באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ימין ושמאל רק חול וחול • לפעמים גם חוף צריך לאכול

לאחר חורף חלש יחסית מבחינת עוצמת הסערות, הוחלט להזין את החוף הפגוע בקריית חיים בחול שנלקח מהים. החול שהותז אל החוף נלקח ממקום בטוח ונקי.

בצילום שלפניכם, שנלקח "דקה" לפני תחילת ההזנה, ניתן לראות כי בתחנת ההצלה מספר 1 חסרים כ-1.80 מטרים של חול. יש לציין כי ב"ימים הטובים", החול נשק לשביל המוביל לסוכה הזו.

מחסור בחול מתחת לסוכת ההצלה (צילום: מוטי מנדלסון)

איך זה עובד?

השיטה הינה ליטול חול משטח הפולינום באזור בת גלים ולהעבירו לקריית חיים. ע"י מזנק חול מותז החול בלחץ לחוף. ההזנה מתבצעת תחת פיקוח, ועל אף הצבע השחור-חום שנראה בעת ההתזה, מדובר בחול נקי ונעים שבתוכו אורגניזמים חיים ממינים שונים, שלא היו יכולים לשרוד לדוגמה, בנחל או בנמל הקישון.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
מתז חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

חול נקי בהחלט

אין כל צורך בהוכחות בכתב לכך שהחול נקי, עצם העובדה שחיים בתוכו תולעי טבעת, סרטנים שונים ומאות קונכיות וחלזונות, מספיקה כדי להוכיח זאת.

סרטן שהגיע עם החול המותז – נס שיצא שלם מצינור הפליטה (צילום: מוטי מנדלסון)
רק נראה שחור – התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
החול נראה שחור, אך אין זה כך (צילום: מוטי מנדלסון)

נקי ובהיר

תושבים רבים סבורים כי מדובר בחול שחור או או חום, אך במבט מקרוב ובעת שהוא כבר מונח על הקרקע, ניתן להבחין כי מדובר בחול נקי ובעל גוון בהיר.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

אז למה הוא נראה שחור?

כשהחול מותז בלחץ גבוה ובהיותו רטוב, ובנוסף לכך מכיל בתוכו גם חומרים אורגניים שונים (כמו בתמונות שלפניכם שצולמו בימים האחרונים), ניתן לראות בחול קונכיות כהות, גרעיני זיתים ישנים, גרעיני אפרסקים, משמש ומה לא… כמו כן, החול, שנחפר ונלקח מנקודה מרוחקת מהחוף, מכיל גם חומרים אורגניים, פיסות עץ, גבעולים ועוד.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

נדרשת תחזוקה

לגבי כמות החול, ברור שהיא לא תגדל, הדבר שנדרש הוא רק תחזוקה מונעת, כמו הקמת מקטעי שוברי גלים במקביל לחוף. אך עד שזה יקרה… נמשיך לראות את הכלים האלה בחופי ישראל.
תושבי הקריות שמלינים על כך שנמל המפרץ גזל מהם את החוף, ודאי שיש צדק בדבריהם, אך אני מציע שנסתכל על חצי הכוס המלאה: עם השלמת בנייתו של נמל המפרץ, למעשה נחסמה כמעט לחלוטין כניסת מי נחל הקישון למפרץ, וכך אנו בקריות נהנים ממים נקיים ושורצי חיים.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)
חומר אורגני בתוך החול המותז (צילום: מוטי מנדלסון)

שוברי גלים

אם ייבנו שוברי גלים מול קריית חיים, גם סערות חזקות מאוד לא יוכלו לגרום נזק ממשי בזכות ההגנה של שוברים אלו. ולגבי טענות ששמעתי לא פעם כי שוברי גלים גורמים נזק לטבע, אז הרשו לי לומר לכם כי ההיפך הוא הנכון. כל גוף מוצק המצוי במדבר חולי כמו הסדימנט במפרץ, ימשוך אליו מגוון גדול מאוד של חיות ים ממינים שונים.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

הנמל דווקא עוזר

אז מה יקרה כאשר יתחיל הנמל החדש לעבוד? דעתי האישית היא שלא צפוי להיגרם נזק לטבע מתנועת האוניות, ולמעשה, עד כה בניית הנמל רק הועילה לשיקום המפרץ.

התזת חול בחוף קריית חיים (צילום: מוטי מנדלסון)

אין לדרוך על החול

חשוב להדגיש כי אין לדרוך על חול שהותז זה עתה, כמו זה המופיע כאן, שהותז בימים האחרונים. יש להמתין מספר ימים עד שיחלחל ויתייבש ובועות האוויר יצאו ממנו. עד אז השטח ביצתי ומסוכן.

הטרקטור ששקע בחול (צילום: מוטי מנדלסון)

הטרקטור ששקע

כזכור, לפני מספר ימים פרסמנו בחי פה את תמונותיו של הטרקטור ששקע בחול הבוצי שזה עתה הותז, שרק לאחר מאמצים ארוכים, חולץ לבסוף.

קיץ נעים ורגוע לכולם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מוטי מנדלסון
מוטי מנדלסון
חוקר ימי (צלילה, צילום תת ימי) ואקולוגיה ימית וסביבתית במשך 35 שנה. מרצה בתחום כ-20 שנה. ניתן להזמין הרצאה או סדרת הרצאות מלוות בתמונות ייחודיות ומרהיבות, שצולמו במהלך שנות מחקר רבות, בארץ ובחו"ל • 050-7271157 • [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

  1. כל הכבוד לך ידידי מוטי מנדלסון,רציתי לאחל לך ולבני משפחתך חג פסח כשר ושמח!

  2. כמו כן את שובר הגלים אפשר להאריך או לבנות קטעים נוספים כמו בתא אבל אף ראש עיר לא עשה כלום כי אין כסף לשחיתויות יש מלא לצרכי הציבור תמיד אין

  3. אותו הדבר בחיפה קטע חוף קטן בחוף דדו החול זז כתוצאה מזרמים שהוציאו אותו החוצה כמה עשרות מטרים וצריך לעשות שם פעולה דומהלהחזרת החול לאזור החוף שירד ב2 מ לפחות אבל בחוף הכרמל החול נימצא רק כמה עשרות מ מהמקום שחסר

  4. זה יהיה דבר טוב עם יעשו שובר גלים בחוף קרית חיים המים יהיו עוד יותר נקיים לדעתי

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...