"אתם מפרקים לנו את הקהילה" | תושבים זועמים על החלטת העירייה

העירייה החליטה | פעילות מתנ"ס הדר תועבר למתנ"ס רמות | מועצת הדר הכרמל דורשת מהעירייה לחזור בה מההחלטה

עיריית חיפה החליטה להעביר את פעילות מתנ"ס הדר למתנ"ס רמות, במטרה להתייעל, לחסוך בעלויות וכיו"ב. מועצת הדר הכרמל רואה בחומרה החלטה זו שמשמעותה היא פירוק "קהילת הדר".

הפגנה נגד סגירת המתנ"ס (צילום: טלי מילוא)
הפגנה נגד סגירת המתנ"ס (צילום: טלי מילוא)

ביום חמישי האחרון (24/9/20) התקיימה ישיבה בנושא העברת פעילות מתנ"ס הדר למתנ"ס רמות, בה השתתפו מנכ"ל עיריית חיפה, אוהד שגב, היועצת המשפטית של עיריית חיפה, עו"ד ימית קליין, סמנכ"ל משאבי אנוש, צפריר רוזן, מנהל לשכת התאגידים, ישראל בן שלום, מנהלת אגף הרווחה, מאירה קופרמן, ראש לשכת ראש העיר, גלי סגל, מנכ"ל קהילת הדר, יעקב ברודר, מנהל המחוז חיפה והעמקים חברת המתנ"סים, רחמים נינו – מנהלת אזור החברה למתנ"סים, קלוד – מנכ"ל מתנ"ס רמות אבנר אוליאל – יועץ המשפטי של קהילת הדר, עו"ד זוהר ניסים – עוזרת מנכ"ל וראש לשכה, גלית דור.

אוהד שגב - מנכ"ל עיריית חיפה (צילום: ראובן כהן, לישכת הדובר)
אוהד שגב – מנכ"ל עיריית חיפה (צילום: ראובן כהן, לישכת הדובר)

המטרה: חיסכון

מפרוטוקול הישיבה עולה, כי מנכ"ל העירייה, אוהד שגב, אמר כי מטרת ההעברה היא חסכון בעלויות, תקורות ועוד וכי במידת הצורך יקלטו עובדי ציבור בעירייה.

יעקב ברודר

מנכ"ל קהילת הדר, יעקב ברודר, שמסיים את תפקידו השבוע ביקש לדייק במהלך הישיבה כי תאגיד הדר הוקם על מנת לקדם את שכונת הדר, והסביר:

לפני 15 שנה הדר הייתה שכונת פשע, העסקים בה היו במצב קשה, זנות עבריינים שמסתובבים ברחובות השכונה ועוד. התאגיד הוקם על מנת לשדרג את השכונה. ואכן לאור הקמת המתנ"ס, הדר שוקמה להפליא, הפשע ירד השוק התחיל לשגשג באירועי תרבות והסוחרים ובעלי העסקים בשכונה היו מרוצים.

לפני שנתיים ראש העיר החליטה שלא נעסוק יותר בדברים שעסקנו בהם אלא להתמקד בפעילות מתנ"סית. מבחינת נדל"ן הדר היתה מקום 3 בישראל וכיום היא במקום הראשון בדרישות בענף הנדל"ן. חלק מהפרויקטים אנחנו הקמנו עבור אגף הרווחה, פיתחנו והקמנו עוד פרויקטים בשיתוף בשיתוף הג'ויינט.
עו"ד ימית קליין – ראשת האגף המשפטי בעיריית חיפה (צילום – ירון כרמי)

היועצת המשפטית ימית קליין, הסבירה כי מבחינת תקנון מתנ"ס רמות אין מניעה שתעסוק בפעילות הדר וכי יש לחתום על הסכם משולש בין העירייה לחברת המתנ"סים.

ישראל בן-שלום (צילום - ירון כרמי) DSC04640
ישראל בן-שלום (צילום – ירון כרמי)

מנהל לשכת התאגידים, ישראל בן שלום, ציין:

יש למנות ממלא מקום לברודר, לכנס את הדירקטוריון ולעדכן אותו על המהלכים ולקבל את אישורו לממלא המקום שימשיך להפעיל את התאגיד עד סגירת הקצוות על מול חברת המתנ"סים.

