נחל יפיפה בלב העיר – נחל סעדיה הוא פנינת טבע חיפאית מוזנחת ומזוהמת | צפו

נחל סעדיה (צילום: אריק דרובוט)

יותר מחודשיים אנו עוקבים בחי פה אחר מצבו של נחל סעדיה הממוקם בלב חיפה. על אף הבטחות שנשמעו מגורמים שונים, בהם גם עיריית חיפה, כי מקור הזיהום יאותר ויטופל, בשטח, דבר לא השתנה וההזנחה נמשכת. מי שלקחו על עצמם את שמשימה לשמור על הנחל הזה הם אנשים פרטיים שאכפת להם מהטבע, ביוזמתו הבלתי מתפשרת של פעיל הסביבה אריק דרובוט.

נחל באמצע חיפה • "מטיילים בארץ" | צפו


"הזנחה מבישה"

נחל סעדיה הוא פינת טבע בלבה של העיר חיפה, סמוך לצ'ק פוסט. אותו נחל בעל מים צלולים ופינות ירוקות מצדדיו מזוהם באופן קבוע כשמוזרמים אליו מי ביוב ושפכים. המעכירים ומזהמים את מימיו. ממדידות שהתבצעו ע"י רשות נחל הקישון, עולה כי במי הנחל שבמקורם נקיים וצלולים, קיים זיהום חיידקי ברמה בלתי מבוטלת.

אריק דרובוט הוא חובב טבע מושבע שמתגורר בנשר. באחד מסיוריו הרבים וחיפושיו אחר פינות טבע, הגיע לפני כשנה וחצי לנחל סעדיה. אריק הופתע לגלות פנינת טבע מרשימה, שזורמים בה מים צלולים ונקיים המגיעים מנביעות שונות. הוא החל לחקור את המקום, תוך ניסיון להבין כיצד ייתכן כי רק מעטים מכירים אותו ומדוע אין הרשויות דואגות לטפח אותו כפי שראוי היה להיעשות.

זיהום נחל סעדיה • אריק דרובוט | צפו


ככל שחקר ולמד את הנושא, הבין דרובוט כי בעיריית חיפה קיים תכנון בן כמה שנים, להקים במקום בו שוכן הנחל פארק הייטק, תוכנית אשר תביא להריסתו. בנוסף לכך, גילה דרובוט כי כבר תקופה ארוכה, לא רק שלא מתקיימות פעולות כלשהן לשימור הנחל, אלא שאף מוזרמים אליו באופן קבוע שפכים ומי ביוב המזהמים את מימיו קשות.

מאז שגילה את נחל סעדיה, משקיע דרובוט מאמצים כמעט בלתי נתפסים כדי לשמור על הנחל, ולהצילו.

דרובוט סיפר לחי פה: "נחל סעדיה הוא נחל איתן, הזורם בכל ימות השנה, ללא תלות במזג האוויר או בתנאים אחרים, כך למעלה מ-100 שנה. המים בו נקיים וצלולים וניתן לשחות ולטבול בהם. לא רבים יודעים אודותיו בשל מיקומו החבוי ובשל יחסי ציבור רעים שהצטברו בנוגע אליו. המקום בשליטת עיריית חיפה, אך מבחינת המאפיינים שלו הוא שמורת טבע לכל דבר, יש פה ציפורים, דגים, סרטנים ובע"ח נוספים".

נחל סעדיה (צילום: אריק דרובוט)
נחל סעדיה (צילום: אריק דרובוט)

"כולם יודעים ואיש לא עושה כלום"

דרובוט ממשיך: "הזיהום בנחל כבר מעל שנה, אני באופן אישי מאוקטובר 2020 יושב על כל הרשויות ויושב יום יום בנחל. כל הרשויות יודעות על הזרמת השפכים ולא עושים כלום. עיריית חיפה מפילה את זה על תאגיד מי כרמל ומי כרמל אומרים שעשו בדיקות ושמדובר בשמנים. רשות נחל קישון עשו בדיקות ויש תוצאות חריגות של שפכי זיהום. כל הרשויות הסביבתיות מכירות את הנושא, כולן מבטיחות אבל בפועל לא קורה כלום. אני בקשר רציף עם נציגים בכל הרשויות – הטבע והגנים, המים, נחל קישון ועוד רבים. הם מבטיחים שיעשו משהו אבל בפועל לא נעשה דבר".

נחל סעדיה • אריק דרובוט | צפו


עפ"י תכנון העירייה, מספר דרובוט, אמורים לבנות על שטח של כ-80 אחוזים מתוך השטח הירוק, דבר שיביא להריסתו של מקטע הנחל. דבר בלתי מתקבל על הדעת לכל הדעות, במיוחד במדינה כה קטנה כשלנו, וענייה במשאבי מים ובטבע, זה שעוד נותר בה לאחר ההרס שחולל בו האדם לאורך השנים.

