רחובות ושמות • איך קיבלו הרחובות בשכונת רמת גולדה בחיפה את שמם?

רמת גולדה (צילום: מיכל ירון)

שכונה יפה על שם אישה חזקה

רמת גולדה קיבלה את שמה לזכרה של ראש הממשלה גולדה מאיר. מצער שמי שכבר זוכר את גולדה מאיר, זוכר אותה במקרים רבים בגלל הכשל במלחמת יום כיפור, והרבה פחות את שנותיה הארוכות כפעילה ציונית אמיצה ונלהבת עוד מלפני קום המדינה ולאחר מכן כפוליטיקאית בממשלת ישראל. היא באמת הייתה אישה חזקה, יוצאת דופן ומרשימה, במיוחד בעולם כה גברי וצבאי.

גם היום

עד היום, אם מסתכלים מי מנהל את המדינה, גם במרחב הארצי וגם במקומי, נמצא הרבה מאוד אנשי צבא בדרגה כזו או אחרת, גברים ברובם המוחלט. עדיין, גם ב-2022, ישנן מעט מדי נשים בתפקידי מפתח.

ראשונה ויחידה

העולם משתנה, אין ספק, אך הדרך עוד ארוכה. נשים רבות עדיין כל כך עסוקות בשנות ה-30 של חייהן בלגדל ילדים, לנקות ולבשל, שכשהן מרימות את הראש לראשונה בגיל 40 ומנסות לממש את עצמן מקצועית, הן מגלות שכל העמדות השוות כבר תפוסות. כמובן, לכל כלל יש יוצא מן הכלל, אבל יש הרבה מאוד נשים מוכשרות שלא ממשות את עצמן, והרבה גברים בינוניים מאוד שממצים את היכולת שלהם. אז אם זה העולם שלנו היום, דמיינו כמה אמיצה וחתרנית היתה פעילותה של גולדה מאיר באותם ימים, ורק להדגיש: גולדה מאיר היא לא רק האישה הראשונה ששימשה כראש ממשלה בישראל, היא היחידה עד היום.

כיכר לב ברמת גולדה (צילום: שקד ברויר)

שלוש כניסות

אל שכונת רמת גולדה אפשר להיכנס משלוש כניסות. מצד אחד היא נמצאת על צומת דניה. מצד שני אפשר להיכנס אליה דרך מעגל התנועה שמחבר את אותה לאחוזה. יש גם כניסה מהכביש הראשי לשכונה, במרכזה.

רחוב אמה לזרוס

אמה לזרוס הייתה משוררת יהודייה אמריקאית, שעוררה השראה בנשים יהודיות רבות בתקופתה. שירה המפורסם ביותר הוא הסונטה "הקולוסוס החדש" (1883), החקוק על פסל החירות בניו יורק. כל השלטים עם שמות הרחובות בשכונה במצב מצוין, רק השלט של אמה נראה לא טוב. כאילו שירד גשם רק על השלט הזה, בזמן שאצל שאר השלטים היה אביב…

רחוב אמה לזרוס

רחוב רחל כגן

רחל כגן הייתה חברת כנסת ויו"ר ויצו ישראל. כגן היא אחת משתי הנשים היחידות החתומות על מגילת העצמאות, יחד עם גולדה מאיר.

רחוב כגן רחל (צילום: מיכל ירון)

כיכר ד"ר אריך לב

באוקטובר אשתקד נחנכה בצומת הרחובות גולדה-קויפמן כיכר על שם יקיר העיר חיפה, ד"ר אריך לב. לב כיהן כסגן ראש עיר, יור תנועת החירות בעיר, שופט בית הדין לעבודה ופעיל בארגון 'איל"ן'. לב הוא קצת יוצא דופן ברמת גולדה, כי שאר הרחובות נקראועל שם אנשים שאין להם קשר ישיר לחיפה.

שלט שהוצב בכיכר לזכרו של ד"ר לב (צילום: שקד ברויר)

הנוף של גולדה

הנוף הנשקף משכונת רמת גולדה הוא כנראה אחד השיאים שיש לחיפה להציע. מצד אחד זה הנוף של שפת הים ולא של המפרץ, מה שאומר שהאוויר יחסית פחות מזוהם. מצד שני, נכון לעכשיו, דבר אינו חוסם לתושבי השכונה מלראות את הוואדי ואחריו את הים.

הנוף (צילום: מיכל ירון)

נשאר עוד קצת ירוק

יש תכנית עוד מתקופת המנדט הבריטי לבנות שכונה חדשה במורדות רמת גולדה. מדי פעם דנים בה ובהתנגדויות לה במוסדות התכנון העירוניים, אבל נכון לעכשיו, בשטח אין בנייה. בחיפה נשארו באופן טבעי מעט מאוד ריאות ירוקות, במיוחד מאז בניית 'גבעת זמר', והמחשבה שגם מורדות גולדה יהפכו לשורה של בניינים היא מעט מדכאת. יחד עם זאת, אנחנו גרים בעיר ובעיר בונים ומפתחים שכונות חדשות.

רחוב טהון

הרב ד"ר אברהם יהושע טהון היה עסקן, סופר, הוגה דעות, פובליציסט ומנהיג ציוני בפולין.

