מבחן המנהיגות האחרון של קליש נמצא בנחל סעדיה בחיפה • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

לאורך כביש בר יהודה, בואך הצ'ק-פוסט, זורם נחל סעדיה בנחת לכיוון חוף שמן. זה כמעט בלתי נתפש שבתוך ההמולה והזיהום המאפיינים את אזור הצ'ק-פוסט וחוף שמן נובע מעיין של מים זכים ממעבה ההר ובזכותו מתקיים גם עולם טבעי שלם וייחודי. יש ערים שמשקיעות הרבה מאוד משאבים על מנת לייצר נוף דומה לזה באמצעות תעלות מים מלאכותית או אגם מלאכותי. אבל בחיפה המציאות שונה בתכלית. הנחל מפריע לעיריית חיפה ולכן הוא נדון לעבור את המסלול ההפוך, ובכך להפוך משמורת טבע לתעלת ניקוז.

סרטן במחילה בנחל סעדיה (צילום: ירון כרמי)
סרטן במחילה בנחל סעדיה (צילום: ירון כרמי)

נחל שהוא חלק מההיסטוריה של חיפה

נחל סעדיה מופיע במלוא הדרו במפות ההיסטוריות של מפרץ חיפה המתעדות את נופו לאורך מאות שנים. העדויות אף מצביעות על כך שהוא שימש את אחת מנקודות ההתיישבות הקדומות באזור חיפה לפני כ-3500 שנים – תל אבו הואם. כיום קבורה נקודת ההתיישבות הזו מתחת לאדמה של מחלף שמן.

לאור כל זאת זה פשוט בלתי נתפש שראש העיר החליטה פשוט לוותר עליו. היא יכולה ברגע זה ממש לקבל החלטה הפוכה ולהציל את הנחל. לבצע רק עוד זיגזג אחד קטן נוסף, ולהשאיר חותם חיובי חשוב על העיר. אבל היא בוחרת שלא. עדיף לה לכסות את שמורת הטבע ואת הנחל הייחודי הזה בשמלת בטון ומלט בשביל עוד ארנונה ועוד היטלי השבחה. זאת פשוט טרגדיה שעל למנת להזין את ורידי התקציב המצטמקים של הקופה הציבורית מוכנה ראש העיר להחריב עוד מהטבע הנדיר של חיפה.  

ירון כרמי בסיור בנחל סעדיה - פנינת טבע ירוקה ומוזנחת להחריד (צילום: נגה כרמי)
ירון כרמי בסיור בנחל סעדיה – פנינת טבע ירוקה ומוזנחת להחריד (צילום: נגה כרמי)

חזירי הבר ברחובות – שמורת הטבע מתחת לרחובות

וזה למעשה כל הסיפור. על מנת להציל את נחל סעדיה צריך בסך הכל לקבל החלטה. זאת אפילו לא החלטה אמיצה, אלא החלטה ריאלית, טבעית והגיונית. החלטה המוסיפה בבת אחת לחיפה מימד של אנושיות וחיבור לטבע שאלפי חזירי הבר המתרוצצים בה לא יצליחו לייצר לעולם. אפרופו, לראש העיר היה מאוד חשוב להצהיר בעבר שאנו צריכים לחיות עם אותם חזירים ולא לדלל אותם. זה הרי מבחן להומניות שלנו. אבל כשמדובר בשמורת טבע פוטנציאלית עם מגוון ביולוגי נדיר אז כמובן שהכנסות ממסים גוברות על אותה הומניות.

נחל סעדיה (צילום: דודי מיבלום)
מחאת התושבים – נחל סעדיה (צילום: דודי מיבלום)

אפשר להציל את הנחל!

