ביטחון אישי מעורער, חזירים מתרבים ומצוקת חנייה גוברת • מה קרה לשכונה השקטה והנחשבת בחיפה?

חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור 2020 (צילום: דורון שוורץ)

מכות רבות ניחתו לאחרונה על השכונה הפופולרית כרמליה. חזירים שמסתובבים בה שהולכים ומתרבים, חולדות שמופיעות בבתיהם, מרוצי מכוניות פיראטיים בלילות, בעיית החניה מעיקה וביטחון אישי מעורער. תושבי כרמליה מוצאים עצמם משתוממים גם על הפער בין גובה הארנונה שהם נדרשים לשלם, לעומת היחס לו הם זוכים מהעירייה, לטענתם.

כחלק משרשרת הצרות שניחתה על השכונה, בראש השנה האחרון נפגעו מספר תושבי כרמליה מגל פריצות דרמטי ומבהיל לבתיהם. בעודם שבים מארוחות החג, מצאו את בתיהם פרוצים לרווחה, כשחפצים רבים ויקרי ערך נגנבו ממנו. חלק מהתושבים אף ראו בעיניהם את הפורצים לבושי השחורים ואחרים שמעו את זעקות הבהלה של שכניהם.

טיפול בשוטר הפצוע: פריצות לדירות בחיפה, מרדף, ירי ושוטר פצוע (צילום: חי פה בשטח)
טיפול בשוטר הפצוע: פריצות לדירות בחיפה, מרדף, ירי ושוטר פצוע (צילום: חי פה בשטח)

בשכונה השקטה מדווחים על תחושת ביטחון שהולכת ומתערערת ועל חוסר אונים גובר, עד כי החליטו כי יקימו בעצמם משמר שכונתי, בו יתגייסו תושבים לשמירה על השכונה.

אביב, תושב שכונת כרמליה, אמר לחי פה:

אני מרגיש תסכול עצום להיות תושב השכונה בימים אלה. בתקופת הקורונה והסגרים החזירים הפכו להיות בעלי הבית של השכונה ואנשים רבים מפחדים להסתובב ברחובות בשעות הערב. למה זה צריך לקרות? יש גם בעיית חניה קשה מאוד בשכונה. לעיתים אני רואה פקחים יושבים בניידת במשך דקות ארוכות ואז הם יוצאים ומדביקים דו"ח למכונית שלא חונה כמו שצריך. אנחנו מתחננים לעירייה שיבנו לנו מגרש חניה כדי לפתור את המצוקה, או שהפקחים יתנו בינתיים דו"חות אזהרה ולא קנס בפועל. יש לנו מצוקה אדירה ואנחנו לא מקבלים את הסיוע הדרוש כדי להתמודד איתה. יש מצוקת חניה עקב גידול של כ-30 אחוזים בכמות הדירות ברחוב אלכסנדר ינאי ובכלל. אין פתרון של העיריה לתשתיות הציבוריות שקורסות ולמצוקות החניה. כבר 7 שנים התושבים ברחוב במלכוד וכל פעם בונים עוד בניין ומוסיפים עוד דירות. אני מזמין את ראש העירייה לסייר בשכונה כדי לראות את הבעיות שאנחנו מתמודדים איתן כבר תקופה ארוכה. אני מקווה מאוד תתחיל להתייחס יותר ברצינות לבעיות שלנו בכרמליה.
חניה במקום אסור (צילום: תושבי השכונה)

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

בעניין החזירים: עיריית חיפה פועלת להרחקת חזירי הבר משכונות העיר ובכלל זה שכונת כרמליה, על ידי טיפול במקורות המשיכה – שאריות מזון אותו חיות הבר מוצאות במרחב הפרטי והציבורי. לצורך כך העירייה קיבעה את כל פחי האשפה בשכונת כרמליה, הוספו משמרות לפינוי אשפה יומיומי, תגבור ותוספת משמרות למערך הניקיון, לראשונה מתבצע ניקיון בגנים והפארקים גם בשעות אחה"צ ובסופי שבוע, הפחים בכל הגנים בשכונה הוחלפו לאשפתונים שאינם נגישים לחיות בר והוקמה קרן סיוע לתושבים במימון גידור חצרות פרטיות ואנו מזמינים את התושבים לפנות לקרן.