סניף בנק

בנקים הם לא מלכ"רים (מוסדות ללא כוונות רווח) ולכן בעשור האחרון אפשר לראות סגירה של הרבה מאוד סניפי בנק. זה מגיע למצב שבו בשכונות מסוימות אין בכלל סניפי בנק. הנפגעים העיקריים הם כמובן האוכלוסיה המבוגרת, שאוהבת לקבל שירות מבנקאי בסניף הקרוב לביתם. דווקא הבנק הבינלאומי משאיר את סניפיו פתוחים, יש לו סניפים גם בשכונות קטנות יחסית, שאף בנק אחר לא מחזיק בהן סניפים. בשכונת גולדה יש סניף כזה וגם ברוממה החדשה.

סניף הבנק הבינלאומי (צילום: מיכל ירון)

רחוב פנחס רוזן

פנחס רוזן היה מייסד מפלגת עלייה חדשה וממקימי המפלגה הליברלית, מחותמי מגילת העצמאות. הוא היה חבר כנסת, חבר מועצת עיריית תל אביב ושר המשפטים הראשון של מדינת ישראל. הוא מילא את תפקיד שר המשפטים מהכנסת הראשונה עד לתשיעית (פרט לשלישית).

רחוב פנחס רוזן (צילום: מיכל ירון)

רחוב יחזקאל קויפמן

פרופ' יחזקאל קויפמן היה מבכירי חוקרי המקרא והוגה דעות ישראלי וחתן פרס ישראל במדעי היהדות. הוא היה ירושלמי ועמד בראש החוג למקרא באוניברסיטה העברית.

רמת גולדה (צילום: מיכל ירון)

מעט דירות בכל בניין

מה שיפה בדירות ברחוב קויפמן וברמת גולדה כולה, הוא שבכל בניין יש מעט מאוד דירות ומעט מאוד שכנים. אם בודקים בניינים בשכונות אחרות, שיש בהם לפעמים עשרות משפחות, אפשר לראות בניינים עם יחסי שכנות טובים לצד סכסוכי שכנים קשים מאוד. לא מעט פעמים קורה שהצדדים פונים לבקש סעד בבית המשפט או מגישים תלונה במשטרה. הקושי הוא שגם אם אתה בודק את השכנים שלך (אם זה בכלל אפשרי), לפני שאתה קונה דירה, למחרת השכנים יכולים להתחלף. ללא ספק, כשבבניין יש 3-4 יח"ד יש פחות סיכון להסתכסך עם השכנים. מה שעוד משפר את המצב הוא שאין מעליות בגולדה, כך שבמרחב המשותף לשכנים יש בדרך כלל בעיקר גינה משותפת.

הכניסה לשכונה – צומת דניה (צילום: מיכל ירון)

בתי ספר

תלמידים משכונת גולדה לומדים בבית הספר היסודי איינשטיין ולאחר מכן בבית הספר השש שנתי אליאנס, שנמצא בקרבת השכונה. בפועל, ילדים רבים מהשכונה לומדים ביסודי בבית הספר הריאלי ולאחר מכן בחטיבה ובתיכון הם עוברים גם לבית הספר לאומנויות רעות ולליאו באק.

כמה זה עולה?

על פי אתר מדלן דירת 3 חדרים (73 מ"ר) נמכרה ברחוב טהון במחיר 1.34 מיליון ש"ח. ברחוב קויפמן נמכרה דירת 5 חדרים (103 מ"ר) במחיר 1.77 מיליון. באופן כללי רמת גולדה היא שכונה יפה עם בניינים נמוכים ודירות מרווחות. בכל בניין יש מספר קטן של דירות ואין תמ"אות כיוון שהשכונה נבנתה לאחר שנות ה-80.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. ילי אמר/ה

  כתבה מצויינת במיוחד חשוב איזכור שמות הנשים על הרחובות.

 2. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  כתבה מצויינת, מיכל.

 3. תפסיקי לשנוא גברים יקירתי... אמר/ה

  " אבל יש הרבה מאוד נשים מוכשרות שלא ממשות את עצמן, והרבה גברים בינוניים מאוד שממצים את היכולת שלהם ".
  שנאת הגברים אצלך ניכרת בבל"ת שאת שופכת.
  יש גם הרבה נשים בינוניות וכושלות, שמחפשות תירוצים וכנראה מקנאות בגברים מוכשרים שמצליחים…
  גברים בישראל משרתים יותר בצבא.
  משרתים במילואים. נהרגים יותר על הגנת הארץ (הרבה יותר).
  כדי שחסרות הכשרון יכתבו שמגיע להן ומגיע להן ונגד אנשי צבא בתור מנהיגים.
  כן אשמח לשמוע מה היחס בין נשים לבין גברים שנפלו על הגנת הארץ.
  כמה חוצפה יש לך.

 4. רמבי אמר/ה

  מיכל היקרה,
  מה עם הרחובות ע"ש הנשים חנה רובינא השחקנית ואנדה אמיר המשוררת?
  נגמר לך הדלק או סתם התעייפת… ?

הגיבו כאן לכתבה