פונה חניון בלתי חוקי שהקימו בעלי החנות "בית הליקר" בחיפה

פונה חניון בלתי חוקי שהקימו בעלי החנות "בית הליקר" בחיפה ע"י מפקחי רשות מקרקעי ישראלבפועל

מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, בלווי משטרת ישראל, פינו השבוע חניון בלתי חוקי שהוקם כפלישה לאדמות המדינה ע"י בעלי החנות "בית הליקר", בחיפה. בעלי החנות השתלטו על מגרש בשטח של כ-500 מ"ר בבעלות המדינה. הסגת גבול באדמות המדינה היא עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר

חניון_בית_הליקר_בחיפה_-_צילום_רשות_מקרקעי_ישראל.JPG

חניון בית הליקר בחיפה – צילום רשות מקרקעי ישראל
מבצע אכיפה של מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בליווי כוחות משטרה בחיפה הסתיים בפינוי פלישה לאדמות המדינה. הפולשים, בעלי "בית הליקר", בני משפחת אבו כלייב מחיפה, פלשו למגרש הסמוך לבית העסק שלהם, קרקע בבעלות המדינה המיועדת למגורים ומסחר, ברחוב חטיבת גולני בחיפה, והקימו עליו מגרש חניה לשימושם של לקוחות העסק – כל זאת ללא היתר ובניגוד לחוק.

הפלישה לאדמות המדינה, במסגרתה שיטחו הפולשים את השטח הציבורי, יצקו עליו אספלט והחלו לעשות בו שימוש כחניון עבור בעלי העסק ולקוחותיו, התגלתה במהלך פעילות שוטפת של מפקחי רשות מקרקעי ישראל, הפועלים ברחבי הארץ לאיתור עבירות מקרקעין בקרקעות המדינה. מדובר בעבירת הסגת גבול במקרקעי ציבור, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל.

חניון_בית_הליקר_בחיפה-צילום_רשות_מקרקעי_ישראל.JPG

חניון בית הליקר בחיפה-צילום רשות מקרקעי ישראל
מפקחי רמ"י הגישו לבני משפחת אבו כלייב, בעלי "בית הליקר", התראה לפיה עליהם לפנות את השטח בכוחות עצמם אחרת יהיו חשופים לתביעות והוצאות בגין פלישתם. המפקחים הבהירו להם כי במיקרים בהם מסיגי גבול מסרבים לפנות קרקעות מדינה, רשות מקרקעי ישראל מגישה נגדם תלונה למשטרה בגין הסגת גבול, עבירה פלילית שדינה עד שנתיים מאסר בפועל, ופועלת לפינוי השטח לפי החוק. לאחר הפינוי מוגשות נגד הפולשים שסירבו להתפנות גם תביעות כספיות להחזר דמי השימוש הרטרואקטיביים בקרקע ועלויות הפינוי הנגרמות לקופת המדינה.

לאחר שהפולשים לא פינו את השטח כנדרש בהתראה, הוציאה כנגדם רמ"י צו סילוק פולשים וכן הוגשה כנגדם תלונה במשטרה בתחנת חיפה. המפקחים חזרו והדגישו בפני מסיגי הגבול כי מוטב להם לפנות את אדמות המדינה כפי שהורה להם צו הסילוק, אחרת הם יפונו בליווי משטרתי ויתבעו על ההוצאות בגין פלישתם ופינויים.

היות ומסיגי הגבול לא פינו את אדמות המדינה למרות שניתנו להם מספר אזהרות ושהות הולמת לביצוע הפינוי בעצמם, הגיעו השבוע מפקחי רשות מקרקעי ישראל בליווי כוחות שיטור, ביניהם שוטרים מיחידות ימ"ר, בילוש ומתפ"א, לפנות את הקרקע. המפקחים הרסו את משטח האספלט, באמצעות ציוד מכני הנדסי, ניקו את השטח והעבירו את הפסולת לאתר הטמנה מורשה. השטח גודר והמפקחים הציבו סביבו שלטי אזהרה מפני פלישות נוספות. הקרקע הוחזרה לקדמותה ולמאגר הקרקעות הציבורי.

ברשות החלו, בסיוע פרקליטות המדינה, בהליך היערכות פנימי שנועד לגבש נגד בני משפחת אבו כלייב ובית הליקר תביעה על החזר העלויות שנגרמו למדינה בעקבות פלישתם, לרבות שכר המפקחים והשוטרים ועלויות הפעלת הציוד ההנדסי ששימש לפינוי הפלישות.

ערן ליבנה, מנהל מרחב שמירה צפון-חיפה ברשות מקרקעי ישראל, אומר: "פלישה לאדמות המדינה היא מעשה חמור ופלילי. לא יתכן שאנשים יחליטו ביום בהיר לגזול מהציבור את קרקעותיו באדמות מדינה לשימושם הפרטי או העסקי. מפקחי החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל ימשיכו לבצע את משימתם בשמירה על הקרקעות הציבוריות, לפי הוראות החוק ובתי המשפט ולטובת הציבור כולו".

לא ניתן להגיב