שוק תלפיות בחיפה נראה מטופח ושוקק חיים כפי שלא נראה כבר 30 שנה

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

בסיור שערכנו בשוק תלפיות בחיפה, הופתענו מרמת הניקיון בו, ניקיון הרחובות, המדרכות ואפילו השירותים הציבוריים שנראו נקיים ומצוחצחים. השוק שוקק חיים, הסוחרים מרוצים וכך גם הלקוחות.

בנוסף לדוכנים, יש בשוק מסעדות ובתי קפה, הכל בסגנון שמזכיר את חו"ל. במשפט אחד, אפשר לומר כי שוק תלפיות נראה כעת כמו שלא נראה כבר 30 שנה, ויודעי דבר טוענים שזו רק ההתחלה. נכון להיום רק 30% מהשוק שוקם. בעוד 18 חודשים הוא עתיד לעבור מתיחת פנים נוספת שתשנה את המראה המוכר באופן טוטלי.

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"אפשר להגיד עליה הכל, אבל היא היחידה שהרימה את הכפפה ושיקמה את השוק"

בראיון עם יו"ר ועד שוק תלפיות ניסים סלמן, הוא מספר כי השוק כיום הרבה יותר טוב ממה שהיה קודם. "מאז שראש העיר עינת קליש רותם נכנסה לתפקיד, אנחנו רואים את השינויים", אומר סלמן. "הותקנו עמודי תאורה חדשים בכל השוק, המדרכות טופלו וסומנו, כל השוק רושת במצלמות, יועדו מאות מקומות חניה לבאי השוק. מגרש ענק ששימש לגרוטאות ואשפה הפך למגרש "ברצלונה", מגרש כדורסל יפה ומטופח עם תאורה. בשעות אחר הצהריים יש פה מלא ילדים שבאים לשחק, ובערב המגרש מלא בצעירים", הוא אומר.

ניסים סלמן יו"ר ועד שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"להחזיר את הזוהר שאבד עם השנים"

"הוקמה פינת מנוחה, מי שמתעייף או ממתין לאוטובוס יכול לשבת ולנוח. המקלט בשוק מטופח עם אפשרות לקלוט אנשים במצבי חירום. המקלט משמש כיום את איחוד הצלה מרחב כרמל. הם קיבלו את המבנה לפעילות והם השקיעו בשיפוץ המקום וטיפוחו, הכל מתרומות אותם גייס האיחוד".

שירותים נקיים – שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"הכל לפי התוכנית"

"וזו רק ההתחלה", ממשיך סלמן. "השוק מתפתח לפי הקצב של ראש העיר ולפי התוכנית שלה היא מתכננת להמשיך לפתח את הרצל, החלוץ והשוק ולהחזיר להם את הזוהר שהיה להם ואבד עם השנים. אפשר להגיד עליה הכל, אבל היא היחידה שהרימה את הכפפה ושיקמה את השוק. מדברים על בניין השוק שהוא מתפורר, ואני שואל כל אותם חברי מועצה שתמיד מחפשים מה לא בסדר ומה לא טוב, איפה היו ראשי הערים 30 שנה? ואיפה אתם הייתם? למה לא טיפלתם בשוק, במדרכות ההרוסות, בתאורה, בדוכנים ובכל הדברים הלא טובים שהיו?"

"צריך להגיד מילה טובה"

"היום, כשהעירייה מטפלת בכל הליקויים והבעיות והחליטה להחזיר את השוק למה שהיה, והוא פורח ומשגשג, והתחילו לשפץ אותו בכל הכוח ועובדים 24/7, צריך להגיד מילה טובה, לא צריך לחפש רק מה שלא טוב", אומר סלמן.

חניון שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"התנהגות וקללות כמו במועצת העיר, לא רואים אפילו בשוק"

על התקרית שהיתה במועצת העיר מספר סלמן: "אי אפשר לבוא ולשמוע שמקללים את ראשת העיר בצורה כ"כ לא מכבדת. זאת התנהגות של אנשים שקוראים לעצמם אנשים תרבותיים? בשוק לא רואים ולא שומעים התנהגות וקללות כאלה".

