם) הם סיפרו שהחנויות הושכרו כמעט בחינם ועם הטבות מפליגות בדמי הארנונה.

מופעי התרבות יוצאים לדרך


לאחר ההכרזה הצבעונית, החלו מופעי תרבות במתחם, ותושבי העיר ירדו בהמוניהם בערבי חמישי, כדי לחזות במו עיניהם בפלא העירוני המשגשג: מתחם 21 !!!
בתחילת הדרך השקיעה עיריית חיפה כספים באירועי תרבות וירידים שונים, אשר הפיחו רוח חיים במקום, לזמן קצר. בערבי התרבות, היה המקום הומה אדם וקשה היה למצוא מקום עמידה. העירייה הזמינה בעלי עסקים רבים, אשר פתחו מגוון עסקים הזכורים לנו (ונסגרו מאוחר יותר): מסעדת שקשוקה, סנדביץ' טוניסאי, קיוסקים, חנויות יצירה ועוד. כולם רצו לקחת חלק בכלכלה הגואה של מתחם 21 ולהתפרנס לשנים רבות.

אוק' 2013: יהב מנצח בבחירות


באוקטובר 2013 ניצח יהב בבחירות. הסוחרים ציפו להמשך ההשקעות, אך אלה הלכו וירדו בשנת 2014, עד שנעלמו כמעט כליל ב-2015. בשיחות סגורות עם הסוחרים (וגם מול המצלמה בוידאו בהמשך הכתבה), סיפרו לנו על הפסדים כספיים ניכרים וייאוש גובר. בעלי המסעדות והפאבים, לעומת זאת, המשיכו ליהנות מארנונה מופחתת, לצד התאוששות מסוימת בחיי הלילה בעיר התחתית ושרדו, ברובם.

מאז ועד היום הלך המצב והידרדר. הסוחרים נטשו בהדרגה. נותרו אלה שמצליחים להתפרנס בימי חול מקהל העובדים במשרדי הממשלה.

שדרוג התשתיות ברחובות יפו – נתנזון

נתנזון_בשיפוץ_-_גדרות.JPG
נתנזון בשיפוץ
אם לא די בגסיסה האטית שחוו הסוחרים, יצאה עיריית חיפה עם פרויקט (מבורך, יש לומר) השיפוץ של יפו – נתנזון. הסוחרים שנותרו במקום סיפרו לנו על חרדה קיומית לעסקיהם ולכלכלת משפחותיהם. הם למדו היטב את ההיסטוריה הקרובה של מכת המוות שקיבלו העסקים ברחובות הרצל והחלוץ, בשנות השיפוץ וההתאמה למסלול המטרונית. הם לא טעו…
במאי 2015 החלו עבודות תשתית כבדות אשר חסמו כליל את המעבר לכלי רכב. החניות המעטות שעוד נותרו, נעלמו כליל ופינו מקומן לאתר בניה וחציבה. תנועת הקונים כמעט שנעלמה והייאוש הלך וגבר. הפרויקט נראה ומורגש היטב בשטח וסיומו, כך אומרים בעירייה, יתקיים רק במרץ 2016.

תגובות:

תגובת עיריית חיפה

לוגו_עיריית_חיפה.jpgעיריית חיפה מבצעת בעיר התחתית פרויקט שיקום חסר תקדים בהיקף כולל של מאות מיליוני שקלים. מדובר בשיקום הוליסטי במסגרתו שוקמו כבר בין היתר מתחם קמפוס הנמל, רחוב העצמאות, כיכר פאריז והשוק התורכי.
בימים אלה מתבצעות עבודות השיקום, השימור והפיתוח ברחובות יפו ונתנזון. עלות הפרויקט הממומן ע"י עיריית חיפה ומשרד התיירות כ – 15 מיליון ₪. במסגרת זו התשתיות יושדרגו ויוטמנו מתחת לקרקע. המדרכות והכביש מורחבים ומרוצפים באבן משתלבת. במקום מוצב ריהוט רחוב איכותי, נטעים מגוון עצים וצמחייה, מותקנים עמודי תאורה ושילוט ייחודי ומסתורי האשפה יוסדרו.
העבודות מתבצעות בהתאם לתכנית העבודה ולוחות הזמנים הקפדניים שנמסרו מראש לסוחרים ולתושבי הרחובות הכלולים בפרויקט. את התוצאות ניתן לראות כבר היום ברחוב שהופך בהדרגה לאחד היפים בעיר.

