קורס לימודי נַכְּבָּה – דברים שקורים רק בחיפה

הפגנת מחאה - דגלי פלסטין | אילוסטרציה (צילום: עומר מוזר)

לא סתם קורס ללימודי נַכְּבָּה, אלא במבנה שהוא נכס עירוני, ובעמותה שמקבלת מימון עירוני של כ-40,000 ש"ח מדי שנה.
ומה עם תגובת העירייה? קל – תצורף לכתבה כשתתקבל


סערה חדשה בחיפה: לא מספיק הזיהום, החזירים, המועצה הלעומתית ועכשיו, דבר חדש: קורס ללימודי הנכבה בנכס עירוני ובמימון עירוני.

בחודש אוקטובר 2021 מתכוון ארגון "זוכרות" לקיים בחיפה קורס נכבה (הערבים קוראים למלחמת השחרור, 1948, "הנכבה", האסון). הקורס יתקיים במבנה של עמותת "אישה לאישה", כלומר, בנכס עירוני. יותר מכך, עמותת "אישה לאישה" מקבלת מדי שנה מימון עירוני של כ-40,000 ש"ח.

"לא מתקבל על הדעת שמשלם המיסים החיפאי יממן מכספי הארנונה שלו תעמולה נגד מדינת ישראל, הנדסת תודעה וקידום בלוף 'הנכבה', כתב חבר מועצת העיר גרי קורן, יו"ר ועדת קליטה במכתב חריף לראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, "ארגון שרוצה להטיף לפעיליו את שקרי ה'נכבה' שיעשה זו בד' אמותיו, ולא על חשבון עיריית חיפה, תושבי חיפה ומבני הציבור של חיפה.

גרי קורן, חבר מועצת העיר חיפה(אלבום פרטי)

קורן מוסיף עוד כי קיים גם חשש לפעולה בלתי חוקית מבחינת נוהל הקצאת מבני ציבור – הן בשינוי התוכן שאושר לעמותה לעסוק בו והן בהעברת הפעילות במבנה הציבורי לצד ג' קרי עמותה אחרת בשם 'זוכרות'.

גרי קורן אמר לחי פה:

קורס "נכבה" ממומן על ידי עיריית חיפה?? מישהו פה החליק על השכל! הביזיון הזה לא יעבור כל עוד נפשי בי. שיגרתי כעת מכתב חריף להנהלת העיר בדרישה לבטל את הקורס האנטי-ציוני שחותר תחת מדינת ישראל. חיפה הייתה ותישאר עיר ישראלית ציונית ושפויה ולא תהפוך לחממה לאויבינו. נאבק על כך מלחמת חורמה.
לא יקום ולא יהיה בחיפה קורס "נכבה" אנטי ציוני, חתרני, שקרי ובזוי. זאת מילה שלי.

חברת מועצת העיר, ד"ר אור ברק, מיהרה להגיש שאילתה בנושא למועצת העיר, בה דרישה לבטל לאלתר את קיום הקורס במבנה הזוכה להקצאה עירונית. בשאילתה כתבה ברק, בין היתר: "כידוע, חזון זה מנוגד באופן מפורש לעקרונות עליהן מבוססת ההגדרה העצמית של העם היהודי בארץ ישראל. ומכאן, שהמשמעות המקופלת בו איננה אלא חיסולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

חברת מועצת העיר ד"ר אור ברק (אלבום פרטי)

אור ברק מסרה לחי פה:

בניגוד לתפיסות אידיאולוגיות, שנכון לכבד את כולן ולאפשר את המרחב המרבי להכלתן, החוק הוא מאוד מפורש, ולא מותיר מקום לפרשנויות. במקרה הזה, בדיוק כמו בכל מקרה אחר, הייתי מצפה שיכבדו אותו ויפעלו על פיו. מקווה שזאת לא ציפייה מוגזמת.