דרובוט פועל במרץ בכל הדרכים העומדות לרשותו כדי להציל את הנחל, הוא גייס לעזרתו אנשים נוספים שהפכו שותפים פעילים במאבק הראוי הזה. הם הקימו קבוצה בפייסבוק – "מצילים את נחל סעדיה" במטרה להביא לתודעת הציבור את קיומו של הנחל המיוחד הזה ואת מצבו, מארגנים בה מפגשים לניקויו ולשיקומו כשמטרת העל כמובן, היא להביא לכך שהרשויות ייקחו אחרויות וידאגו לטפל בו כראוי.

"אפשר וצריך לטפל"

ד"ר יובל ארבל, יו"ר עמותת צלול מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

"יש הזרמה של שפכים או ניקוז כלשהו ברמת זיהום גבוהה, כמעט 10,000 חיידקים, שהם אינדיקטור לזיהום ולשפכים. זה לא ממש זיהום גולמי כי אז היה הרבה יותר, אבל יש פה מקור זיהום. בגלל שהזרימה בנביעה היא די חזקה, הזיהום הוא די דל במורד הנחל. הרשויות מטפלות אבל לא פותרות את הבעיה, בשורה התחתונה צריך למצוא את המקור ולהפסיק אותו, זה לא בלתי אפשרי אבל קשה, כי יכולים להיות עשרות אם לא מאות של מזהמים.

הדרך השנייה שניתן לבצע אותה במקביל למציאת מקור הזיהום, היא לשאוב את המים המזוהמים האלה למתקן טיהור שפכים, לפני שהם נכנסים לנחל הנקי. באותו מקום שבו יש זרימה של מים מזוהמים, בנו כבר סכר, אבל הסכר הזה גולש לתוך נחל סעדיה ומזהם אותו, לכן זה לא פתרון מספיק. צריך לשים משאבה באותו מקום ואת השפכים האלו להזרים למתקן טיהור שפכים שיודע לטפל בשפכים אלו ללא בעיה".

נחל סעדיה (צילום: אריק דרובוט)
נחל סעדיה (צילום: אריק דרובוט)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
"העירייה פועלת מול כל גורמי החקירה והאכיפה המוסמכים לעסוק בנושא ובכלל זה: המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים להגנת הסביבה, רשות נחל הקישון ותאגיד מי כרמל על מנת למצוא את מקור הזיהום, להביא להפסקתו.

אזור התעסוקה החדש נמצא בשלבי בנייה כאשר שני מבנים חדשים בשטח כולל של עשרות אלפי מטרים כבר הוקמו בסמיכות למרכזית המפרץ. במסגרת המשך הפיתוח מתוכננת גם הסדרת תוואי הנחל תוך שימור קפדני של ערכי הטבע במקום".

מרשות נחל הקישון נמסר לחי פה:
"נחל סעדיה מהווה פנינת טבע בלב השטח האורבני של העיר חיפה, אולם הוא סובל מזיהומים שונים ולאחרונה בעצימות גבוהה מבעבר. מבדיקה שערכנו עולה כי מקור הזיהום הנוכחי הנו ביוב סניטרי החודר ממקור לא ידוע למערכת הניקוז העירונית. זיהום זה גורם למפגעי ריח, עכירות וחיידקים צואתיים בנחל. בעבר רשות נחל הקישון קידמה יחד עם עיריית חיפה ביצוע פעולות לשיפור המצב בנחל, אולם דרוש טיפול יסודי לפתרון הבעיה.

רשות הנחל לקחה חלק בפגישה עם כל גורמי הרגולציה השונים בנושא. בפגישה עלו מספר אפשרויות לפתרון הבעיה של צינור הניקוז. במקביל לגורמי הרגולציה, נקבע מועד לפגישה עם מהנדס העיר והגורמים הרלוונטיים בעיריית חיפה, על מנת לקדם פתרון הוליסטי שיפסיק לחלוטין את זיהום הנחל".


מבירור של חי פה, גם היום, לאחר שחלפו יותר מחודשיים, דבר לא השתנה בנוגע לטיפול בנחל. אריק דרובוט, שכאמור מבקר במקום מדי יום, מעיד על כך בעוד הוא ממשיך במאבקו.


אנחנו נמשיך לעקוב, בתקווה שמשהו בכל זאת יזוז ונזכה ליהנות מנחל סעדיה החיפאי, כשהוא נקי ושמור, כפי שראוי למשאב טבע מרהיב ויקר ערך שכמותו.


