הדר הכרמל • ״עיר לבנה״ חיפאית

רחוב מסדה • עיר לבנה חיפאית | איור: ד"ר דוד בר און
רחוב מסדה • עיר לבנה חיפאית | איור: ד"ר דוד בר און
רחוב מסדה • עיר לבנה חיפאית | איור: ד"ר דוד בר און

דו-קיום ברחוב מסדה

לאחרונה שבנו לבקר בהדר הכרמל, במעלה רחוב נורדאו וברחובות המסתעפים ממנו. השכונה נוסדה בתחילת שנות ה-20 של המאה שעברה. שיטוט בשכונה מגלה מבנים רבים בסגנון ״הבינלאומי״ (בהשפעת סגנון הבאוהאוס) המעידים שגם בחיפה מצויה ״עיר לבנה״ כמו בתל אביב, המשוועת למדיניות טיפוח מצד העיריה. 

רחוב מסדה, אחד המרכזיים בשכונה, נכבש בשנים האחרונות ע״י צעירים, יהודים וערבים, החיים בדו-קיום מבורך. לאורך הרחוב פזורים בתי קפה ציוריים, המעניקים צבע מיוחד לאזור כולו.

25 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  רחוב מסדה עובר כיבוש ערבי, נקרא לילד בשמו
  הערבים המשתפים מג'נין וצומכיהם מסחנין הם נטע זר,
  מתנחלים בשכונה יהודית לא שום דבר אחר

 2. לוקס אמר/ה

  שכונת הדר ורח מסדה זה בעיקר סמים סמים סמים !!

 3. חביב אלבי אמר/ה

  הרחובות האלו הפכו (לצער כולנו) לחצר האחורית של חיפה. הגברת קליש ושאר אוכלי החינם בעירייה לא יודעים איפה הרחובות האלו נמצאים ובטח לא יתקרבו לשם כל עוד הם דבוקים לכסאות בעירייה. חפאים יקרים תלמדו מזה לקח בבחירות הבאות ותעיפו את הקליש למקום שבו הייתה צריכה להיות כבר מזמן.

 4. שכונה ד אמר/ה

  הצדק עם הכותבים..תפסיקו לשחק,בד"וקים. אין דו קיום. הצעירים והפסוידו אינטלקטואלים הערבים בוגרי האוניברסיטאות של רוסיה הבולשביקית שהתמוטטה
  הינם שונאי ישראל מובהקים
  חיים באשליה כל מאמיני הדוקיום השקרי הזה

 5. א.א.חיפה אמר/ה

  מה שקורה פה היום שונה לגמרי אף אחד לא נלחם על העיר חיםה ראשי העיר. חוץ מגוראל אף אחד לא דאג לשמוק על צביונה היהודי. העיר התחתית שם חיו בעבר רוב הערביה וחיםה ובשנת 1990 עליה הרוסית גוראל דאג וניקה כל פינה בעיר התחתית המון מבנחם שבעליהם היחיטו לעזוב מבנין ישנים סגרו את המבנים אבל עד שנת 1990 נכנסו לבתים נטושים אבל חסומים . הם הערבים פרצו לבצים אלה והתחילו לחיות בבתים אלה. עלו הפקיצות כל המבנים כאשר הגיעו לרווחה לבקש עזרה בסידורים לגנים ובתי ספר . ואז הוציאו אותם מהתין אלה והחזירו אותם לכפרים ערבים. אבל בתקופה עשר שנים רחרונות התחילו חקנות ולהשכיר דירות בנווה הדר בקרית רליזר. בכרמל הצרפתי.אני מאוד כועסת איך מכרו להם לערבים. לםני שנה ברוב חוצםתם הם םנו לשנות שם רחוב שבעבר היה על שם ערבי. חוצפה העיזה וגם אושר לה. המצב שונה היום. יותק גרוע העיר חיםה לאט לאט נהפכת לעיר ערהית חזה אני קוראת כיבוש העער בכל בשכונות בלי מלמות באלגנטיות החזירו אותה לריבנותם של הערבי . ראשי הערים תרמו הרבה לכך. עוד מעט נזכה לראות ראש עיר ערבית בחיפה. רק חבל על כל המתים שמתו למען מדינת היהודים . בן גוריון דאג חשמוק על צביון היהודי. יגעגו גזען. אבל נדינה אחת שהאמנתי שתיהיה לעם היהטדי בבטחה נכבשת בלי מלחמה באלגנטיות בעזרת לכל מי שלא אכםת לו שיהיה פה מדינה לכולם ולא מעניין אותם שליהודים מדינה אחת מקלט לכל יהודי העולם.