מנכ"ל ארגון "בצלמו" שי גליק אמר כי משאבי העירייה הינם מוגבלים וניתנים בשים לב ומתוך מטרות ספציפיות עבור עמותות הפועלות בתחום הרווחה ועוד.

"עלילת דם פשוטו כמשמעו"

שי גליק, "בצלמו":

למרות זאת, עמותת אישה לאישה, שקיבלה הקצאה עירונית ברחוב ארלוזרוב 118, בוחרת להעביר את זכותה לעמותה שנקראת "זוכרות". בנוסף, העמותה מקבלת קרוב ל-40,000 ש"ח כל שנה מהעירייה, כדי לקדם את מעמד האישה ובוחרת במקום זה לקדם עלילות דם נגד ישראל. העמותה "זוכרות" הינה עמותה שתומכת בחרם על ישראל. העמותה תקיים במקום קורס על "הנכבה" שעוללו תושבי חיפה היהודים לתושבי חיפה הערבים וכן תלמד איך ניתן לגרום לזכות השיבה בחיפה. מדובר בעלילת דם פשוטו כמשמעו. חוק יסודות התקציב סעיף 3 ב כבר קובע שלא יינתן מימון לאירועי נכבה.
שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)
שי שמאי גליק (צילום: אלבום אישי)

גליק מוסיף כי חיפה לא לבד. "קורסים דומים מתקיימים בירושלים, בבאר שבע, במקומות פרטיים. אף עירייה לא מוכנה לממן גופים שמפיצים שנאה ועלילות דם נגד תושבי העיר. מי שאמור לממן את הקורס הזה זה ארגון החמאס, התנועה האסלמית וכדומה, לא הארנונה של תושבי חיפה".

תגובת ארגון אישה לאישה:

"נזכיר שבישראל יש חופש ביטוי והתאגדות ולכן מותר לשוחח ואף רצוי ליצור מרחבים לדיונים בנושאים שנויים במחלוקת. אנו מאמינות ביכולתן של נשים להוביל ולהיות מעורבות בבירור של סוגיות חברתיות ופוליטיות כואבות, כולל כאלו הנוגעות להיסטוריה של העיר חיפה. אנו מקוות להוות דוגמא אזרחית ופמיניסטית עבור הדורות הבאים".

בעיריית חיפה סירבו להגיב לכתבה

43 תגובות
 1. תומר אמר/ה

  מי שמקיים קואלציה עם עכברי הביוב שלא יתפלא לקום לבוקר מלא חולדות .

 2. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  חיפה עיר משותפת של יהודים וערבים. צריך לחיות ביחד ובהבנה. שבת שלום.

 3. רון אמר/ה

  ראשת העיר הצהירה שהיא מחפשת את הכספים שניתנו בכל מיני תרגילים לא כשרים אז הנה עוד 40 אלף אבודים שישארו בקופה לטובת אוכל לחזירים

 4. מוטי אמר/ה

  עיריה עם חבר מופרעים, תומכי טרור, אנטי ישראלים

 5. דין דין אמר/ה

  רוצים להביא את הנכבה לתודעתנו בדלת האחורית ובמימון תקציב העיר.

 6. רמי חיציון אמר/ה

  תמיד בחיפה הייה מנהיגות כושלת. ולא הגיונית הייה ליפני מספר שניים כתבה על סטודנטים. באוניברסיטה חותרים. תחת המדיניות המדינה ומקבלים מענקים מביך

 7. רמי חיציון אמר/ה

  בימקום לילחם בתופעה נכנסתם לשעננות ממש מביך

 8. רמי חיציון אמר/ה

  בימקום ליפגוע להם בכיס מזרימים להם כסף לכיס. אפוא הציונות אפוא החזון היהודי כמה סבלתם עד שהגעתם הלוהם. אתם רוצים להיות תחת מנטליות ערבית לא תחזיקו מעמד שניה תפסיקו אם הפנטזיה ויפייי נפש ממש מתסכל והזוי

