חזירים בחיפה | בקשה דחופה משרת הפנים איילת שקד למנות ועדה קרואה לראש העיר חיפה

חזירי בר בחיפה (צילום: שמעון שימול)

"נקעה נפשם של תושבי חיפה מהמפגע הזה, שפוגם קשות באיכות חייהם"

עו"ד יואל גולדברג מייצג כ-50 מתושבי חיפה, הקוראים לשרת הפנים איילת שקד למנות ועדה קרואה לראש העיר חיפה, על מנת להזיזה מתפקידה. הקריאה יוצאת מתוך כך שראש העיר חיפה, כך לטענת החתומים במכתב, אינה מסוגלת לבצע את תפקידה כראוי, ונכשלה במהלך כהונתה. "יש להחליפה בהקדם לטובת העיר חיפה ותושביה המתוסכלים", כך במכתב.


עו"ד יואל גולדברג המייצג את תושבי שכונת כרמליה בעיר, שלח מכתב לשרת הפנים, בו הוא מבקש להקים ועדה קרואה בנוגע להתנהלותה של ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם. במכתב מפורטים הכשלים הרבים בהתנהלותה של ראש העיר בעניין החזירים.

 עו"ד יואל גולדברג (אלבום אישי)
עו"ד יואל גולדברג (אלבום אישי)

ועדה קרואה ממונה ע"י שר הפנים במטרה למלא את תפקידם של ראש העיר ומועצת העיר, או את תפקידה של המועצה בלבד, בהתקיים נסיבות שונות המנויות בפקודת העיריות, שמעידות על תפקוד לקוי מצדם, כפי שמצוין במכתב אשר נשלח לשרה שקד, בו מצוינים הכשלים, על פי דעת הכותבים, בתפקוד העיריה והעומדת בראשה.

במכתב מצוינים ליקויים הקשורים להתנהלות ראש העיר בעניין חזירי הבר בחיפה, "ראש העיר איבדה שליטה בכל הנוגע לטיפול בחזירים, הם התרבו בכמויות אדירות והמפגשים בין החזירים לתושבים, גם הם עלו וכי ברור שאותם מפגשים הם מאוד מסוכנים", כך במכתב. הדרכים השונות בהן נרטה ראש העיר כמו קשירת פחי אשפה, לדוגמה, התגלו כבלתי יעילות, כשהיום במצב הקיים כיום, הולכים ומתרבים המפגשים המסוכנים בין החזירים לתושבי חיפה, בחצרות הבתים, בקרבת פחי האשפה ואף בכבישים, בהם עוברים פעמים רבות החזירים ואף גורמים לתאונות.

מתוך המכתב לשרת הפנים:

"החזירים בעיר חיפה, אשר הבחינו בשילוט והבינו כי הם יכולים להתרבות כארבה על שפת הים, אמנם פעלו בהתאם ותוך מספר חודשים העיר חיפה הוצפה בעדרים של חזירים, המטיילים בעיר עם צאצאיהם ועושים ככל העולה על רוחם, ובעיקר גורמים לבהלה ולסיכון האוכלוסייה".

עו"ד גולדברג מספר לחי פה:

"היוזמה למכתב יצאה מהצורך הכללי של תושבי העיר שמוצאים עצמם חסרי אונים מול כמויות החזירים שמסתובבים בעיר, וגם ממקום אישי: אשתי יצאה מהאוטו לכיוון הבית עם שקיות ובהן אוכל, כאשר חזירים הגיחו והתנפלו על השקיות ואשתי נאלצה לברוח מהמקום ללא האוכל. בעקבות כך הצטרפנו לקבוצת וואטסאפ הקשורה לבעיית החזירים, בה גם חברי הקבוצה רצו לפעול בעניין בצורה חוקית ומשפטית.

ועדה קרואה על פי חוק, היא ועדה הממונה על ידי שרת הפנים. אנו טוענים שבמקרה הזה, עקב אובדן שליטה ואובדן תחושת ביטחון של התושבים בשל בעיית החזירים, יש צורך שהמדינה תיקח את השליטה על העניין, כי ברור שהעירייה לא יודעת כיצד לטפל בה".

