חובלות תאומות – לראשונה בחיל הים! • סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה | צפו

התאומות החובלות (צילום: יוסף הירש)

מרגש: 2 אחיות תאומות קצינות חובלות חדשות של מחזור 143 של קורס חובלים הצטרפו לזרוע הים 

את קורס החובלים סיימו בהצלחה 38 חובלים, קציני ים חדשים בהם גם 3 חובלות קצינות, שמתוכן 2 אחיות תאומות שי טנא קצינת אלקטרוניקה ואחותה התאומה לי, קצינת שייט. 
בצל משבר הקורונה שמסרב לעזוב אותנו, נערך אתמול (ראשון, 11/9/21) בבסיס זרוע הים של חיל הים בחיפה, “טקס סיום קורס חובלים מחזור 143 של זרוע הים”

טקס סיום קורס חובלים | צפו


קורס חובלים הינו קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי המכשיר את דור המפקדים הבא של זרוע הים, העתידיים לפקד בכלי השיט המתקדמים: ספינות הטילים, כלי הביטחון השוטף והצוללות. 

טקס סיום קורס חובלים | צפו


הטקס המרגש ורב הרושם נערך במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, קציני סגל הפיקוד הבכיר של זרוע הים, משפחות המסיימים ומוזמנים נוספים, והכל בהתאם למגבלות והנחיות הצבא ומשרד הבריאות.

טקס סיום קורס חובלים (צילום: יוסף הירש)

במהלך הטקס נחשפה סיכת “קצין הים” ל-38 בוגרי הקורס והוענקה להם דרגת סגן. בין המסיימים גם 3 צוערות קצינות, שמתוכן לראשונה בחיל הים, 2 אחיות תאומות.
כידוע, קורס החובלים הינו קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי, המכשיר את מפקדי העתיד של זרוע הים, אשר יפקדו בכלי השיט המתקדמים, ביניהם ספינות הטילים, כלי השיט של הביטחון השוטף והצוללות. הקורס נמשך 28 חודשים (שנתיים וחצי) ומכשיר את הצוערים לתפקיד הקצין הלוחם בים. במהלך הטקס נחשפה סיכת קצין הים לבוגרי הקורס והוענקה להם דרגת סגן.

טקס סיום קורס חובלים (צילום: יוסף הירש)

כל בוגרי הקורס, יוצבו ממש כבר בימים הקרובים על כלי השיט המבצעיים של זרוע הים, במגוון תפקידי פיקוד מבצעיים ועתידים להיות חלק מהתעצמות כוללת של הזרוע בספינות המגן מדגם ״סער 6״, דור צוללות ״הדקר״ וכלי שייט חדשים נוספים. הקורס נמשך למעלה משנתיים וכולל הכשרה לתפקיד הקצין הלוחם בים ולימודי תואר אקדמאי באוניברסיטת חיפה. בתחילת בטקס המרגש נטלה חלק גם תזמורת צה”ל ולהקת חיל הים שהנעימה לקהל בשיריה הנוסטלגיים של חיל הים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: יוסף הירש)

הרמטכ”ל רב-אלוף אביב כוכבי, נשא דברים ובירך את החובלים החדשים:

בוגרים יקרים, אתם יוצאים לדרך חדשה, כחובלים בחוד החנית של זרוע הים, יהיו לכם אתגרים רבים והמענה מעכשיו גם בידיים שלכם. לאורך 28 החודשים האחרונים עברתם את אחת ההכשרות המורכבות והאיכותיות בצה"ל. צלחתם אתגרים פיזיים, אינטלקטואלים, מקצועיים ומבצעיים וכעת אתם ניצבים לפנינו בסיומה של תקופה ארוכה, מעצבת ומחשלת, כשאנו סומכים עליכם ויודעים שתוכלו לעמוד בכל אתגר. בשבוע האחרון, צה"ל פועל כדי ללכוד את האסירים וממשיך לפעול כתף אל כתף עם המשטרה, שירות הביטחון הכללי ושירות בתי הסוהר. ארבעה מן האסירים כבר נתפסו וזהו רק עניין של זמן עד שמערכת הביטחון וצה"ל יגיעו אל השניים הנותרים. לא נחדל עד שייתפס אחרון המחבלים, ולא ניתן לארגוני הטרור באיו"ש וברצועת עזה להפוך את האירוע לסיבה לפגיעה באזרחי המדינה. צה"ל מגן בגבול רצועת עזה ולא נקבל הפרת ריבונות מכל סוג שהוא. אנו תוקפים בעוצמה על כל הפרה וכך נמשיך ואם המצב יסלים החמאס ורצועת עזה ישלמו מחיר כבד. להיות קצין בצה"ל זוהי זכות הטומנת בחובה אחריות כפולה – להגן על מדינת ישראל ולהנהיג אנשים בשגרה, בחירום ובקרב. זוהי אחריות כבדה מאוד ואני סומך עליכם מאוד. הרימו עוגן, בצעו את המשימות בנחישות ושובו הביתה בשלום.
האלוף דוד סער סלמה (צילום: יוסף הירש)

