למה לילדי שכונת הדר אין גני עירייה ובתי ספר? | "מרגישים לא רצויים"

עדי פרזס קייזר (צילום: אלבום פרטי)

"אי אפשר לבנות קהילה חילונית חזקה בהדר, בלי גנים ובתי ספר"

לטענתה של עדי פרזס קרפל, בשכונת הדר אין גני עירייה קרובים ואין בתי ספר. "אני לא פחות תושבת מתושבי דניה ורמת גולדה, וכמו שלא יעלה על הדעת שבשכונות האלה לא יהיה בית ספר יסודי ושש שנתי סמוכים, ככה לא יעלה על הדעת להשאיר את תושבי הדר ללא מוסדות חינוך בקרבת המגורים".

אחת התופעות הבולטות בשכונת הדר, היא שהורים לילדים קטנים עוזבים את הדר, כשהילדים מגיעים לגיל 3-4. "הורים צעירים בהדר שואלים את עצמם איך הם יוכלו לגדל ילדים בהדר. מצד אחד אנחנו במרחק הליכה מהמדעטק ומגני משחקים, אבל מהצד השני, אחרי הגנים הפרטיים לגיל 0-3, כשאני ארצה לשלוח את הבן שלי לגן עירייה, אני שייכת לגן שנמצא רחוק מאוד מהבית שלי, ליד בית החולים בני ציון".

לטענת פרזס קרפל יש גני עירייה סמוכים אל מקום מגוריה, שהיא הייתה יכולה להגיע אליהם בהליכה, אבל הם ניתנו לאוכלוסייה החרדית.

"חשוב לי מאוד להדגיש שאין לי שום דבר, לא נגד האוכלוסייה החרדית ולא נגד שום אוכלוסייה אחרת בהדר. להיפך, היופי בהדר הוא המגוון. מה שכן מפריע לי, שממהרים להקצות מבנים לטובת מוסדות חינוך לאוכלוסייה החרדית, ואנחנו, האוכלוסייה החילונית, זוגות צעירים שמגיעים ופועלים לטובת הדר, לא מקבלים אפילו מעט מזה".

ויכוח קבוע עם העירייה

לטענתה של פרזס קייזר גם אם ההורים מיישרים קו ולוקחים את הילדים לגני העירייה המרוחקים, הבעיה האמיתית מחכה להם כשהילדים עולים לכיתה א'. "זה ויכוח קבוע שיש לי עם העירייה. לטענת העירייה יש בהדר את ליאו באק, ואין לנו מה להתלונן. מה לעשות שבליאו באק בהדר יש תלמידים ממשפחות שלא דוברות עברית, ואי אפשר לשלוח את הילדים לבית הספר. זה משאיר אותי רק עם בית ספר פרטי, ריאלי הדר. קודם כל, ריאלי הדר הוא בית ספר מעולה. אם הייתי צריכה לבחור, מכל הסניפים של ריאלי, זה הסניף שהייתי בוחרת בו והוא במרחק הליכה מהבית שלי.

יש רק שתי בעיות קטנות: הבעיה הראשונה שזה בית ספר פרטי, שביסודי צריך לשלם כל שנה כ-20,000 ₪ על מנת להתקבל אליו. יכול להיות שבסופו של דבר אני אבחר לשלוח לשם את הבן שלי, אבל לא ברור לי, כל תושב אחר בחיפה יכול לבחור בין בית ספר ציבורי ללא עלות לבתי הספר הפרטיים, ורק תושבי הדר חייבים לשלם עבור החינוך. כמה קשה לפתוח בית ספר יסודי בהדר?

"הורים שרואים שאין גני עירייה ובתי ספר – עוזבים"

ההרגשה שלי ולא רק שלי היא שלא רוצים אותנו כאן, כי אם היו רוצים אותנו כאן היו פותחים לנו בית ספר. לחרדים יש 15 בתי ספר בהדר, לכל זרם בית ספר. יש בתי ספר עם כמות מאוד קטנה של תלמידים ובכל זאת בית ספר פתוח. עוד טענה של העירייה היא שאין הרבה ילדים לבית ספר חילוני בהדר. זה שאלת הביצה והתרנגולת. הורים שרואים שאין בשכונה גני עירייה ובתי ספר, עוזבים את השכונה כשהילדים קטנים, ואז כשבודקים כמה תלמידים פוטנציאלים יש – אין הרבה. אם העירייה הייתה פותחת גני עירייה ובית ספר יסודי וציבורי, הורים וילדים היו גם מגיעים לשכונה וגם לא עוזבים אותה".