מסלולי טיול בנחל סעדיה

במידה שאתם מעוניינים לבקר בפינת הטבע המיוחדת שנמצאת קרוב לביתכם, כל עוד המצב סביר ומאפשר, מצורפות דרכי הגעה ו-2 מסלולי טיול אפשריים:

אזור הנביעה ותחילת הנחל: להחנות בצומת הצ'ק פוסט או בחנייה של משרדי מנהרות הכרמל.
שביל 1 –
הולכים לתחילת שביל אופניים בהצטלבות הרחובות בר יהודה ההסתדרות ומתחילים ללכת לכיוון מערב(חיפה) לאחר 10 מטר יש גשר טורקי שם מתחיל הנביעה ומשם עם שביל האופניים לאורך 100 מטר יש את הנחל.

שביל 2 –
חונים באותו המקום, משרד מנהרות הכרמל.
הולכים ברגל צפון מערב על הכביש עד שיש ירידה שמאלה לכביש כורכר שהולך לכיוון מערב ( יש קו חשמל ראשי שלא ניתן לפספס שהולך במקביל לשביל כורכר) לאחר 100 מטר יש צומת טי, פונים שמאלה ומגיעים לנחל, יש שביל לאורך הנחל.

16 תגובות
 1. חיפאי איכפת אמר/ה

  כל הכבוד לאריק חשבתי שרק מעטים מכירים את נחל סעדיה מחיפה . שהייתי קטן היינו מגיעים למקום לשחות. ויום אחד החלטתי לפני חודשים להגיע למקום שגדלתי בו . והבחנתי שהסיטו את הנחל . במקום שפכו פסולת בניה . התנגבנו לתרום לבדיקות מים של הנחל . כמו כן היה יום ניקיונות בנחל . גן עדן בחיפה . מקום לגידול של עופות דגים ובעלי חיים . ישנה ביצה באמצע עשירה בחיים . העיריה חייבת להצטרף לבנות שבילים וספסלים זה גן עדן בחיפה . לא צריעים לנסוע לנחל אסי כי נחל אסי זה כאן . עמק המעיינות 5 נביעות מים ניקיות וצלולות נשפחות לנחל מעל ל 540 קוב מים בשעה . בואו נעשה פינת טבע בחיפה ונחייה את הצק פוסט . אפשר לעשות הליכה במים

 2. תמי יהושע אמר/ה

  המקום מדהים, חשוב מאוד לשמר אותו.
  אני, כמתנדבת, מבקשת מכל מי שיכול לתת את קולו ולהצטרף לקבוצת הפייסבוק של הקבוצה "מצילים את נחל סעדיה", כדי לחזק את הקבוצה מול כל הרשויות. לתת לקבוצה כוח להילחם בבירוקרטיה הנוקשה שמולה.
  בבקשה קחו גם אתם אחריות על פנינת טבע זו.
  הצטרפו בבקשה לקבוצה, בקשו חברות מהקבוצה. הצביעו יחד איתנו על כך שאכפת גם לכם מהארץ הזו.
  הכל נעשה בהתנדבות בלבד. ביחד נצליח יותר.
  ההצלחה היא של כולם.
  https://www.facebook.com/groups/444586026676925
  תודה
  תמי

 3. מיקי אמר/ה

  זה מה שקורה כשהטבע הישראלי פוגש את ההתנהלות הישראלית. במקום להתייחס לנושא כפצצה מתקתקת, מעבירים את הכדור מאחד לשני.
  מקריאה של התוכנית פיתוח המדוברת אין התייחסות לנקודות הניקוז והביוב שקיימות לאורך הנחל, ככה שייתכן מאוד שהתוכנית הזו מתייחסת לנחל כעוד תעלת ניקוז.

 4. אבי א אמר/ה

  חיפה סובלת מרצף של ראשי עיר שאינם מבינים שתפקידם הוא לפעול למען הציבור. למזלה של חיפה יש בעיר וסביבתה אוסף נדיר של אנשים טובים שאיכפת להם, כמו אריק ורבים אחרים שמנסים ומצליחים להציל את העיר מהרס ערכי ופיזי. המאבק עולה מדרגה בהבנה שאיחוד כוחות – קואלציה של פעילים למען העיר – יצור מוקד כוח שהעיריה תתקשה להתעלם ממנו. המאבק להצלת נחל סעדיה מצטרף למאבקים לשימור ערכי טבע, מניעת בניה בוודאיות העיר והנגשת הטבע העירוני לציבור כטבע ולא כפארק.
  התקשורת כמו חי-פה ואחרים צריכה לקחת חלק פעיל במאבק – לנקוט עמדה ולהזכיר לנבחרי העיר, יום וליל, כי הם נבחרו על מנת לשרת את הציבור ולא את עצמם.