 9. רק רציתי לדעת אמר/ה

  "זוכרות" בעצמה מגדירה את הארוע כפוליטי. ארועים פוליטיים אסורים בנכסי העיריה. ביום 7.10.2021 כאשר מתחיל הארוע צפויה במקום הפגנה גדולה.
  הבעיה באמת גדולה – מצד אחד רשות הפתוח והאפוטרופוס לנכסי נפקדים מעולם לא פיצו ערבי אחד על נכס שהופקע ממנו ומצד שני אין אף ערבי שקנה נכס בפרוטות מרשות הפתוח…
  שכונות שלמות בחיפה מלאות ברוכשים ערביים שלא מכרו להם…

 10. אריה אמר/ה

  נכבה?גירוש?ראש העיר באותם ימים התחנן בפני הערבים שיישארו ולא יעזבו אבל מה שעמד לנגד עיניהם היה ההבטחה שיעזבו עכשיו ואחר כך יוכלו להכנס לבתים היפים של היהודים אחרי שיגרשו/יהרגו אותם ערביי חיפה בחרו את גורלם בעצמם אלו שנשארו והיו רבים כאלה כי עובדה שהם גרים בחיפה עד היום הרוויחו ובענק כי ההטבות שהם מקבלים ולפעמים בואו נודה על האמת גם לוקחים בלי רשות הן גדולות ואלה שעזבו יכלו לבוא בטענות רק לעצמם ולתאוות הבצע והדם שלהם ולהמשיך לבכות כבר75שנה בלי לנסות לשפר את מצבם.

 11. אדיר אמר/ה

  להעיף את עינת קליש,היא פשוט אסון לעיר חיפה

 12. נכבה אמר/ה

  תעבירו אותם לעזה שירגישו מה זה נכבה

 13. רמבי אמר/ה

  לעופר וחבר מרעיו כאן בתגובותיהם:
  נא לקרוא את תגובתי ההיסטורית למעלה לשמואל גלבהרט, ולהבין סוף סוף מי פתח במלחמת 1948 מי הביא על עצמו את תוצאותיה ואסונה בעבור הערבים מחוץ למדינת היהודים ובתוכה!!!

 14. רמבי אמר/ה

  לשמואל גלבהרט,
  מלחמת 1948 פרצה ע"י מדינות ערב, שעות אחרי ההכרזה על הקמת המדינה היהודית בעקבות ההחלטה שנפלה בעצרת האומות המאוחדות (או"ם).
  מדינת ישראל נאלצה להשיב מלחמה כנגד, בה נפלו 6000 לוחמים יהודים, ושבה ניצחנו.
  גבולות מדינת ישראל נקבעו שנית ע"י האו"ם בתום המלחמה הארורה שפתחו בה כאמור מדינות ערב, ותוצאותיה הן באחריות הערבים בלבד, כולל כיבוש ישובים ערבים ברחבי המדינה, החרבתם, בריחת/סילוק/הריגת חלק מתושביהם לארצות ערב שפתחו במלחמה.
  לשמחתנו ניצחנו במלחמה כאמור שבה הורחבו גבולותיה, ולצערנו לא סולקו מכאן כלל הערבים ששהו בתוך המדינה היהודית.
  זה לגבי הערבים "אסון" כי לא הצליחו להשמיד אותנו היהודים, ולצערי בגין הביא עלינו אסון בהשארת תושבי רצועת עזה המצרית בשטחנו בהסכם השלום עם סאדאת, אסון שיפגע בנו עוד שנים רבות, עד להחזרת הרצועה למצריים כבעבר בטרם מלחמת ששת הימים.
  "אסונם" של הערבים בארץ הושת עליהם באשמתם, ואין לציין זאת במדינת ישראל היהודית!!!

 15. גרי אמר/ה

  כל הכבוד, הגיע השעה שהישראלים יגלו מעט אמפטייה כלפי המובסים ויבינו מה קרה לחלקם הגדול שרצו לחיות בשלום .
  את יכולה לפרסם היכן נרשמים?