חזירי בר רועים לייד ילדים בשכונת כרמליה - יום כיפור (צילום: דורון שוורץ)
חזירי בר רועים ליד ילדים בשכונת כרמליה – יום כיפור 2020 (צילום: דורון שוורץ)

באשר לחנייה: העירייה מקדמת תכנית אב חדשה לחניה, במסגרתה נבחנת כל חלופה אפשרית להוספת מקומות חניה בשכונות העיר (דוגמת כרמליה) שהוקמו לפני שנים ארוכות ללא תכנון לכמות כלי הרכב בימינו. העירייה מודעת למצוקת החניה בשכונות המגורים ועל כן אינה מבצעת אכיפת חניה יזומה, אלא פועלת לבקשת תושבים כאשר מדובר בחניות שיש בהן לסכן את הולכי הרגל או את התנועה בכביש, חניה בתחנות אוטובוסים, חסימת חניות פרטיות וכיוצא באלה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

כרמליה – כל הכתבות

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. לשפר הבטחון האישי אמר/ה

  כרמליה ומרגלית השכונות היחידות ברכס בלי כביש סואן ראשי שיורד דרכן וסביבן.
  ללא ספק האזור הכי טוב בכרמל, בפער.
  ולא רק שהיא שקטה היא קרובה למרכז הכרמל ומוריה שיש איפה לבלות ולהסתובב כל שאר הכרמל שממה.
  הביקוש הגבוה עושה את שלו ולכן היא עם הכי הרבה תמא 38 בישראל.
  מצוקת חניה לא הבעיה אלא עודף רכבים למשפחה במקום לעודד תחבורה ציבורית עם תדירות יותר גבוהה של אוטובוס קבוע לציר.
  אבל הארנונה בהחלט לא מוצדקת בכל שכונות הכרמל. לא יתכן שמשלמים יותר מוילות בגודל כפול בחוף הכרמל.
  צריך גם להקים תחנת משטרה ברכס להחזיר בטחון אישי. לא יתכן 120,000 תושבי הכרמל ונו"ש בלי תחנת משטרה!

 2. ביריוני חניה על מדרכה אמר/ה

  שיביישו ביריוני חניה על המדרכה.

  1. אריה אמר/ה

   את/ה יפה נפש. כנראה שאין לך רכב.

 3. ד״ר בר מעיין אמר/ה

  אצל ראשת העיר הזו הכל יתכן חוץ מניהול העיר. ,לאיזו שכונה היא כן דואגת ?,איפה נשמע שראש עיר אינו בא לישיבות או מסתלק כאשר יש ביקורת כלפיו ,
  מי שיבוא אחריה יצטרך לנקות אורוות קדנציה שלמה

 4. רם אמר/ה

  איסתרא בלגינא קיש קיש קריא…
  אם הציבור לא יתעורר ויבחר מנהיג עירוני ולא ידוענים/סלבריטאים כמו אלוף בצה"ל (מצנע), אחד שיודע לדבר (יהב), או אחת שלא יודעת מהו מינהל ציבורי… זה יחזור שוב ושוב

