נאום הבחירות הראשון של קליש – אין ביקורת על הלשון • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

מיקום האירוע: ההקדמה לדיון בדו"ח מבקר עיריית חיפה לשנת 2020. הרקע לנאום: פדיחה… רשימת נושאי הביקורת בדו"ח ארוכה מאוד. ומתוך הרשימה הזאת בחרה ראש העיר להגיב רק על ארבעה נושאים – כל היתר נותרו ללא התייחסות כלשהי. התפאורה: חבורת חברי מועצה הלומים עד כדי אלם מוחלט. חלקם כנראה יצא לרחוב על מנת לוודא שאכן מדובר בנאום המתקיים ברחוב חסן שוקרי 14 בחיפה ולא בכיכר סנט-ז'אומה בברצלונה. המוטיב החוזר: מציאות אלטרנטיבית.

השורה התחתונה: חיפאים יקרים, תשכחו ממה שידעתם ותתרגלו לפחות.

◄ צפו בנאום של ד"ר עינת קליש רותם


נאום על גאות בשיא השפל

האליבי אותו ביקשה ראש העיר לבסס לעצמה, בטרם הדיון על דו"ח הביקורת, מזכיר התנהלות של משטרים אפלים. לאור זאת, גם העיתוי של הנאום אינו טריוויאלי משום שהוא התקיים בשלב בסדר היום של המועצה בו אסור לחברי המועצה להגיב.

הסגנון הצפון-קוריאני הזה מהווה עדות נוספת ליכולתה הבלתי-נדלית של ההנהגה בחיפה לייצר ערוצי שיח חד סטריים המתובלים בקורטוב של ציניות. מדוע ציניות? מכיוון שפרט לכמה חברי מועצה המומים הרי שרוב תושבי חיפה אינם בקיאים בפרטים אותם גוללה ראש העיר והם אינם בקיאים בהם מכיוון שערוצי השיח של הנהגת העיר עוסקים לא פעם ולא פעמיים בעיצוב תודעה התואמת לאג'נדה הפוליטית של ראש העיר. בגלל זה נעדרים מהשיח היח"צני שלה אירועים שאינם מחמיאים להנהגת העיר. למשל, המפלות הקשורות בביטול המרינה, הקשיים עם ועד העובדים, המשבר התקציבי הקשה של העיר, איבוד תקציבים של משרדי ממשלה, העסקת עובדים בניגוד לחוק, היעדר שגשוג בעיר הפוגע בכל תחומי החיים ועוד.

כמובן שהנהגה לא צריכה להלקות את עצמה, אבל בהחלט מצופה ממנה להפגין אומץ לב ציבורי ולהציג דיווח מלא ואמיתי על הנעשה בעיר ביחד עם אג'נדה לתיקון הכשלים.

הפגנת עובדי עיריית חיפה • חוסמים את הכניסה לעירייה 28/11/21 (צילום: ועד עובדי עיריית חיפה)
הפגנת עובדי עיריית חיפה • חוסמים את הכניסה לעירייה 28/11/21 (צילום: ועד עובדי עיריית חיפה)

שיקוע הרכבת והפרטת נמל חיפה – נותרה רק השקיעה

התמונה שבחרה ראש העיר לצייר בעניין השיקוע ותהליכי הפרטת הנמל הפוכים לחלוטין מהמציאות בשטח. מדבריה נשמע כאילו כל משרדי הממשלה עובדים בהרמוניה מושלמת עם עיריית חיפה, ושכל זה קרה כמובן ממש רק לאחרונה. אף ניתן להבין מדבריה כאילו השלטון המרכזי חפץ ביקרה של העיר, ושחיפה מהווה ציר מרכזי בתהליכים הקשורים אליה.

על מה היא מדברת? רק לפני כמה שבועות פורסמה כתבה מטרידה למדי בה ציין מנכ"ל נמל חיפה שחיפה אינה מהווה פרטנר בתהליך הפרטת הנמל וקידום חזית הים. וזאת לאחר שבשלהי הקדנציה הקודמת כבר היה מוכן חוזה שיתוף פעולה לחתימה – שלא קרה לבסוף. לצד זאת, לא הזכירה ראש העיר את החלטות הממשלה הפוגעות בהכנסות הארנונה של העיר ממתחם בתי זיקוק ונמל המפרץ החדש. וכמובן שלא נאמרה מילה על אובדנם של מיליארדי שקלים לפיתוח התחבורה בעיר. גם אזכיר שב-19.9.19 כבר טרח ממלא מקום ראש העיר להצהיר שהסרת חיץ הרכבת לא יקרה לפני שנת 2040 – אז על מה היא מדברת?