עו"ד יואל גולדברג:

שכונת כרמליה נפגעה רבות מהבעיה הזאת, בלילות הכלבים לא מפסיקים לנבוח בגלל חזירים שמטיילים בשכונה, אנשים מפחדים לצאת מהבתים שלהם.

עוד נאמר במכתב:

"נקעה נפשם של תושבי העיר, המשלמים ארנונה כחוק, בסכומים גבוהים, מחוסר המעש והטיפול השלומיאלי של ראש העיר בעניין סילוק המטרד והמפגע הפוגע אנושות באיכות החיים בעיר"

"בהמשך התהליך, מסביר גולדברג, "שרת הפנים תבחן את הטענות שהועלו במכתב, תבקש ודאי את התייחסות ראש העיר לנושא, וכיו"ב. אם לא תשתכנע, תמנה ועדה כזו. נכון שברוב המקרים בהם מונתה ועדה כזו בעבר, היו בעקבות אי עמידה בתקציב, אבל היו גם מקרים בהם נושא הוועדה היה חוסר בביטחון של התושבים, כמו במקרה שלנו".

לא מבקשים לחסל חזירים

"חשוב להדגיש", מבקש להבהיר עו"ד גולדברג, "כי אנחנו לא מדברים על להרוג או לחסל חזירים, אבל חשוב לנו עניין הדילול, ושיעשה בצורה הומנית. בין אם זה גידור או העברת החזירים, אבל הכי חשוב שזה יעשה בכמויות שיחוללו שינוי ממשי ויפחית את המפגשים היומיומיים בין התושבים לחזירים".


הגיבו כאן לכתבה

38 תגובות
 1. רמבי אמר/ה

  גז פילפל מאוד יעיל כנגד חזירים ובבונים חיפאים! מניסיון!!!

 2. שיר אמר/ה

  הרוב השפוי של תושבי העיר מצטרף למכתב. הגיע הזמן

 3. דויד אמר/ה

  תפרסמו כיצד ניתן להצטרף לעצומה !!
  אני בטוח שעוד רבים יצטרפו במהרה

 4. חיפאית תמיד אמר/ה

  אפשר לחשוב שראש העיר מרביעה את את החזירות. הגזמתם. החוק כובל אותה ואין לה הרבה מה לעשות

 5. דן אמר/ה

  למה יש לי הרגשה של הון-שלטון במהלך הזה? כשחיפה התנהלה לפי בעלי האינטרסים, וכספים זרמו לכל מיני כיסים – אין צורך בוועדה קרואה שתנהל את העיר. על חזירים – זה כן. לא בבזבוזי מליונים כל שנה, לא בגרעונות עתק, לא על בעיות ארנונה רבות שנים, לא על הזיהום ולא על בעיות השירות והתפעול הנוראיות בעיריה. את כל זה אפשר לשמר, ועל החזירים צריך להדיח. או אולי שזו בדיוק הבעיה, שהכספים לא זורמים כפי שזרמו בעבר…

 6. אסתר אמר/ה

  אכן מלחמת הון שלטון!

 7. תומר אמר/ה

  יואל גולדברג ידוע כאדם מתלהם ורודף פרסום ובעיקר מאיים ושוב מאיים ,
  קליש ראשת עיר טובה ובעיקר ישרה והגונה , עניין החזירים לא תלוי בה , מעבר לחזירים יש לנו ראשת עיר מצויינת שעמדה בכל הבטחותיה , דברים לוקחים זמן , גם אני אישית מבוהל מהחזירים אבל גם את זה היא תמגר בסופו של יום

 8. לינור אמר/ה

  איזה הגזמה!!!! פשוט כמו שיש לחתולים מקומות האלה גם להם צריך להרגיל אותם לחזור לטבע ולשים בפתח של נחל… כמו נחל לוטם. כמו נחל גלים. והשאר האוכל שלנו בני האדם בפחים גדולים שהם מעין מטמנות זה הפתרון היחיד והכי הומני שיש… גם לחזירים של חיפה מגיע לחיות. כמו לחתולים. אין לי בעיה עם סירוס אבל אני לא יסכים שיעשו משהו מבלי להשוות אותם לחתולים.