אחרי הרמטכ”ל עלה לברך מפקד זרוע הים החדש, האלוף דוד סער סלמה, שנכנס לתפקידו בתחילת חודש זה:

אנו מתברכים בקבוצה חדשה של קצינות וקצינים, שיקדישו את מיטב כשרונם על מנת להניע קדימה את ספינות הטילים והצוללות – בחשיבה רעננה ובעשייה מאומצת. בראש ובראשונה נדרשים אתם לקשב אנושי, פיקודי, חינוכי ומנהיגותי. בוגרים יקרים, הגעתם לרגע המרגש הזה בזכות אומץ ליבכם, נכונותכם להתנדב, כישוריכם הגבוהים, בקיאותכם בטכנולוגיה האיכותית ביותר ויכולתכם לפעול כצוות. ישראל ניצבת בפני איומים וסיכונים ביטחוניים – זרוע הים, כחלק מצה״ל וכמרכיב מרכזי בעוצמתו, מודעת למשימה העליונה – ניצחון והכרעה מהירים וברורים בכל עימות. יכולתנו להתמודד עם האתגרים המבצעיים העומדים בפנינו נשענת על אותם מרכיבי בראשית, עליהם נשענת זרוע הים מתקומתה ועד ימינו אנו – הבנה עמוקה של משמעות עשייתנו, אהבת אדם, הים והארץ.
טקס סיום קורס חובלים (צילום: יוסף הירש)

קורס חובלים זו אחת ההכשרות הארוכות והאינטנסיביות בצה”ל, הנמשכת שנתיים וארבעה חודשים ומחייבת חתימת קבע של חמש שנים, ממנה יוצאים עם תואר אקדמי ורישיון שייט (סקיפר).

טקס סיום קורס חובלים (צילום: יוסף הירש)

החניכים בקורס עוברים טירונות של רובאי 03, סדרת ים של שלושה חודשים שנחשבת לשלב מאתגר ביותר מבחינה פיזית וגם הכשרת חי”ר וימאות.

טקס סיום קורס חובלים (צילום: יוסף הירש)

בסיום הקורס משובצים החובלים בספינות ובצוללות וכעבור כמה חודשים יוצאים להשלמה חיילית שאחריה ישובו לכלי השיט כמפקדי מחלקות. בטקס הסיום הערב בבסיס חיל הים בחיפה, בין המסיימים היתה גם סגן ניצן מירושלים, שקיבלה את סיכת הלוחם.

התאומות החובלות (צילום: יוסף הירש)

לסיום, נוכל רק להגיד, כמו בשירה המיתולוגי של להקת חיל הים "בוא אלינו, אלינו, אלינו לים, אל הים המלהיב הפרוע, אל השמש הזאת, לרוחות העזות, כי הים לכולנו פתוח" ובקיצור מערכת חי פה מאחלת לקצינים ולקצינות החדשות, בוגרי קורס חובלים 143 של זרוע הים, המון בהצלחה בתפקידם החדש. צאו, הפליגו, הנהיגו ושובו תמיד בשלום לנמל הבית והעיקר כמו שאומר השיר הידוע… "שרק יהיה הים שקט!"

טקס סיום קורס חובלים (צילום: יוסף הירש)
הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. זהבה אמר/ה

  למיטב זכרוני פני מסיימי הקורס תמיד הוסוו. מה קרה הפעם? הצנזורה יצאה לחופשה?

 2. דוד אמר/ה

  רק קצינים מהצוללות והשייטת מוסתרים מסיבות מובנות

 3. איריס אמר/ה

  כבוד גדול בהצלחה לשלושת הבחורות הקצינות והקצינים שסימו את קורס החובלים שאפו לכם

 4. לייבלה אמר/ה

  עלו והצליחו אחיי ואחיותיצגיברי התהילה🙏🙏🙏🌷🌷🌷

 5. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  למה לא הפרידו אותן בילדותן?!

  1. שלמה כהן אמר/ה

   למה אתה שואל? לא מתאים גם לאדם שישלו דפ"ר שניים וחצי .. בירידה.. כשהוא תופס תאוצה

 6. שלמה כהן אמר/ה

  מזל טוב לתאומות המדהימות… מאחל לכולנו לחייך כמותכן… בהצלחה לכן… ולכל החברים שאתכן..
  כל טוב…..

 7. שלמה כהן אמר/ה

  מזל טוב

 8. אברם אמר/ה

  גאה מאוד בחיל הים

  והערה לעיתונאים , חיל הים הוא זרוע הים של צה"ל ולא כמצויין
  בטעות בכתבה בסיס זרוע הים של חיל הים

 9. שלמה כהן אמר/ה

  מתגעגע לשייטת שלוש.. ולסטילים הישנים…….

הגיבו כאן לכתבה