 5. פרנק סינטרה אמר/ה

  קליש .מתי תביני שאת לא רצויה כראשת עיר

 6. להפסיק את תרבות המגיע לי אמר/ה

  אין פתרון ל"מצוקת החניה" ברחובות חיפה. לא בהדר, לא בהדר עליון, לא בכרמל, לא בבת גלים או בכל שכונה אחרת.
  יש שתי אופציות והן: א. בעלי הבניין יארגנו עוד חניות בתוך גבולות המגרש שלהם, למשל בחפירת חניון תת קרקעי בתמא 38.
  ב. העירייה תכשיר מגרשי חניה בקצוות השכונות ואנשים ילכו ברגל הביתה כמו בכל העולם.
  באירופה, שאליה אתם טסים ומתפעלים מרחובות מרכזי הערים השקטים והנעימים, נהוג לפעמים ללכת עד 300 מטר מחניון רכב במרכזי הערים, או מתחנות אוטובוס ורכבת. ואילו אצלנו כולם רוצים "מתחת לבית" ומתלוננים כאשר במוסדות ציבור כמו בית חולים או בית ספר אותה תרבות של פינוק מביאה אנשים לחנות "ליד העבודה" במקום לקחת אוטובוס ממנה.
  האשם במקרה הזה היא העירייה, שמאפשרת תרבות של "מגיע לי לחנות ברחוב שלי". קודם כל, לשזף יום שלם את הרכב שלך ברחוב שלך, זאת פרוילגיה. אם אין לך חניה בתחום המגרש שלך, העירייה לא חייבת לך חניה ברחוב.
  למשל בית ספר ש-40 רכבי מורים ו-200 רכבי הורים של תלמידים בו מנסים להגיע כולם בבת אחת ברכב הפרטי יוצר פקקים מיותרים בכל שכונה. די. תשלחו את הילדים ברגל ובאוטובוס ותעודדו אותם להיות עצמאיים ולא תלויים בהגה שלכם.
  ומי שחוסם מדרכות ומפריע לילדים ללכת לבית ספר, לקשישים, למוגבלים, לעושים ספורט, לאמהות עם עגלות – תתביישו לכם שתחטפו דו"ח כל יום עד שתבינו שהעובדה שקניתם עוד רכב לא אומרת שהמדרכה עכשיו שייכת לו כחניה.
  אני מייחל שהעירייה תשים עמודים בכל מדרכות השכונות למנוע טיפוס עליהן עם רכבים.

 7. מוטי אמר/ה

  אוכלים חרא ומקטרים? אני מזמן ברחתי מישם כאשר ידעתי מה צופן העתיד בשכונה

 8. גל אמר/ה

  רציתם שינוי, קבלתם אחלה שינוי …. במילים פשוטות אפה יונה יהב.???

 9. דין דין אמר/ה

  מה שנפל על כרמליה צפוי לעוד שכונות .

 10. שולמית אמר/ה

  אז בכרמל מערבי העירייה תרמה את כל החניות ברחוב אילנות לעיר הלבנה. ממש חושבים על הדיירים המקוריים שבקושי מוצאים פה חניה גם כך. תודה לעירייה על דריסת האזרח במסווה של חיפוש פתרונות.

 11. זרחי אמר/ה

  פתרון לבעיות החניה והתחבורה ציבורית כמו שימוש בתחבורה שיתופית שהופעל בעבר בחיפה על ידי קאר 2 גו היה פתרון מוצלח לדעתי, אך ראש העיר קליש התנגדה להמשך המיזם והביאה להפסקתו.
  בנושא החזירים; התוצאה של חזירים המסתובבחם חופשי ברחןבות העיר מעידה על כך שהבעיה עדיין חיה וקיימת. אין לקיחת אחריות של נבחרי הציבור. מצפה שראש העיר תתפטר מאחר ואינה נותנת מענה לבעיות התושבים.