חשוב להדגיש שעל מנת להציל את הנחל אין צורך לוותר על בניית אזור התעשייה. ניתן ליישם כמה פתרונות יצירתיים אלטרנטיביים אשר יביאו לכך  שבתוך השטח יתוגברו זכויות הבנייה בצד אחד לטובת הצלת שמורת הטבע בצידו האחר. אבל על מנת להשיג את זה צריך להפנות לכך תשומת לב, לעבוד קשה מהרגיל ואפילו קצת להתאמץ. צריך גם לדעת איך לגייס דעת קהל, לייצר לובי מול משרדי הממשלה והרשויות הרלוונטיות ובעיקר להיות נחושים.

אבל הנהגה עירונית שלא הצליחה עדיין לכתוב תקציב ראוי, ואשר מתמחה ביח"צ של גדרות נגד חזירים כנראה לא תתרומם לאתגר הזה וחבל.

מרחב הזרימה של נחל סעדיה מתחת למנהרות הכרמל (צילום: ירון כרמי)
מרחב הזרימה של נחל סעדיה מתחת למנהרות הכרמל (צילום: ירון כרמי)

המגדלורים האמיתיים הם האנשים ולא הסיסמאות

אריק דרובוט הוא הבחור שבמו ידיו מגייס פעילים ובעזרתם הוא שומר על הערכים האנושיים והטבעיים של נחל סעדיה למען הדורות הבאים. הוא פועל בהתנדבות מלאה על מנת לשמר צלם טבעי לעיר חיפה (והוא בכלל תושב נשר). הבחור הזה, כמו גם "משוגעים לדבר" נוספים הפועלים בחיפה ובסביבתה, מהווים את הנכסים החשובים ביותר שיש לעיר שלנו. הם אלה אשר שולפים אותנו משגרת החיים והחשיבה המקובעת ומכוונים את תשומת הלב שלנו להזדמנויות מדהימות שאנו עשויים לפספס לעולם.  וכך קורה גם עתה. לא מדובר בעוד מאבק אקראי אלא בקריאת השכמה מובהקת עבור כולנו.

הזמנה למפגן תמיכה להצלת נחל סעדיה
הזמנה למפגן תמיכה להצלת נחל סעדיה

בשבת הקרובה, 13/11/21 – הפנינג להצלת נחל סעדיה

הסיפור עצוב עוד יותר אם מבינים את הערך שנקבל כתוצאה מהפיכת מרחב הנחל לשמורה חיה ופועמת או לפחות לפארק עירוני. כי מה בעצם עדיף? תעלת ניקוז מבוטנת היטב בלב אזור תעשייה, או מרחב טבעי שניתן להשתמש בו לפנאי איכותי, לפעילות קהילתית ולנופש?

נכון שהנחל לא מנצנץ כמו פסל הלב החלול המוצב בטיילת לואי. והוא לא אטרקטיבי כמו פוד-טראק מוקף דשא סינטטי בחוף שקמונה. אבל בכל זאת, היה מצופה ממי ששולחת את תושבי חיפה להשתתף בדיון וירטואלי על לחימה בשינוי האקלים להיות פחות סינטטית בכל מה שקשור לטבע אמיתי.


צפו: נחל סעדיה – סיור עומק והפנינג עם החברה להגנת הטבע 12/03/2016


◄ צפו: אריק דרובוט מסביר על נחל סעדיה


הגיבו כאן לכתבה

16 תגובות
 1. ירון ב אמר/ה

  מצחיקול אחד, מבחן המנהיגות היחידי של עינת הוא בקלפי.
  היא דואגת לנחל סעדיה ברמה שדאף ראש עיר לא דאג. היא צופה קדימה, לא להיום כדי שתהיי מרוצה. הרי אם היה ביכולתה כראש עיר היתה מנקה ומשקמת הכל מזמן. המצב שם סבוך ומעורבים בו גורמים רבים שלא כפופים לעיריה.
  אבל אתה תמשיך לכתוב מאמרים של אנטי בבמה המוטה שניתנה לך גם הכל יהיה מצוחצח.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   ירון ב היקר,

