בוסתן ספרדי בביצוע תאטרון של ליקויי ראיה ורואים בקריית חיים

 

ההצגה בוסתן ספרדי של הנשיא לשעבר יצחק נבון התקיימה לראשונה ביום חמישי ה 30.07.15 בבית יד לבנים בקרית חיים

 

001.jpg

קטע מתוך ההצגה בוסתן ספרדיבהצגה מסופר סיפורם של יהודי יוצאי ספרד בירושלים עם כל החוויות והסיפורים מאז.
השחקנים בהצגה הם שחקנים רואים ושחקנים עיוורים ובעלי ליקויי ראיה ובעזרת מתנדבים רואים מהעמותה למען העיוור ולמניעת עיוורון.
בזכות אותם שחקנים המחזה הפך לדבר מאוד מיוחד וחברתי וחשוב לקבלתו של השונה.
בעלי המוגבליות הוכיחו לכולם שהשמים הם הגבול וע"י כח רצון ונחישות הכול אפשרי.

003.jpg

קהל הצופים ו משולב באנשים כבדי ראייה

מנכל.JPG
מיכל דדון

מיכל דדון:"מרש"ל חיפה והאגודה למען העיוור חיפה, פועלים זה שנים בחיפה לקידומו והשתלבותו של האדם העיוור וכבד הראיה בקהילה ובעולם התעסוקה. אך לא פחות חשוב מכך יש לקדם את כישורי וכשרנות האנשים גם בתחומי האמנות. לשם כך הוקמו סדנאות אמנות המחול והתאטרון , קבוצת "חלומות" המשלבת עולים עיוורים וותיקים יחד עם מתנדבים והמופיעה כ תאטרון פרינג' לכל דבר במופע "אור באפילה" ו" תל אביב הקטנה",
אך נקודת השיא היא בהופעת חברי סדנת התאטרון במופע "בוסתן ספרדי" , בבית יד לבנים, מופע בו לא נשארה עין יבשה. מעבר להדרכת הבמאי, נדרשה כאן עבודה רבה של כוריאוגרפיה – בהעדר ראיה הדבר אינו פשוט – ושל עריכה מוסיקלית. אכן שילוב הקולות והמופע כלו, הביעו צבעוניות וחגיגה לעין ולאוזן כאחת. חוג זה, בו משולבים אנשים לקויי ראיה דוברי עברית, רוסית וערבית יחד עם מתנדבים"

004.jpg
חיים כהן בשעת מונולוג עם צוות התאטרון

ההצגה מנתה כ 12 שחקנים ומקצתם אינם רואים וכבדי ראיה שמשולבים במתנדבים ושחקנים רואים את הפזמונים להצגה ביצעה המלחינה מירי גוליומברוסקי שהיא גם כן עיוורת ויצרה מוזיקה מדהימה והדרכה מוסיקלית יוצאת מן הכלל ,עם המקצבים המוזיקלים של השירים הידועים מהמחזה ,

בוסתן_ספרדי_שירים_1.JPG
בוסתן ספרדי שיר בביצוע השחקנים
ההצגה בוסתן ספרדי (צילום: בן אופיר)
קטע ריקוד מתוך ההצגה

במהלך בימוי ההצגה היו התלבטויות כמו: כיצד יודע האדם לקוי הראיה את מיקומו על הבמה,והיכן הקהל ולאיזה כיוון לפנות, איך יכול לקוי הראיה להבחין בהבעות הפנים שמחות ועצובות וכעוסות ומפתיעות ואף כיצד יוכל גם כן לדעת היכן לרקוד בשטח הבמה.

