דן ונלי הביאו את הטעם של מקסיקו לחיפה, מתובל בהרבה אהבה

דן ונלי בעלי מסעדת לה מקסיקנה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

ממקסיקו לחיפה באהבה • 'לה מקסיקנה' בשוק תלפיות

דן ונלי, בעלי המסעדה "לה מקסיקנה" בשוק תלפיות בחיפה • "הדבר שהכי כיף לשמוע זה שהטעמים מחזירים את הטועמים למקסיקו".

מסעדת לה מקסיקנה בחיפה נפתחה לפני שנתיים וחצי ע"י הזוג דן ונלי. דן הוא אזרח ותיק שעלה מארגנטינה ונלי עולה חדשה ממקסיקו, שהגיעה לארץ לפני חמש שנים וחצי. הם הכירו דרך האינטרנט, ומאז שנלי נחתה בארץ הם ביחד.

שניהם מגיעים מתחומים שאינם קשורים לאוכל או למסעדנות, דן הוא איש אלקטרוניקה ובעל מעבדה ונלי היא פסיכולוגית ומרצה לשעבר באוניברסיטת מקסיקו.

לה מקסיקנה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

מזכיר את הבית

"נלי התקשתה לעסוק בתחום שלה מאחר בשל קשיי השפה" מספר דן. אחרי תקופה היא התחילה להתגעגע לאוכל המקסיקני. והחלה לייבא מוצרים וחומרי גלם ולהכין אוכל מקסיקני שמזכיר לה את הבית. עם הזמן התחברה לקהילה המקסיקנית באזור והתחילו להגיע חברים לאכול את האוכל שלה, ומרוב שהוא טעים והחזיר אותם לימים טובים במקסיקו, הם התחילו לבקש עוד ועוד. נלי רצתה להציב דוכן על המדרכה ולהתחיל למכור אוכל מקסיקני. הסברתי לה שבארץ זה לא כמו במקסיקו. כאן כדי לפתוח מקום דרושים אישורים של העירייה ואישורים של משרד הבריאות".

האוכל הכי טעים נמצא בשווקים

"יום אחד נלי טיילה בשוק תלפיות עם ידיד וראתה מחסן עזוב להשכרה", ממשיך דן, "היא חזרה הביתה ואמרה לי 'אני רוצה לשכור את המחסן ולפתוח מסעדה, כי במקסיקו האוכל האותנטי ביותר, הטעים ביותר, הזול ביותר והפשוט ביותר נמצא בשווקים הקטנים. כך שמסעדה מקסיקנית מקומה בשוק תלפיות ולא במרכז הכרמל'. אמרתי לה שאעזור לה בניהול האדמיניסטרטיבי, בתרגום חוזים, חשמל ודברים מהסוג הזה, ומאותו יום, כבר שנתיים וחצי נלי היא בעלת המסעדה ואני העוזר והיועץ".

את המסעדה נלי עיצבה. בהתחלה היה לנו תפריט עם 5 מנות, היום יש לנו כבר 20 ואנחנו כל הזמן משתדרגים. כשפתחנו והתחלנו מאפס, רכשנו שולחנות וכסאות משוק הפשפשים, היום כבר הכל חדש. אנחנו כל הזמן משדרגים ומחדשים, מוסיפים משטחי עבודה, מקררים וכו'. אנחנו די מרוצים. בתקופת הקורונה עברנו שלושה סגרים שבהם עשינו טייק אווי, אבל מקווים לחזור לימים בהם היו אירועי רחוב, נגנים ומוזיקה בשוק תלפיות".

לה מקסיקנה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"מרגישה כמו בבית"

נלי מספרת על אהבתה לחיפה ועל ההתאקלמות: "חיפה היא מקום מקסים בעיניי, עם אנשים מגוונים, אנשים חמים, וזה מזכיר את האנשים במקסיקו. מה שיפה גם שיש אוכלוסייה מגוונת ולמסעדה מגיעים מכל המעמדות. מגיעים אלינו למסעדה מהעיר התחתית והדר וגם מהכרמל ומדניה ויש חיבור נפלא. במקסיקו האנשים חמים, ומאוד התחברתי לאנשים כאן בשוק וגם השוק עצמו הזכיר לי את השווקים של מקסיקו, כולם מחבקים ומנשקים אחד את השני ומרגישים בבית. ואצלנו במקסיקו משתמשים הרבה במשפט ביתנו-ביתך, 'מי קסה – סו קסה'".

דן ונלי מספרים כי בשוק כל בעלי העסקים הם משפחה אחת. אין תחרותיות. "השוק לא מה שהיה לפני 50 שנה. היום יש מלא צעירים מלאי אמביציה וכולם אוהבים לעזור אחד לשני. נכנסים אחד לעסק של השני, מבקשים עזרה, אוכלים וטועמים אחד מהמסעדה של השני. "האווירה ממש מקסימה וכולם מרגישים בבית".

כל סלסה והחריפות שלה

יש במסעדה מנות בשריות, צמחוניות וטבעוניות. כששואלים אותם מהי מנת הדגל שלהם, קשה להם להצביע על מנה אחת מסויימת, אך אומרים כי המנות המבוקשות הן לרוב בוריטו, טאקו וטאמליס. "הרבה אנשים חושבים שאוכל מקסיקני הוא חריף וזה ממש לא נכון, יש לנו שלושה סוגי סלסה ואני תמיד מסביר ללקוחות על כל סלסלה ודרגת החריפות שלה".

