מצילים בחופי חיפה | מה שלא ידעתם על עבודתם של מצילי הים

דגל אדום מונף בחוף הים של חיפה בשקיעה (צילום: ירון כרמי)

עבודת המצילים היא עבודה סיזיפית, קשה, דורשת ריכוז והקרבה, לעיתים גם על חשבון בריאותם. כולנו מכירים את מצילי הים, לפני שנים היינו שומעים את קריאותיהם מהמגאפון הישן, את השריקות וההוראות שלהם, אך יש לדעת כי לכל אלה ישנה סיבה טובה מאוד.

יש לי היכרות עמוקה עם עבודתם של מצילי הים, עוד מלפני 30 שנה, בהיותי אחד המרצים שלהם להעשרה. בכל שנה לפני פתיחת עונת הרחצה הייתי מגיע להרצות בפניהם על נושאים שונים הקשורים לים ותמיד היה זה תענוג לפגוש את האנשים הטובים האלה וליהנות מהידע האדיר שהפגינו עוד אז ובהחלט גם היום, בכל הנוגע לים. החל מידיעתם העמוקה את הגלים, את הזרמים ומצבי הים השונים, וכלה בהיכרותם עם בעלי החיים שבים, המסוכנים, וגם אלה שלא.

פקח ומציל של עיריית חיפה הצילו אשה שניסתה להתאבד בקפיצה לים בחורף
פקח ומציל של עיריית חיפה הצילו אשה שניסתה להתאבד בקפיצה לים בחורף

"רק שיום העבודה יסתיים בשלום"

התנהגות הים משנה את פניה חדשות לבקרים, כשהוא ידוע במצבי רוחו, חוסר יציבותו ועוצמתו הבלתי נגמרת, המצילים הם אלה המכירים אותו בצורה מעוררת התפעלות.

האחריות שמוטלת על כתפי המצילים היא עצומה, עיניהם בולשות את שטח הים ומתמקדות בכל מתרחץ ומתרחצת, דבר שלא קל לעשותו כלל, בעיקר בתקופת הקיץ, בחופשות ובסופי השבוע, כשהחופים עמוסים לעייפה במתרחצים המבקשים לצנן את עצמם במים הקרירים.

אין זו עבודה קלה להביט לאורך 12 שעות רצופות אל הים המבריק בשמש היוקדת, תוך לקיחת אחריות על המוני מתרחצים, ולקוות שיום העבודה יסתיים ללא נפגעים.

הצלת שני רוכבי אופנוע ים ע"י מצילים(צילום משטרת ישראל)
הצלת שני רוכבי אופנוע ים ע"י מצילים (צילום משטרת ישראל)

"הים לא אותו ים"

ראוי לציין שכיום הים "הוא לא מה שהיה פעם". האקלים "השתגע", ואם פעם היו פחות או יותר הדפוסים המובנים של התנהגות הים אותם היה אפשר לזהות, אלה כבר אינם תקפים כיום, לאחר שינויי האקלים. אם בשנים קודמות, בתום אוגוסט היה הים נוטה להירגע באופן יחסי, רוחות צפוניות היו מגיעות, הטמפרטורות היו יורדות והתנאים נעשו נוחים יותר, דברים שהיו מקלים במעט את עבודות המצילים, (מובן שקל יותר להשגיח על מתרחצים כשהים רגוע ופחות גלי) היום כבר אין זה כך.

ויש גם "האופי הישראלי"

ואם ניזכר לרגע ב"אופי הישראלי" (למי שהצליח לרגע לשכוח), על יתרונותיו וחסרונותיו, הרי שמדובר במתרחצים רבים שנטייתם הטבעית היא לאו דווקא להישמע להוראות, כך שפעמים רבות נאלצים המצילים לשמש כ"מחנכי העם", רק מתוך שאיפתם להגן על המתרחצים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
ים סוער בחיפה - מבט מטיילת הכט (צילום: ירון כרמי)
ים סוער בחיפה – מבט מטיילת הכט (צילום: ירון כרמי)

זרמי פריצה

להיות מציל בימינו קשה הרבה יותר, גם בשל שינויים קיצוניים במזג האוויר אותם הזכרנו, אך שינויים אלה גם גורמים לריבוי של זרמי פריצה (rip current), הנקראים פעמים רבות בטעות "מערבולות". הם אלה הגובים לרוב חיי אדם.

השימוש בשם הכולל "מערבולות" אינו מדויק. כאמור, רוב הטביעות הן בגלל זרמי הפריצה הללו, כשעל השלטים בחופים בעולם וגם בישראל, מופיעות אזהרות מפניהם. זו גם הסיבה שהמצילים מזיזים את מיקום הדגלים מידי פעם, ותוחמים את אזור הרחצה ובכך מרחיקים את המתרחצים ומגנים עליהם מהזרמים המסוכנים.

