אובדנות וניסיונות התאבדות • מה מביא אדם לרצות לשים קץ לחייו והאם ניתן למנוע את הניסיון הבא?

מה גורם לאנשים למחשבות אובדניות וכיצד ניתן למנוע ניסיונות התאבדות? אבי לוי מרמב"ם עונה

מנהל המחלקה לעבודה סוציאלית פסיכיאטרית ברמב"ם, אבי לוי, מדבר על אובדנות – ניסיונות התאבדות והתאבדויות.

בתחילת הראיון מספר לנו לוי על הפרויקט עליו הוא אחראי – פרויקט למניעת אובדנות בקרב בגירים ברמב"ם. במסגרת הפרויקט, במידה שמגיע למיון אדם שניסה להתאבד או עם מחשבות אובדניות וחתם על טופס הסכמה שניצור עמו קשר, מישהו מהצוות יוצר איתו קשר מיידי, שכן, מצב כזה של מצוקה דורש מענה מיידי ולקיים התערבות בשעת המשבר, כשהמטרה שעומדת לנגד ענינו היא למנוע את הניסיון הבא.

קודם כל – מענה מיידי

בתהליך הזה יש שלוש תחנות מרכזיות. תחנה ראשונה היא הגעה למיון הפסיכיאטרי שהוא בסמוך למיון הכללי. במקרה שהמטופל זקוק להתערבות פנימאי או להליך כירורגי אז הוא ישירות מסונכרן לשם. התחנה השנייה היא התערבות בשעת משבר שאנחנו נותנים במחלקה הפסיכיאטרית והתחנה השלישית של הממשק זה החיבור הישיר להמשך טיפול במידה שנדרש, במסגרת הקהילה בקופות החולים. זה הרצף הדרוש לאדם שמנסה להתאבד. קודם כל מענה מיידי כדי שלא יהיה לבד, ולאחר מכן הפניה להמשך של תהליך, באופן רציף על מנת למנוע את הניסיון הבא.

האם נרשמה עלייה בשנה האחרונה בניסיונות התאבדות?
היתה עלייה מסוימת אבל לא משמעותית. אנחנו לא רואים עלייה משמעותית בהשוואה לשנים 2017-2018.

התערבות ייחודית שקיימת רק ברמב"ם

מה הן הסיבות שגורמות לאנשים להתאבד?
אדם שעשה ניסיון אובדני ופונה לקבלת עזרה, איננו רוצה להתאבד, הוא נמצא במצוקה באותה נקודת זמן שבה הוא רוצה להתמודד באמצעות המוות ובאמצעות החיים בעת ובעונה אחת. הניסיונות האובדניים הם בדרך כלל על רקע אירועי חיים שוטפים. הפרויקט שלנו מטפל באנשים שהם לא מתחת לרדאר אנשים שלא במסגרות הם לא עם התמכרויות לא ממסגרות פסיכיאטריות, אנשים שאין להם טיפול בקהילה ואף אחד לא זיהה אותם. הפרויקט הזה וההתערבות הזאת בבית החולים היא ייחודית מסוגה שקיימת רק ברמב"ם.

דיכאון (צילום אילוסטרציה – משרד הרווחה)

מגיעים לקצה

הסיבות הן בדרך כלל שלל מצוקות שהובילו את האדם לקצה, כמו פיטורים מהעבודה, גירושין, פרידות, אכזבות על רקע בין אישי ולעיתים מצוקה רפואית בריאותית, מצב כלכלי, שבר עוצמתי בנקודת זמן מסוימת. הניסיון האובדני הוא התנהגות קצה שבדרך כלל היא איתות של לבוא ולהגיד אנחנו במצוקה מאוד חריפה, ראיתי במוות ניסיון להגיע לשקט רגיעה הכרה בבעיה שינוי המציאות שאליה נקלעתי אבל הרצון הוא איך לבקש סיוע בכדי לשנות את תמונת המציאות.