 12. ירון חנן אמר/ה

  כרמליה היא דוגמא מובהקת וכמובן לא היחידה, לכישלונם של יהב וקליש. יהב ואנשיו איפשרו השתוללות חסרת תקדים של תוכניות תמ"א 38 מוגזמות בשכונה הזו ואח"כ בעוד שכונות איכותיות , ללא שום תכנון כולל של מה תהיה ההשלכה של עשרות בניינים כאלה בשכונה לא גדולה במיוחד, שנבנו בראייה נקודתית, יגרמו לשכונה שלמה. מעבר לאיכות החיים הירודה בזמן הבנייה רבת השנים, בעיות חנייה, חוסר בתשתיות ציבוריות ועוד, החלו להיווצר פקקי תנועה ענקיים בשתי היציאות היחידות של השכונה. אבל בתקופת יהב כמעט לא ראו שם כמות חזירי-בר כ"כ רבה כמו שקרה כאשר קליש הפסיקה באווילות בלתי מוסברת את פעילות הדילול בלי לבצע מיד תוכנית חליפית לטיפול בבעיית החזירים בעיר, והיא נרדמה במשך כמעט שנתיים ומה שכבר בוצע לאחר מכן היה מעט מדי ומאוחר מדי והשכונה מאז מלאה בחזירים ועדיין קליש לא מבינה מה חייבים לעשות במצב הזה!
  האם קליש הביאה את מה שהבטיחה לתושבים? הרי לפני הבחירות היא התהדרה בתדמית של "מומחית לתכנון ערים" ובפועל המשיכה את חוסר התכנון ומתן היד החופשית לקבלנים "לאנוס" את איכות החיים בשכונה ככל שיתאוו, כאשר אותו מהנדס עיר משמש כמשת"פ פעיל שלהם ביחד עם ממלאי מקומה ושותפיה של קליש במועצה ובועדה המקומית על חשבון האינטרס הציבורי. אבל חטא חמור נוסף של קליש שהוא בבחינת בכיה לדורות לכל חיפה, כאשר בתחילת כהונתה היא זרקה לפח את תוכנית התחבורה הטובה של העירייה ומשרד התחבורה יזם עבור רכס הכרמל וכך תקציב צבוע מיוחד לתוכנית הזו של מעל מיליארד וחצי ש'ח התאדה ועימו בין היתר כל רעיון סלילת צירי הירידה מערבה מהרכס ושלוחות הכרמל נעלם כלא היה!
  את זה משלמים בענק כל תושבי כרמליה יום יום ועימם תושבי השכונות בשלוחות הרכס!

 13. תושבת השכונה אמר/ה

  מכל החניות האסורות שמתרחשות בשכונה הבאתם בכתבה דווקא תמונה של אוטו שחונה בחניה הפרטית שלו בבניין המגורים שלו.
  מצחיקים אתם

 14. חיפאית אמר/ה

  גם בשכונת רמת התשבי השקטה והמבוקשת אותה הבעיה, גם חזירים וגם מצוקת חניה. רחוב שונמית קרוב לואדי משם עולים החזירים, גם שם יש צורך בגידור.

 15. תושב כרמליה אמר/ה

  מצוקת החניה היא ממש לא בעיה חדשה בכרמליה. היא קיימת כבר שנים רבות בשכונה – תוצאה של מדיניות תכנונית מעל עשור שנים, עוד מימי יונה יהב, כשאישרו תוכניות תמ"א 38 עם הקלות רבות, ללא דרישה לתשתיות חניה מספקות בתוך אותם פרויקטים ותוך גריעת חניות ציבוריות.
  ולגבי חזירי הבר – די, הגזמתם. אין באמת כל כך הרבה חזירי בר ברחובות. בזמן האחרון דווקא נדיר לפגוש חזירי בר ברחובות והמצב בהחלט משתפר מהבחינה הזו. יש יותר חזירים בכתבות המקומונים מאשר במציאות.

 16. תושב עיר אמר/ה

  וואייייי די כבר עם הפחים האלו!!!
  זו לא הסיבה להתרבות המאסיבית!
  מקורות מים ברחבי האיזור מושכים אותם יותר לבוא ולהתקרר, האכלה של חתולי רחוב. נעילת הפחים לא עוזרת היות והחזירים הבוגרים עוברים בגובה את הפח ושום שרשרת לא תעצור אותם מלהרים את המכסה. חושבים שהפחים הם הבעיה? תחליפו את סוג הפחים כמו שעשו בערים אחרות (סגנון כרמיאל) שבהם האופציה לפתיחת הפח לחזיר היא כמעט ואפסית.
  עירייה אוכלת תושביה!

 17. יפה אמר/ה

  לא מובן לי מדוע לא מעבירים את חזירי הבר לטבע?

 18. צאצי אמר/ה

  במקום לבכות תקימו מישמר אזרחי רציני

 19. עמך לוי אמר/ה

  רק רק רק מרד ארנונה מוגבל, תחום בזמן (נניח 6 חודש שלב ראשון), אבל גורף ומלא ' יעשה את העבודה. כל היתר – קורבנות בכיינית פתטית

 20. עמי אמר/ה

  תעיפו כבר את קליש לא מבין איך בנאדם אחד ללא כל תמיכה ציבורית או פוליטית גם מתוך המפלגה שלה עדיין שורדת.