בית ספר בסמת (צילום: מוטי קרניאל)

"ילדי הדר הפסידו הזדמנות ללמוד בשכונה"

"בית הספר השש שנתי בשכונה הוא מחדל כל כך גדול, שכואב לי בכלל לדבר עליו. בית הספר בסמ"ת היה בהדר עשרות שנים. דורות של הנדסאים למדו בו. תלמידים היו מגיעים גם מחוץ לחיפה מרוב שבית הספר היה נחשב מקצועי. התקבלה החלטה להעביר אותו לנווה דוד, שזה כבר חבל מאוד בעיניי, מכיוון שבשנים האחרונות עושים שם עבודה מצוינת וילדי הדר היו יכולים להשתלב בבית הספר ולהרוויח. אם מוציאים מהדר את בית הספר השש שנתי היחיד, למה לא לפתוח במקומו בית ספר שש שנתי אחר? בית ספר שש שנתי טוב יכול להרים שכונה, כמו שקורה בהרבה שכונות בחיפה. יכול להיות קשר ששני הצדדים מרוויחים ממנו בין השכונה לבית הספר. במקום זה פתחו במקום מקום למחוננים. זה היה יכול להיות הרבה יותר גרוע, כמובן, האוכלוסייה החרדית בהדר לטשה עיניים לבית הספר הזה בגלל המיקום שלו, אבל ילדי הדר הפסידו הזדמנות ללמוד בשכונה".

עדי פרזס קרפל (צילום: אלבום פרטי)

"מרגישים לא רצויים"

לטענתה של פרזס קרפל התחושה שהרבה זוגות צעירים מקבלים היא שהם לא רצויים בשכונה בה הם גרים. "אם רוצים להביא אוכלוסייה חזקה להדר ולהרים את השכונה, חייבים לדאוג לנו לגנים ובתי ספר. כמו שבשכונת דניה או רמת גולדה לא יעלה על הדעת שלא יהיה בית ספר יסודי ושש שנתי איכותי וקרוב, ככה לא יעלה על הדעת שלא יהיו מוסדות חינוך בהדר. אני פחות תושבת ולכן לבן שלי לא מגיע מה שמגיע לילד בדניה? אני לא מבינה את זה. אנחנו ועוד זוגות דואגים להדר, מנסים לקדם את האינטרסים שלה, מנסים שהשכונה תהיה כמה שיותר מטופחת ונקייה, ובמקום להילחם עלינו ועל עוד זוגות כמונו, מערימים עלינו קשיים".

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

בשכונת הדר הוותיקה פועל בית הספר הציבורי היסודי ליאובק, בו מושקעים משאבים רבים והוא משרת את תושבי השכונה ונותן מענה חינוכי מיטבי. זאת בנוסף לארבעה גני ילדים בלב השכונה ולגנים נוספים ברחוב ליאון בלום ובסמוך לבית החולים בני ציון. במקום בו פעל בית הספר בסמת פתחה עיריית חיפה יחד עם משרד החינוך בית ספר למחוננים שנותן מענה רב תרבותי ומסגרת חינוכית למחוננים, יהודים וערבים.

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. אבידר אמר/ה

  כי הדר מוקד חיפאי ראשי של פשע סמים וכו , וידעת את זה טוב מאוד כשעברת לשם

 2. אייל אמר/ה

  צודקת החל בזה יונה יהב. המטרה הייתה מסירת אתנן לקואליציה הרוסית והחרדית שלו בקדנציות הראשונות. ככה שיפצו להם בתי ספר בהדר ואת החילונים סגרו אחד אחר השני. הדר שהיו בה בשנות ה-50 לא פחות מ-10 בתי ספר נשארה עם 2 ואז שוב סגרו ומסרו כבית קהילות להטב במסדה. בושה הרסו את הדר ולא מבינים למה הדר הרוסה.
  יהב מתהלך עכשיו כטווס עם נוצות המומחה לניהול כשבמו ידיו עשה מהדר איי חורבות.

