איך יודעים שבא אביב? פחים הפוכים, אשפה מפוזרת והמון חזירים סביב סביב…

חזיר עובר את הגדר (צילום: חי פה)

חזירים מול תושבים: ידם של חזירי חיפה על העליונה

סיור קצר ברחבי חיפה מגלה שרוב פחי האשפה בעיר, גם באזורים שנכון לעכשיו אין בהם ריבוי של חזירים, חוזקו על ידי שרשרות ברזל במטרה למנוע מחזירי הבר להפוך את הפחים ולפזר את האשפה. הבעיה היא שעל אף חיזוק הפחים, תושבים מדווחים כי בצאתם בבוקר מהבית, הם מוצאים בקביעות את פחי האשפה הפוכים ואת הזבל מפוזר על הרצפה. מתברר שחזיר נחוש ורעב מסוגל להתמודד גם עם שרשרת ברזל.

פחים הפוכים ואשפה מפוזרת בגן משחקים בכרמל צרפתי 10/4/22 (צילום: חי פה בשטח)

איך אפשר בכלל לדעת כמה חזירים יש בעיר?

מהעירייה נטען שבעקבות מהלכים שביצעה, מספר החזירים בעיר ירד דרמטית. קודם כל, נשאלת השאלה איך בעירייה בכלל יודעים כמה חזירים יש בעיר, ובכלל, אולי העירייה מצליחה לצמצם את מספר הפחים ההפוכים בכל מיני דרכים, עדיין, האם יש בכך להעיד על צמצום מספר החזירים?

חזיר רעב ימצא את הדרך

העירייה הבינה שאחת הבעיות המרכזיות עם החזירים נמצאת סביב הוואדיות, לכן הושקעו מאות אלפי שקלים בגידור הוואדיות. המטרה היא שחזירים שנמצאים בוואדי לוטם יישארו שם ולא יכנסו לשכונת כרמליה. בפועל, מתברר שהחזירים מוצאים את דרכם מהוואדי ואל הוואדי, גם כשמוצבות גדרות שאמורות לחסום את דרכם (ממש כמו גדר ההפרדה, מתברר שכשיש מוטיבציה לעבור גדר, מוצאים את הדרך).

דבר נוסף שהחלה העירייה לעשות, הוא "לטפל" במאכילי החזירים והחתולים. לטענת העירייה ישנם בעיר תושבים רבים שאוהבים את החזירים ומאכילים אותם מדי יום. העירייה מנסה להגיע לתושבים האלה ולקנוס אותם. יותר מכך, במסיבת עיתונאים שהתקיימה לפני כחודשיים בעיריית חיפה, נציגי העירייה טענו שהם בודקים האם קיימת דרך להשית על מאכילי החזירים את התביעות שמגיעות לעירייה בשל המפגעים, שיוצרים החזירים. כלומר, במצב שהעירייה נתבעת ע"י תושבים בגין פגיעה שספגו מחזירים, ברכוש או בגוף, העירייה תגלגל את התביעה למאכילי החזירים, שכן מבחינתה הם האחראים לכך שהחזירים מגיעים מדי ערב לשכונות ומהלכים אימים על התושבים.

חתול רחוב (צילום: עומר מוזר)

קנסות למאכילי החתולים

העירייה החליטה גם שמאכילי החתולים משאירים אחריהם אוכל ומים, וזו אחת הסיבות שהחזירים מגיעים – כדי לאכול את האוכל שמיועד לחתולים. העירייה פרסמה הוראות האכלת חתולים, כשהכלל המרכזי הוא שמאכילי חתולים חייבים לחכות עד שהחתולים מסיימים לאכול ואז לוקחים את השאריות לפח ועוזבים את המקום. מאכילים שמפזרין מזון ועוזבים לפני שנגמר, או משאירים אותו מאחוריהם – עלולים להיקנס במאות שקלים. מדרך הטבע, מאכילי החתולים הם לא תמיד השכנים האהודים ביותר בבניין, היות שיש שכנים שלא אוהבים את הלכלוך שהאכלת חתולים גורמת לטענתם, או את נוכחותם הקבועה של חתולים סביב בניין מגוריהם, כך שיש לשכנים האלה אפשרות להזמין פקח שיקנוס את המאכילים גם כשהם מתאמצים להאכיל בדיוק לפי כל החוקים.