 16. מהקריות אמר/ה

  קורס חשוב, שישלים לציבור ידע היסטורי מהימן, שמערכת החינוך לא טורחת ללמד

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   מה אל נכבה את בכלל מה הם אומרים על זה. על הגירוש היהודי כמה הם היו מסכנים. כתבתי מהיכן הגיע. ולא היתתמו מה אנחנו רוצים מהם . את יודעת אם הם כל כך חושבים עלינו שנייה ביחד מדוע לא מדברים באותו סדנה איך רצחו את יהודים השכנים אז אבין אותם בנתיים הם מראים רק צד אחד וגם לא הוגן כאילו הם המסכנים ומהמים כל הנרצחים צריך ללמד איך חיו איתם שכנים טובים ולבסוף רצחו. אז למי להאמין . להם בטח שלא כי לנו יש קברים של יהודים

 17. דוד אמר/ה

  יש לנו בעירייה פוליטיקאים סמרטוטים,קורס נכבה שיעשו בעזה נראה אותם אפסיםיורקים לצלחת שהם אוכלים ממנה

 18. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  מספיק עם ההתלהמות ההיסטרית של הימין הקיצוני! במקום לחכות לתגובת העיריה, קבלו תגובתי שלי: אין חולק שתקומת מדינת ישראל לוותה לצערנו באסון (נכבה) בראיה של הפלסטינים תושבי הארץ, גם אם מנהיגיהם נושאים ברוב האשמה לכך. תקופה זו, הרואית לעם העברי, ונוראה לפלסטינים, צריכה להיות ידועה הן ליהודים והן לערבים. אנחנו מספיק חזקים כדי להכיר גם את הנרטיב של הצד הערבי.

 19. אורי אמר/ה

  הם כל כך מפחדים מכמה נשים שיושבות בחדר ומדברות שיש לי בסיס להאמין שזו אמת שהם חוששים לדבר עליה

 20. עופר אמר/ה

  מה ההיתממות הזו?
  לא גורשו הערבים?
  גם אם ברחו,לא השתלטו להם על בתים ואדמות והקימו קיבוצים על כפרים נטושים?

  1. א.א. חיפה אמר/ה

   עופר די לדבר שטויות. כנראה שאתה לא מכיר מה קרה בחיפה מאורעות 1936 הרבה שנים עוד לפני הקמת המדינה. הערבים הם שיצאו נגד היהודים בהוראת המופתי שלהם. סבתי נרצחה על ידי שכנה הערבי. במאורעות חיפה . אז בבקשה לא לבוא נגד היהודים . מי שקם עלינו כל הזמן זה הערבים. מה שקורה היום כך זה חילחל בתוכם אז . הם לידעתך לא רוצים שיהודים יחיו כאן ןלכן הם שורפים כל חלקה טובה. ב-48 אף אחד לא גירש אותם. הם עצמם העבירו מפה לאוזן שהיהודים הולכים לטבוח אותם. הם ברחו ןאף אחד לא גירש מאותם. השאירו במטבח פתיליות עובדות ואוכל שהכינו. הם ברחו שלא יאשימו אותנו בנתיים הם שרצחו את שכניהם היהודים . ולא היהודים פגעו בהם. .אף אחד לא השתלט עליהם . המופתי שלהם שונאי היהודים. הוא שגרם לכל המהומות ןהם נענו לו. אפילו הוא שיתף פעולה עם היטלר.. איך שנראה וממשיכים ככה לשרוף . אנחנו נלחם שיגורשו לא ניתן שיפגעו בנו. לגבי הפרעות שלהם במאי אני עברתי בעיר התחתית פחד , כל החנויות לאורך העצמאות וליד הבנק מנופצים הזגוגיות ושרפה פה ושם . ממש הרגשתי אני חוזרת לתקופתם של סבתי. כל אלה שהיו אותם סיממנים שעשו ליהודים.. יש בתוכם ערבים טובים. אבל הם במיעוט.. די לא ניתן שיהרסו את העיר ויבריחו אותם במכוון שהיהודים ימכרו לערבים והם היום ממלאים את העיר מהכפרים הערבים זאת שיטתם. הם ניסו זאת לעשות בתקופת גוראל . והוא החזיר אותם לכפרחם שלהם זה קרה ב 1990. מתי שהרוסים עלו בהמוניהם. ןהבתים התמלאו מהעליה הרוסית וןהצילה את העיר מכל הערבים שבאו לכבוש אותה מחדש.