 3. אייל אמר/ה

  ולא סתם עיי חורבות יהב איפשר למשרד הפנים להכניס לשכונה עבריינים, מסוממי תחנת אל סם, עובדים זרים ומשת"פים ששיכן משרד הבטחון המרושע. אחרכך הפך אותה לשכונת מעונות חוסים ואיפשר לחברו טלר להפוך את קרית חיים והדר לשכונות של בתי חוסים ודרש להעביר מוסדות וגנים לחינוך מיוחד כשהציפו את העיר הפראיירית חיפה. עיי חורבות זה בלשון המעטה. יהב השאיר בהדר אדמה חרוכה של מסכנות, פשע, סמים, כנופיות ברחוב השומר, מטות תמיכה באויב באלמידאן, מה לא. אין רחוב אחד בהדר שיהב לא חירב. סגר את מרתף 10 וכל מקום בילוי שנותר לסטודנטים. את בית מכבי הסיטי הול סגר. פשוט חיבל בהדר בכל החלטה ותחום אפשריים ואז תקע שיפוצים במטרונית 5 שנים למוטט את המסחר. בלי שום פיצוי כדי שייכנסו חנויות באסטות בהרצל כשהבריחו גם את הסוחרים הותיקים. חירב את נואדאו ייבש מסחר בקניון שקשוקת חוצות המפרץ.
  אין אדם שפגע בהדר הכרמל יותר מיונה יהב.

 4. אביאל עבודיאן אמר/ה

  וזה נכון לאחר שסגרו תבית ספר במסדה תגן במדרגות שמואל ועוד דברים אז אין לצערנו שוקלים לעבור מהדר

 5. דביר לנגר אמר/ה

  עדי צודקת – הדר שכונה קסומה עם מלא פוטנציאל. חבל שיש כאלה שלא מבינים זאת.

 6. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  וגני משחקים ראויים לשמם יש להם? ופארק ירוק יש להם ולמשפחותיהם?? ומגרש קטרגל/סל יש להם??? קבלו כתזכורת ציטוט מתוך תכנית ישנה של העיריה: "הילדים יוכלו לשחק על גגות הבתים". אמיתי! תכנית חדשה אין עדיין. רק תקעו לתוך הכאוס הזה את מגדל אחד העם…

 7. יהודי אמיתי אמר/ה

  ראשי העיר חיפה: אריה דוראל,עמרם מצנע,יונה יהב,וקאליש דאגו רק לערביי הדר.יש בית ספר ערבי,גני ערבים כי כל הדר התמלאה בערבים.היהודים נטשו לרמת הדר ולנווה שאנן.תתחילו להביא לשפץ את הבתים בהדר ולהביא לשם סטודנטים.זוגות צעירים.אחרת הדר תהפוך לקסבה בשכם

 8. משגינע חייע אמר/ה

  חייתי בחיפה בהדר אני יודע מה זה הדר אים כלום חוץ מביס לאו ביק שלומדים אנשים ללא יכולת שפתית.
  הדר הייתה ותישאר שכונה פח אין מה לעשות תתמודי עם זה שבכיתה ז ילדך ילמד בבוסמת ולא בחוגים או באליאנס.

 9. יגאל אמר/ה

  את מלכה פשוט מאוד ככה העיריה של חיפה ניראת כבר 20 שנה כלום לא זז רחובות מלוכלכים פשוט כל אחד רוצה מה שבא לא נקודה אני מקווה שלו תתיאשי ותמשיכי לי ליום בתור אחד שנולד שם ואני לא רוצה לספר לך היה שם בשנות השמונים הכל היה באדר וחבל שככה העיר הזאת ניראת לא פלא שכל החברים שלי ברחו מחיפה למרכז ואני עדיין חושב שגברת ראש העיר תשנה משהו פשוט כאב הלב

 10. יונתן אמר/ה

  גזענית, מה זה "בליאו באק בהדר יש תלמידים ממשפחות שלא דוברות עברית" אז היא מציעה להפריד את הילדים ממשפחות של עולים משאר האכלוסייה. בושה שנותנים לה גזענות הזו במה.

