הסערה סביב מתנ"ס הדר | שוב ניסיון להפוך את המקום לבי"ס חרדי

מתנ"ס הדר (צילום: מרינה ברנובסקי)

לפני שנתיים וחצי סיכלה מועצת הדר ניסיון דומה להפוך את מתנ"ס הדר לבית ספר חרדי לבנים

ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, שהייתה אז בתחילת כהונתה, התחייבה בפני מועצת הדר שעד שלא יינתן מענה מלא למשתמשים במתנ"ס, הייעוד שלו לא ישתנה.

בימים האחרונים הגיעו גורמים לא מוסמכים למתנ"ס כדי לראות את המקום ושוב החלה מחדש הסערה. האם גם הפעם יצליחו לשמור על פעילות חוגי הריקוד והספורט המתנהלים במתנ"ס? או התוכנית תצא אל הפועל ויקרה הדבר שתושבי קהילת הדר נלחמו כל כך כדי למנוע והמתנ"ס יוסב ויהפוך לבית ספר חרדי פרטי?

אחרי הניסיון, שלא הצליח, להפוך את המתנ"ס לבית ספר חרדי, כעת שוב סכנת סגירה מרחפת מעליו. המתנ”ס השכונתי ברחוב בית”ר, שמשמש בעיקר את אוכלוסיית קהילת יוצאי חבר העמים, שהיא אוכלוסייה גדולה מאוד המשתמשת במתנ"ס בעיקר לחוגים. לטענת מועצת הדר וחברי המועצה סופי נקש, שרית גולן-שטיינברג ולזר קפלון, סכנת סגירה מעל המתנ"ס והוא עלול לשנות את צביונו ולשמש כבית ספר חרדי פרטי לבנים.

עיריית טירת כרמל – רחב
מתנ"ס הדר (צילום: מועצת הדר)

חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג העבירה מכתב חריף ליועצת המשפטית של העירייה, ימית קליין: "הועבר לידיעתי כי עמותת זיכרון יוסף (אשר למיטב הבנתי מקושרת למיכי אלפר) קיבלה אישור להיכנס למבנה שברחוב ביתר 8 המשמש כיום כמתנ"ס פעיל עם חוגים לתושבי האזור, על מנת להתחיל בו שיפוצים, לרבות חלוקת אולם ההתעמלות לשניים לצורך שימוש העמותה ללימוד כיתות חינוך. זאת על אף שתהליך ההקצאה רק בתחילתו (היה רק פרסום ראשוני, שהתקבלו בגינו התנגדויות רבות) ולא אושרה ההקצאה לעמותה. עוד נודע לי כי הנהלת העיר מבקשת לקדם הסכם ביניים ולפיו העירייה תאפשר את השימוש לשיפוצים והכשרת הנכס עד לקבלת אישור מועצת העיר להקצאה".

גולן שטיינברג מוסיפה במכתב: "ברור כי הסכם ביניים שכזה, יש בו כדי לשמוט את שיקול הדעת של מועצת העיר, שרק לה הסמכות לאשר הקצאות מבנים וספק אם הסכם ביניים שכזה הינו בכלל חוקי כאשר במסגרתו העירייה באמצעות ראש העיר או סגנה מאפשרים לעמותה שימוש בנכס. נודע לי שהסכמי ביניים שכאלו נחתמו בעוד שלושה מבנים וביניהם רחוב דרך הים 202, רחוב הרב קניאל ובקריית שמואל. הסכמי ביניים אלו לא נעשו למיטב הבנתי במקרים אחרים וזהו מנגנון שהומצא רק בתקופה האחרונה כדי לייצר מצב קיים ובניגוד לכל מנהל תקין של ההקצאה".

"בנסיבות אלו וככל שאכן ניתנה הוראה מצד ראש העיר או ממלא מקומה להתחיל בשיפוצים בנכס באמצעות העירייה (בעבור עמותה פרטית – לא חוקי!) ובין אם על ידי העמותה עצמה הרי שמדובר בהחלטה לא תקינה ואבקשך לפעול לעצירת השיפוצים לאלתר וקיום הליך מסודר ותקין שבסופו יש להביא את בקשת ההקצאה בפני מועצת העיר", סיכמה גולן-שטיינברג.

קליין השיבה לגולן שטיינברג: "הנושא נבדק על ידי מול הגורמים הרלוונטיים. כרגע ולפי הנחייתנו, אין שינוי במצב העובדתי הקיים בנכס והנושא יקודם לפי נוהל ההקצאות של משרד הפנים, לרבות אישור מועצת העירייה כמתחייב".