בדיחה ששמה "שדה התעופה הבינ"ל של חיפה"

כבר בראשית הנאום טרחה ראש העיר לציין את ההישג השלילי העיקרי של הקדנציה שלה – שדה התעופה הבינ"ל של חיפה. מדבריה גם הבנתי שבאופן עקרוני, אולי, "ככל ותהיה החלטה לקדמו", אז ייתכן שיוארך המסלול של שדה התעופה הדמיוני של חיפה לכ-1900 מ'.

בנקודה זו חשוב לציין שגם בקדנציה הקודמת כבר הוסכם בין ראש העיר דאז יהב ומשרד התחבורה על כך שזה יהיה אורך המסלול הסופי. חבל שראש העיר עצמה בחרה שלא לציין זאת. היא גם לא ציינה ששדה התעופה ה"בין לאומי הקטן" שלה לא קיים באף תכנית מאושרת, ובתכנון הרשמי (המכונה תת"ל 80) השדה המשודרג כלל אינו מופיע. אבל מה שהיא כן טרחה לציין היה שהכל נעשה עם שיתוף פעולה של המון גורמים פוליטיים ברחבי הארץ. מי? לא ברור.

אבל מה שכן ברור הוא שכל ראשי העיר בסביבה, וגם לא מעט תושבים בקרית חיים, עומדים חוצץ כנגד הקמת שדה התעופה הבינ"ל במפרץ.

מסלול ההמראה לכיוון מזרח - שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)
מסלול ההמראה לכיוון מזרח – שדה התעופה של חיפה (צילום: ירון כרמי)

אף מילה על חינוך

חלקו השני של נאום הבחירות עסק בין היתר ברשימה של פרויקטים שהחלו בקדנציה הקודמת ואשר היה צורך רק להמשיך ולקדמם. בין היתר הוזכרו הרחבת פארק מת"מ, פיתוח מתחם השוק ("באופן הדרגתי וכמעט לא מורגש"), השמשת מרכז השייט בבת גלים, מימון פעילות ומיזמי היי-טק באמצעות חברת היי-סנטר ועוד.

גם עדכון תכנית קמפוס הנמל (שפותח בקדנציה הקודמת) הובילה, לפי ראש העיר "למעל 5 תכניות חדשות". כמה מעל? 6? זה הרי מביך מכיוון שמדובר בהיקפים שלא מזכירים כלל את תנופת הפיתוח של העיר התחתית בקדנציה הקודמת. תנופה שבאה לידי ביטוי הן בבניה והן בהתחדשות מסיבית של העיר התחתית.

ולאור כל זאת עולה השאלה, האם ראיתם משהו חדש בנוף החיפאי בשלוש השנים האחרונות? משהו שמתקרב להגשמת ההבטחה לה ציפה הציבור החיפאי בסוף 2018?


אף מילה על חזירי בר

בשלהי נאומה טענה ראש העיר שכיום כותבים ומדברים על העיר חיפה בכל רחבי הארץ – היא רק לא ציינה מדוע… לא נראה לי שזה בגלל שיפוץ השירותים בשוק תלפיות.

כנראה שגם חברי המועצה חשו את הפער העצום בין הנאום למציאות, ואל מול שצף האופטימיות האבסורדית שהפגינה ראש העיר הם השמיעו את פרשנותם לנאום:
"את חיה במציאות מדומה", "את לא מחוברת לקרקע", "הפחד מזה (דו"ח הביקורת), הביא לנאום הזה", "את מסכמת שלוש שנים בדמיונך". ומיד לאחר מכן התפנו כולם לנושא הבא בסדר יומה של המועצה שעסק בממצאי דו"ח הביקורת לשנת 2020. אחד מהדוחות החומרים ביותר שנדונו בשנים האחרונות בעיר חיפה.

צפו בדברי הפתיחה של מבקר העירייה על דו"ח הביקורת החמור שהוגש בנוגע לתפקוד עיריית חיפה תחת שלטונה של קליש

הגיבו כאן לכתבה

16 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לד"ר יריב שגיא ולאחרים ,אני חוזר ומבקש מכם להפסיק את ההשמצות שלכם נגד ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם. עינת נבחרה בצורה דימוקרטית כמתחייב בחוק על ידי תושבי חיפה. אז תנו לה לנהל את העיר חיפה בצורה נהדרת. די עם כל הדיבורים האלה שלכם נגד גברת קליש.אני יודע כי חורה לכם כי בראש העיר עומדת אישה אבל זו הדימורקטיה המיתית.שבת שלום.

