"רק שלא יבואו הקרובים" • עוד כמה מילים על זהרונים | חופי חיפה והסביבה

דג הזהרון היפיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

הזהרון מזהיר אותנו, ויש לו סיבה טובה

בהמשך לדיווח על דג הזהרון שנפלט השבוע לחופי הקריות והוצא מהים בידי המצילים, כשהוא מת, צריך להוסיף מספר דברים כדי להבין מהו הדג הזה: מדובר בדג גדול ממשפחת העקרבנונים. מצויד בקוצים ארוכים בעלי ארס משמעותי, בעל משקל מולקולארי גבוה, הגורם כאב עז, כפי שצוין בכתבה הקודמת.

פורס את סנפיריו היפים – זהרון הדור (צילום: מוטי מנדלסון)

צבעיו העזים שלו הם למעשה סימני אזהרה שהעניק לו הטבע, אזהרה התופסת גם לגבינו, בני האדם. הזהרון הוא מהדגים היפים בעולם. הוא נראה תמים וחביב, אינו נוטה לברוח במפגש עם בני האדם, ומראהו נהיה מרשים אף יותר כשהוא פוגש יצור זר (כמונו למשל), שכן אז יפרוש את סנפיריו הגדולים והמרשימים, יזקור את קוציו המאיימים, שמזכירים צורת חניתות עם דגל מימי קדם.

סנפיריו המרשימים של הזהרון (צילום: מוטי מנדלסון)

בנוסף לכך, סנפירי הענק האלו מהווים גם פיצוי על חסרונו – שחייתו האיטית. הזהרון פורש את סנפיריו ואוגף להקות דגיגונים, ובתנועה מהירה ביותר – פוער את פיו ובולע כמויות של טרף. בהיותו דג פולש, הוא גורם מאיים לדגים המקומיים ופוגע בהם קשות.

דג הזהרון (צילום: מוטי מנדלסון)

זו אחת הסיבות שיש לדלל אותם במהירות, על אף שזה נראה "לא טוב", אך אכן זה כך. אויבים אין לזהרון וזו סיבה נוספת לכך שאסור להקים יותר מידי שמורות ימיות, שישמשו כמזווה לדג זללן זה… על כך עוד ארחיב בכתבות הבאות.

ישנם כמה וכמה קרובים של הדג הזה, שהלוואי שלא אהיה מהצודקים בנוגע להם, אך לצערי, יש להניח, ובסבירות גבוהה, כי הם יגיעו. ה-זהורית למשל – זהרון מקרין, ובכלל יצורים ימיים נוספים ובלתי רצויים, בעיקר האבנון, שכבר נצפה באזורנו בעבר.

דג הזהרון עם הקוצים הפרושים (צילום: מוטי מנדלסון)

בשל עיסוקי רב השנים בעבודה זו בארץ ובעולם, ובעקבות תצפיות ומעקבים שערכתי בעשרות אלפי צלילות, אני מרשה לעצמי להביע כאן את דעתי, מניסיוני האישי בלבד: בלילה אין זה בטוח כלל להיכנס לים, משלל סיבות, אך כאן אני מתייחס לעובדה שדגים רבים מתקרבים אל החופים בלילות, ואנו, בני האדם, מסוגלים להבחין ולהיזהר מפניהם עוד פחות מתמיד, בשעות החשכה.

זהרון פגוע עם בטן נפוחה (צילום: מוטי מנדלסון)

באיי סיישל לדוגמה, כמו במקומות נוספים בימים טרופיים, ישנה אזהרה כי בשעות החשכה קרבים כרישים אל החוף. זה לא קורה לא בארץ(!). זה יכול לקרות תאורטית, אך זה דורש מצב שכרישים רבים יגיעו לאזורנו, דבר שלא מתרחש בשלב זה.

דג הזהרון היפיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

אך נשוב להתמקד בזהרון שלנו, שאוהב סלעים, אניות טבועות ושוברי גלים.

בקרוב אפרסם את אזורי תפוצתם בקרבת החוף. כרגע, מפות התפוצה שלי נוגעות רק לצלילות עמוקות יותר. כשהים יאפשר, בכוונתי לבצע סקר חופים בחיפה בשעות הלילה, ולתעד מינים נוספים. רק כדי שנהיה מודעים, תמיד טוב לדעת, ידע כשלעצמו עוד לא הרג איש. אני חושב…
שבת שלום לכולנו.

6 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  צילומיים נהדרים מוטי מנדלסון. שבת שלום.

 2. רון אמר/ה

  את הזהרון היפיפה הזה צריך לחסל בכל הזדמנות שרואים אותו דג פולש מסוכן מאד גם בריאותית למי שנוגע בו וגם כלפי אוכלוסית הדגים הקטנים שהוא טורף ומחסל בכמויות

 3. שוני אמר/ה

  כתבה מעניינת

 4. motiuggi@gmail.com אמר/ה

  תודה שוני.
  כתבה כואבת . לך ם תלת

 5. טניה אמר/ה

  כתבות מאוד מענינות גם מלמדות על בעלי חים בים וגם אך ניתן להתמודד עם סכנת פגיעה ואמצעי זהירות במפגש לא צפוי עם חברים אלו.

 6. רון אמר/ה

  הוכח ולא מהיום שנוכחות מינים פולשים אם בטעות או אם במכוון גורמת נזקים עצומים שלאחר מכך לא ברי תיקון אז מה לא ברור פה חכו ותראו מה יקרה שהנמלים המסוכנות בעולם שהובחנו בפתח תקווה יצליחו להתרבות

לא ניתן להגיב