"אנחנו במבוי סתום" • תלמידים מחוננים בחיפה לא יודעים היכן ילמדו בשנה הבאה

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

לא מפרסמים את תוצאות המבחנים

הורים לתלמידים מחוננים בכיתה ו' מצאו את עצמם במבוי סתום. מצד אחד הילדים חויבו לפני כחודש לעשות מבחן שיקבע האם הם יוכלו להמשיך לכיתה ז' מחוננים בליאו באק, מצד שני החלטת בית המשפט קובעת כי אסור למשרד החינוך לפרסם את תוצאות המבחנים בשלב הנוכחי. המשמעות היא שעל אף שכעת כבר אמצע חודש מרץ, ההורים והילדים לא יודעים היכן הילדים ילמדו בשנת הלימודים הבאה.

"כשהבן שלנו עלה לכיתה ג' העברנו אותו לכיתת מחוננים בבית הספר דוד ילין", מספר גדי, אבא לתלמיד מחונן בכיתה ו', "עשינו את זה במחשבה שהוא מתחיל בית ספר חדש ומסלול חדש עד סוף י"ב. זה מה שאמרו לנו. ואז פתאום באו ואמרו שרוצים לתת הזדמנות לעוד תלמידים ללמוד בכיתת מחוננים, ולכן יהיה מבחן שיקבע מי ממשיך לכיתה ז' בליאו באק ומי לא".

"פתאום רוצים עוד מבחן"

"זה ממש לא מקובל עליי, ממשיך האב, "הבן שלי למד בבית ספר יסודי אחד בכיתות א' ו-ב', ואז עבר לבית ספר אחר והכיר תלמידים חדשים. הוא לומד איתם כבר 4 שנים, הם החברים הכי טובים שלו. היינו בטוחים שהוא ימשיך איתם אוטומטית לכיתה ז' בליאו באק ופתאום באו אלינו עם המבחן הזה, אני לא מבין את זה. אם מבחנים קבעו שהבן שלי מחונן, למה צריך להכניס אותו ללחץ ולעשות לו עוד מבחן?".

"למה להכניס אותנו ללחץ כזה?"

"וישנה בעיה נוספת", ממשיך האב, "אם הבן שלי לא עבר את המבחן והוא לא ימשיך לכיתת המחוננים, הוא צריך לחפש מסגרת אחרת. עכשיו המבחנים לכיתה הטכניונית בעירוני ה', לבסמת החדש ולעוד בתי ספר. אנחנו יושבים בבית ולא יודעים מה לעשות. הבן שלי אמור ללכת להיבחן בבתי ספר, כשאולי הוא עבר את המבחן וייתכן שממילא ימשיך לכיתת המחוננים שלו? למה שמים אותנו ואת הילדים שלנו בלחץ כזה? גם ככה ילדים מחוננים מאוד עסוקים בלימודים ובהצלחה שלהם, למה סתם להלחיץ אותם יותר ממה שצריך?".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

ההורים התקוממו

יש לציין, שכשמשרד החינוך הודיע על כך שהוא עושה מבחן לתלמידים, ההורים התקוממו, אספו כספים והגישו תביעה לבית המשפט. לטענתם בכל שנה הילדים עולים אוטומטית מכיתה ו' לכיתה ז' ולא ייתכן להפלות לרעה את הילדים שלהם. בימים אלה דן בית המשפט בתביעתם של ההורים ונכון לעכשיו, כאמור, הוא לא מאשר לפרסם את תוצאות המבחנים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הנושא נמצא בדיונים בבית המשפט וכי יפעלו בהתאם להחלטות שייקבעו.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רוני אמר/ה

  צרות של עשירים..

 2. זהבה אמר/ה

  לא אחת הגאון הולך והילד נשאר…. משמע אותם אלו שאובחנו בילדותם כמחוננים יישרו קו עם בני גילם ולהשאיר אותם במסגרת המלחמה פוגעת בהם. המבחן מוצדק את השהיית התוצאות פשע.

 3. א.ד. אמר/ה

  זה ממש לא פתאום. כשעברו את המבחן בכיתה ב, הודיעו כבר אז להורים שיהיה עוד מבחן בכיתה ו.

 4. לח אמר/ה

  התגובות פה מגעילות כי הם לא מבינים כמה לחץ גם ככה יש על הילדים האלה.
  לרוב הילדים זה ברור שאחרי שהם הולכים לבית ספר מסוים הם אוטומטית הולכים לבית ספר האזורי שלהם עם חברים שלהם ואנשים שהם מכירים.
  אבל לילדים האלה אין מסגרת שהם בוודאות ילכו אליה והם גם לא ידעו לאן הם ילכו עד אולי חודש יולי ואם הם לא יתקבלו ללאו בק אז לא רק שהם יופרדו מהחברים שלהם אולי גם הרמה של החומר בלימודי תרד.

הגיבו כאן לכתבה