לאחר שהופסק – נמצא המימון למרכז למידה לילדי נווה דוד בחיפה

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

כנראה שנדרש רעש תקשורתי בשביל תקציב זעום, שיאפשר לילדי השכונה המוחלשת ללמוד שיעורים פרטיים במתנ"ס נווה דוד במרכז הלמידה. חבל שחינוך לא נמצא גבוה יותר בסדר העדיפויות בעיר שלנו.

נראה כי לעיריית חיפה יש תקציב כדי לשלם ליועצים חיצוניים שמגיעים מתל אביב, למנהלת 2030 עם מגוון בעלי תפקידים, לבריכת שחיה עירונית בעלות כ-10 מיליון ש"ח, ולמי לא נשאר? לילדים בשכונת נווה דוד. תלמידי השכונה היו מגיעים למתנ"ס ומקבלים שיעורים פרטיים בכל המקצועות ממורים, בעלות מסובסדת. אך מסתבר שהתקציב, הזעום יש לומר, עומד שוב ושוב תחת איום. כך קרה גם עכשיו, כשעיריית חיפה הודיעה שהיא מפסיקה את המימון.

גולן שטיינברג בישיבת מועצת העיר (צילום: חי פה)

חברת מועצת העיר עו"ד שרית גולן שטיינברג, פנתה מידית לראש העיר בבקשה להחזיר את התקציב.

ואכן, השבוע עודכנה גולן שטינברג כי עיריית חיפה מצאה את התקציב לטובת מרכז הלמידה. "מדובר באחד מהפרויקטים החשובים ביותר, שיש להמשיך ולקיימם, לא רק לטובת ילדי שכונת נווה דוד אלא לטובת השכונה כולה. חבל שצריך היה להמתין עד עתה ולרעש ציבורי. יש לוודא שהפרויקט מתוקצב מידי שנה, ללא חשש של הילדים, ההורים והמורים לגבי עתידו".

בחודש מרץ אשתקד הלימודים במרכז הלמידה הופסקו בגלל הסגרים והתפרצות הקורונה. אך מאז חזר כל שאר המשק לפעילות ופועל כרגיל כבר תקופה ממושכת, כולל בתי הספר, אך מרכז הלמידה עדיין לא חידש את הפעילות. במרכז הלמידה במתנ"ס נווה דוד תלמידים יכולים להגיע וללמוד בעלות מופחתת מאוד שיעורים פרטיים עם מורים מקצועיים, אך עדיין השירות הזה לא חודש והורים שרוצים להמשיך ולשלם את העלות המופחתת עבור השיעורים הפרטיים נידחים.

חינוך אפור – מתכון בטוח להגדלת הפערים

אחד העוולות הגדולות ביותר בעיניי, הוא החינוך האפור. ילדים להורים שידם משגת זוכים לשיעורים פרטיים בכל מקצוע בו הם מתקשים, מכיתה א' עד י"ב. לא הבנת את החומר במתמטיקה? אין שום בעיה: תגיע אלייך הביתה מורה למתמטיקה ותסביר לך אחד על אחד את כל מה שלא מובן.

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

מה עושים ילדים שההורים שלהם לא יכולים להרשות לעצמם 100 ש"ח לשעה ולפעמים הרבה יותר לשיעור פרטי? הילדים מקבלים שיעורים פרטניים בבית הספר, לעתים בקבוצות של 7-8 תלמידים, לעתים בשיעור 8, כשגם הם וגם המורים רעבים, עייפים ורק רוצים ללכת הביתה. לא באשמת המורים או התלמידים, אך לא מדובר בלימוד מיטבי. אלטרנטיבה נוספת היא שיעורים פרטיים במתנ"ס סמוך. בשפרינצק, למשל, תלמידים יכולים להגיע למרכז "רות" ושם ללמוד עם מורים פנסיונרים, סטודנטים וכו'. לעתים זו הצלחה ונופלים על מורה שגם יודע את החומר וגם יודע להסביר אותו, אך לפעמים זו לא הצלחה גדולה.

שכונת נווה דוד בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שכונת נווה דוד בחיפה (צילום: ירון כרמי)

ילדי נווה דוד היו מגיעים עד היום למתנ"ס נווה דוד ושם היו מקבלים שיעורים פרטיים במגוון מקצועות בעלות מופחתת מאוד. הגיעו לשם גם ילדים שגרים בנווה דוד ולומדים מחוץ לשכונה, וגם ילדים שלומדים בשכונה (למשל בבית הספר בסמ"ת החדש) ולא גרים בה.

כך או כך, האם לילד שלאימא שלו אין כמה מאות ש"ח בכל חודש להוציא על שיעורים פרטיים, לא מגיע מורה מנוסה, שיישב איתו ויסביר לו את החומר כמו שצריך? מצד אחד, ישנה ציפייה מכל הילדים בעיר להוציא תעודת בגרות, מצד שני אנחנו מתעלמים מנקודות המוצא השונות כל כך של הילדים.

היה כמובן רצוי שהחשיבות של נושא כזה תהיה ברורה מאליה לכולם ושהתקציב לחיזוק החינוך וההשכלה, דווקא עבור אלה שאין להם, יהיה דבר שלא נוגעים בו, מבלי שיידרשו הזדעקות ומאבק לשם כך. כך או כך, התקציב נמצא כעת, ועבור התלמידים שייהנו ממנו, זה משמעותי לאין שיעור.

תגובת העירייה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. ליישם בכל שכונה אמר/ה

    ולמה לילדי נוה דוד ולא בכל שכונות העיר?
    האם יש פה אפלייה כלפי שכונות אחרות?
    מי שגר בכבביר וברוממה כן יכול להוציא אלפי ש' על שיעורים פרטיים?
    אם היו חברי מועצה רציניים העו מבררים למה זה פרויקט לשכונה אחת ולא בכולן? חינוך אפור ומה זה אפלייה אפורה?

הגיבו כאן לכתבה