 21. עופר אמר/ה

  מה בלוף בנכבה בדיוק?
  האם זה לא קרה?
  האם היהודים לא גירשו את הערבים?
  מה ההיתממות הזו?

 22. שי אמר/ה

  הבושה האמיתית היא הדרך בה החברה הישראלית ממשיכה להתכחש לעובדות היסטוריות ולזכות ללמוד וללמד אותן. כל הכבוד לעיריית חיפה שתומכת בארגון אישה לאישה אשר מקדם במשך עשורים רבים עשייה פמיניסטית אמיתית ללא הבדל דת גזע ומין.
  הנכבה לא מנוגדת או סוטרת את אסונות העם היהודי, אלא מדגימה מה המשך אלימות וכיבוש מייצרים , למרבה הצער עד עצם היום הזה.

 23. אחד העם אמר/ה

  הפמניסטיות שונאות יהודים ותרבות יהודית וזו האמת

 24. יוזיק אמר/ה

  בושה עריית חיפה הלכה נגד כל ערכי הציונות ואהבת הארץ.
  כיצד יתכן שתושבי חיפה צריכים לממן קורס ביטול ישראל במסווה של עמותה פמניסטית שמאלנית רדיקלית ?!

  כיצד "טוב למות בעד ארצנו" ירד מהלקסיקון החיפני ובמקומו מגיע הסלוגן האנטי ציוני "ברוח בדם נפדה אותך פלסטין".

  המושבה הגרמנית אותה העיריה מציגה בכל מצגת ופרסום, המושבה הגרמנית הפכה לסמל ההתנגדות הפלסטינית…

 25. נתי אמר/ה

  מה קרה? התחלנו להכחיש את הנכבה? לא כדאי לבדוק קודם את התכנית? מה מלמדים? הנכבה התרחשה, לצערנו, ולא יזיק *לכולם* לדעת יותר על האירועים המכוננים של החברה הפלסטינית כדי שההסטוריה לא תחזור על עצמה.

 26. אזרח אמר/ה

  ד'ר לגידול חזירים מכה שנית…
  בבחירות הקרובות רק חזירי בר ושונאי ישראל יצביעו לה…

 27. אמיר אמר/ה

  צעד מבורך!
  חשוב ללמוד את ההיסטוריה האמיתית של מה קרה פה מהצד של הפלסטינים.
  המתנגדים פשוט מפחדים מהאמת.

 28. א.ד. אמר/ה

  בשביל זה אנחנו משלמים ארנוננ גבוהה. קודם שהעיריה תשקיע בתשתיות ובניקוי העיר ואח"כ שתבזבז את הכסף על הסתה נגד מדינת ישראל. קליש שחררי אותנו ממך, נמאס לנו ממך ומהשטויות שלך, טעינו אבל זה לא אומר למכור אותנו בחינם לערבים. רצוי שתעלמי מהנוף החיפאי עם עוד טיפת כבוד, לפני שתאבדי גם את המעט שנשאר לך.