   מנהיגותו של ראש עיר נבחנת בכל רגע וברגע משעות היום ובכל אחת מפעולותיו. הזגזגים של ראש העיר המכהנת, ההחלטות המוזרות, הסתרת המידע, חוסר התגובות, חוסר המענה לשאלות במועצת העיר, התנהגות מזעזעת כלפי תושבים ועוד ועוד מעידה על כך שהיא הזדכתה מזמן על מעט המנהיגות שאולי הייתה לה. קלפי הוא בוודאי לא מבחן למנהיגות, הבחירות הן שיטוה לקבלת החלטות – טעינו.
   ראש העיר לא דואגת לנחל כלל ועיקר. היא שלחה את הפעילים למען הנחל כיבינימט עם הטיעון לפיו קרקע מבונה שווה יותר מנחל. נקודה. היא לא דואגת לניקיון הנחל כמו שהיא לא דואגת לניקיון העיר. על מה אתה מדבר???
   אני בהחלט שמח לשמוע שהיא צופה קדימה, כי בעתיד הלא רחוק שלה, לאחר שהיא תפנה את כיסא ראש העיר, העיר תנשום לרווחה.
   אתה יודע מה, אחרי שכתבתי את הדברים הללו אני פתאום מבין שעבור ראש עיר נורמלי, הסיפור של נחל סעדיה הוא בכלל לא מבחן מנהיגות, זה אפילו לא בוחן פתע. זה פשוט הדבר הטבעי לעשות. חבל שאין לנו מנהיג אמיתי.

  2. תושבת חיפה מודאגת אמר/ה

   ירון ברודה אתה אדם הזוי

 2. חמשושלייקס בגוגל אמר/ה

  שלח CV . נסה להתקבל לעבודה מסודרת.

 3. אלי אמר/ה

  תעשו הפגנה ביום חול, אתם מוותרים על הרבה משתתפים, וחבל…

 4. אייל אמר/ה

  אני פשוט לא מאמין שיש מי שחושב לוותר על פנינת הטבע הזו
  אם לא ישנו ההחלטה
  ממליץ שכל התושבים נחסום את צומת הצק פוסט
  וצמתים נוספות – כולל את כל הכניסות לעירייה
  עד שהעירייה תחליט לשקם את הנחל ולשמר אותו

 5. דן אמר/ה

  אני יליד חיפה 4/1950, זוכר היטב טיול כיתה ברגל מבה"ס 'לשדה' (היום זה מוזיאון חיפה) לנחל סעדיה. היתה ממש חוויה אותה אני נושא עד היום!

 6. אבי .בוחבוט קריות בוחבוט אמר/ה

  זה לא מספיק שבניית מנהרות הכרמל מהווים מכשול טבעי לנחל סעדיה אבל עוד לא עבדה תקוותנו הגב' קליש רותם תירתם למשימה להציל את אחד הנחלים הטבעיים שבוקעים מהר הכרמל דבר שלא מובן מאליו , ולהפוך את המקום לאטרקציה לנופשים ולתיירים

 7. יגאל פישר אמר/ה

  כל הכבוד יריב, הבאת דברים כהווייתם. וכל הכבוד כמובן לאריק דרובוט.
  אשתף בשמחה

 8. אריאלה אמר/ה

  מקוה שהנחל ינצל. מפרץ חיפה כבר נהרס עם הנמל האימתני שנבנה בו. במקום נוף מפרץ יפיפה רואים היום נוף מתועש ומכוער. מקוה שלפחות נצליח להציל את נחל סעדיה.

 9. יעקב אבידן אמר/ה

  גן עדן של חיפה . לא מבין למה מוותרים ככה לעמק המעיינות של חיפה להיעלם . 6 נביעות של מים . יש לנו גם את נחל אסי באורך של 2.5 ק"מ של מים ניקיים . יש לנו שם נקבת השילוח בתוך ההר בעומק של 80 מטר עם קצת שיפוץ יביא המון תיירים לחיפה . במקום הוכשר שטח של הנחל למג'רסה של חיפה הליכה במים צחורים וניקיים 21 מעלות כל השנה . תבואו לפני שהפנינה תעלם . המקום עשיר בבעלי חיים . בדגה ובעופות מים בית גידול אמיתי

 10. צעירה אמר/ה

  עצוב ומקומם. הזנחה מתמשכת לאורך השנים.