"כל המלחמות במועצת העיר הם בגלל שחברי המועצה לא מקבלים תפקידים. בקדנציה הקודמת הם שימשו חותמת גומי כי קיבלו תפקידים. אני פונה ואומר לאותם חברי מועצה שכל הזמן מתנגדים לראש העיר ומקללים: תטפלו בעיר ולא בג'ובים. כאשר ראש העיר הקודם החליט להשקיע 4 מיליון שקלים בעיר התחתית וגרם לכרמל, להדר ולשוק לגסוס, כל חברי המועצה שהיום רק מתלוננים, היו מבסוטים. אף אחד לא צעק ואף אחד לא אמר מילה.

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"הם בודקים מי לא יכול לגמור את החודש?"

"בינינו, מי מכיר אותם? שיבואו לשוק ויבדקו מי מכיר אותם או מי מזהה אותם. אף אחד לא מכיר אותם. מתי הם ביקרו בשוק? הם מדברים על מה שהם לא יודעים. כל העיר היתה מוזנחת, המדרכות היו הרוסות. הם הולכים לשכונות ובודקים מי מהאנשים אין לו אפשרות להמשיך את החודש? אנחנו דואגים שיהיה לאנשים מעוטי יכולת קרטונים מלאים מצרכים כל שבוע, אנחנו עושים ולא מדברים. יש לנו רשימה של 800 אנשים שמקבלים קרטון שבועי".

איחוד הצלה מרחב כרמל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

"ממשיכים קדימה"

"לסיכום", אומר סלמן, "אני יכול לומר כי בעוד 18 חודשים, כל הדוכנים יהיו זהים, השוק יראה זוהר ויהיה אחד היפים בארץ. כפי שציינתי, נכון להיום יושמה 30% מהתוכנית של השוק וזו רק ההתחלה. אנחנו ממשיכים לשלבים הבאים".

שירותים ציבוריים בשוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)


הגיבו כאן לכתבה

28 תגובות
 1. אפרים שכטר. אמר/ה

  כל הכבוד לראשת העיר ולוועד השוק. תענוג לבקר ולקנות בשוק.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  נכון סמר, השוק תלפיות בחיפה קיבל תצורה יפה בזכות החלטת ראש העיר חיפה ד"ר עינת קליש רותם אשר החליטה להשקיע משאבים וכספים רבים בשוק תלפיות בחיפה. ערב נעים.כל הכבוד לראש העיר חיפה ד"ר קליש,לניר שובר ולמשה וגם נחשון צוק.

 3. אחלה בחלה מר סלמן אמר/ה

  נו באמת, קנתה לעצמה צעקן מהשוק שבא למועצת העיר צורח בלי הפסקה, מוצע מהאולם בגלל צווחות שלו, ומתלונן על צעקות.
  איך אמר לי פעם מישהו: השכן שמתלונן על הרעש הוא בדרך כלל זה שמרעיש הכי הרבה.
  נו אז העיריה עם תקציב של 2 מליארד שאף אחד לא מבין על מה הוא הולך בכלל, בנתה שירותים בשוק.
  כולנו נעמוד נמחא כפיים על השיפוץ כשכל הסביבה שם בורות סדקים וזבובים.
  לפי נציגה במועצת העיר יש חשד שהאדון הזה קיבל שטח רב בשוק ללא שברור איך חולקו השטחים ולפי מה… אז הנה לכם
  הסיבה שהוא כל כך מעריץ.

  1. מירי אמר/ה

   פירגון זו לא מילב גסה 30 שנה שום ראש עער לא הסתכל על הדר כל הכבוד לה שאפו לעינת קליש

 4. טובת האזרחים ולא הפוליטיקה אמר/ה

  יופי !!!
  שתמשיך ושתשקיע במה שצריך וקיים . ושתקיע במה שמוזנח דורש שיקום, שתשקיע ותדאג לישום הצלת מבנים בסיכון קריסה, מבנים שהיו בתכנית פינוי בינוי בקרית אליעזר כי הם ישנים שתפריח תוכניות שיקום לכל אותן שכונות,שתחזרי את התרבות והפנאי לעיר שדעכו וניכבו, שתשקם את טיילת בת גלים, שתחזרי את הניקיון בעיר,ותדאג לצמחים ולגינות בדרכים וברחבי השכונות כי הכל נבול ויבש, לזה אני מצפים ולזה משלמים ארנונה וגם שתוריד את מחירי הארנונה המרקיעה שחקים, שתחזיר את נמל חיפה לתיירות פורחת כפי שהיה בעבר , ושתפסיק עם תוכניות הזויות כמו הקמת שדה תעופה גדול שרק יפגע בתושבים כשמטוסים ירעישו מעל ראשינו וכל זה למען יגידו "קליש עשתה", ושתצא משחקי הפוליטיקה והמאבקי תפקידים וכוחות ואז היא תוערך בהתאם.