רוחצים בים סוער ללא פיקוח מציל בחוף הסטודנטים - לאחר סגירת תחנת ההצלה - 30/6/2018 (צילום - ירון כרמי)
רוחצים בים סוער ללא פיקוח מציל בחוף הסטודנטים – לאחר סגירת תחנת ההצלה (צילום – ירון כרמי)

מונעים אסונות לפני התרחשותם

בחופי הים מתרחשים אירועים של "כמעט טביעה", הנמנעים באופן יומיומי ע"י המצילים. בעבודתי הייתי עד למספר לא מועט של "כמעט טביעות" וגם טביעות של ממש, שתועדו על ידי ונמנעו ע"י המצילים. דעו שרוב המקרים הללו לא מדווחים כלל, כך שעבודה רבה שמבצעים המצילים נעשית מתחת לרדאר, מבלי שנהיה מודעים לפרטים הקטנים והחשובים שמאחוריה.

בעבודת המצילים טמונים גם לא פעם סיכונים לא מבוטלים. אחד הסיכונים המדווחים הם מעידת מצילים לתוך בורות, תוך כדי ריצה לפעולת ההצלה. זה יכול לכלול שברים, נקעים, פגיעות בגב בשל הצלת טובע כבד משקל וכיו"ב.

מבחני הסמכה למצילים בחופי חיפה

סיוע המצילים למדע

דבר נוסף שכדאי לדעת, הוא שמאז ומתמיד הסתמכו חוקרים בארץ ובעולם על דיווחי מצילים. גם היום, כשמגיעים חוקרים למקום שאינו מוכר להם, יבררו אצל תושבי המקום פרטים אודותיו, ולגבי הים, ישאבו מידע רב מהמצילים.

במקרה של מצילי חיפה והקריות, היו הם לעזר עבור פרופסורים ואנשי מדע וטבע רבי השפעה בתחום חקר הים, כשסיפקו להם לא פעם מידע על בעלי חיים ותופעות טבע הקשורות לים.

דגיגים שנמצאו ע"י מצילים (צילום: מוטי מנדלסון)

המצילים יודעים

עד עצם היום הזה, ואני מדבר כאן מניסיוני האישי בלבד, אני נעזר במצילים בחיפה ובכל הארץ, כמקור מידע מהימן בכל הנוגע לתפוצתם של בעלי חיים ימיים והופעתם של בע"ח בלתי מוכרים בחופי ישראל. כך שפרטי המידע המגיעים אלינו מידי המצילים המנוסים, בסופו של יום, תורמים גם רבות להבנת הים ומסייעים במעקב התדיר אחר בעלי חיים חדשים המופיעים באזור.

ביישן מתחפר שדווח לי אודותיו ממצילים
(צילום: מוטי מנדלסון)

בצילומים שלפניכם, רק מספר מצומצם של מידע שהגיע לידי ממצילים, בדמותם של מינים של דגי אבו נפחא, זהרונים, דרקונים, מדוזות ממינים שונים ועוד. רק לפני כשנה נמנעה פגיעה של זהרון במספר ילדים, קרוב מאוד לחוף, בטווח ראייתו של המציל, שמיד ירד מהסוכה, אסף את הזהרון בתוך דלי והתקשר אלי שאבוא לקחתו.

כשהמציל הרחיק את הילדים מהזהרון – מיקום מדויק (צילום: מוטי מנדלסון)

יכול היה להסתיים אחרת…

ללא תשומת הלב של המצילים, המקרה הזה ועוד רבים אחרים, היו עלולים להסתיים אחרת – בפינוי לבית החולים. כך שגם בחיפה וגם בקריות, אני מקבל דיווחים רבים על בע"ח שונים, מפי המצילים.

אדגיש כי עבודת המצילים היא מורכבת בהרבה ממה שאולי היה ניתן לחשוב. הם עוסקים ללא הפסק במניעת טביעות ופגיעות שונות, בעזרת הידע שלהם בזיהוי ובחיזוי מראש של מצבים העלולים להיות מסוכנים.

דג זהרון (צילום: מוטי מנדלסון)

מצילים חיים, פשוט כך

מנקודת מבטם ממרומי המגדל, רואים המצילים מצבים שאנו לא יכולים לראות מלמטה ומתוך הים, ביכולתם גם לפרש נכונה את מה שהם רואים ולהתריע בפני המתרחצים על סכנות, עוד בטרם אלה מגיעות וכך למנוע אסון.

חוף הים (צילום: חי פה בשטח)

בהזדמנות זו נשוב ונזכיר: היכנסו למים אך ורק בחופים בהם נמצאים מצילים ותמיד תמיד הקפידו להקשיב להוראותיהם. האמינו לי, הם יודעים על מה הם מדברים והם מצילים חיים, ממש כך.