 6. רמבי אמר/ה

  יהודה, אייל ולוקס,
  כל מילה שלכם זהב, ואוסיף שהפרסומת של הדוקטור,
  האדריכל ומתכנן הערים ו"הצייר" יוצאת לנו כבר מכול החורים!!!
  כמו כן כותבים העירייה ולא העירייה ככתוב גם על כיסוי השוחות במדרכות ובכבישים. וכן לאיזור ולא לאזור (כוח!).

 7. רמבי אמר/ה

  תיקון: כמו כן כותבים העירייה ולא העיריה, וכן כיסויי השוחות ולא כיסוי.
  מתנצל.

 8. עזיז אמר/ה

  כל הכותבים בתגובות לפני צודקים וצודקים ומאד מאד צודקים……אין קיום ואין דו קיום…..יש רק מסחר חזק בסמים.!!

 9. חיפאית ותיקה אמר/ה

  אחרי 40 שנה חזרנו לעירנו ומצאנו את הדר הכרמל בהזנחה פושעת, לכלוך ועליבות.
  נחמץ החב וונראה שלעיריה ממש לא איכפת…

 10. אבי אמר/ה

  ניראה שהבעיה זו לא העיריה אלא הדיירים ובעלי הדירות שלא יודעים להרים את השטח. בעלי הדירות מעניין הרווח מהנכס והשוכרים לא מוכנים להשקחע מעצמם. אז זה מה שנוצר רחוב מוזנח.

 11. אדם אמר/ה

  ראשית העיר המטומטמת ביותר שיש במדינה!!!!!

 12. מושיק אמר/ה

  אני זוכר את הדר העיר משנות השישים כמקום מהמם.
  מרחוב החלוץ בואכה רח הרצל,רחוב נורדאו,רח הנביאים שהיו מרוכזים בו בתי קולנוע,חנויות חמדה ובתי קפה.
  ללא ערבים,רוסים וסמים.
  קברניטי העיר מעלימים עין מהתדרדרות שכיות החמדה של חיפה תחת סיסמאות ריקות של "דו קיום".

 13. תירצה אמר/ה

  דו קיום מבורך ברחוב מסדה? מתי ביקרתם שם לאחרונה? רחוב מסדה, בן יהודה, השלום, והסביבה. באה אוכלוסייה על גבול העולם התחתון. שיכורים, נרקומנים, יריות, אלימות, כלבים מפחידים ברחובות. המשטרה כמעט לא מתערבת. הדיירים בשכירות הורסים את הדירות. זורקים רהיטים מהחלונות. המערב הפרוע, שכונת פשע.

 14. אורנה מטלון אמר/ה

  רחוב נעים,עם בתים מיוחדים, לא כמו השטנצ' שנבנה כיום..

 15. א.א.חיפה אמר/ה

  ברור למה כי הם הערבים השתלטו באזורים רבים והם עושים ככל העולה על דעתם
  בלי להניד עפעף. שומעים ארועי יריות. נפגעו תושבים. ממש לא נעחם היום להסתובב בחיפה שמע אני אהיה מעורבת בארוע ירי בניהם ואהרג. היום בחיפה פחד לחיות שם. טפוא שהייתי מסתובבת . רותם כךיש ראש העיריה הולכת לארועים שלהם בחגים. לא ראיתי זהיא השקחעה החכי ידראל . תתבייש רותם

 16. אמנון אמר/ה

  לכל המשמיצים למיניהם. נולדתי ברחוב הלל לפני 69 שנים ואז אני מתגורר בו. לפני 5 שנים דאגתי לשיפוץ חיצוני של הבנין וכל מי שרוצה לדאוג יכול. אבל סתם להשמיץ את הדר כל מה שיש לי להגיד זה מי שלא מוצא חן בעיניו שיעבור הדירה!!!