 5. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  האדון סלמן שבר סוף סוף את הנורמה של העדר בחיפה וביטא כבוד והערכה לראשת העיר. נמאס לקרוא עליה דיברי שינאה. עכשיו רק נותר שתוותר על ההנחייה לקנוס אנשים טובי לב שמאכילים חתולים, ובא לציון גואל.

 6. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  האדון סלמן שבר סוף סוף את הנורמה של העדר בחיפה וביטא כבוד והערכה לראשת העיר. נמאס לקרוא עליה דיברי בלע. עכשיו רק נותר שתוותר על ההנחייה לקנוס אנשים טובי לב שמאכילים חתולים, ובא לציון גואל.

  1. אייל אמר/ה

   אין שום דברי בלע. היא מכרה עיר חילונית לידיים חרדיות. לא תיפקדה בשום תחום מנקיון ועד חזירי בר. הרסה תקציבים לעיר ממלחמות מיותרות עם משרדי ממשלה. ודירדרה את יחסי העבודה בעירייה לשפל. מינתה גוף פיקטיבי מלא במקורביה מנהלת 2030 והזרימה לשם מליונים לשכר ליועצים פיקציה. והצליחה לריב עם כל הקואליציה שלה שניסתה לפטר ולמדר.
   אלו לא דברי בלע, אלו העובדות שקרו בקדנציה הזו.
   חיפה הולכת אחורה כל הזמן ושני הדברים היחידים שעולים פה זה הארנונה והזיהום.

  2. א.א. חיפה אמר/ה

   ורדינה מארגנטינה. גברת
   נכבדת ע מה ראה שאת לא מסתובבת חוץ מקניות בשוק כי הרחובות היו רבה בורות . העיר לא מטופחת כמו שפעם דאגו בעבר לטפל בגננות כבר תקופה ארוכה לא טופח הגנים ורואים שחסר יד לטפח הגנים. לא יודעת היכן את מתגוררת אני גרה בקרית חיים העיר מוזנחת מאוד. יד אדם בקושי נגעה . החוף של קרית חיים מאז בנית הנמל פגעו בחופינו. אני בחרתי בה ומצטערת ומודה ששגיתי .

 7. חנית ג'אגר אמר/ה

  וואוווו נהדר ♥️👑🎸
  שינוי מפתיע וענק
  כל הכבוד לראשת העיר
  ולמר סלמן הנכבד אתה צודק בכל מילה תבורך ♥️

 8. פולינה אמר/ה

  לפני כחודש היינו באחת המסעדות. חוויה בלתי נשכחת. זבובים, מנות שלא מצדיקות את המחיר שלהם.
  בשוק כמו תמיד אין חנייה…
  רואים הזנחה בכל פינה.