006.jpg
מונולוגים על הבמה של השחקניות
איציק_קשת_במאי_ויוצר_התאטרון.JPG
איציק קשת – במאי ויוצר התאטרון

איציק קשת:"העבודה עם האנשים בעלי המגבלות מחייב המון אהבה, הקשבה, הכלה, להיות שם בשבילם ובכל רגע נתון, השילובים עם השחקנים הרואים זה שילוב מיוחד מאוד.
כל אחד מביא את העולם שלו, המפגשים הם מרתקים וזה יפה.
שיתוף פעולה בתאטרון מביא כוח אדיר וזה אינו חשוב אם אתה מוגבל אם אתה רואה או לא רואה המפגש הוא נפלא בין השחקנים ובין הקהל"

 

 

 

דבורה_עוזרי_מתנדבת_מהאדודה.JPG
דבורה עוזרי

דבורה עוזרי:"היה לי כייף לעבוד עם הצוות של השחקנים והחוויה הייתה שונה כאשר משחקים, צריך גם לחפש מתנדבים בקהילה שיתרמו ושיעזרו כי זה מאוד חשוב, גם עם מגבלה ראייה אפשר לעשות וליצור תאטרון טוב."

 

 

 

 

שיר_ספרדי.JPG
שיר ספרדי
חיים_כהן_שחקן_ועיתונאי.JPG
חיים כהן

חיים כהן: "חברתי לצוות התאטרון לפני כ 10 חודשים, כייף לעבוד עם השחקנים העיוורים זה פשוט חוויה מאוד מרגשת ולא קל היה לחוות את זה מבחינה רגשית וויזואלית, בזכות העבודה עם הבמאי נפתחתי ורכשתי בטחון על הבמה כי הייתי סגור בהתחלה לעולמי ולקהילה, וכן גם אני מודה לקהילה של העיוורים ולתרומתי לקהל זה, פתחתי בעזרת ההצגות את כישורי השירה בבמה"

 

אדון_סליחות.JPG
אדון סליחות השיר הידוע בבצוע צוות התאטרון

סלין כרמל:"זה פשוט תופס את הנפש ומרגיש נוח וטוב עם עצמך ומשכיח את כל הצרות והכל צריך להגיע בהנאה, בחמימות ויצירת קשרים עם החברים.
בן אדם יכול לעשות מה שהוא יכול למרות המוגבלות ונכות של הראייה, עבורנו השמיים הם הגבול ולאחר הצגות רבות שהופעתי זה מחמם את הלב "

005.jpg
קטע ריקוד מתוך ההצגה
שיראל_ברקת_שחקנית_וזמרת.JPG
שיראל ברקת

שיראל ברקת:"זה ממש חלום עבורי להופיע בתאטרון וחלום ילדות וזה מרגש ,הרגשה להופיע מעל במה משרה הרגשה נפלאה לשיר ולשחק כבר מהגיל הקטן וכיום גם להרצות מול אנשים , אני מרגישה את הקהל מוחא כפיים ועל כך שבצעתי את תפקידי כהלכה וחוזרת עם הרגשה טובה על הלב ומלא שמחה , אם בעיניים האור כבה ובלב יש אור קטן והוא מנצנץ זה האור באפלה והאור הזה אינו יכבה לעולם"

בוסתן_ספרדי_שירים_2.JPG
בוסתן ספרדי שירים

לנו ככל אדם יש את הכבוד לכבד את האדם בעל קשיי הראייה ולעזור ולסייע ולהכיר בו כבן אדם שווה בחברה גם ללא כל האביזרים הנלווים, אם בעיניים האור כבה ובלב יש אור קטן והוא מנצנץ זה האור באפלה והאור הזה אינו יכבה לעולם

 

השתתפו בהצגה:

אלי אבסוייב, רינה אלמליח, ויקי אשר, אסתר בוברוב, שיראל ברקת, חיה בר רוב, בתיה טאובר, חיים כהן, סלין כרמל, רעות מוחרר, שרה ניניו, פאני סבג, דבורה עוזרי
בימוי : איציק קשת , ניהול מוסיקלי , מורי גוליברסקי
כיאוגרפיה: ליהיא שיבק
עריכה מוסיקלית:חגי רז
עריכת סרט: ברברה פרונדל
נוכחו ונהנו באולם כ 150 איש

צילם וכתב : בן אופיר

לא ניתן להגיב