בסמ"ת הישן ישמש את גני הילדים בהדר, נכון לעכשיו

בית הספר בסמ"ת - רחוב מסדה - אל תחפשו חניה, כי אין (צילום - ירון כרמי)

בקרוב: מעונות וגנים במבנה בית הספר בסמ"ת הישן

אתמול (ב' 4/4/22) התקבלה החלטה לפיה במבנה הישן של בית הספר בסמ"ת ברחוב מסדה בהדר יוקמו מעונות יום וגני עירייה לטובת תושבי האזור.

כזכור, עד לפני כעשור במקום היה בית ספר שש שנתי עם דגש על לימודים מדעיים-טכנולוגיים, שמאחוריו היסטוריה ארוכת שנים.

ב-2018 עבר בית הספר למשכנו החדש בשכונת נווה דוד. המבנה הישן נשאר ריק כשהרבה אוכלוסיות מקומיות לטשו אליו עיניים. על מנת להימנע מעימות בין החרדים, הערבים, יוצאי ברית המועצות לשעבר והחילונים בשכונה, הוחלט שהמבנה ישמש לפעילויות העשרה לתלמידים מחוננים.

מענה לילדי הגנים

עם זאת, בשנים האחרונות המבנה הגדול בכניסה לרחוב מסדה עמד ריק. "לאחר מספר דיונים אישרנו את הבקשה לרחוב מסדה 10, כך שבשלב זה ישמש המבנה מעונות יום וגני ילדים, תוך שמירה על האפשרות שבמידת הצורך תיעשה בו הסבה בחזרה והוא ישוב לשמש מבנה בית ספר", כך עדכנה חברת המועצה עו"ד שרית גולן-שטיינברג. "בנוסף לכך ביקשנו כי תוך חודש התכנית תתוקן, כך שיוצג פתרון הנגשה להולכי רגל מרחוב מסדה וכן שתוצג תכנית חניה להעלאת והורדת נוסעים בכניסה למבנים".

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

ישמש את אוכלוסיית השכונה

חברי האופוזיציה סברו כי יהיה זה חבל שאוכלוסיית הדר, המשוועת למוסדות חינוך לפעוטות ולילדים, לא תשתמש במבנה העומד ריק, כך התקבלה החלטה שלפחות בשלב הנוכחי יתאפשר השימוש בו כמענה לילדי הגנים.

יש לציין שהגנים והכיתות של הזרם הדו-לשוני השתוקקו כי יותר להם השימוש במבנה הישן של בסמ"ת, שכן הדר היא המקום הטבעי ללימודים בערבית ובעברית בשל עירוב האוכלוסיה הייחודי בה, אך העירייה החליטה שלא להיענות לבקשתם. עד היום המסלול הדו לשוני לא זכה לבית ספר עצמאי. בעבר נערכו הלימודים בתוך בית הספר אחמדיה בכבביר, והיום הם מתקיימים בתוך בית הספר 'חופית' ברחוב החיננית בשער העלייה. בשנת הלימודים הקרובה תפתח חטיבת הביניים של המסלול הדו לשוני, גם הפעם, כפי שפרסמנו בחי פה, טרם התברר באיזה מבנה יתנהלו הלימודים.

אף לא בי"ס יסודי אחד

מבחינת תושבי הדר, היתרון הוא שהמבנה הגדול והמרכזי של בית הספר בסמ"ת הישן, חזר לתת שירות חיוני לתושבי השכונה ולא הופקע לטובת תלמידים מחוננים מכל העיר. תושבים צעירים בשכונת הדר טוענים כבר שנים שלא ניתן לעודד תושבים צעירים ומשפחות לבוא להתגורר בשכונה ולקדם אותה, בשל העובדה שבכל הדר אין ולו בית ספר יסודי אחד. הדבר היחיד שיש בשכונת הדר הוא סניף של ביה"ס ריאלי הדר, שהוא, כידוע, בית ספר פרטי הדורש תשלום חודשי.