גורים בעקבותיה של אמא חזירה - ההמלטה המתועדת הראשונה של חזירוני אביב 2022 (צילום: חי פה)
ארכיון – גורים בעקבותיה של אמא חזירה – ההמלטה המתועדת הראשונה של חזירוני אביב 2022 (צילום: חי פה)

העירייה הרדימה מספר חזירים סוררים

יש לציין שבשבועות האחרונים העירייה התחילה לשנות טקטיקה והיא "מרדימה" חזירים שמסתובבים בסמוך לבתי ספר או שנמצאו מאיימים על תושבים. יש כאלה שרואים בזה התקפלות של העירייה, שהצהירה עם כניסתה של קליש רותם לתפקיד, שדילול החזירים יופסק לאלתר. אחרים טוענים שזה מגוחך, כשיש בעיר אלפי חזירים וטופלו פחות מ-20.

תאונות דרכים עם חזירים

בסוף השבוע האחרון אירעה תאונה בין רכב לחזיר בדרך הים. הרכב הראשון שפגע בחזיר נפגע ללא תקנה, מעבר לכך, גופת החזיר נששארת באמצע הכביש עד שמפנים אותה מהווה סכנה נוספת למכוניות שעוברות במקום. זה לא ברור מה הסכנה הגדולה ביותר בנוכחות החזירים בעיר, אך רבים סבורים שחזירים שמתפרצים לכביש בשעות הערב והלילה, כשחשוך, נהגים בקלות עלולים שלא להבחין בהם ולא לעצור בזמן, וזו סכנה גדולה מאוד.

גם אנשים וילדים שנבהלים מחזירים ומתחילים לרוץ עלולים ליפול ולהיפגע או לרוץ לכביש. עד עכשיו מספר הפעמים בהן חזיר תקף את תושב באופן ישיר הוא מצומצם מאוד, ועדיין יש הרבה מקרים של אנשים, שנבהלים ובורחים בריצה בשל כך וכתוצאה מכך נופלים ונפצעים. על כך נוסיף את הנזקים הבלתי נגמרים שגורמים החזירים לרכוש.

חזיר עובר את הגדר (צילום: חי פה)

חזירים עולים על כיכר ספר

אני לא יודעת מה נחשב בדיוק למרכז העיר, אבל אין ספק שכיכר ספר בשדרות מוריה היא אחד המקומות הבולטים בחיפה. בשבוע שעבר התפרסם סרטון בכמה קבוצות ברשתות החברתיות ובו נראים כמה חזירים שמשתלטים על הכיכר. החזירים רמסו את הדשא בכיכר ואכלו אותו, ועבור רבים מדובר במראה בלתי נעים ואף דוחה, שלא צריך להיות במרכזה של עיר שמכבדת את עצמה.

נושא החזירים בכל ישיבה

בישיבות מועצה חזר חבר המועצה מטעם הליכוד איציק בלס, על אמירתו כלפי ראש העיר כי היא תהיה ראש העיר הראשונה שהולכת הביתה בגלל חזירים. אחד האנשים שפועלים באופן נחרץ ומתמשך נגד בעיית החזירים בעיר הוא בלס, שעומד בראש ועדת הביטחון העירונית. בלס טוען שהחזירים פוגעים בביטחון התושבים ולכן מתפקידו להילחם בתופעה. כל ישיבת מועצה מתחילה בשאילתה שבלס מגיע איתה מראש ועוסקת בנושא החזירים. בכל פעם הוא מקריא את השאלה ואת התשובה של העירייה, תוך שהוא נסער מאוד שכן לטענתו התשובה לא עונה על השאלה. לטענתו העירייה לא נותנת מענה לתושבים על המצוקה הנגרמת בעקבות החזירים ולכן זה תפקידו להציף את הנושא ולנסות לקבל תשובות בכל ישיבת מועצה.

מכת החזירים - דיון בוועדת הבטחון של עיריית חיפה בראשות איציק בלס (צילום: ירון כרמי)
מכת החזירים – דיון בוועדת הבטחון של עיריית חיפה בראשות איציק בלס (צילום: ירון כרמי)

איך יודעים שבא אביב?

עונת האביב היא עונת ההמלטות, לכן בתקופה זו ניתן לראות בעיר חזירה או חזירים גדולים הולכים להם ברחוב ומאחוריהם שורה של חזירונים קטנים. המשמעות היא שמספר החזירים בעיר הולך וגדל. כבר היום, גם אם הייתה מתקבלת החלטה לדלל את החזירים באופן נרחב יותר, היה לוקח זמן להתמודד עם כמות כזו של חזירים.

משפחות החזירים מציפות את חיפה (צילום: עומר מוזר)
משפחות החזירים מציפות את חיפה (צילום: עומר מוזר)

מה ההשלכות של אלפי החזירים?