 21. אריאלה אמר/ה

  מרוצי המכוניות בלילות הן רעה חולה כנראה של כל העיר. הבעיה היא שהמשטרה אינה קיימת באזור לאכוף את החוק. אם מסתובבים אנשי השיטור העירוני, הרי הם בני מיעוטים שלא עושים דבר למשתתפים במרוצים שגם הם בני מיעוטים. בעיני ראיתי אותם עומדים אדישים ברחוב יפה נוף ולא עושים דבר. גם את אכיפת המסכות בסגרים הם אכפו רק על יהודים.בני המיעוטים המשיכו לטייל בטיילת לואי ללא מסכות..

  בענין פועלי הנקיון שנוספו. הבוקר ראיתי שני נערים לבושים בבגדי עובדי נקיון של העיריה מנהלים קרב מטאטאים זה עם זה. אחרי הרבה צעקות ורעש הם עלו עם העגלות והמטאטאים שלהם לגשר שמוביל לטיילת לואי, כנראה כדי לטייל ולא כדי לטאטא את הטיילת מהלכלוך. הלכתי אחריהם. לא נגעו בטינופת על הרצפה. מה הטעם בעובדי נקיון כאלה?

 22. ר.ר. אמר/ה

  העיריה לא רושמת דוחות חניה יזומות?! – חלקית זה נכון ואצלנו באחוב מותר לחנות כביכול על מדרכות שברוחב 3 מטר כי העיריה חוסכת כסף לייצר מפרץ חניה במדרכה שכזאת שנוצרה מהעתקת קו מגרש. בעלי הבית זזו עם הקיר לצורך הרחבת דרך אבל העיריה כבר 25 שנים לא מרחיבה…
  מאידך, כדי לחסוך במקומות חניה לצורך הכלל , מחנים בעלי חניה מקורה גם לפני חנייתם על המעטפה הלבנה שנועדה לשמור על זכויותיהם מפני אחרים אבל הפקח הגולם לא בודק למימשייכת החניה המקורה ותוקע דוחות גם לבעל החניה הפרטית שלסם את עצמו(-:

 23. שמעיה אמר/ה

  רציתם רותם קליש קבלתם רותם קאפיש

 24. אזרח אמר/ה

  הכול בזכות ד"ר לגידול חזירים עינת-קליש רותם.

 25. שוש פייביש אמר/ה

  מצב לא טוב.גם בשכונה שלנו כרמל מערבי אזור דרך הים נוספו הרבה דירות ו יש בעית החניה קשה.כמו כן אנו נלחמים בבעיות החולדות העכברושים בתוספת החזירים.
  ויש בעיה נוספת של עומס על הכבישים.כי לא פותחים ירידה נוספת מהכרמל.
  אבל לעומת זאת בארנונה היא כמו השניה!

 26. דוד אמר/ה

  גם אצלנו ברחוב חנה סנש כל הרחוב מלא עלים ולכלוך חרבון של כלבים וחזירים מסתובבים חופשי בחיים לא היתה העיר מלוכלכת מימי אבא חושי ראש העיר צריכה להתפטר חד משמעית

 27. בוגי אמר/ה

  כאשר מתחילות לצוץ תאוריות קונספרציה לראש עיר מעולה שהיה, חזירים- ופתרונות של הדרך לגהנום רצופה בכוונות טובות כת הטובים והאצילים.
  מכוניות-תוצאת שת"פ עם "אוהבי ישראל"
  ועוד כהנה והנה לך סיוט מתמשך

 28. עופר.א - חיפה אמר/ה

  אלו חלק מהמקרים בהם כל אדם מגיע לנקודה בה הוא מתחיל להעריך כל דבר וכל פיסה שהיתה לו לפני הפרעות המחלות ומתחיל להוריד מהגובה שלו )גאווה( מול האחרים .
  שכונה נחשבת , חחחח די נו .
  כל ערס חדש שפתח פיצוציה מהכסף של המענק יכול להגיע לשכונה "הנחשבת" ככה שאין שום ערך ל"נחשבת".
  פעם כשאמרו המרוקאים למטה האשכנזים למעלה ידעו לתייג להפריד להכאיב.
  היום?!
  היום כולנו עמכה .

הגיבו כאן לכתבה