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

גולן שטיינברג אמרה לחי פה:

צר לי שבכל פעם מחדש צריך לערב צוות משפטי במקום לנקוט מלכתחילה במנהל תקין. הניסיונות לבצע מחטפים מעמידות עובדי עירייה מסורים במצב לא נעים ולא חוקי וזה צריך להיפסק.
מתנ"ס הדר (צילום: מרינה ברנובסקי)
מתנ"ס הדר (צילום: מרינה ברנובסקי)

חבר המועצה לזר קפלון אמר לחי פה כי הציבור הרוסי יכול להיות רגוע והמתנ"ס ישמור על ייעודו. "כל העניין התחיל לפני שנתיים בחודש נובמבר 2019. חבר המועצה מיכי אלפר, ללא תיאום, רצה להתחיל במתנ"ס הדר פעילות של בית ספר חרדי פרטי. על מנת לפתוח בית ספר צריך לבקש הקצאה של עמותה פרטית. כיום יש במתנ"ס 300 עולים חדשים בחוגים ובפעילויות ספורטיביות. קיבלתי תמיכה רחבה, ראש העיר הבטיחה שלא יהיה צעד חד צדדי, ועד שלא יהיה פתרון מוסכם להעתקת הפעילות במתנ"ס למבנה אחר, לא תהיה התקדמות של בית הספר החרדי".

עיריית טירת כרמל – רחב
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

קפלון ממשיך: "מצאנו פתרון, מבנה של 5 קומות שצמוד לספריית פבזנר. אנחנו לא צריכים 5 קומות, המחשבה בהתחלה הייתה לשפץ רק את שתי הקומות הראשונות. בסוף החלטנו לשפץ את כל המבנה. כשבדקנו, ראינו שלמבנה אין טופס 4. התחלנו בתהליכים להשגת הטופס. הגענו לסוף הדרך מבחינת המבנה, ועדת הכספים כבר העבירה את ההחלטה לשפץ את המבנה, אבל מועצת העיר לא אישרה את הבקשה. הבניין היה יכול להיות מוכן בפברואר 2022 ובעוד שנה בית הספר החרדי יכול היה להיפתח, אבל עכשיו הכול נעצר. בעצם יש כאן מפגש בין שתי הקהילות, הרוסית והחרדית. חשוב להבין שאנחנו לא נגדם, אנחנו מבינים את הצרכים שלהם ומעוניינים שהם יקבלו את מה שהם צריכים".

מה שהכעיס את קפלון, הוא שהשבוע אנשים ללא סמכות נכנסו למתנ"ס והתחילו לבדוק איך לעשות את השיפוצים, למרות שיש הסכמה מלאה שקודם תמצא אכסניה ראויה לחוגים שמתקיימים במתנ"ס. "כל עוד אין הקצאה של המתנ"ס לעמותה זה לא חוקי להתחיל לשפץ", מדגיש קפלון.

קפלון:

קליש רותם התחייבה שוב בפנינו. אני מודיע לקהילה הרוסית בעיר שאין להם מה לדאוג. אם יהיה ניסיון לעשות מחטף של המתנ"ס, אני אלחם עד הסוף בכל האמצעים שיש לי ואני מתחייב שזה לא יקרה.

ממועצת הדר נאמר לחי פה, כי היה ניסיון להשתלט על כמה מבנים בעיר (מתנ"ס הדר ולב ח"ש), שסוכל. "זה היה סוג של מחטף, שלא עבר בצורה מסודרת. לפני כמה חודשים היה ניסיון להחזיר את זה שוב לוועדת הקצאות, וזה לא הגיע למליאת מועצת העיר. עכשיו הבנו מכל מיני הורים, שהייתה בקשה לבנות בקומת המרתף בית ספר חרדי של בנים. בנוסף לכך, מעוניינים להשתמש גם בקומת הכניסה, שם יש אולם שמשמש לחוגי המתנ"ס. היה ניסיון לבדוק פעילות בבוקר ובערב, או לחלק את האולם לשניים. בפעם הקודמת נפגשנו עם ראש העיר עינת קליש רותם וביקשנו לא לעשות דברים בצורה סקטוריאלית. אנחנו מבינים שיש צרכים לחברה החרדית. קליש הבטיחה שלא תהיה פעולה חד צדדית ושהמתנ"ס לא ייסגר כל עוד אין מבנה חלופי".