 11. אייל חיפה אמר/ה

  מר גלבהרט שלום. אתה ידידי היית שותף מלא כסגן ראש העיר של יהב להרס של הדר וסגירת נכסים ומסירתם. התנגדת לכל בנייה צפופה בהדר. והנה מגדל אחד העם שאתה מציין הביא לשכונה אוכלוסיה איכותית, צעירה וחבל שאין 10 כמוהו. כי הוא עשה בדיוק מה שעשו המגדלים לשכונות המוזנחות של מרכז תל אביב ואולי צעירים יותר פה ישכחו שהאזורים "הנחשקים" של לב תל אביב היו בניין אחרי בניין נטושים, מוזנחים. מרכז תל אביב היה מקום שברחו ממנו מי שיכלו, לגור ברמת השרון או הרצליה. אלפי משפחות עזבו כל שנה. אבל אז באו יזמים זיהו מגמה לחזור למרכזי ערים ובניגוד לכם בחיפה, בתל אביב נתנו להם לבנות גבוה. למשל רובע לב העיר. המקום נחשב פעם שכונת מצוקה והיום אין דירה קטנה שעולה פחות מפנטהאוז בכרמל.
  אני חושב שאתם פשוט מיושנים. יש לכם ראייה רומנטית הזויה של הדר. במקום להפוך אותה חזרה למרכז העיר הנחשק שצעירים יעשו הכל לגור בו אתם ממשיכים לבלום כל יוזמה. אם היו בהדר עוד 10 פרויקטים חדשים כל אחד עם 100 דירות שהיו נכנסים אליהם משפחות צעירות היו לנו עוד 2 בתי ספר, עוד בתי קפה, אולי מקומות כמו מרתף 10 היו נפתחים מחדש. אבל יושבים במועצת העיר כבר 20 שנה אנשים שהתפקיד שלהם זה להתנגד ולידם יש מתכננים מיושנים לא פחות שהראייה שלהם של חיפה זה כפר קטן שצריך לבלום כל נסיון להפוך אותו לעיר אמיתית. אז שמים מגבלות הזויות שאין באף מקום. מבריחים יזמים. בונים שיכונים מכוערים חדשים כמו בקרית אליעזר במקום לבנות מרכז עירוני עם כיכר שוקקת בנו בלוקים לבנים סביב מגרשי חניה. שנות ה-50 כאן איתנו. בכל הערים בעולם עברו הלאה. חיפה מיושנת. בטכניון בפקולטה לעלאק-תכנון יש פוליטרוקים שמנסים לרתום תכנון לפוליטיקה של השמאל הקיצוני תחת מילות הקוד "התערבות חברתית". "עיר לכולם". "תכנון חברתי". במקום לעסוק בתכנון עוסקים בפוליטיקה. פוליטרוקים של תכנון. אז מה הפלא שחיפה סובלת. היא סובלת בגלל שחושבים בקטן. בגלל שהממשלה דורסת אותה וההנהגה שלה אטומה למה שקורה בעולם וכל דבר שמצליח בכל עיר אחרת אז כאן עושים הפוך. עושים הפוך מקבלים כשלונות. מאד פשוט.
  אם בכל העולם מוצאים רכבים ממרכז העיר פה רק חושבים איזה גינה וכיכר אפשר לבטל ולצמצם כדי להפוך לחניון אז התוצאה ברורה.

 12. שוש אמר/ה

  בית ספר ליאו בק בהדר בית ספר יסודי מצויין עם הנהלה וצוות מורים מסור מאין כמותו!