 9. לינור אמר/ה

  מקומות האכלה

 10. רחל אמר/ה

  אכן יש להוריד את קאליש ולא רק בשל בעית החזירים.
  רצינו , בצדק, להוריד את יהב אבל נפלנו בפח.אין זה אומר שעלינו לסבול עד הבחירות הבאות

 11. אורי אמר/ה

  זה לא חדשות אמיתיות. הרי ברור ששרת הפנים לא תמנה ועדה קרואה במקום קליש רותם וזו סתם הטרלה. מפתיע שאתר רציני. כמו חיפו משתף עם זה פעולה

 12. שמואל אמר/ה

  אנשים השבוע עליתי את העליה של דרך הים זוג חזירים גדולים חצו את הכביש כאילו אין תנועה…חתול היה בורח מהרכב אלו המשיכו כאילו אני מפריע להם…אני לא יודע על איזה כסףשזרם לכיסם מדברים המגיבים לכתבה אני מבין שיש בעיה קשה הילדים שלי מפחדים לצאת ללא ליווי בשעות החושך…..אבל כרגיל עד שלא תיהיה תאונה קטלנית אף אחד לא יוציא את האצבע מ…. ויטפל בבעיה לצבוע את הכיכר בנאות פרס עם הצבעים של מכבי חיפה זה יותר חשוב מטפל בבהמות שמטנפות לנו את העיר…

 13. אלי אמר/ה

  אני חושב הכי טוב לכוון את כל החזירים ללר יוצר מהכלל לקמת ספיר

 14. דין דין אמר/ה

  ועדת קריעה.

 15. נייס אמר/ה

  קאליש מכה רצינית לעיר
  אכזבה ענקית היא פשוט לא מתאימה לנהל עיר למרות השכלתה

 16. לימבו אמר/ה

  העיר היחידה שסובלת ממכת החזירים היא חיפה.
  לא נצרת לא שפרעם לא עפולה … רק חיפה.
  גם מפגע תחבורתי, גם הרס רכוש, גם איום מתמיד בעיקר על ילדים ואנשים עם כושר ניידות נמוכה

 17. משה חיים אמר/ה

  בדיוק. חמישים חזירים מעונבים.

 18. אייל אמר/ה

  קליש נלקחה בשבי של פעילי בעלי חיים כבר 3 שנים שמונעים ממנה להביא את הדילול.
  "למזלה" של קליש, מטרד החזירים נעלם מהשיח רק בגלל הקורונה, אלא שהוא לא נעלם כלל. הוא התרבה – כל חזירה המליטה בשנה וחצי של קורונה עוד פעמיים או שלוש. כלומר היכן שהיה מטרד של 5-10 חזירים עכשיו יש 20-30.
  אם נמשיך לטמון את הראש בחול ולשמוע על "נחשון צוק מטפל בזה = מנסה להשתיק את הנושא" אז מה שנקבל בקיץ 2022 זה שכל מקום היום שרואים עדר של 20-30 אנחנו נראה עדר של 100-120.
  נקבל רחובות שנסגרים במשך חצי שעה, נקבל גינות שכונות שתושבים לא יכולים לשהות בהן, נקבל עשרות תאונות דרכים עם חזירים בלילות, נקבל נזקים בעשרות מליוני שקלים לגינות ציבוריות ופרטיות, נקבל תקיפות אלימות בין עדרי חזירים וביניהם לבני אדם בקרבת מקורות מזון.
  העירייה הזאת הולכת למצב בעוד שנה שבו לא יצטרכו דילול של עשרות כמו שהיה עד שהופסק אלא יצטרכו דילול של אלפים, וזאת בגלל חוסר המעש של ראש העיר ופעיליה שבנושא הזה באמת דרושה פה ועדה קרואה שתקבל במקומם החלטות קריטיות.

 19. דן אמר/ה

  נקווה שמשהו יזוז בחיפה.