אנו מודעים לכך שהדבר פגע בבעלי העסקים ועושים הכל על מנת להקל עליהם. לצורך כך מונה במנהלת העיר התחתית נציג מיוחד אשר עומד לרשות התושבים ובעלי העסקים המוזמנים לפנות למנהלת בכל בעיה, שאלה, הצעה או בקשת מידע. טלפונים וכתובות מייל של נציג המנהלת נמסרו מבעוד מועד לבעלי העסקים ולתושבים.
במקביל, ננקטו שורה של פעולות שנועדו להקל על בעלי העסקים. כך למשל, מתבצע פעמיים בשבוע ניקוי יזום של חלונות הראווה של העסקים הגובלים בפרויקט. כמו כן, הוחלט להעניק פטור גורף לעסקים אלו מאגרת השילוט במהלך כל תקופת העבודה. כך גם הוחלט לאפשר נגישות מלאה להולכי רגל בכל תקופת העבודות ולצורך כך ישמר מעבר רציף של 1.5 מטר בצמוד לעסקים ולמבנים.
שיקום העיר התחתית ומיצובה הינו מהנושאים המרכזים והחשובים בעשייה העירונית. עבודות השיקום מתבצעות על פי תכנית עבודה רב מערכתית בתחום הפיסי, החברתי והתרבותי של השכונה.
במסגרת זו הכריזה מועצת העיר על העיר התחתית כאזור שילוט מיוחד בו נקבעו סטנדרטים אחידים לשילוט מסחרי במטרה להבטיח שילוט אחיד ואסתטי. על מנת להקל על בעלי העסקים נקבע כי כל בעל עסק שיחליף את השלט הישן בחדש עד לתאריך 30.6.2016 יקבל פטור מאגרת שילוט ל – 3 שנים.
אשר למתחם 21 שנועד לעודד מעצבים צעירים לפתוח במקום עסקים. על מידת המופרכות של הטענות שהושמעו בהקשר זה מצביעה העובדה כי – 75% מהעסקים ממשיכים לפעול במקום זו השנה השלישית ברציפות. עסקים אלו פועלים באופן עצמאי ללא כל סיוע של העירייה. נתון מרשים זה גבוה בהשוואה לממוצע הארצי של הישרדות עסקי עיצוב חדשים במדינת ישראל. על הצלחת פרויקט השיקום יעידו עשרות העסקים החדשים שנפתחו בעיר התחתית בשנתיים האחרונות.
האמירה מופרכת לא פחות היא זו המתייחסת לאירועי החוצות המתקיימים בשנים האחרונות ביוזמת העירייה בעיר התחתית לאורך כל השנה.
התחדשות עירונית אינה נמדדת במילים אלא במעשים ! אלה מתבצעים בעיר התחתית בהיקפים חסרי תקדים. נכון, תהליכים אורבניים בשכונות וותיקות כמו העיר התחתית הנם מורכבים ואורכים זמן.
המקום היחיד בארץ בו מתבצע תהליך התחדשות אותו ניתן להקביל לעיר התחתית הוא מתחם שוק הפשפשים ביפו. פרויקט ההתחדשות ביפו החל לפני 18 שנים והגיע לעדנה כלכלית ב – 3 השנים האחרונות בלבד. למרות עובדה זו גם היום נמצאים באזור השוק ביפו מבנים ריקים רבים וזאת למרות ערכם הנדל"ני הגבוה.
קצב התפתחות העיר התחתית בחיפה מהיר בהרבה מזה העובר על השוק ביפו. עיריית חיפה תמשיך להשקיע לשקם ולטפח את העיר התחתית ולהפכה אטרקטיבית לרווחת הסוחרים, התושבים ותושבי העיר כולה.

תגובתה של עינת קליש רותם

עינת_קליש.jpgחיפה היא עיר בלי עיר. כדי לחזור להיות עיר בעלת מעמד וכוח במדינה, עליה לבנות את העיר שלה מחדש. מרכז עירוני שוקק הוא אחד הפרויקטים החשובים שעיריית חיפה צריכה לקדם בשנים הבאות, דבר הדורש הבנה מקצועית מעמיקה וליווי של צוות מומחים רחב המכיר תהליכי שיקום עירוני בראייה כלכלית, חברתית ותרבותית.

התחדשות עירונית אמיתית היא מנגנון עיסקי חכם שבו כל שקל מושקע מניב שניים, ואלה בהתאמה מניבים ארבעה. אם כל שקל מושקע נעלם ומתאדה לאחר השקת אירוע או עם סיום מסיבת הרחוב ובואן של מכוניות ניקוי הרחובות – הרי שאין מדובר בהתחדשות עירונית אמיתית.