 29. שלמה אמר/ה

  עוד סיבה לא לפרנס אותם

 30. דינה אמר/ה

  גם אם נשים ידיים על אוזננו ונצווח ללללה בקולי קולות, לא נוכל להתכחש לקולות הקיימים לצידנו של הערבים, ללמוד ולהכיר את מה שהם מגדירים כאסונם- הנכבה. מאיפה הצורך ההיסטרי להתכחש ולהכחיד? האם נוכל להכתיב להם את הנארטיב שלהם וחוצמזה, מה לעשות הייתה נכבה והעם הפלשתני ברח וגורש ורגשותיהם לגיטמיים ולא אין בעיה לשמוע על זה ואפילו להזדהות עם כאבם, רק מה? לא אסכים לפתרון של זוכרות להחזרת פליטים- פה הסכנה לקיום המדינה ולא בהכרת ההסטוריה ואף הזדהות עם כאבו של העם האחר. ביום מן הימים ההבשלה לקראת תהליך םיוס יהיה טמוו בלקיחת אחריות על הנכבה ואף תשלום פיצויים מול ויתור על זכות השיבה והסכמה לחיות לצידנו כמדינה ובשלום, אינשללה!

 31. עופרה אמר/ה

  ח ר פ ה ! פרנסי העיר ובראדם ראשת העיר עופו מכאן !

 32. יורם אמר/ה

  קליש, העיר מתה בגללך. את הורגת אותה בעקביות ובמסירות.
  ההיסטוריה תשפוט אותך על התנהלותך ועל הריסתך את העיר שהיה ביכולתך להרים אותה גבוה לשמיים אבל היית עסוקה בתכניות ולא במעשים.

 33. עוז אב-רם אמר/ה

  המלצה מיוחדת של "עוזי"
  הגיעה העת לפעול כנגד כל אותם חתרניים שמנסים בכל מקום לפגוע במדינת ישראל !
  דעתי לגבי כל מה שנעשה במקרה הזה, היא פשוט להגיע למקום ולאטום כך שאיש לא יוכל להיכנס לשם יותר, מעבר לזאת רצוי מאוד היה גם לתעד את הטיפוסים שמגיעים לשם.

 34. חנה מורג אמר/ה

  ציטוט מ״פנינימא״: ״אם זו לא הייתה הכלה שלי, גם אני הייתי צוהלת בחתונה״??????

 35. א. אמר/ה

  עיריית חיפה ,תניפו דגל חמאס ונעזוב כולנו את העיר ,זה הדבר היחיד שעוד נותר לכם לעשות לתושבים היהודים בעיר

 36. א. אמר/ה

  בושה לאן מדרדרת עיריית חיפה את תושביה היהודים ,לא עבור זה אנו משלמים לכם ארנונה גבוהה ואבותינו לחמו על הקמת העיר והארץ

 37. יהודה אמר/ה

  לא מפליא אותי העיר הזאת היא עזה מספר 2 ממזמן כל מיני חארות השכירו פה דירות למלא זבל ערבים והם הרסו לנו את העיר.

 38. אבי רוט אמר/ה

  מקווה שבמסגרת הקורס גם ילמדו על הנכבה של כ 900,000 יהודים שברחו כל עוד נפשם מארצות הערביות ואיבדו את כל רכושם. וגם על גירוש עשרות מיליוני אזרחים אירופאים לאחר מלחמת העולם השניה במסגרת טיהורים אתניים. בושה וחרפה אם אכן מתקיים קורס שכזה ללא פריסת תמונה רחבה.

 39. אברהם אמר/ה

  אני בעד שלימדו מה עשינו להם בעבר מה עושים להם בהווה ומה נעשה להם בעתיד
  רוחו לעזה.
  הם לא. מסוגלים לכלום לא נורא ובטחבמסגרת חופש בצלם מדריכים אותם ועוד מכספי ציבור. אנחנו נלמד אותם . ישמעלים

 40. חיפאי אמר/ה

  ובעידוד הנפל קליש… עד מתי

 41. ניב אמר/ה

  גועל נפש, חלחלה, אין שום סיכוי שהטרלול הזה ימשיך בעיר הזאת!!!! מעולם לא היתה בעיר ראשת עיר או ראש עיר כל כך מנותק זה הזוי…..לא יקרה שוב ,תחזור מהר מאוד לאדריכלות!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

לא ניתן להגיב