 17. ,אלינור אביטל אמר/ה

  צריך להחזיר את ההדר להדר, בעבר הדר הייתה שוקקת חיים והייתה לב ליבה של הבליין החיפאי, בתי קפה מרכז קניות, בתי קולנוע וכ"ו.
  צריך לנצל את כל השטח לשיקומו אפשר ליצור מתחם קניות ובילוי למשפחות כמו מתחם "שרונה בתל אביב. ( שיהיה שוקק חיים)

 18. יוכי אמר/ה

  והיקר.
  חזירים הגיעו כבר לשם?
  חיפה עיר החזירים לא לבנה ולא שום דבר אחר
  ח ז י ר י ם..

 19. שגיא אמר/ה

  יהודה היקר : אני עולה מברית המועצות ונכון אני לא יהודי לפי הרבנים שלך , אבל הנצים לא חשבו ככה הם רצחו את כול המשפחה שלי מי צד סבא רק סבא שלי נישר …..אתה לא שונה מי אותם נצים , אותה שינע ממלה את ליבך , אותם סובייטים ניצחו את המכונה הרצחנית של הנצים , אז בגלל זה אני בטוח שאת סתם תיפש ופחדן , זונה שמתחבא מאחורי המקלדת , בילדות רב שגיא בקל מי אדר הכרמל

 20. א.א.חיפה אמר/ה

  היום העיר חיפה נכבשה על ידי הערבים. הם הרוסים שחיים גם הם שהם אנחנו הבאנו אותם לארץ. זכותם פה מדינת היהודים. העליה הכי גדולה 1990. רובם מהם יהודים ואחרים הגיעו כי הוכיחו שאבות אבותינם יהודי.הערבים רבים מהם קנו דירות מיהודים שלא מעניין אותם מי יקנה. העיקר מכרו ועברו חארצות הברית. רובם הרוסים שאנחנו דאגנו להביאם לארץ ולדאוג להם לדיור שקיבלו מהמדינה ב80 אחוז בחינם. אנחנו לא נהגנו בחוכמה. כי הצטרכנו לחייב כל אחד מהם שעטזב את הנדינה להחזיר כל מה שקיבלו!!!. אכלנו אותה פעמיים ששילמנו עבורם בפעם הראשונה.מוכעת אוכלים אותה בגדול שבגללם מכרו את דירתם לערבים .כי כל מי שעזב חיפה בא לארץ מאידאלוגיה ואהבת הארץ אלה הקרש קפיצה לעוף מרוסיה. הסוכנות צריכה ללמוד לחייב כל מי שעוזב שיחזיר את מה שקיבלו

 21. ליאור מנצ'ר אמר/ה

  אני חדש בחיפה, שוכר דירה בדיוק באיזור המדובר. בעייני מסדה והסובב אותה, מזכיר את שנקין של שנות ה 90 באלף הקודם, הבניינים יפים (למרות שמוזנחים) העסקים ברחוב זולים ונעימים. השתלבות ערבית ועברית, תורם לייחוד החיפאי.
  בודאי שאפשר להשקיע ולשפר את השכונה, לחזק את הטוב בה באמצעות ארגון אירועים, הגדרות לשימור מבנים וכמובן טיפול תשתיות ציבוריות.
  אבל גם כך, אני ממש שמח לעבור לשכונה.

 22. א.א.חיפה אמר/ה

  שגיא צה לעשות לא כולם אותו דבר. כן עלו רוסים
  חלק מאהבת המולדת וחל- היתה להם אפשרות לברוח מרוסיה . אבל חלק שעלו ניצלו את המולדת השתמשו כקרש קפיצה לברוח מרוסיה. הם קיבלו כל ההטבות שניתנו לעולים . קיבלו דיור ב80 אחוז הנחה משמעותית וכך הנחה מאוד משמעותית בקניית מוצרי חשמל . נהנו מכל החיבטק של המדינה לכל העולים. ובשעת אמת עזבו את המדינה מכרו הכל . וכל הכסף שהמדינה דרך דאגה להם לקחו. הרוסים הם חחק מאיתנו מאטד שמחנו שאתם עליתם. אבל חלק עזבו והרגשנו שניצלים אותנו. אנחנו כל הזמן אומרים. הרוסים תרמו רבות למדינה בידע שלכם. בטכנלוגיה ובמדע! לחמוד מהי מוטיבציה יש דברים טובים לומר על הרוסים