 20. איציק+התשואל אמר/ה

  איני יודע מה ומי עומד מאחרי יוזמת העו"ד הנכבד ,
  אך סוף סוף אולי פנייתו לשרת הפנים – תזיז/תעורר מישהו בעיריה .
  די!!
  נקעה נפשנו מיפי הנפש ומגיני החזירים !
  הגב' קאליש שבויה כבת ערובה בידיהם .
  נלחמתי וניסיתי לתרום רבות עמ"נ להחליף את יונה יהב, ו…מה קיבלנו ?
  אבוי לנו .ונושא החזירים אינו הבעיה היחידה .
  העיריה ממש אינה מתפקדת . כל מנהל מוליך את העגלה לכיוון אחר, וללא יד מכוונת מלמעלה . מדיניות הכסת"ח
  שולטת.
  עד מתי ?

 21. רון אמר/ה

  סוף סוף. ראשת עיר לא מתפקדת המסכנת את תושביה.

 22. שירי אמר/ה

  הלכתי אתמול במרכז הכרמל ובפארק הקטן ליד מצידו היו עשרות חזירים. פחדתי מאוד. חבל שאף אחד בעיריה לא עושה שום דבר ונותן להם להסתובב שם חופשי ולהפחיד אנשים

 23. אייל אמר/ה

  שלום וברכה
  מצטרף לבקשתו של מר גולדברג.להזיז את ראשת העיר מתפקידו ולאלתר.נוכחותה(בעשייה) כלל אינה מורגשת.בשום תחום.בכל מהלך כהונתה עד כה אין לה ולו טביעת אצבע קלה על אף דבר.
  העיר מוזנחת יותר מבעבר ודומה כי הכל פסק מלכת.

 24. קובי אמר/ה

  פרט לבעיית החזירים כישלונותיה רבים ומגוונים.
  תעשה טוב אם תפרוש .ולא תמתין שתופרש.

 25. דורון אמר/ה

  סתם רעש וכותרות. לא מטפל בבעיה, רק יושב ליד שולחן ומפריע. עדיף לעזור לקליש מאשר לחפש כותרת. כל מאכילי החזירים בכרמליה, שיפסיקו. וכל אלה שזורקים אשפה מחוץ לפחי זבל, שיפסיקו. ואם מישהו רואה זבל בשכונה, שיאסוף. ואם רואים חזירים, לדווח לעירייה והם ישימו עוד גדר ושער אם צריך. ויבוא שלום ושקט לשכונה.

 26. אירית רוטלוי אמר/ה

  אני מצטרפת לבקשתו של עו"ד גולדברג. גם את הקניות שלי תקף חזיר ברחוב בועז לפני כ חודשיים ונאלצתי להשאיר לו חלק מהמאכלים. זה מאוד לא נעים

 27. ברוך אמר/ה

  כל חיפאי יחתום על זה ללא יוצא מהכלל קליש זה כישלון טוטאלי!

 28. שונא שחיתות אמר/ה

  קשקשנים, כל יום מפרסמים כתבות נגד קליש ומשתמשים בחזירים כאמצעי, אין כלום בכתבות האלה שלכם חוץ מהתרסה ופופליזם וניסיון להראות שאכפת לכם בחירוף נפש מהעיר בזמן ששקוף שהכתבות האלה משמשות כקמפיין להחלפת קליש. לקליש אין יד ורגל בשחיתות וג'ובים ולמושחתים תאווי שלטון, אז יש פה כל מיני שתפסו טרמפ על החזירים כדי לנסות להזיז את קליש הצידה. מחוץ לכתבות המנפחות שלכם יש מציאות שבה החזירים הם לא כזה מטרד כמו שאתם מנסים ליצור את הרושם. כתבות פופוליסטיות שנועדו לקדם אינטרסים אישיים של כאלה שמדגדג להם להיות בשליטה: כח כסף וכבוד שמחפשים פרסום בכח על גב החזירים שחוץ מלהם הם לא מפריעים לאף אחד. לכו תחפשו את קליש במקומות אחרים ותחפשו משהו אחר לכתוב עליו כדי שתהיה לכם הצדקת קיום.

 29. חיפאי שמרוצה מראש העיר אמר/ה

  מישהו מנסה להמציא שיטת ממשל חדשה שבה 50 תושבים יכולים להחליף ראש עיר אם אינם מרוצים. להזכירכם, החלפת ראש עיר במדינת ישראל מתקיימת באמצעות בחירות לרשויות המקומיות.
  * לא שמעתי את אותם תושבים דורשים ועדה קרואה בימי ראש העיר הקודם, שממש לא פתר את בעיית החזירים (וכפי שמעידים מומחים בנושא, שיטתו המבוססת על "דילול" אף הגבירה את היקף הילודה של וזירות הבר).