 9. להקים בצומת דולפין שוק מודרני שיהיה אטרקציה אמיתית אמר/ה

  השוק תקוע ממש כמו עצם בגרון של שכונת הדר. כך היה תמיד, לא היו לו מעולם ימי זוהר. רק פעם בתקופת הצנע, לא הייתה ברירה, ולא היו אלטרנטיבות.
  שוק תלפיות, כמו התחנה המרכזית בתל אביב, פשוט פגעו בשכונה מסביבם. הם מעולם לא התחברו לרחובות מסביב. השוק תמיד היה מפגע שלא תרם לאף רחוב שהתחבר אליו והם הפכו למוזנחים ביותר בהדר.
  טיפוח השוק הוא נזם באף חזיר בר. פינוי השוק היה מאפשר להפוך את בניין תלפיות לבית ספר, וסביבו להקים כ-400 דירות חדשות שהיו משנות את פני השכונה כולה. מתחת לדירות – חנויות וסופרמרקטים, ושיפוץ הרחובות וחיבור המקום עם ציר
  אבן גבירול ליציאה וכניסה.
  השארת השוק היא טעות קריטית, היסטורית. בנקודת השפל הזאת של הדר, התהליך הנכון היה להקים שוק חדש מודרני בדיוק כמו בברצלונה שאותה מזכירה לפעמים ראש העיר. בברצלונה לא פחדו להקים שווקים חדשים נוחים שיהיו אטרקציה.
  שוק תלפיות פשוט לא מתאים במיקום העירוני להיות אטרקציה. אין שום דמיון לשוק מחנה יהודה, שנמצא על רחוב ראשי של ירושלים ונגיש ברכבת הקלה. שוק תלפיות נמצא במקום לא נגיש, דחוק ומתוך בניינים שהיה אמור להיות חנויות ומסעדות ולא דוגני שוק בהם. המקום מראש לא נועד להיות שוק אלא הפך לאחד. ופה הבעיה. מחנה יהודה זה שוק שהוקם כשוק עירוני.
  ההצעה שלי:
  לרכוש את תחנת אגד בת גלים שעומדת מעל עשור ריקה ולהתאים אותה כשוק מודרני חדש שישרת הרבה מאד שכונות מסביבו. יש סביבה הרבה שטח למשאיות סחורה, יש בתוכה כ-40 חנויות ומעברים שבקלות יתאימו לכ-100 עסקים גדולים ועוד 50-100 דוכנים שיוקמו ברחבות התחנה.
  להפוך את תלפיות לבית ספר ומתנס לשכונה חדשה עם 400 דירות בבניינים חדשים עם רחוב חדש וחניון שמתחברים לאבן גבירול. לתת תקציב לשיפוץ כל הבניינים ברחובות הגובלים במתחם. להקים גם כיכר חדשה בשטח החניון הפתוח בתלפיות.

  1. קלמן אמר/ה

   העיריה מקבלת מיליונים כל חודש עבור ארנונה לנכס של התחנה המרכזית לשעבר של אגד. למה שתשנה את המצב הקיים?
   מענין שאף אחד מחברי מועצת העיריה טרם מצא בספר התקציב את ההכנסה הזאת .

  2. JB אמר/ה

   רעיונות מעניינים

 10. .בוחבוט קריות בוחבוט אמר/ה

  מר' סלמן היקר תושבי חיפה ושוק תלפיות מוקירים לך תודה על פעילותך רבת השנים למען שוק תלפיות והעזרה הרבה לנזקקים מידי שבוע והקרטונים שמגעים מלא כל טוב פעילותך הציבורית לא תסלה בפז יישר כח איש צדיך ותבורך מפי עליון

 11. חיים אמר/ה

  וואלה קליש הזאת פשוט מלכה אלופה מס' אחת בעולם זכינו לראש עיר כזאת פשוט זכינו תודה תודה תודה ..כל הכבישים בחיפה היא מרבדת ועוד ועוד בריכה ענקית עשתה לתושבים בחיפה ספורטק ועוד ועוד אלופה !!!!!

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   חיים , הכבישים רק כעת בשבוע האחרון אני רואה תיקוני הכבישים אבל. מאז שנבחרה רק כעת יוצא לפועל תיקוני הכבישים אבל זאת רק ההתחלה. חיימקה מה יהיה בא לך לשבח אותה.
   תעשה טובה מרוב להלל אותה נראה מהצד שזה זיוף. לא היה ולא נברא.

 12. עמי אבוטבול אמר/ה

  השוק חיפה זה הסטוריה של ילדות.
  ואני מעריך מאוד מה שנעשה בשוק מחם את הלב
  קרית אתא צריכה לקחת דוגמה.
  ולמה שוק זה דבר.שונה מהחיים. וזה אומר מפרק את העצבים ונותן רווחה לראש.
  בגלל כל הירקות והפרות והירקנים עצמם ואת הקריאות שלהם.
  וכל אחד עם הפדגם שלו.
  מה יותר יפה מיזה

 13. רחמים אבוטבול אמר/ה

  השוק חיפה זה הסטוריה של ילדות.
  ואני מעריך מאוד מה שנעשה בשוק מחם את הלב
  קרית אתא צריכה לקחת דוגמה.
  ולמה שוק זה דבר.שונה מהחיים. וזה אומר מפרק את העצבים ונותן רווחה לראש.
  בגלל כל הירקות והפרות והירקנים עצמם ואת הקריאות שלהם.
  וכל אחד עם הפדגם שלו.
  מה יותר יפה מיזה

 14. ענתיקה. אמר/ה

  ישנם שני סוגים של הבאים לשוק תלפיות האחד בא לקנות פירות וירקות והשני בא לבלות ולאכול.אלו מנטליות שונות .