 23. א.א.חיפה אמר/ה

  שגיא מה לעשות לא כולם אותו דבר. כן עלו רוסים
  חלק מאהבת המולדת וחלק כי היתה להם אפשרות לברוח מרוסיה . אבל חלק שעלו ניצלו את המולדת השתמשו בנו כקרש קפיצה לברוח מרוסיה. הם קיבלו כל ההטבות שניתנו לעולים . קיבלו דיור ב-80 אחוז הנחה משמעותית וכך הנחה מאוד משמעותית בקניית מוצרי חשמל . נהנו מכל החיבוק של המדינה לכל העולים. בשעת אמת עזבו את המדינה מכרו הכל . וכל הכסף שהמדינה דרך דאגה להם לקחו. הרוסים הם חלק מאיתנו מאוד שמחנו שאתם עליתם. אלא שעזבו גרמו לנו הרגשה שניצלו אותנו. אנחנו כל הזמן אומרים. הרוסים תרמו רבות למדינה בידע שלכם. בטכנלוגיה ובמדע! לילמוד מהי מוטיבציה. יש דברים טובים לומר על הרוסים

 24. ריטה אמר/ה

  לכול הכותבים על הערבים שגרים בהדר אבקש מכם לילמוד היסטוריה העיר חיפה ניבנתה עלידיי ערבים שגרו בה עם הטנגלים והגרמנים עד שהגיעו היהודים ממדינות א י ר ו פ הוהישכנו בה, הערה ,לא הספרדים את הספרדים זרקו למעברות ולאוהלים,רוב תושבי חיפה בשנות העשרים גרו בהדר היהודים הספרדים גרו בעיר למטה בסטנטון ביפו ברחוב עירק שם היה מקומם הערבים בנו את העיר והאשכנזים בהדר במסדה בהלל בנורדוי ועוד ועוד אז תפסיכו להגיד ערבים הערבים חוזרים לבתייהם גם אם לא תואהבו את זה יש לכם את אירופה או מקום אחר לאן שעזבו הרוסים ביי

 25. א.א.חיפה אמר/ה

  תגובה לריטה. הי גברתי לעדכנך בחיפה גרו יהודים ספרדים בואדי רושמיה. היתה להם שכונה יהודית הבתים שלהם היו קרובים לרח' הגיבורים הבית של סבתא שלי שם עוד עומד על תילו. מה שטויות שאת כותבת שגרו במעברות היהודים המזרחיים . הי גברתי במעברות גרו רק כאשר קמה המדינה והתחילו לעלות לארץ ממזרח אירופה ויותר מאוחר יהודים מזרחיים. מאיפוא המצאת המעברות. רק אחרי הקמת המדינה היו מעברות . משפחתי גרה בחיפה משנת 1890 הם היו הסבים שלי דור חמישי ואני השביעית. יש לי תעודה פלסתינית . כשהיו כאן הבריטים הערבים היו רבים יותר מהיהודים אבל לא מספר גדול. אנחנו היינו קרוב 400 משפחות. והערבים היו אלף שמונה מאות משפחות. ראש העיר היה ערבי. הערבים הם רצחו יהודים השכנים שלהם . לא קראת על מהומות בחיפה סבתי נרצחה על ידם. השכן שלה רצח. הערבים מנעו את כניסתם של היהודים לארצם . אבל נכנסו לארץ בכל מיני דרכים. איך לא, הערבים עשו מאמצים שלא יעלו ארצה היהודים. הם הכרחו את הבריטים להחסירם לארצות אחרות כמו קפריסין כאן המדינה שלנו . הערבים פלשו לארץ משנת 1918 עד 1948 מתקופת הבריטים.
  גרוש היהודים מעל אלפיים שנה
  מארצינו . ריטה את בעד הערבים , הבנתי מדבריך
  שאת מערערת שחיו פה יהודים. סמלי ישראל עוד בארץ הכי נשמר אלפי שנים הכותל. הוא שלנו אלה הקירות של בית המקדש שלנו.
  בתקופת הבריטים חיו כאן .
  מצטערת כאן גרו יהודים המדינה שלנו ועוד דבר הערבים רצו להילחם והאמינו שירצחו אותנו ונברח . אבל במלחמת השחרור ערבים ברחו מבתיהם אף אחד לא גירש אותם הם ברחו. השאירו פתיליות עובדות די לספר סיפורים.

לא ניתן להגיב