מתחם 21 יושב במקום מרהיב מבחינה אדריכלית. הוא לא צריך להיות רק מרכז קניות קטן, אלא חלק ממרקם החיים של המרכז העירוני, שגבולותיו צריכים להיות עצומים – מחליסה ועד בת גלים, מהנמל ועד מרכז הדר. מרכז עם איכויות מגוונות ועם מורשת אדריכלית מפוארת, כל פינה היא פנינה בפני עצמה. בהנחה שמרבית דיירי העיר התחתית נכון להיום הם סטודנטים וחברה' צעירים, הרי שגלריות אומנים וכמה חנויות יוקרתיות מעטות לא יענו על צרכיהם, ואולי עדיף היה לעודד לידם מכולת, מאפייה, חנות חומרי בניין, דואר ואולי גם מרכז לצילומי מסמכים. אם מתחם 21 אמור לשרת את תושבי חיפה רבתי, הרי שאלה יעדיפו להגיע לקניוני הענק שבהם ישנה חניה נוחה וחינמית, ומאות חנויות עם מגוון גדול.

בדיקה מקצועית של שיקום מתחמים בלב העיר תלמד בראש ובראשונה את הרגלי החיים של דיירי המקום ושל תושבים שגרים בשכונות מרוחקות, ותלמד את קהל היעד. כיום נראה שמתחם 21 לא עונה לצרכים של אף קהילה בעיר. לשיטתי, מתחם זה חייב להתפתח לפני הכל עבור קהל התושבים המקומיים. הם יצקו חיים לתוכו, והוא ימלא את חייהם בתוכן.

מתחם 21 צריך להיות חלק מרכזי באסטרטגיה של עיריית חיפה לשיקום הכלכלה העירונית. מה צריך לצמוח שם? עיר אמיתית. עיר שבה כל תושב ותושבת יכולים למצוא מקום מגורים במחירים שווים לכל נפש, ובה כל עסק יכול להתקיים בלי לשלם ארנונה מופרזת, ובלי "מבחני קבלה" שבודקים אם הוא 'מגניב' ומשדר את הסטייל התל-אביבי אותו מעריצה 'מנהלת העיר התחתית' הנוכחית. העיר התחתית צריכה להיות המקום הטבעי של כל העסקים החיפאיים – מחנויות נעליים, דרך ציוד לסיטונאים, מזון, חומרי בניה או חדרי שיזוף ומניקור, מבלי שהעירייה עושה 'איפה ואיפה'. כשכל עסק ימצא בעיר את ביתו – אז נדע שחיפה היא עיר עם מרכז אמיתי.

בנוסף, על עיריית חיפה לפעול בכל המרץ והכוונה להפחית את עלויות המחייה של *כל* העסקים בעיר, ע"י הורדת הארנונה, ולא רק ע"י מתן הטבות והקלות זמניות לעסקים נבחרים. עיר אמיתית היא מקום שבו כל העסקים, בכל הרחובות, בכל שעות היום, ללא הבדל של גזע, דת ומין – פתוחים ומשגשגים. כאשר הם יקבלו את התנאים המתאימים – זה יקרה.

ואפרופו עסקים קטנים. בשבוע שעבר העברנו לעיריית חיפה שאילתה על השיפוץ האיטי של רחובות יפו-נתנזון ועל ההשפעה הקשה של שיפוץ זה על העסקים ברחוב, שחלקם כבר נסגרו.
למרות ששיפוץ רחובות הוא דבר מבורך, שיפוץ איטי ומתמהמה יכול להיות בעל השלכות קשות ביותר על עשרות משפחות שמתפרנסות ברחובות אלה. אחרי שנים של סבל נוראי לעסקים הקטנים בהדר, בעקבות שיפוץ רחוב הרצל, הגיע הזמן שעיריית חיפה תנהל את הפרויקטים שלה מתוך ראייה ודאגה לעסקים הקטנים של חיפה.

תמונות – העיר התחתית

05_-_חברי_מועצת_העיר_בסיור_עם_דודי_מיבלום.jpg

חברי מועצת העיר בסיור עם דודי מיבלום
נגה_כרמי_בשיחה_עם_שרית_גולן_.jpg
נגה כרמי בשיחה עם שרית גולן
מפגש_עם_סוחרים_-_העיר_התחתית.jpg
מפגש עם סוחרים – העיר התחתית
מפגש_עם_הצייר_איל_מלק.jpg
מפגש עם הצייר איל מלק
דודי_מיבלום_והחתול_האחראי_על_מתחם_21.jpg
דודי מיבלום והחתול האחראי על מתחם 21

לא ניתן להגיב