סגן נפתלי גליקסמן מחיפה, ממסיימי קורס חובלים היוקרתי • כל הכבוד!

סגן נפתלי גליקסמן (צילום: דובר צה"ל)

החודש (09/21) הגיע לסיומו קורס חובלים 143, שארך שנתיים וארבעה חודשים. סגן נפתלי גליקסמן מחיפה

לאחרונה התקיים טקס סיום קורס חובלים 143 בבסיס חיל הים שבחיפה. הטקס נערך בנוכחות הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, מפקד זרוע הים, האלוף דוד סער סלמה, קציני סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים, בני משפחה ומוזמנים נוספים.

קורס חובלים הינו קורס יוקרתי, הנמשך שנתיים וארבעה חודשים ומכשיר את דור המפקדים הבא של זרוע הים, העתידים לפקד בכלי השייט המתקדמים, ספינות הטילים, כלי הבט"ש והצוללות, ולעמוד בחזית הלחימה הימית. 

הקורס מורכב משלוש מגמות: שייט, מכונה ואלקטרוניקה. עם סיומו, בוגריו מקבלים דרגות סגן, סיכת חובל, רישיון סקיפר ותואר אקדמי במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה, אותו הם לומדים במהלך תקופת הקורס.

בקורס חובלים 143 הוכשרו 38 צוערים וצוערות להיות קצינים ומפקדים בזרוע הים ועם סיום הקורס שובצו על כלי השייט השונים. בין המסיימים נמצא סגן נפתלי גליקסמן מחיפה.

נפתלי, בן 22, סיים את קורס החובלים במגמת שייט ושובץ לספינת אח"י כידון. הוא בוגר בי"ס תיכון ליאו בק בחיפה, שם הרחיב את מקצועות הלימוד פסיכולוגיה ומוזיקה – מקצוע שעבור נפתלי לא היה עוד נושא לימודי, שכן, הוא מנגן על גיטרה ועל פסנתר כבר עשור. נפתלי אף היה חלק מלהקה שהוציאה כמה שירים מקוריים. נוסף על כך, נפתלי אוהב מאוד לקרוא ספרים, לראות סרטים ולטייל.

לפני גיוסו לקורס החובלים, למד נפתלי במשך שנה במכינת חנתון שבעמק יזרעאל. בנוסף, נפתלי התנדב בפנימייה לנוער בסיכון, וכן עם קשישים בבית אבות. במשך חודשיים שהה בארה"ב בשליחות במחנה קיץ ולימד ילדים יהודים-אמריקאים על ישראל ועל התרבות הישראלית והיהודית.

סגן נפתלי גליקסמן מספר:

דחיתי את הגיוס בשנה ולמדתי במכינת חנתון הנמצאת בצפון עמק יזרעאל. מכינת חנתון היא מכינה מעורבת: בנים ובנות, דתיים וחילוניים, כאשר ישנו דגש על שילוב אנשים בעלי מוגבלויות ועל קבלת האחר. המכינה הייתה חוויה משמעותית ומעצבת עבורי, במהלכה הבנתי שאני רוצה לשרת בתפקיד קרבי ובתפקיד בו תהיה לי השפעה גדולה על אנשים רבים. דרך המכינה הגעתי לתוכנית השליחים של הסוכנות היהודית למחנות הקיץ היהודיים בארה"ב. במשך חודשיים בהם הדרכתי 14 ילדים אמריקאים כאשר המטרה העיקרית שלי היא לגרום להם להרגיש את החיבור לישראל וגם לזהות היהודית שלהם, על אף שפיזית הם נמצאים רחוק מאוד מארץ הקודש ולא מדברים עברית ביום יום.
סגן נפתלי גליקסמן (צילום: דובר צה"ל)

נפתלי ממשיך: "כשחזרתי מארה"ב דחיתי את הגיוס בחצי שנה, על מנת לקחת חלק בהקמת תכנית שנה ב' של מכינת חנתון. שנה ב' עסקה יותר באקטיביזם, בשינוי מדיניות ציבורית ובלימוד לעומק של נושאים כמו ציונות, תלמוד, פילוסופיה יהודית ועוד. במהלך שנה ב' ביצעתי גיבוש חובלים ולשמחתי עברתי. הגעתי לקורס עם ספקות וחוסר ידע לגבי התפקיד, אבל ככל שנחשפתי יותר למהות התפקיד ולמסלול השירות, הרצון להגיע לקו הסיום התגבר.

נפתלי מפרט: "בקורס שאורכו 28 חודשים הבנתי דברים רבים אשר מסתכמים בשתי נקודות:
1. מהות הפיקוד היא אחריות – אחריות המפקד על מעשיו, על ביצוע המשימות ובעיקר על החיילים שלו.
2. אין משימה שהיא לא אפשרית. צריך להבין את המשימה שעומדת מולך ומה היא תדרוש, לפתח תוכנית מפורטת וישימה, ולעבוד קשה על מנת לבצע את התוכנית – זה נוגע לכל דבר בחיים".

"אני שמח על הדרך שעברתי עד כה ומתרגש לקראת הדרך שתבוא", הוא מסכם.
במהלך הקורס, כשחווה רגעים של קושי ואתגרים, מספר נפתלי כי החליט בינו לבין עצמו לא לקחת החלטות ברגעים של קושי, אלא רק אחריהם. בעתיד, הוא משתף כי ירצה לעסוק בחינוך בלתי פורמלי, אך כרגע הוא מתרכז בקריירה הצבאית שלפניו. 

נאחל לו המון בהצלחה, גאים בך!

הגיבו כאן לכתבה