שכונת עין הים או שכונת ואדי ג'מאל?

עין הים (צילום: ירון כרמי)

שכונת עין הים או שכונת ואדי ג'מאל? ועדת השמות של עיריית חיפה בהמלצה מעוררת מחלוקת

ועדת השמות של עיריית חיפה המליצה על הוספת השם ואדי ג'מאל לשם השכונה עין הים. לפי פרוטוקול ישיבת הוועדה, שמה הערבי המקורי של השכונה משנות ה-30 יתווסף לשמה הרשמי של השכונה ולפיכך היא תיקרא עין הים – ואדי ג'מאל.

יש לציין שהמלצות הוועדה הינן בגדר המלצה בלבד, ועל מועצת העיר לאשר את ההמלצה על מנת שתהפוך להחלטה.

פדואה סרוג'י, תושבת השכונה ופעילה חברתית ששמחה על ההמלצה, מסרה לחי פה:

אני פועלת מזה שנים רבות למען רישום שם השכונה הערבי "ואדי אל ג'מאל" לצד שם השכונה העברי "עין הים". מדובר בשם המקורי של השכונה שנבנתה בשלהי שנות ה-20 וללא ספק מדובר בשכונה של שכנות טובה בין כלל תושביה. שם השכונה הערבי הנו שם היסטורי ולא רק, קרי זהו שם שגור בפיהם של תושבי השכונה ותושבים מחוצה לה בין אם ערבים או יהודים כך שחשיבות רישום שני השמות זה לצד זה בשילוט הרשמי של השכונה ובכלל באופן רשמי במוסדות השונים הינה עניין חיוני ורצוי. אני מודה לכלל חברי ועדת השמות ולראשת העיר עינת קליש, ובעיקר הנני מודה לכל מאות החותמים על עצומה שהפצתי לתמיכה בעניין זה.
פדואה סרוג'י (צילום: ירון כרמי)

לא כולם אהבו את ההחלטה וכבר קמו לה מתנגדים, בהם אלי דבי. דבי הינו מייסד ארגון אחים שכולים בשם "לנצח אחי", יו"ר ועדת השיקום של ארגון יד לבנים ופעיל בשכונה, בה גדל.

אלי דבי מסר לחי פה:

אחי צדוק ז"ל גדל בשכונת עין הים ונהרג ב-1978 על הגנת המדינה ושכונת עין הים ולא ואדי ג'מאל. גם הערבים תושבי השכונה מעוניינים להשאיר את שם השכונה "עין הים" ולא מתנגדים לצביון היהודי. יש ישיבה תורנית הקרויה על שם צדוק שנמצאת בשכונה. ב-2006 קבעה העירייה ששם השכונה יהיה לעד רק "עין הים" ולא "ואדי ג'מאל". השכונה הולכת להיות פנינת העיר ולעבור תמ"א 38. במקום להתקדם, יש מספר ערבים שרוצים ללכת אחורה. לא נאפשר לזה לקרות. ניאבק בגופנו בבקשה לשנות את שם השכונה, בין אם בעתירות ובין אם בהפגנות, יהודים וערבים יחד.
אלי דבי עם תמונת אחיו צדוק ז"ל (צילום: אלי דבי)

גם יואב רמתי חבר מועצת העיר מסיעת הבית היהודי, הביע את מורת רוחו מההצעה

יואב רמתי מסר לחי פה:

אני מתנגד לשינוי השם מאחר והעיר אינה מעורבת כשם שהמדינה לא מעורבת. העיר היא יהודית עם אוכלוסיה ממגזרים שונים. כשם שלעולם המדינה היא ישראל והעיר היא חיפה כך השכונה היא עין הים ולא אחרת.
נקודה נוספת: עד מתי הולכים אחורה עד האדם הראשון? לפני 1800 שנים גר בעיר התחתית האמורא רב אבדימי דמן חיפה. בזמנו קראו לעיר חיפה. לכן אין מקום לשינוי השם של שכונת עין הים.
יואב רמתי – יו"ר הבית היהודי בחיפה

העירייה בחרה שלא להגיב.

18 תגובות
 1. רמי יובל אמר/ה

  אם היה מדובר בביטול השם החדש והשבת השם הערבי ההיסטורי, היה מקום להתנגד. אבל מדובר רק באיזכור השם הישן ובאמצעותו איזכור הממד ההיסטורי של השכנה, זה בהחלט צעד מבורך. ללמוד ולדעת זה לא פגיעה כי אם ברכה. לדעתי יש לכלול בתכנית הלימודים של סטודנטים בחיפה רורס בחירה אודות ההיסטוריה של העיר המיוחדת הזן.

 2. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  יש ואדי ג'אמל בירדן סוריה ועיראק – זה מספיק בישראל עין הים !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. זהבה אמר/ה

  הוספת השם ואדי ג'מאל לעין הים פסולה!!! אישורה עלול להוות תקדים להוסיף את השם פלסטינה לישראל. למנוע את החרפה בכל מחיר. אם הגברת רוצה לגור במקום בעל שם ערבי לא חברים כאלו בגליל. למעשה אולי עדיף בלבנון, סוריה, עירק וכו'. לדחות את ההצעה !!!