עוד ציין,
יש לקחת בחשבון כי העסקת עובדים דרך העירייה תהיה יקרה יותר וכי הפרויקטים ניתנו לתאגידים כדי לסייע להם תקציבית ועל מנת להקטין את התמיכה הישירה של העירייה בתאגידים ובכל להקטין את הוצאות העירייה.

מועצת הדר הכרמל רואה בחומרה רבה את פירוק "קהילת הדר" על ידי עיריית חיפה

ממועצת הדר הכרמל נמסר:

"קהילת הדר" היא גוף מתכלל ומרכז למספר מתנ"סים שונים ולפעילות העירייה בהדר בשנים האחרונות והמהלך המקודם כעת, משמעותו פירוקה.

"קהילת הדר" מרכזת את פעילות: מתנ"ס ירושלים, מתנ"ס טבריה 15, מתנ"ס ביתר, מתנ"ס אתנחתא, מרכז הנוער- הדר, מרכז הנוער ידפת, בית הקהילות, כפר הסטודנטים הדר, בית הצעירים (מרכז לילדים בסיכון הפועל בשכונה) וכן תכניות רבות של התכנית הלאומית לילדים ונוער בשכונה (כמו משחקייה לגיל הרך ועוד) וכוללת פעילות לאוכלוסיות רבות, מגוונות, מורכבות, בעלות אתגרים רבים ולעיתים אף סותרים. תהליכי ההתחדשות בשכונת הדר זקוקים לארגון שפועל כגורם מתכלל המכיר את האוכלוסייה היכרות שטח, פועל עם התושבים בשיתוף ציבור ובאוריינטציה לכלל המענים הקיימים בשכונה בתחומים שונים כגון: תשתיות, חינוך, רווחה, ביטחון ועוד.

אנו, מועצת הדר הכרמל, אומרים חד משמעית שהנפגעים המרכזיים מכך, יהיו תושבי השכונה כולם ועל כך לא נעבור לסדר היום. במקום בו רוצים להמשיך לחזק תהליכים של התחדשות עירונית, צריך להשקיע משאבים, כוחות, ואנרגיה. פגיעה ב"קהילת הדר" באופן כזה, תפגע בתהליכי ההתחדשות של שכונת הדר ותדרדר את השכונה למקום שיהיה קשה מאוד להתרומם ממנו, שלא לדבר על כך שידרשו משאבים רבים והשקעת כספים שעתה נחסכים מטעמי "התייעלות".

אנו קוראים לעירייה לחזור בה מהחלטתה הפוגענית, להשאיר את "קהילת הדר" כגוף מתכלל ולמנות מנכ"ל חדש לתאגיד שיפעל מתוך ראייה הוליסטית, יראה את הצרכים הייחודיים של שכונה זו ויהיה אמון על תהליכי ההתחדשות שלה כפי שהובטח לנו בפגישה עם ראש העיר בחודש שעבר.

עופר פיקס – מועצת הדר

"מדובר בהחלטה הרסנית"

עופר פיקס, מהתארגנות מועצת הדר הכרמל כתב בפוסט אותו שיתף בפייסבוק:

העברת ניהול קהילת הדר- לניהול מתנ"ס רמות דווקא על רקע שעתה הקשה של הדר שהולכת ומתדרדרת בשנתיים האחרונות בשל הזנחה עירונית מחודשת, המהלך האחרון של עיריית חיפה להעברת האחריות על "קהילת הדר" הוא לא פחות מהרסני לשכונה.

קהילת הדר שהוקמה כתאגיד עירוני ב 2005 ,מעיין מנהלת שכונתית במטרה לפתח ולשקם את השכונה, הצליחה בנחישות ובאדיקות להצעיד את השכונה קדימה: היא הביאה קהילות צעירות ותוססות לשכונה, קהילות שעבדו יחד עם התושבים למען שיפור איכות החיים בשכונה, תמכה ועודדה את הפעילות העסקית, נתנה מענה בתחומי הרווחה והחינוך, יזמה אינסוף פעילויות תרבותיות שיצרו לשכונה וייב חיובי ( על רקע הסטראוטיפ השלילי )והפכו אותה אטרקציה לצעירים גם מחוץ לחיפה והכי חשוב ידעה לשמור על האיזונים בין הקהילות השונות המרכיבות את השכונה.

