עבודות חיץ לעצירת שרפות בשכונת שמבור בחיפה – הופסקו

אזור חיץ (צילום: ענת סולומון)

העירייה הפסיקה עבודות בשכונת שמבור בחיפה לאור דרישת התושבים

כוונת העירייה ליצור חיץ לשכונה לעצירת שרפות עתידיות. התושבים תומכים ביצירת החיץ, אבל טוענים שהעירייה מבצעת את הפעולה ללא תוכניות מסודרות והנזק יהיה גדול מהתועלת.

עיריית חיפה עצרה היום (שלישי 10/8/21) את העבודות ליצירת חייץ בשכונת שמבור (מתחת לרח' מרגלית בשלוחה שמעל ואדי אזוב). ככל הנראה לאור דרישת התושבים. התושבים שלחו מכתב מעורך דין, עם דרישה להפסיק לאלתר את העבודות.

עבודות חיץ בשכונת שמבור (צילום: בני איתן)

תושב שכונת שמבור בני איתן מספר שהעבודות נעצרו היום ב- 12 בצהריים. "עורך הדין שלנו זיו לוטן שלח היום בבוקר מכתב לעירייה וכמה שעות אחרי זה העבודות הופסקו. לא ברור לנו מה המשמעות. האם הם יתקנו את מה שהם כבר עשו? תוך כמה זמן יחודשו העבודות? על כל זה אנחנו לא קיבלנו תשובות. מה שידוע לנו הוא שהולכת להיות פגישה בשטח בין נציגי התושבים, נציגי מהנדס העיר ונציגי מחלקת גנים".

"יש לנו בשכונה אדריכלית נוף ולטענתה לא עבדו נכון. ברגע שעושים שביל ולא מתחזקים אותו הטבע משתלט חזרה על החלקים שנחשפו. אחת לשנה צריך לחשוף מחדש. אם לא מתחזקים את אזור החיץ מדי שנה, באופן אבסורדי מגדילים את הסיכון במקרה של שרפה.

שוחחתי גם אחד מהפועלים וגם עם אחד האחראים מטעם מחלקת גנים ונוף ושניהם הסבירו שנותנים לפועלים להיכנס לשטח ולמצוא מסלול שמתאים להוראות של כיבוי אש. מה שחשוב הוא שהשיפוע יתאים לטרקטור וכמות עצים מינימלית ייכרתו. עשיתי בדיקה מה קורה בערים אחרות ומתברר שלא ככה זה אמור להיעשות. כשזה נעשה בצורה תקינה חיץ האש מבוצע בצורה מסודרת עם תכנון מראש. יש תכנון לכל עץ האם יכרתו אותו או לא".

אזור חיץ (צילום: ענת סולומון)

איתן טוען עוד כי הוא לא מבין איך מתחילים עבודות בשכונה בלי לעדכן את התושבים. "פנו אליי לא תושב אחד ולא שניים כדי לשאול אילו עבודות עושים, כי אני פעיל בשכונה, ולא היה לי מושג. אני לא מבין איך עושים עבודות ולא שמים שלט, שתושב יידע מה עושים לו ליד הבית".

איתן סבור שהסיכוי שהעבודות על החיץ יבוצעו לשביעות רצון התושבים אינו גבוה, אבל הוא מקווה שתושבים משכונות אחרות בעיר ייצאו נשכרים מהניסיון שלהם ואצלם החיץ יבוצע בצורה תקינה.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:
"אזורי חיץ" מתבצעים על בסיס מסקנות וועדה מקצועית שהוקמה בעקבות השרפה בכרמל, לה היו שותפים משרדי הממשלה, מחלקת הגנים בעיריית חיפה ורשות הכבאות שהנחתה על דרכי טיפול בחורש ברוח מסקנות הוועדה. העבודות בשטח האמור הופסקו לבקשת התושבים עד לגמר בירור טענותיהם.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. יוצמח אמר/ה

  זה בישראל:
  שני עורכי דין – שלוש דעות

 2. זהבה אמר/ה

  שלוש במצב טוב….. שיהיה שם ל"ג בעומר יהיה את מי להאשים.

 3. אייל אמר/ה

  לא לא אתם לא מבינים. חיפה עיר כל כך חכמה ומתוחכמת בהנהגה הנוכחית שלא צריך תוכניות מסודרות.
  עושים את זה בטכנולוגיה חדשנית של "הטרקטור כבר יחליט בעצמו". מפעיל הטרקטור נכנס לרכב ונותן לטרקטור
  לעשות "ויש" וכורתים איזה עצים באיזה מקום שהטרקטור נוסע אליו. זה חדשנות!! זה טכנולוגיה!!!
  ככה יד אדם לא צריכה לתכנן, מוח אדם לא צריך לחשוב רגע מראש, ולא צריך אדריכלי נוף ובדיקה של משטר רוחות
  והאם החיץ בכלל יעיל ואיפה כדאי לבצע אותו שיעשה מינימום נזק.
  כל זה מיותר, איזה בחור צעיר נכנס לטרקטור, מפעיל, והורס חורש בכמות של שריפה עוד לפני השריפה. גאוני.

 4. עידן חדש אמר/ה

  אייל צודק
  מפעיל הטרקטור אפילו יודע איזה קרקע היא בבעלות פרטית אליה הוא לא נכנס ואיזה בבעלות עירונית. הוא מוכשר כמו ראש העיריה שלו .

 5. דין דין אמר/ה

  מזוכיזם חיפאי .התושבים רוצים לקבוע איפה יעבור השביל למניעת שריפות. בזמן שריפה חלילה יטענו למה היא לא נמנעה.

 6. חיה אמר/ה

  עירית חלם, אצלינו בורדיה יצרו חיץ נגד שריפות אבל עיריה יקרה
  צריך גם לתחזק שביל שכזה
  הצמחיה מתחת לבית שלי ממש נכנסת אלי לגינה מדובר בואדי שנחתך ע"י שביל שהצמחיה כיסתה אותו מזמן, ( שלא נדבר על סכנת נחשים וזוחלים אחרים )כל פניה לעיריה דרך מוקד 106 נפלה על אוזניים ערלות.
  אשמח אם משהו שיכול לעשות משהו יחזור לי.

הגיבו כאן לכתבה