ביטוי למצוקה חריפה

מי שמנסה להתאבד יודע שיש לו סיכוי לשרוד או המחשבה היחידה היא על מוות?
רוב הניסיונות האובדניים שמגיעים בעקבותיהם למיון הם ניסיונות באמצעות בליעת כדורים/תרופות במינונים שלא הורגים אדם. לעיתים זה מתוכנן והרבה מאוד פעמים זו תגובה אימפולסיבית באותה נקודת זמן ולאחר מכן יש חרטה על האקט ורצון לקבל עזרה. חשוב לציין כי בליעת תרופות שגורמת למוות צריכה להיות בכמות מאוד דרמטית ועצומה ובדרך כלל זה לא קורה וזה ביטוי למצוקה חריפה.

נשים יותר מנסות • גברים מצליחים

מי מנסה להתאבד יותר נשים או גברים? מבוגרים או צעירים?
הנתון העולמי מראה כי ניסיונות התאבדות נעשים פי 3 ע"י נשים אבל מתים מהתאבדות פי 3 בקרב גברים. בארץ היחס מעט שונה, אבל בדרך כלל הניסיונות הם מאפיין של נשים. ההחלטה למות באמצעות התאבדות מובהקת בקרב גברים, וכשגברים מחליטים לעשות את זה, הם עושים זאת באמצעות נשק, תלייה… נשים לרוב באמצעות תרופות, לכן המוות הוא הרבה יותר בקרב גברים.

הגיל יורד

מה שאנחנו רואים אצלנו בפרויקט מבחינת חתך גיל הוא שהפרופיל הוא בגיל שבין 20-40. חשוב לזכור כי מדובר בפרויקט שנועד לבגירים, אבל מה שכן, אני יכול להגיד שבשנתיים האחרונות אנחנו רואים עלייה גוברת בקרב צעירים ובני נוער בניסיונות אובדניים, מה שהיה פחות בעבר. אנחנו רואים עלייה בניסיונות אובדניים וירידה בגיל.

משבר נפשי (אילוסטרציה – משרד הבריאות)

מצוקה אצל הצעירים

האם יש קשר לדיכאונות והתאבדות?
באופן כללי הדיכאון הוא הסיבה המרכזית לניסיונות התאבדות ולהתאבדויות בעולם. בפרויקט שלנו, מכיוון שהוא נותן מענה גם לאנשים במשבר, אז אנחנו רואים יותר ניסיונות ממשבר. אבל בוודאי שרוב הניסיונות באופן כללי הם כתוצאה מדיכאונות, פוסט טראומות ומחלות סכיזופרניה. אחת השאיפות שלנו היא להרחיב את הפרויקט גם לבני נוער, כי בשנתיים האחרונות יש השפעה ומצוקה חריפה אצל הצעירים בעקבות הלמידה מרחוק, חוסר התקשורת האנושי, הבידוד והמרחק.

מענה מיידי וחיבור בקהילה

האם ניתן למנוע מקרי התאבדות?
התהליך שאנחנו עובדים דרכו עם 500 מאוד מטופלים שהיו בתהליך 1 התאבד. בבדיקה שעשינו, בדרך כלל בכמות כזאת מתאבדים 20. מה שאומר כי בתהליך כזה, שיש בו מענה מידי וחיבור בקהילה מורידה את הפגיעה.

נורות אדומות

אלו סימנים צריכים להדליק נורות אזהרה?
כשאדם מביע מחשבות כמו "לא בא לי על החיים", "אין עתיד", "הכל שחור משחור", "אני לא שווה כלום", אלה מחשבות שכשבן אדם מבטא אותן, צריכות להדליק נורות אדומות. גם אנשים שמבטאים כעס, מרמור, אכזבה וכאב מתמשכים, לאורך תקופה ובלתי פוסקים, במיוחד אם זה קשור למשבר, כדאי שזה גם ידליק נורה אדומה.

יש עוד דברים שכדאי לדעת ויעזרו לנו לזהות אדם במצוקה קשה?
להקשיב לאיתותים שהזכרתי, בנוסף, לשים לב לאדם שישן באופן לא פרופורציונלי, אנשים שעושים פעולות לא נכונות בנהיגה שלהם, תנועה לא ברורה, איסוף תרופות, אלה צריכים לעורר חשד ולגרום לאדם להתערב. לתמיכה המשפחתית יש השפעה עצומה במניעת ניסיונות אובדנות, והיא בהחלט יכולה לעזור לאנשים שחוו פרידות, פיטורים ועוד, להתמודד ולא להגיע לקצה. התמיכה האמפטית היא קריטית.


הגיבו כאן לכתבה