ימין ושמאל רק חול וחול • לפעמים גם חוף צריך לאכול

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

לאחר חורף חלש יחסית מבחינת עוצמת הסערות, הוחלט להזין את החוף הפגוע בקריית חיים בחול שנלקח מהים. החול שהותז אל החוף נלקח ממקום בטוח ונקי.

בצילום שלפניכם, שנלקח "דקה" לפני תחילת ההזנה, ניתן לראות כי בתחנת ההצלה מספר 1 חסרים כ-1.80 מטרים של חול. יש לציין כי ב"ימים הטובים", החול נשק לשביל המוביל לסוכה הזו.

מחסור בחול מתחת לסוכת ההצלה (צילום: מוטי מנדלסון)

איך זה עובד?

השיטה הינה ליטול חול משטח הפולינום באזור בת גלים ולהעבירו לקריית חיים. ע"י מזנק חול מותז החול בלחץ לחוף. ההזנה מתבצעת תחת פיקוח, ועל אף הצבע השחור-חום שנראה בעת ההתזה, מדובר בחול נקי ונעים שבתוכו אורגניזמים חיים ממינים שונים, שלא היו יכולים לשרוד לדוגמה, בנחל או בנמל הקישון.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
מתז חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

חול נקי בהחלט

אין כל צורך בהוכחות בכתב לכך שהחול נקי, עצם העובדה שחיים בתוכו תולעי טבעת, סרטנים שונים ומאות קונכיות וחלזונות, מספיקה כדי להוכיח זאת.

סרטן שהגיע עם החול המותז – נס שיצא שלם מצינור הפליטה (צילום: מוטי מנדלסון)
רק נראה שחור – התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
החול נראה שחור, אך אין זה כך (צילום: מוטי מנדלסון)

נקי ובהיר

תושבים רבים סבורים כי מדובר בחול שחור או או חום, אך במבט מקרוב ובעת שהוא כבר מונח על הקרקע, ניתן להבחין כי מדובר בחול נקי ובעל גוון בהיר.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

אז למה הוא נראה שחור?

כשהחול מותז בלחץ גבוה ובהיותו רטוב, ובנוסף לכך מכיל בתוכו גם חומרים אורגניים שונים (כמו בתמונות שלפניכם שצולמו בימים האחרונים), ניתן לראות בחול קונכיות כהות, גרעיני זיתים ישנים, גרעיני אפרסקים, משמש ומה לא… כמו כן, החול, שנחפר ונלקח מנקודה מרוחקת מהחוף, מכיל גם חומרים אורגניים, פיסות עץ, גבעולים ועוד.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

נדרשת תחזוקה

לגבי כמות החול, ברור שהיא לא תגדל, הדבר שנדרש הוא רק תחזוקה מונעת, כמו הקמת מקטעי שוברי גלים במקביל לחוף. אך עד שזה יקרה… נמשיך לראות את הכלים האלה בחופי ישראל.
תושבי הקריות שמלינים על כך שנמל המפרץ גזל מהם את החוף, ודאי שיש צדק בדבריהם, אך אני מציע שנסתכל על חצי הכוס המלאה: עם השלמת בנייתו של נמל המפרץ, למעשה נחסמה כמעט לחלוטין כניסת מי נחל הקישון למפרץ, וכך אנו בקריות נהנים ממים נקיים ושורצי חיים.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
חומר אורגני בתוך החול המותז (צילום: מוטי מנדלסון)

שוברי גלים

אם ייבנו שוברי גלים מול קריית חיים, גם סערות חזקות מאוד לא יוכלו לגרום נזק ממשי בזכות ההגנה של שוברים אלו. ולגבי טענות ששמעתי לא פעם כי שוברי גלים גורמים נזק לטבע, אז הרשו לי לומר לכם כי ההיפך הוא הנכון. כל גוף מוצק המצוי במדבר חולי כמו הסדימנט במפרץ, ימשוך אליו מגוון גדול מאוד של חיות ים ממינים שונים.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

הנמל דווקא עוזר

אז מה יקרה כאשר יתחיל הנמל החדש לעבוד? דעתי האישית היא שלא צפוי להיגרם נזק לטבע מתנועת האוניות, ולמעשה, עד כה בניית הנמל רק הועילה לשיקום המפרץ.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

אין לדרוך על החול

חשוב להדגיש כי אין לדרוך על חול שהותז זה עתה, כמו זה המופיע כאן, שהותז בימים האחרונים. יש להמתין מספר ימים עד שיחלחל ויתייבש ובועות האוויר יצאו ממנו. עד אז השטח ביצתי ומסוכן.

הטרקטור ששקע בחול (צילום: מוטי מנדלסון)

הטרקטור ששקע

כזכור, לפני מספר ימים פרסמנו בחי פה את תמונותיו של הטרקטור ששקע בחול הבוצי שזה עתה הותז, שרק לאחר מאמצים ארוכים, חולץ לבסוף.

קיץ נעים ורגוע לכולם.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. עופר אמר/ה

  זה יהיה דבר טוב עם יעשו שובר גלים בחוף קרית חיים המים יהיו עוד יותר נקיים לדעתי

 2. רונן אמר/ה

  אותו הדבר בחיפה קטע חוף קטן בחוף דדו החול זז כתוצאה מזרמים שהוציאו אותו החוצה כמה עשרות מטרים וצריך לעשות שם פעולה דומהלהחזרת החול לאזור החוף שירד ב2 מ לפחות אבל בחוף הכרמל החול נימצא רק כמה עשרות מ מהמקום שחסר

 3. רונן אמר/ה

  כמו כן את שובר הגלים אפשר להאריך או לבנות קטעים נוספים כמו בתא אבל אף ראש עיר לא עשה כלום כי אין כסף לשחיתויות יש מלא לצרכי הציבור תמיד אין

 4. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי מוטי מנדלסון,רציתי לאחל לך ולבני משפחתך חג פסח כשר ושמח!

הגיבו כאן לכתבה