הבוריטו היא מעין לאפה גדולה מקמח רגיל, במילוי בשרי, צמחוני או טבעוני. הטאקו היא גם טורטייה, אבל יותר קטנה מהבוריטו ועשויה מקמח תירס. טאמאליס הם כיסונים מקמח תירס במילוי עוף או ירקות, אותם עוטפים בעלי תירס ומבשלים באידוי. אני גם הכנסתי מנות ארגנטיניות כמו צ'ורוס, אמפנדס ואלפחורס. יש לנו גם מנה מוצלחת שקראנו לה 'צלחת מקסיקנית', שהיא צלחת טעימות, בה אנחנו שמים משהו מכל אחת מהמנות שלנו. המנה הזו גדולה ומתאימה לזוג שיכול לחלוק בה.

לה מקסיקנה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"אנשים משתגעים על הטעם"

נלי מכינה כל יום את הגוואקמולי. את האבוקדו אנחנו מייבאים, קונים מחית קפואה ממקסיקו ויש לנו אותה כל השנה באותה איכות ואותו הטעם. אנחנו גם מייבאים מחית שעועית ממקסיקו. במקסיקו יש 50 סוגים של צ'ילי ואנחנו מייבאים שלושה סוגים. מייבאים גם מחית עגבניות וגם מולי, שהוא תבלין מיוחד ממקסיקו שמורכב מ-40 תבלינים, מבשלים אותו ומכינים ממנו רוטב. לכל הלקוחות אנחנו נותנים לטעום מיץ ג'מייקה. מיץ שעשוי מפרח ונחשב למשקה מחטא לגוף האדם. אנחנו גם מכינים קפה מקסיקני ומגישים לכל לקוח. מדובר בקפה שמבשלים אותו עם סוכר נקי מאוד, סוכר שחור עם מקלות קינמון וכוכבי אניס ותפוזים. הקפה מתבשל שעתיים על אש נמוכה והאנשים משתגעים על הטעם.

דן ונלי בעלי מסעדת לה מקסיקנה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

התגמול הכי גדול

מה החלומות שלכם? תוכניות לעתיד?
"אנחנו כבר לא זוג צעיר, העבודה במסעדה דורשת הרבה אנרגיות. צריך להגיע מוקדם וכשמסיימים חוזרים כדי להכין אוכל ליום המחרת, זה לא פשוט. התוכנית שלנו היא להמשיך להתפתח ולהעסיק עובדים. בהתחלה, לפני הקורונה, היינו עובדים משמונה בבוקר עד שמונה בערב. לפני הקורונה העירייה גם הציבה במה והביאה להקות והיו כאן מלא אנשים. אנחנו מחכים שהמצב יחזור להיות כפי שהיה ומאחלים לעצמנו בריאות כדי להמשיך לעבוד. היום אנחנו פתוחים מיום שני ועד שישי, בימי שישי מגיעים לרחבה צעירים שמנגנים, ואנשים רוקדים וממש נהיה פה שמח והאווירה נהדרת", הם אומרים ואז מוסיפים: "המשפט הכי משמח שאפשר לשמוע, זה כשאנשים אוכלים ואומרים שהטעם החזיר אותם למקסיקו. זה התגמול הכי גדול שאפשר לקבל".


מסעדת "לה מקסיקנה" של דן ונלי היא אחד ממאות העסקים שקיבלו מענק ממשרד הקליטה, כתמריץ כספי לבעלי עסקים עולים חדשים/תושבים חוזרים, אשר עומדים בקריטריוני הזכאות של המשרד. התמריץ, ביוזמת שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה, מיועד לבניית אתרי אינטרנט עסקיים, פרסום דיגיטלי, הקמת מערכי שליחויות וסליקה באמצעות האינטרנט. (על פי משרד העלייה והקליטה, הזכאות לקבלת התמריץ הנה לבעלי עסקים עולים חדשים עד 10 שנים ממועד העלייה ותושבים חוזרים עד שנתיים ממועד העלייה).

שרת העליה והקליטה פנינה תמנו שטה (צילום: חיים צח, לע"מ)

שרת הקליטה פנינה תמנו שטה:

הצלחת הפעילות העסקית של העולים והתושבים החוזרים בישראל היא משימה לאומית התורמת לקליטתם הטובה של העולים בארץ ומסייעת לצמיחת הכלכלה בישראל. הצורך לסייע לאוכלוסייה זו חיוני כדי לסייע לחלקם לצאת ממשבר הקורונה ולחזק אחרים כדי שיתמודדו עם המציאות שיצר משבר הקורונה.
הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  יש להם טעות אחת. דווקא כן חסר מסעדות אוכל ביתי במרכז הכרמל, וזאת סביבה עם אוכלוסיה שאוהבת לצאת למסעדות טובות ומספיק לראות את המסעדות במרכז הכרמל מלאות ומצליחות לאורך שנים כשהאוכל טוב והמחיר סביר.
  מי שמפקיע מחירים או בינוני, נסגר.
  דווקא במרכז הכרמל זה ה-מקום לפתוח מסעדה אותנטית כזאת.
  הם ממש מפספסים שלא פותחים עוד סניף במרכז הכרמל !!

 2. צ אמר/ה

  בקושי יש להם כוחות להחזיק מסעדה אחת…ושכר דירה במרכז הכרמל מאד יקר…מה לעשות שהכל יקר בעיר הזאת? מאחלת הצלחה ובטח אבוא לטעום…

 3. פורקי פיג אמר/ה

  הייתי וטעמתי, נהדר. אחזור בקרוב

 4. שמוליק אמר/ה

  מה שעות הפתיחה ?

 5. ציון אמר/ה

  אני מכיר את נלי לא מהמסעדה.
  מדובר באישה נפלאה עם לב ענק.
  צדיקה אנושית לבבית וטובה לבריות.
  סעדה את אימי ז"ל עד הדקות האחרונות.
  אין דברים כאלה…

הגיבו כאן לכתבה