  1. יסמין אמר/ה

   תפסיק לדבר שטויות היא הרסה את חיפה כל מה שאומרים עליה בגלל מה שעשתה אסור לאישה הזאת להישאר בתפקידה

  2. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   רפי, שכחת, פה זה דמוקרטיה לא דיקטטורה.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  תיקון האמיתית

 3. זלמן אמר/ה

  כמדומני כי קליש נבחרה לתפקיד ראש העיריה.
  ראיס אל בלדייה….
  עם כל בנין תמ"א 38 שמאפשרת העיריה יורדים עשרות קולות מצביעים פוטנציאליים מקליש. בעוד שנתיים לא ישארו יותר כאלה.

 4. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  מי אמר בושה ולא קיבל – אל פחד אנחנו כבר לא בפרשת משפטים הגענו ל : ויגש (לאיזה משרד?)

 5. זהבה אמר/ה

  בראש השנה אמרתי תכלה שנה וקללותיה תחל שנה וברכותיה. אבל קלאליש ממשיכה לקלל. צ'אנס נוסף … תכלה 2021 וקללותיה ונקבל את 2022 וברכותיה. לכי כבר קלאליש!!!

 6. grossshlomo1952@gmail.com אמר/ה

  נאום החירות לא נאום אל דאגה אין סיכוי שהיא תבחר שוב

 7. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  זהבה יש לך טעות

 8. מנחם אמר/ה

  תושבים יקרים כנסו לעירית חיפה 3 בנינים גדולים העריה מפעילה לגבייה ותשלומים בהדר וכל העובדים ישנים אין עם מי לדבר אף אחד לא מאזין הטיילת של העובדות במסדרון העיריה כמו בשוק בושה וחרפה כתבתי בקשה העברת רישום דירה למשכיר לוקח לעובדי עיריה 4 חודשים לבצע דר קליש תתעוררי לכי לראות מקרוב את הבזיון

 9. לא חדש העירייה לא מתפקדת נורמלי אמר/ה

  העירייה מנהלת את ראש העיר
  ועד העובדים לא מאפשר לבצע התייעלות הכרחית באגפים המנופחים
  מנהל ההנדסה משותק לחלוטין וחסרים עובדים חיוניים. הצרות שם מתחילות במהנדס עיר כושל.
  חלק מהיחידות בכפילות מול עצמן ומול יועצי 2030 חסרת התכלית עם המכרזים הפסולים
  הלשכה של ראש העיר עם אותם פודלי תקשורת ויחסי ציבור שעסוקים בשלטים ופוסט ממומן בפייסבוק
  לוקח שבועות וחודשים לקבל שירות בסיסי שלוקח שעות בעיריה אחרת
  נאום בחירות. לא נאום בחירות. 20 שנה העיריה לא מתפקדת פשוט עכשיו כולם כבר מבינים ויצאו מהאדישות

 10. מר ידעני אמר/ה

  בלה בלה בלה
  שום דבר שקשור לאזרח הקטן ולרווחתו
  מה עם כל הכבישים הגרועים ביותר במדינה
  רק חברות ענק , שדה תעופה , ופרוייקטים בלתי נראים שלמרבה הפלא כולם בפתיחה חדשה ומרהיבה וגם רשימת שבילים חדשה וסיורי זבל בעיר, בקיצור הזויה

 11. יסמין אמר/ה

  חחחחחחח את רצינית מי יבחר בך שוב חוצפנית שבכלל רוצה להישאר נעשה הכל שבחיים לא תחזירי לתפקיד נקווה שנמצא מישהו שיתקן כל מה שהרסת מומלץ אפילו לעבור עיר כי את לא רצויה בכלל פגעת בדו קיום פגעת בתושבים לא עשית כלום מי שיבוא אחרייך יצטרך לעבוד קשה כי הציבור אין לו אימון בעירייה בגללך

 12. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  עינת המשיכי לעבוד במרץ למען העיר חיפה.אני איתך.כל הכבוד ויישר כוח עינת.שבוע טוב

 13. אייל אמר/ה

  לא הבנתי
  יהודי לא יכול לשמר בית ערבי בואדי ניסנס, דרוש דוקטור ערבי?
  אבל הערבי יכול לשמר בית יהודי וערב, כי הוא כערבי מבין יותר טוב בניעה ערבית?
  זה הדבר ההזוי שעולה מהטיעונים בכתבה. קשקוש. לא הבנתי רק איפה הנציג הגרמני שיהעה מומחה לטמפלרים. כי הערבי והיהודי לא יבינו בשימור מושבה גרמנית.
  בחייאת עליק. כמה אפשר לראות הכל מחור המנעול של המגדר והמגזר, מדינה בלתי נסבלת.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אייל? נראה לי שהגבת בטור הלא נכון… אין לי מושג על מה אתה מדבר.

הגיבו כאן לכתבה