 15. ליאת אמר/ה

  מתי תבינו שהשוק זה מרכז החיים של הדר ולכן יש לשפוך כסף בלי הכרה על מנת שהשוק יפרח לשפץ את המבנה ולפתוח הכל

  לסדר אורות ניאון ברחובות הסמוכים כמו ביהודה הלוי שתהיה גישה נעימה וכן להביא אמני רחוב בשבתות

 16. כרמית אמר/ה

  שוק מגיעל ומסריח…המדרגות בכניסה מסוכנות מאוד ,רוב המקרים הם הגיל השלישי…ויש סקנת החלקה…חלק גדול מהמוכרים מתייחסים גרוע מאוד ללקוחות….ממש איכס להכנס לשם !!!

 17. חיפאי ותיק אמר/ה

  אין שום ספק וכל הכבוד ויש אבל זה עדיין לא זה הדר צריכה לחזור ולהיות בהדר של חיפה תראו את כל דרכי הגישה כל הרחובות סביב השוק מלא בזהמה כל הירידה מהשוק לשוק הפשפישים מוזנח השוק עדיין לא מחנה יהודה וממליץ לראשי היריב לעשות סיור וללימוד מה עושים עם מקום עתיק עם בתים שמורים ויפים לכו לרובע הלטיני בהדר חסר מקומות חניה וקניון במרכז הדר במקום בית הקרנות עם חניה קרקעית כמו שתוכנן פעם היה מעלה את הדר לשמיים ובנוסף לא יתכן כי הארנונה בהדר יותר יקרה מהגרנד קניון חחחח

 18. חיפאי אמר/ה

  אין שום ספק וכל הכבוד ויש אבל זה עדיין לא זה הדר צריכה לחזור ולהיות בהדר של חיפה תראו את כל דרכי הגישה כל הרחובות סביב השוק מלא בזהמה כל הירידה מהשוק לשוק הפשפישים מוזנח השוק עדיין לא מחנה יהודה וממליץ לראשי היריב לעשות סיור וללימוד מה עושים עם מקום עתיק עם בתים שמורים ויפים לכו לרובע הלטיני בהדר חסר מקומות חניה וקניון במרכז הדר במקום בית הקרנות עם חניה קרקעית כמו שתוכנן פעם היה מעלה את הדר לשמיים ובנוסף לא יתכן כי הארנונה בהדר יותר יקרה מהגרנד קניון חחחח

 19. נילי אמר/ה

  זה לא בסדר. המקום הזה מוקדש רק לדברי ארס. מה פתאום משהוא חיובי.

 20. משה אמר/ה

  כל הכבוד לראשת העיר.
  שאפו

 21. השוק חייב לצאת משם. תוקע את הדר אמר/ה

  הסתובבתי היום בשוק תלפיות לקראת הצהריים.
  למעט 3-4 עסקים חדשים, השוק מוזנח בדיוק כפי שהיה. ריח של ג'יפת ביוב ליד הבניין ברחוב הזבובים (שבאים בגלל הריח כנראה).
  כל התגובות למעלה לדעתי זה פייק מוחלט של אנשים שנכנסו רק כדי לתת תגובה פייק לתמוך באדון סלמן שהוא כנראה מפעיל אותם כמו בובת-כפפה על ידו.. אולי מהפחד. אולי מהיאוש. בכל אופן, חזרתי עם דעה חד משמעית שחייבים להוציא את שוק תלפיות ולשקם את האזור הזה. הוא מוריד ערך את כל הדר.

 22. א.א. חיפה אמר/ה

  הייתי בשוק , האוירה נינוחה. אבל הפריע לי שהמחירים של השוק ממש לא זולים. אין הבדל בין מחירים בסופרמרקטים. תמיד אימי היתה מגיעה בשנות ה70 לשוק כי היה זול היתה נוסעת ומביאה. ממש סחורה זולה היום ראיתי בצל סגול ב 40 אגורות וחלק ממש כמו בסופרמרקט. מצטערת הם לא עובדים באשראי! ומה שמרגיז כלומר הנחה שנותנים בלי מע"מ. חיפשתי את המוכרים היהודים. השוק של ערביים.תסלחו לי למה? פעם היו ערבים ויהודים

  .

הגיבו כאן לכתבה