 11. ירון ב אמר/ה

  יריב טוב שאתה נזכר שיש נחל סעדיה.
  איפה היית בימי יונה יהב ואיפה הוא היה וכל קודמיו?
  סוף סוף יש לנו ראש עיר שמתייחסת לנחל וכבר עשתה ותעשה פעילויות להצלתו.
  רק שזה לא של העירייה בלבד. יש שם גורמים רבים שמזהמים וצריך טיפול הוליסטי, מה שקודמיה כלל לא חשבו לעשות.

 12. אייל אמר/ה

  רבים הנחלים בארץ שנפלו קורבן לתכנון כושל ותאבון נדל"ני. עיריית חיפה הנוכחית עצוב לומר שוב ושוב ירשה מצבי ביש הרסניים ונאלצת להתמודד עם עיר שהמלאה במפגעים והרס בתקופת יונה יהב. ממחצבת ורדיה בנחל אבן (הוא לא חשוב לך?) ועד הכפלת המסילות בכל קו החוף עם גדרות ועמודי חשמול כל כמה מטרים. מנחל סעדיה ועד הרס הקישון עם מתחמי לוגיסטיקה ומיכלי כימיקלים שייבנו בגובה עשרות מטרים. משוק תלפיות ההרוס והמוזנח ועד סלאמס צפוף בחביבה רייך בתכנון לקוי. מהעדר מעברים בטוחים מעל כביש ההבנה ופסי הרכבת והזנחת שכונות החוף ועד לקרית חיים ובת גךים בהצפות החורף הענקיות. מבלאגן בהקצאת מבני החינוך בעיר והזנחת עשרות בתי ספר מיושנים בלי תחזוקה ועד אזור קיבוץ גלויות ואני מאמין, בלב העיר, שנראה כמו רובע בסוריה אחרי קרבות, חצי נטוש והרוס.
  על כל אלו, על כל אלו.. תודה ליהב אלמוג והמוכשרים שהביאו כיועצים. כל זאת עם ארנונה תופת שעלתה 17% בקדנציה אחת של יהב. נחל סעדיה בראש שמחתנו. איפה היה יהב בנושא נחל סעדיה. 15 שנה מה טיפח בנחל. לא נשאל שאלות. התשובות ידועות רואים אותן בתמונות משם. חכן, כל גבעות הןאדיות הירוקים יגולחו בבנייה. חיפה הורסת את הטבע שלה, בשיטתיות מדהימה. קליש תהיה ותלך ואחרעה יימשך חורבן הטבע. ותכנון לקוי מאד. וסדר עדיפויות עקום. עציוני. ציוני. עצמוני. ערמוני. הבא יירש מחדלים וידאג לבנות על הנחל את רחוב סעדיה עם שלושה בנייני משרדים והרבה חניה בשפע. רק ככה אפשא להביא שוכרים לחור הזה.

  1. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

   אייל, אני לא מבין את כל הלהג הזה. האובססיה שלך ליהב לא רלוונטית כי גם ראשי עיר לפניו לא טיפחו את המקום. אבל כרגע יש ראש עיר שבכוונת מכוון קובעת שהשמורה לא תישמר. אז קדימה!

 13. רק רציתי לדעת אמר/ה

  למה אינכם מציינים, כל שעה, כל יום, את שמות המתכננים והשמאים המוכשרים, אשר תכננו בניה על תואי נחל סעדיה, והסטתו לתעלה לאורך רח' בר יהודה .
  כך ניתן יהיה לקחת אותם לפרויקטים נוספים.
  הצלחה שכזו ראוי שתשוכפל בכל רחבי העיר.

הגיבו כאן לכתבה