כל אלה נפגעו קשות עם חילופי השלטון : נסגרו פרויקטים חשובים כמו "נהדר בהדר" שהביא אקדמאים צעירים לשכונה, כמעט נסגר כפר הסטודנטים, תקציביה של קהילת הדר קוצצו וסמכויותיו של המנכ"ל יעקב ברודר, הוגבלו לתפעול המתנ"סים בלבד עד שהתפטר. ועכשיו נעיצת המסמר האחרון בארון הקבורה העברת ניהול המתנ"סים לניהול של גורם חיצוני – מתנ"ס רמות שאין לו שום קשר לשכונה או הבנה לאתגרים ולמורכבויות שלה לכאורה בשם חיסכון כספי.

אני לא מצליח להבין איך ראש העיר שגם מינתה את עצמה לראש הדירקטוריון של קהילת הדר וששמה את הדר ושיקום המרכז האורבני של חיפה במרכז הקמפיין, מאשרת צעדים כה הרסניים לשכונה! אני קורא לראש העיר לחזור בה מהחלטה זו ולמנות מיידית מנכ"ל רציני, רצוי מתוך השכונה ,מנכ"ל שידע לתכלל את כל הגורמים והפעילויות למען התחדשותה ושיקומה של השכונה.

ביום רביעי בערב 30/9/20 יתקיים מפגש שכונתי מחאתי, בגן בנימין בשעה 18:00. (עפ"י כללי משרד הבריאות – מסכות ושמירת מרחק של שני מטרים).

9 תגובות
 1. יחזקאל אמר/ה

  הכל מכור מראש.הקהילה החרדית מחפשת נואשות מבנה לבית ספר/ ישיבה/ תלמוד תורה ולכן כל המהלך הזה.מי שמנהל את העיר בפועל הוא אלפר מיכי.ולא ראשת העיר.חכו ותראו בעוד מספר חודשים מה יעלה בגורל המבנה.גזרו ושמרו.

 2. אבי ויגלר אמר/ה

  אני בעד עוצר כללי ל 3 שבועות
  אילו כולם היו בעוצר 3 שבעות לא היינו עם המצב הזה כבר חצי שנה
  לאנשים לא מזיז
  והם פוגעים בכל מי כן איכפת לו

 3. אבי ויגלר אמר/ה

  לבודד כל מי שנמצא חולה מאומת או מי שזקוק לבידוד

  ואת היתר לשחרר לאחר מכן בהדרגה

 4. דינה אמר/ה

  אין לי ספק שהסיבה העיקרית לביטול קהילת הדר היא להעביר את הצבנה של מתנ"ס בתינו למגזר החרדי!!!

  תזכרו טוב מה אני אומרת כאן!

 5. רובין מלכה אמר/ה

  ראשת העיר שלנו,לצערי (בחרתי בה) שפוטה
  של הדתיים,שאיתה בקואליציה

 6. לינור אמר/ה

  בושה וחרפה… ככה להרוס את קהילת הדר? העיקר ארנונה גבוהה בלי שום יחס אנושי.

 7. ירון חנן אמר/ה

  חבל מאד. שופכים את המים עם התינוק ולא בםעם הראשונה. בהדר צריך מינהלת מיוחדת וייעודית ולהתחיל בשיקום נרחב ואפקטיבי ביחד עם הכוחות התורמים והאכפתיים שגרים בהדר.
  את זה חייבים לעשות ברגישות, במנהיגות וחוכמה. עושה רושם שההחלטות מתקבלות כאילו פיל נכנס לחנות חרסינה!

 8. חיים+כהן אמר/ה

  כבר ציינתי 10 שנים שחיפה הולכת עמוק לאיבוד והחרדים תופסים את מקומינו
  לא זכור לי חיפה כה עלובה כה בודדה כה לא תרבותית והמעט המינימליסטית הורסים עד לעפר
  אוי חיפה
  איפה הימים היפים שלך
  רק הנוף נשאר וגם זה עומד להיעלם
  חבל חהל

 9. אבי כהן אמר/ה

  חיפאי ותיק סיפר לי היום שמרגיש לו כאילו מנסים להרוג את הדר, להוריד את מחירי הנדל"ן ולקנות בזול כדי להקים שם פרוייקט נדלני כזה או אחר..
  שווה בדיקה 🤦🏼‍♂️

לא ניתן להגיב