מתנ"ס הדר (צילום: מועצת הדר)

"עכשיו זה עוד פעם צף, אומרים במועצת הדר, "רצו להתחיל שיפוצים ממש בקרוב ולהתחיל ללמד שם. ניסינו לברר במהלך השבוע איך זה פועל. היום בבוקר (ב' 10/8/21) חברת המועצה שרית גולן שטיינברג שלחה מכתב ליועצת המשפטית של העירייה ימית קליין, בשמה ובשמה של סופי נקש, בטענה שאין הקצאה לשינוי. במכתב גולן שטיינברג ונקש מבקשות לעצור את התהליך. גם חבר המועצה לזר קפלון בדק והוא טוען שאי אפשר לקדם את זה. המהלכים האלה שמים אותנו אחד נגד השני ואנחנו לא שם. אנחנו לא אחד נגד השני, וצריך להבין שיש לכל אוכלוסייה צרכים משלה".

מהעירייה נמסר בתגובה כי פעילות מתנ"ס הדר נמשכת כרגיל – ללא כל שינוי. בעתיד יוקם "בית היוצר" ולשם תועתק הפעילות ואף תורחב.

7 תגובות
 1. יהודי אמיתי אמר/ה

  יש מספיק מקומות של גויים בחוץ לארץ.בארץ ישראל רק ליהודים.

 2. איתמר אמר/ה

  כתבה לא קשורה למציאות, הפעולה שעצרה את העברת המתנ"ס הייתה של הקהילה הרוסית וועד שכונת הדר, אין קשר לקהילת הדר.

 3. אברהם אמר/ה

  חסרה לי תגובת החרדים על מה שהם עושים או רוצים בענין הזה.מדוע העתונאי הנכבד אינו עושה זאת ומביא רק דעתם של 2 שחקנים(עיריה,רוסים).לכן,אני נאלץ להסתמך על מה שעיני רואות בנווה שאנן,שם אני מתגורא וגם מידיעות קודמות במדיה הארצית.הרופא בבית חולים בבני ברק התפטר באומרו שהחרדים יודעים רק לקחת הם אינם יודעים לתת.כך אני רואה המצב בנווה שאנן;השטלתו על מקלט ברחוב ברל והפכו אותו למועדון אקסלובי של חרדים וגם על מועדון סולל בונה לשעבר.גם בבנין שבו אני גר,משפחה אחת דל חרדים תפסה חזקה על שטח גינת הבנין.האם הגוגמאות הנ"ל אינן מוכיחות שהחרדים רוצים להשטלט על האדמה,בנינים וכל אספקטים של החיים בעיר חיפה? האם לא יעבור זמן רב ונשמע קריאות של "שאבאס" וזריקת אבנים ברחבי העיר?

 4. צ אמר/ה

  לאט לאט.. השתלטות על כל העיר הזאת..החילוניים אנחנו נהייה מיעוט..כולם ייברחו מכאן ורק הם יישארו..זה עתיד חיפה. זאת המציאות שלנו..

 5. אביבה אמר/ה

  כל הכבוד לחברת המועצה שרית גולן היקרה שעומדת בפרץ נגד יוזמות ההשתלטות של מיכי אלפר על העיר שלנו ופועל תוך ניצול מעמדו .כדי להביא אתנן לקהילתו . וזה רק קצה הקרחון כששרית תכנס לועדת המשנה לתיכנון ובניה היא תגלה דברים שהשערות של כולנו יעמדו .
  יודגש שפעילותו של אלפר היא אך ורק עבור מצביעיו .

 6. אייל אמר/ה

  נראה שימית קליין היועצת המשפטית יכולה לנשום לרווחה היא יכולה להפסיק לנסות להסביר ולהכשיר את המהלכים ההזויים של ראש העיר הזאת עבור השותפים החרדים שלה.
  אם החילונים היו יודעים שזה מה שיקרה פה אחרי 2018 מיותר לציין שהייתה מאבדת את רוב התמיכה בה, אבל ככה זה עם הפוליטיקאים החילונים הם מחוייבים בשיטת הקואליציה לסחטנות מגזרית כדי לזכות בבחירות בכנסת ובעיריות
  חייבים לשנות בדחיפות את השיטה הדמוקרטית במדינה, שמשחיתה את המדינה לשחיתות וסחטנות מגזרים

 7. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  מתנ"ס הדר חייב שיפוץ דחוף. שבוע טוב.

לא ניתן להגיב