אחת התופעות המטרידות שאפשר לראות במקומות רבים בעיר, היא הפחים ההפוכים. העירייה מנסה להילחם בזה, כי אכן, תכולתו של פח אשפה מפוזרת על המדרכה היא לא מחזה מלבב, אך נכון לעכשיו, ידם של החזירים עדיין על העליונה.

בעיה נוספת היא חזירים שנכנסים לגינות, פרטיות ולא פרטיות, ופשוט הורסים אותן. אנשים שרואים חורבן בגינתם הפרטית ובכניסה לביתם, פונים לעיתים לעירייה ודורשים פיצוי. תושבי חיפה משלמים מכספי הארנונה על גינות ורכוש פרטי שנפגע, בגלל ההחלטה שלא לדלל את החזירים.

חזירים במרכז הכרמל (צילום: פיטר לוטן)

בהלה ופחד

בשבועות האחרונים אירעו גם כמה מקרים (אלה שהגיעו לידיעתנו) של היתקלות פיזית בין חזירים לתושבים. ילדה בת 11 נתקלה בחזיר בגן משחקים בכרמליה, הילדה נבהלה וברחה והחזיר אכל את התיק ששמטה על כל תכולתו. במקרה אחר נער בן 13 טען שחזיר התקרב אליו עד כדי שכמעט נצמד אליו, דבר שהבהיל אותו מאוד.

מקרה שלישי היה כאשר חזיר חטף מידה של אישה מבוגרת את שקית הלחם שקנתה במאפייה דקות קודם לכן, ובמקרה נוסף גם כן אכל חזיר תיק של ילד, על אף שלא התקרב אליו באופן מיוחד, אך גרם לו לבהלה גדולה.

בכל התקריות האלה התושבים לא נפגעו קשה מהמפגש עם החזיר, אך בהחלט מאוד נבהלו. השאלה היא האם זה תקין שילדים ומבוגרים יפגשו ברחוב ובגני משחקים חזירי בר שיגרמו להם לברוח ולחשוש, או שימצא כבר פתרון לבעיה הזו שמטרידה מאוד רבים מתושבי חיפה כבר 3 שנים.

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. אזרח אמר/ה

  כול הכבוד לד'ר לגידול חזירים עינת קליש רותם!
  הנושא היחיד שהיא הצליחה לשפר זה כמות החזירים.
  עינת, אולי תעשי רילוקיישן לחוות גידול חזירים בגרמניה או צרפת? את ממש מצטיינת בתחום!

  1. חיפאית אמר/ה

   תעזבו את החזירים בשקט יש ירי בחיפה כל יום ארנונה אסטרונומית ותשתיות מוזנחות וזיהום אוויר ועוד ועוד תניחו לחזירים כבר תעשו משהו אשכרה חשוב ומועיל !!!!!

 2. גלעד אמר/ה

  דרך הים ושלוחותיה כרגע פצצה מתקתקת
  להתעורררררררררר !!!!!!!!!!!!!
  עיריית חיפה נמאסתם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. חיפאית אמר/ה

  תעזבו את החזירים בשקט תעזבו את המאכילים בשקט הכי קל להיטפל לחלש.
  תטפלו בבנינים המתפרקים,בארנונה המופרעת, ברחובות העיר התחתית וואדי ניסנס ונווה דוד המוזנחים והדיכאוניים.
  תטפלו בירי שיש כל יום בעיר ,במירוצי המכוניות,בבעלי הכלבים שמשחררים את הדוברמנים שלהם חופשי להפחיד אנשים ולרצוח חתולים. תתפסו את רוצח החתולים מהדר, תעשו משהו מועיל במקום לקשקש על החזירים כל היום נמאסתם חדלי אישים הפקחים העירייה והעיתונאות גם יחד!!!!!!! כולירות בסוף ישארו בעיר רק עבריינים וערסים אתם מבריחים את כל האוכלוסייה הטובה עם הרוע והנבזיות שלכם !!!

  1. לא אמר/ה

   למה שנצטרך לעזוב דבר אחד כדי להתמקד בשני?
   לא יותר נעים להיאבק על הפחתת הארנונה בלי לפחד בו בזמן שיאכל אותך חזיר?
   מולטיטסקינג.

  2. מילים, מה הן? אמר/ה

   החזירים והמאכילים הם החלש?

 4. צפריר אמר/ה

  מה הקשר ?? ראש העיר מרת קליש רדומה על הכיסא של ראשות העיר

  תתעוררי כבר…

 5. רמבי אמר/ה

  פגר חזיר מיכל ירון, ולא גופת חזיר!!!

 6. מני אמר/ה

  להרוג את כל החזירים
  לרסס אותם עם נשק אוטומט

הגיבו כאן לכתבה