 30. ראובן ושמעון אמר/ה

  יש לשלוח אותם לסין על חשבוננו. במקום עטלפים וכלבים שיאכלו חזירים.
  אפשרות אחרת – אפריקה, הבעיה ששם כולם מוסלמים רחמן לצלן.

 31. ארז אמר/ה

  כל הכבוד לאיילת שקד.
  סוף סוף למישהו אכפת.
  אנחנו משפחה תושבי חיפה סובלים באופן יום יומי מהמפגע החמור והבלתי נסבל הזה.
  אין בטחון לילדינו שחזורים לביתם בשעות החשכה , הגינות הרוסות , הכל מוזנח, פחי הזבל כל בוקר הפוכים ולאנשים נמאס לטפח ולנקות כי מגיעים חזירים וזורעים הרס רב.מועוד כל זה לא מספיק גובים מאיתנו ארנונה מטורפת ללא שום הצדקה מאחת היקרות אם לא מהיקרות בישראל די נמאס !!! עינת קליש נכשלת ובענק לכי הביתה !!!:
  תושב מתוסכל.

 32. משה אמר/ה

  יש פתרון פשוט לחזירים. אפשר לחסן אותם ואז הם יקבלו מיוקרדיטיס, קרישי דם, דום לב והופ אין חזירים.

 33. יגאל אמר/ה

  שטויות כייף לנו עם החזירים, די נמאסתם

 34. אבי אמר/ה

  מה אתם חושבים שחברי ועדה קרואה יעלימו את החזירים?
  החזירים נמצאים לא רק בעיר בחיפה. העיניין שרק בחיפה לוקחים את הבעיה ועליה מנסים לבנות החלפת ראש עיר.
  איפוא היו יפי הנפש כשיונה יהב דאג להרוג אותם בצורה סידרתית.
  כשעובדי העירייה היום מנסים לפנות לא להרוג חזירים טוענים שהם מתאכזרים לחיות.
  חפשו בעיות יותר רציניות כמו מעונות יום גני ילדים כיתות לימוד
  ניקיון העיר שהם לא פחות חשובים לעיר.

 35. אוהב חיות אמר/ה

  סלקו תחילה את החזירים על שתיים !
  עינת קאליש ראשת עיר מעולה !
  החזירים היו כאן לפנינו ואין סיבה לסלקם.
  במקום זאת, לגדר את שטחי המחיה שלהם ולדאוג לאספקת מזון שינזרק לפח בחנויות הירקות וברשתות.

 36. פארוק אמר/ה

  אם נחכה עד לבחירות הבאות לא תשאר לנו עיר.
  ניקוי האורוות יפה לו שיתחיל מלמעלה.
  קאליש הביתה פיפי ולישון.
  שמישהו שיודע לנהל עיר יחליף אותה ויפה שעה אחת קודם.
  גם לפניות במייל היא לא עונה, אנשי לשכתה עונים במיילים חריפים אגרסיביים ונוטפי ארס כאילו אנחנו מיריבי עירנו.
  את קאליש מעולם לא שמעתי מדברת מלבד כמה משפטי פרופוגנדה זולה
  די !!!!!!!
  לכי מכאן

 37. רונן אמר/ה

  קליש לא מתפקדת בהרבה תחומים.
  היא דובון לא-לא.

  סתם דוגמא שאינה ברומו של עולם:
  במקומות רבים המדרכות בחיפה חסומות בחלקן ע"י צימחיה שפולשת מחצרות פרטיים או גינות שבאחריות העירייה.
  לפעמים צריך להתכופף (ואני לא שחקן כדורסל) כשעלי עצים שגדלים פרא חוסמים את המדרכה.

 38. אזרח אמר/ה

  סופסוף!!!!
  יוזמה מבורכת!
  צריך להעתיק את קליש עם החזיריה שלה למקום אחר.

הגיבו כאן לכתבה