בית הספר בסמ"ת - רחוב מסדה - חיפה (צילום: ירון כרמי)
בית הספר בסמ"ת – רחוב מסדה – חיפה (צילום: ירון כרמי)

הישן והחדש

מבנה בית הספר בסמ"ת הוא מבנה שיש מאחוריו היסטוריה רבת שנים. לפני כ-50 שנה ובכל השנים מאז, מי שרצה לרכוש השכלה טכנולוגית הגיע להדר על מנת ללמוד תחומי טכנולוגיה, הנדסה ומדעים. בית הספר בסמ"ת הכשיר דורות של סרטטים, הנדסאים ואנשי מקצוע, בשיאו היו בבית הספר מעל 10 כיתות בשכבה ותלמידים היו מגיעים ללמוד בו מכל אזור הצפון. כיום בית הספר נמצא, כאמור, בשכונת נווה דוד, הוא נקרא 'בסמ"ת החדש' ומנוהל על ידי אבי זיגלר, אשר בעצמו בוגר בית הספר. בית הספר בסמ"ת החדש נמצא במבנה זמני ומחכה שבסמוך למיקומו כעת, ייבנה מבנה הקבע.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. מבין אמר/ה

  די עם השקרים בשכונת הדר יש בית ספר יסודי ממלכתי חילוני – ליאו בק.
  הקמפיין הגזעני שחי פה מנהל נגד בית הספר בגלל שיש בו הרבה עולים צריך להיפסק.

  1. אייל אמר/ה

   לאו בק ברחוב ארלוזורוב העליון בהדר עליון, על גבול הכרמל. כמעט לא בהדר.. יש צורך להחזיר בית ספר יסודי ממלכתי להדר-ילג.
   נראה שלזו הכוונה בדברים

 2. ירון אמר/ה

  המון אי דיוקים.
  המבנה שימש בעבר רק את חטיבת הביניים של בסמ"ת הישן. (לפני זה היה שם בית ספר עממי).
  התיכון המקצועי טכנולוגי ומבנה ההנדסאים היו במבנה שברחוב בלפור.
  עם סגירת בסמ"ת הישן, נפתח במבנה ברחוב מסדה בית ספר 6 שנתי מדעי טכנולוגי בשם מופ"ת בסמת שעבר לנווה דוד, תחת השם "בסמת (ללא הגרשיים) החדש".

 3. אייל אמר/ה

  בסמ"ת צריך לחזור להיות תיכון טכנולוגי מצטיין שיכשיר טכנאים מהנדסים ומתכנתים בהדר. היה אבן שואבת לאוכלוסיה חזקה לבוא לגור בהדר.
  יש להזיז את בית הקהילות ולהחזיר במקומו לרחוב מסדה בית ספר יסודי בהדר. בששונת עין הים אפשר להקים בית ספר דו לשוני.
  המבנה של בסמת לחלוטין לא מתאים לגני ילדים.

 4. אלבינה אמר/ה

  יש בית ספר יסודי בהדר, בית ספר ליאו בק. למה לכתוב כתבה בלי לבדוק.

 5. אלבינה אמר/ה

  בית ספר ליאו בק 5 דקות הליכה ממסדה, זה לא שפתאום עושים בית ספר קרוב להרצל, יל"ג. בליאו בק לומדים ילדים עם 18 שפות עם וזה מה שלא אוהבים אנשים שמבקשים לעשות בית ספר חדש, הם רוצים בית ספר של גזע הארי.

 6. נטע אמר/ה

  נסו למצוא חינוך טוב ואיכותי לילדים שלכם בהדר…היינו חבורה של לא מעט משפחות צעירות שקנו דירות בהדר ולאט לאט כולנו נואשנו. אחרי שנים של הסעות התפזרנו ברחבי העיר. לאו בק בארלוזורוב הוא בית ספר תומך עלייה וטוב שכך . יש שם המון משפחות של עולים ותיקים אנשים טובים ואיכותיים שמגדלים ילדים למופת אך ילדינו היו שם מיעוט שאינו דובר את שפת ההפסקה…
  אין תחליף ללאו בק בהדר אך על העירייה להקים בתי ספר ייחודיים שיאפשרו לתושבי הדר לתת חינוך טוב לילדיהם ויאפשר לתושבים נוספים מהעיר להכניס את ילדיהם למערכות חינוך בחשיבה קצת שונה. ( ראה בית ספר עין הים, הפתוח, הדו לשוני וכ"ו ). כך תוכל השכונה לשמור על המשפחות הצעירות ועל הפלורליזם כדי ליצור קהילה אמיתית.

 7. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  מעולה. שבת שלום

הגיבו כאן לכתבה