הגיבו כאן לכתבה

13 תגובות
 1. ארני אמר/ה

  תודה לך איש יקר.
  נהנה לקרוא את כתבותייך המעשירות.
  ישר כוח

 2. נטלי ברששת אמר/ה

  כתבה חשובה המאפשרת לנו לראות איך הים נראה מזווייתם של המצילים.

 3. דין דין אמר/ה

  יש גם בונוסים. כל היום בבגד ים שוזף את העינים בבחרות בבגד ים וגם מדי פעם מבצע הנשמה מפה לפה.

 4. שחר אמר/ה

  ולמה סוכת המציל סגורה , באמצע אוגוסט , בחוף הכרמל חיפה , מול מלון מרידיאן ? ונותנים למשפחות ללכת המון . עד שמוצאים חניה , עם ילדים ומתחילים ללכת לכיוון החוף עם ציוד , בסוף מגלים שאין מציל , ויש שומרים שאסורים להכנס למים , מזכיר , אמצע הקיץ , אוגוסט , בושה לעיריית חיפה . העיקר לשלם מיסים , שירותים אפס

 5. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  תודה רבה כתמיד, מהפנט. שאלה: הביישן , צורת ה"פיטריה" שלו, לא מובנת לי, כמו הכמו " יצורים" קטנים עם זיזים? למעלה? פחות מתמצאת בעולם הדגים. מסקרן. תודה עירית.ל. 🙏🏄‍♀️

 6. מוט+מנדלסון אמר/ה

  שלום שחר.
  צודק שאלה טובה.את השאלה לתופעה תמוהה הזו צריך הפנות לעירייה ולאחראים.
  צריך לפתוח את כל תחנות ההצלה ולחסוך בדברים לא חשובים אחרים.
  אז קדימה..להרים שאילתות.

 7. צביקה אמר/ה

  תמנעו מהילדים שלכם לחפור בורות בשפת הים. חול הים בעומק מסויים ספוג במי ביוב דבר שיוצר הדבקה בחיידק הסבוראה שזה מחלת עור נטולת מרפא.

 8. מוט+מנדלסון אמר/ה

  שלום אירית.
  תודה,יש הרבה סרטנים בעלי ראשחזה עגול,כמו הפצחן האדום.הרבה יותר קל להסוות עצמך ופחות מאמץ במבנה עגול.

 9. אזרחית חיפה אמר/ה

  נכון עבודתם קשה ,אבל לי קרה מקרה שנסכבתי לים היה קשה לי לצאת והמציל על ההסקה לא שאל אותי אם אני צריכה עזרה.יצאתי בכוחות עצמי ומי שרצה לעזור לי כי ראה שקשה לי זה אזרח צעיר עם גלשן.
  יש להם חודשים בשנה שבקושי יש אנשים במים ושלושה אנשים שותים קפה ומקשיבים למוסיקה.
  שוב חשוב מאד להתרחץ רק במקומות שיש מציל

 10. זאב מגן אמר/ה

  כתבה מצויינת. תיאור פרטני ונפלא של הים הנפלא.אבל יכול להתהפך תוך שניות. ולהיות מסוכן מאוד.גם לשחיינים הטובים. יישר כח. מוטי מנדלסון. 💯👌

 11. מוטי אמר/ה

  וזה מצדיק רמת שכר של 30000,שח לחודש?

 12. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  כתבה מעניינת מוטי. שבוע טוב

 13. מיכל א. ד. אמר/ה

  תודה על העלאת המודעות לתפקיד הקשה של מצילי הים וחשיבות ההקשבה להוראותיהם!!!

  דין דין רואים שמעולם לא היית במגדל ושאין לך שום הבנה בתפקיד, בשביל לשבת עם בגד ים ולראות בחורות לא הולכים להצלה של 12 שעות ביום 6 ימים בשבוע!!!! ולרוב הטביעות או הכמעט טביעות, הן של ילדים, נוער ומבוגרים.

  מוטי המגיב: "וזה מצדיק רמת שכר של 30000,שח לחודש?" אולי כדאי שקודם כל תבדוק לפני שאתה מציין נתוני שכר. יש הבדל בין דור א לדור ב וגם הבדלים בותק שמשפיעים על השכר. רוב המצילים לא מגיעים לשכר כזה ויותר מזה השכר הגבוה יחסית מגיע ממספר מטורף, אולי הכי גבוה במשק, של שעות נוספות שהם עושים (תחשב 6 ימים בשבוע 12 שעות ביום) ולא משכר שעתי בסיסי מטורף או משהו כזה. והאמת עם הסיכונים שהם חשופים אליהם, הוויכוחים עם המתרחצים וזה שאין להם חיים חוץ מעבודה היה ראוי שיקבלו 30,000.

  חבל בורות לא תקדם אותנו לשום מקום חברים…רק בריאות(:

הגיבו כאן לכתבה