 4. ירון חנן אמר/ה

  תפסיקו לחיות בפחד, כאילו כל יום השואה עומדת לחזור חלילה ועוד בארץ ישראל. מדינת ישראל מספיק חזקה כדי לאפשר לנו לחיות בצוותא עם המיעוט הערבי ולכבד גם את מורשתם, בלי שום חשש. ערביי ישראל יודעים כי זו מדינה יהודית ודמוקרטית חזקה ומבוססת. הם גם יודעים שטוב להם בישראל הרבה יותר מאשר לערבים שחיים במדינות השכנות לנו או תחת הרשות הפלסטינית וכמובן תחת שלטון החמאס בעזה. השם ואדי הגמלים (בתרגום מערבית) הוא שם יפה ולא צריך לעורר שום בעיה לאומנית. בלאו הכי שם השכונה המוכר כיום הוא עין הים וכך ישאר.

 5. אסתי אמר/ה

  בושה לעיריה להמלצה שכזו.כן גדלתי 30 שנים בשכונה לחמנו ונפגענו למען קיום הארץ ולא למען משני התודעה והשמות.אנו נאבק נגד זה עד תום.כי מישהו רץ וכבר שינה את שם השכונה .נגיע עד ביהמ״ש

 6. שרון אמר/ה

  לא ראוי ! מחר ערביי המקום יחליטו שמתאים להם שיקרו למקום ואדי ערפעת! אין מקום לשנות שכונות יהודיות לשמות ערביים .
  1948 מת לא הולכים אחורה אנחנו בעידן חדש .

 7. אלי אמר/ה

  עם כל הכבוד לשכנות הטובה כדאי לחשוב האם יפגעו מחירי הדירות בשינוי כזה.
  זה לא אינטרס של אף אחד מהמגזרים שגרים בכונה לפגוע בעצמם.

 8. דין דין אמר/ה

  השלב הבא לצרף את באלד אל שייך לנשר הרי שם הקבר של הגיבור הערבי עזדין אל קאסם.

 9. אורן אמר/ה

  שמות.ערבים תתנו בירדן, זה בכלל לא מעניין איך הערבים הכובשים קראו למדינה לפני קום המדינה בחסות העות'מאנים. יש לוודא שמות.עברים לעל ישוב ושכונה. אין מקום לשמות שהם לא בעברית בארץ ישראל. אין לזה שום קשר לאחווה ושכנות. אנחנו חיים במדינת היהודים.

 10. דין דין אמר/ה

  מה עם רחוב סטנטון או דרך המלכים. מתאים לחיפה לחזור אחורה.

 11. גימי אמר/ה

  ואדי ג׳מאל😍🔥שימותו הקנאים

 12. א.ד. אמר/ה

  רוב שכונת עין הים מאוכלסת בערבים, עכשיו עם שינוי שם השכונה לשם ערבי, נמסרת השכונה לידי הערבים קומפלט. מה שנותר זה לספח אותה לרשות הפלסטינאית ואח"כ את חיפה בכללותה … כל הכבוד, ואין כבוד, לגב' קליש ואנשיה.

 13. ארץ ישראל היפה אמר/ה

  היהודים הקימו את כל הארץ על "ללכת אחורה" עד מתי הולכים אחורה רק כשנח ליהודים???

 14. משה אמר/ה

  אני מציע לכנות את שכונת עין הים "ואדי בחר" בחר בערבית פירושו ים ובעברית זה שורש של המילה בחירה

 15. אריה בוטנריו אמר/ה

  לדעתי הישנוי של שמות מלווה בשינוי יחסי של הרכב האוכלוסיה בעיר חיפה. אין ויכוח שהסטטוס קוו נשמר בינתיים, אבל העיר מאבדת ציוויון היהודי ולצערי דמוקרטי בקצב מדאיג. בעיית האלימות והאי-שקט מתגברת בגלל דור הצעיר, שאינו מכיר מצב הכלכלי והפוליטי הסביבתי, ונראה לוחמני ופרוע. בעיית האלימות מהכפרים שבסביבה חודרת לחיפה, ונצטרך להתרגל עליו.

 16. א.א מה ְ.חיפה אמר/ה

  אני שמחה שנלחמים למען השבת השם לעברי. כל מי שיהיה . זה שנרצח היהודי על שמו אפשר לתת על שמו. צריכים להנציח את כל הנרצחים כי נכאה לי לחינם אף אחד לא אכפת מהם שהיו פעילים למען חיפה. סבתי היתה בהגנה ונרצחה . היתה פעילה ותמכה , שכונה. כנראה שכנים ידעו ולכן רצחו אותה שכנה הערבי. סרך אגב ואדי ג',מיל על שם נהר בסוריה משנת 1820. למה שינו את השם פה מה לנו ולשם שלא משתייך לעבר שלנו.

 17. אבו חדרה פואד אמר/ה

  מעניין !!! האם יש דו קיום בחיפה או שזו אשליה ???????????????

 18. חזן יעקב אמר/ה

  כיליד השכונה שגדל כילד לצד השכנים הערבים עד גיל 4 וכיייליד בית החוחים מוחדה לימים רמבם אני מברך על הוספת השם הערבי בקודם וואדי ג'מל שאינו פוגע בצביון היהודי ורק מוסיף

לא ניתן להגיב