 5. אבי כהן אמר/ה

  מדהים, מרגש, מעצבן, מרגיז.. הכל יחד
  לא למדנו כלום מהקורונה, כנראה צריכים מכה חזקה יותר 🤦🏼‍♂️

 6. לודמילה אמר/ה

  כתבה מהממת ⚘
  מקווה שיצליחו להציל את הטבע, לפני שהטבע יציל עצמו.

 7. wolfram אמר/ה

  סיפור חשוב ומלמד. לא הבנתי מי הגורם שנוטל באחריות העליונה. הבנתי שהגורמים השונים מוסרים אחריות מאחד לשני. אם אין "שפיץ" בפירמידה הזו אז העניין עלול ליפול בין הכיסאות בסופו של דבר. נראה לי שווה להפיק אירוע המוני (יום פסטיבל) באתר עצמו, ולאפשר לנבחרי ציבור/גורמים מוסדיים לעלות לבמה ולהשמיע את דברם. נציגי הקהל יוכל להגיב בהתאם מאותה במה. סוג של "דיון ציבורי". בהצלחה.

 8. עופר פרזנטה אמר/ה

  פשוט מדהים איך מקום עם פוטנציאל כל כך גדול זוכה ליחס כל כך גרוע מצד הרשויות. יש כל כך מעט נחלים איתנים זורמים בארץ – אז איך מאפשרים הזרמות ביוב וזיהומים אחרים לנחל היפה הזה?

  הציבור חייב לסייע למאבק להצלת נחל סעדיה. בואו ותצטרפו לקבוצת הפייסבוק "מצילים את נחל סעדיה" ודרכה תקבלו עדכונים על המאבק. יש שם גם מידע על סיורים שאריק עורך במקום מדי פעם, וגם על ימי נקיון מרוכזים בנחל.

  זה אפשרי וזה בידנו!

 9. ג'ורג' אמר/ה

  השם המקורי בערבית עין אלסעדה( عين السعاده) ולא נחל סעדיה למה אתם משנים את השם לעברית עאלק סעאדיה אתם לא יכולים למחוק את ההיסטוריה לא יעזור לכם

 10. רונאל אמר/ה

  שנים עירית חיפה מזלזלת בציבור גם רשות שמורות הטבע אותו הדבר הבחור הזה אריק כל הכבוד לו אין אנשים כאלה והדבר היחיד הניתן לעשות זה לגייס עוד שאכפת לו ומוכן להלחם בגופים המושחתים האלה לטפח לנקות ולאפשר גישה לכל אזורי הנחל המדהים הזה

 11. רונאל אמר/ה

  איך יתכן שרק אדם אחד מוכן להאבק למען הטבע איפה הרטג איפה בדיוק למה הם לא נילחמים בעירית חיפה ומחיבים אותם לפתוח את הנחל לציבור

 12. רחל אמר/ה

  צריך להציף באופן קבוע בתקשורת את המחדל הזה! איפה המשרד לאיכות הסביבה???? איפה רשות הטבע והגנים???? שלא לדבר על עיריית חיפה , בושה וחרפה להזניח מקום כזה!!!!

 13. רחל אמר/ה

  יש עוד נחלים בחיפה שמוזנחים , ביניהם גם נחל שיח שיש בו בריכות טבילה כמו בריכות הקצינים בצפון

 14. דן אמר/ה

  הכלבים נובחים והשירה עוברת 70 שנות הזנחה כלום לא השתנה וכלום לא ישתנה חבל על הכוח והבריאות

 15. נורית שימלר אמר/ה

  אין לי ארץ אחרת .
  אנחנו חייבים לשמור על פנינת טבע זו.
  לרווחתנומולרווחת ילדנו והדורות הבאים. אוצרות כאלה יש לפתח ולשמר.

 16. תמי יהושע אמר/ה

  בואו לתמוך בנו: מצילים את נחל סעדיה.
  שלום,
  בשבת 13.11.21 יש בנחל סעדיה פעילות מיוחדת, מאבק והפגנת נוכחות מיוחדת.
  תוכנית הבנייה אושרה וראשת העיר הודיעה שהיא על נחל סעדיה לא מוכנה לדבר ולשמוע ושלא יהיו לנו יותר תקוות.
  פרטים יפורסמו בפייסבוק של הקבוצה: @מצילים את נחל סעדיה. לא מבטלים את תוכנית ח.פ 1704ג.
  המצב עכשיו הוא הכי גרוע שיכול להיות.
  בלי לחץ ציבורי ומדיני של עוד המון המון המון אנשים.
  דעתה לא תשתנה והתוכנית תתקיים.

לא ניתן להגיב