 13. בת אמר/ה

  יכלו לתקן אוול הסטורי שגזלו מהחילונים את בית ספר "גאולה" ולתת להם את בית ספר "ילג" אבל לצערי גם אותו נתנו לחרדים.
  ח ב ל

 14. לודמילה אמר/ה

  מרגיש כאילו מנסים להביא להדר את כל מה שיכול לגרום לתושבים לעוף מהדר, למכור במחיר זול.. ואז הקבלנים יקימו מגדלים של הביוקר 🤷🏼‍♂️

 15. ש.א אמר/ה

  תאמיני לי שגם החרדים היו שמחעם לעזוב אם היו עוד בתי ספר מתחרים בהדר , את צודקת .
  גם ככה לגור בהדר זו ברירת מחדל ותת תנאים.
  ען כל כל הרבה ילדים וצפיפות בהדר אין אפילט מעברי חציה מספיר ולא פמפרים.
  אז אם צעירה נמלעצה לך לא להלחם במה שאין לו פתרון.
  שבת שלום

 16. זהבה אמר/ה

  בן גוריון היה ראש ממשלה מצויין ואבא חושי היה ראש עיר נפלא בשנים 1951-1969. הטעות העיקרית של שניהם היתה חוסר הבנה לגבי המגזר החרדי. בן גוריון נתן פטור משרות צבאי ל400 חרדים ולא הבין שהם מתרבים כשפנים. הוסיף את פרס הילודה עבור 10 ילדים וחאם דיללה ההשרצה החלה.

  אבא חושי גם כן לא חשב על הריבוי הטבעי שלהם וב1954החל בבניית שכונת הויז'ניץ החרדית בגבעת התאנים במעלה רח' שילוח. בשל הילודה הגבוהה תוך שנים ספורות הם התפשטו והרסו רחובות שלמים כמו עקיבא, גאולה, בצלאל, שילוח, חרמון, מיכאל וכל מה שביניהם. לא צבא, לא עבודה, לא מסים והרי לך מתכון מנצח להתדרדרות. כל מי שיכל עזב.

  בעיה נוספת היא הערבים. ערב קום המדינה היו מספר שכונות ערביות בראשן ואדי ניסנאס וכל האזור. גם שם הילודה היתה גבוהה באותן שנים והם החלו לצאת מהשכונות לכוון רח' בן יהודה, מסדה, הלל בלפור ולימים לרח' מלצ'ט יוסף ופבזנר. גם כאו מי שיכל עזב.

  התוצאה היא שמלבד חרדים וערבים נותרה בהדר אוכלוסייה מבוגרת שאינה זקוקה לבתי ספר וגנים ואוכלוסייה חלשה שניתן לדרוך עליה. בתוספת העליה מחבר המדינות ומאתיופיה מסלול ההתדרדרות מתגבר והדרך לתהום סלולה.

  לחרדים וכן לערבים יש לובי פוליטי חזק וכוחני המסייע למלא את גחמותיהם. הם כוח אלקטוראלי ואין אפשרות להתעלם מדרישותיהם להקמת בתי כנסת, בתי ספר חרדיים, ישיבות ומוסדות תורניים וכו'. לא אופתע אם יום בהיר יפלשו לטכניון ויהפכו אותו למרכז תורני. תוספת רבנים חשובה יותר מתוספת מהנדסים….

  לצערי אינני רואה שום סיכוי לשיקום הדר. נהפוך הוא: אני חוששת שהמצב רק יתדרדר. אחוז הבלתי מועסקים בהדר גבוה פי כמה מאשר בשכונות מבוססות והמחסור עלול לדרדר לפשע ואלימות. אינני חוששת מהשתוללות הפשע אצל החרדים אבל חוששת מזה בקרב אוכלוסייה חלשה וערבים. רח' בן יהודה, מסדה וכל האזור הפך מזמן למוקד פשע ומסוכן ללכת שם. חטיפת ארנקים מעשה יום יומי ואותו דבר גניבות בחנויות מכולת.

  אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה… ובינתיים רק בריאות.

 17. יהודה אמר/ה

  למה היא צודקת אין כלום

 18. בת אמר/ה

  המחדל האחרון שאת בית "ילג" לשעבר מסרו לפני שנה לחינוך החרדי, (המבנה היה שנים שייך למועצה הדתית הוא עבר מקום ) בשכונת ,"נחלה" אין אף בית ספר ממלכתי חילוני, המחדל הגדול יותר שבשנת 1985 סגרו את בית ספר "גאולה" שהיה חילוני ומסרו לבית יעקב, כאן נסתם הגולל להביא צעירים חילונים לחלק זה של הדר.

הגיבו כאן לכתבה