“פרסטרויקה בחיפה” | לכבוד 30 שנה לעלייה הגדולה מברית המועצות • תערוכה מיוחדת

העלייה הגדולה מברית המועצות בשנות ה-90 (צילום: הנוער העובד)

מוזאוני חיפה וקרן ג’נסיס, בפרויקט מרגש לכבוד 30 שנה לעלייה מברית המועצות, העלייה המכוננת שהביאה לישראל את התרבות והאמנות הרוסית.

התערוכה תוקדש גם לעובדי המוזיאון, שמחצית מהם עולים מברית המועצות לשעבר. 

“פרסטרויקה בחיפה” • תערוכה לציון 30 שנה לעלייה מברית המועצות | מוזיאון העיר חיפה, הפתיחה בחודש יולי

פרויקט חדש ונדיר יוצא לדרך, בשיתוף פעולה ראשון בין מוזיאוני חיפה לקרן ג’נסיס (Genesis Philanthropy Group) – תערוכה ראשונה מסוגה בארץ המתמקדת בעלייה מברה”מ, “פרסטרויקה בחיפה” שמה. שותפים בפרויקט גם הרשות העירונית לקליטת עלייה בחיפה וקרן תרבות חיפה. 

תערוכת “פרסטרויקה בחיפה” תפתח “במוזיאון העיר חיפה” בחודש יולי, בתזמון מכוון במלאת 30 שנה לעלייה מברה”מ – גל עלייה גדול שהחל ב- 1990, שנה לפני כינון היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

תערוכת “פרסטרויקה בחיפה: 30 שנה לעלייה מברית המועצות לשעבר” מוקדשת לציון שלושים שנים לעלייה משמעותית זו, שהשפיעה באופן מכריע על מדינת ישראל. עלייה זו לא רק הגדילה את האוכלוסייה בארץ אלא גם הביאה איתה תרבות שונה ומנטליות חדשה. עולי ברית המועצות התפרסו בכל ישראל, ובתוך כך בלט מקומה המרכזי של העיר חיפה, שלפי נתוני משרד הקליטה הפכה לבית ראשון בישראל בשביל המספר הגדול ביותר של העולים מקרב כל ערי ישראל.

יותר ממחצית מהעובדים והעובדות במוזיאוני חיפה הם עולים מברית המועצות לשעבר.
זו אינה עובדה מקרית. תערוכה זו מבקשת לשים את אור הזרקורים עליהם – על אותם עובדים שנמצאים מאחורי הקלעים, שהם “המאמא והפאפא” של כל תערוכה במוזיאוני חיפה: עובדי אחזקה, אנשי כספים ושיווק, קופאיות וקופאים, אוצרות ועוד, וזאת הזדמנות להציב אותם בקדמת הבמה שכן הם מהווים את הלב הפועם של מוזיאוני חיפה. 

אוצרת התערוכה: יפעת אשכנזי.
האוצרת הראשית של מוזיאון העיר חיפה: עינבר דרור לקס.

במסגרת פרויקט “פרסטרויקה בחיפה” צפויים להתקיים מספר אירועים משמעותיים – מלבד פתיחת התערוכה כמקובל, גם אירוע גדול ש’יטיל זרקור’ על גיבורי העלייה מברה”מ ועל האופן בו נתנו את הטון בשינוי מרקם החיים בישראל בחלוף 30 שנה. יתקיימו גם אירועים שונים ומגוונים בחצר מוזיאון העיר, מופעי מוסיקה, הדרכות, פעילויות חינוך, פעילויות לילדים ועוד. דגש מיוחד נוסף יוקדש ל”יום העלייה” בחודש אוקטובר אז צפוי להתקיים סביב התערוכה סוף שבוע של אירועים ומופעים לקהל, שוב, באותו מיקום חצר מוזיאון העיר – בשילוב עם ביקור בתערוכה.

נטלי שניידרמן, מנהלת תחום המענקים של קרן ג’נסיס:

מדובר בפרויקט ייחודי שעוסק מזווית שונה ומרתקת בעלייה מברה”מ והאופן שבו השפיעה על החיים בישראל וספציפית בחיפה. הפרויקט משתלב עם משימתה של קרן ג’נסיס השואפת להעמיק את השילוב של ישראלים דוברי רוסית בחברה, גם באמצעות של הגברת המודעות לפועלם ותרומתם. אנחנו שמחים להיות חלק ממנו ומקווים שהוא יהיה סנונית ראשונה ליוזמות חדשניות בנושא הזה גם בהמשך
נטלי שניידרמן (צילום: קרן ג’נסיס)

מנכ”ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר:

 אנו מודים לקרן ג’נסיס על השותפות בפרויקט שאנו מאמינים בו מהרגע הראשון. מעטים האירועים שהשפיעו על החיים כאן כמו העלייה הגדולה מברה”מ. מוזיאוני חיפה גאים להיות פורצי דרך בעיסוק בנושא זה בתחום המוזיאוני. אנחנו גם משוכנעים, כבר לפי התגובות הראשוניות, שהתערוכה תהיה מרתקת ותעורר עניין עצום.
יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)
יותם יקיר, מנכ”ל מוזיאוני חיפה (צילום: צבי רוגר)

קרן ג’נסיס (Genesis Philanthropy Group/GPG) הינה קרן גלובלית אשר נוסדה על ידי קבוצה של אנשי עסקים ופילנתרופים יהודים דוברי רוסית. קרן ג’נסיס ממקדת את מאמציה בעיקר בפיתוח וחיזוק הזהות היהודית בקרב הקהילה העולמית של יהודים דוברי רוסית, וגם בתמיכה בקהילות יהודיות ברחבי העולם.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. לנה כרמי אמר/ה

    ילידת חיפה ומכירה חלק ניכר מהמוזיאונים ותוכן מה שמציגים. אודה באם אקבל פרוספקט בכל פעם שמתקיימת תערוכה וגם מהן התערוכות הצפויות באותו המוזיאון. תודה רבה

  2. חיפני אמר/ה

    מתי יפסיקו סוף סוף להתבטל ולהתרפס בפני כל מה שמגיע מברית המועצות ורוסיה ולהביט למציאות בעיניים.
    העליה הזאת הביאה, למשל, למצג בו ישראל היא במקום השני בעולם אחרי אוקראינה בשכרות ילדים מתחת לגיל 11.
    למשל, ריסוי של רצח נשים על ידי בעלים או בני זוג ועוד

הגיבו כאן לכתבה