מתרחצים מדווחים למד”א על צריבות מדוזה

03_-_מדוזה_בחיפה._צילום_-_חי_פה_בשטח.jpg

המכון לחקר ימים ואגמים בישראל מדווח על מדוזות מהמין “החוטית הנודדת”, מזן גדול במיוחד, אשר נצפו לאורך החוף מאשקלון ועד אכזיב. בעת האחרונה מטלפנים מתרחצים מחופי חיפה והקריות למוקד מד”א ומבקשים הנחיות טיפוליות בעקבות מגע עם הפרשות המדוזה ותחושה של צריבה במקום. לאחרונה הוזעק צוות של מד”א לנער בן 16 אשר נצרב בחופי חיפה ממדוזה ברגלו, סבל מכאבים עזים ומתופעות נלוות לצריבה. הנפגע טופל במקום ועקב חומרתה של הצריבה הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב”ם. ד”ר בלה גליל, מהמכון לחקר ימים ואגמים בישראל מדווחת כי המדוזות נמצאות מול חופי חיפה והקריות וכי כבר מתקבלים דיווחים על הימצאותן בחופים.

בשנה שעברה טיפלו צוותי מד”א בצעירה בת 18 שנצרבה ברגליה באופן משמעותי עת שרחצה בחוף הים של חיפה ונזקקה גם היא לפינוי לבית חולים. מאותו החוף פונו לבית החולים רמב”ם גם אם ובנה בן החצי שנה שנצרבו בפלג גופם העליון וסבלו מכאבים עזים. במד”א מספרים כי המפגש עם המדוזה והריר שהיא מפרישה גורם לצריבה קלה עד חמורה, ורק חלק קטן בלבד מן המתרחצים הללו זקוק לאשפוז כתוצאה מכך. לא צריך לבוא במגע ישיר עם המדוזה כדי לחוש צריבה, תאי הארס צורבים גם כאשר הם כבר לא על המדוזה עצמה.

הפרמדיק המפקח של מרחב כרמל, סמ”ג ארז גלר מדגיש כי לרוב עקיצת המדוזה איננה מסוכנת ומלווה רק בכאב ונפיחות. “המפגש בין הרוחץ בים למדוזה איננו נעים, ולכן חשוב להצטייד מראש באמצעים מתאימים לטיפול, כגון בקבוקון חומץ ביתי על מנת לשטוף את מקום הצריבה, ומיד לאחר מכן לשטוף את המקום במי ברז רגילים וסבון. באין חומץ, ניתן להגיע למרפאה הקרובה בחוף להם ההכשרה והאמצעים הטיפוליים המתאימים או לשטוף את מקום הצריבה במי הים, רחוק ממקום המצאות המדוזות. יש לשים לב, כי שטיפת מקום הצריבה במים מתוקים ושפשופם בחול עלול לגרום להתבקעות התאים הארסיים ולהחמרתה של הצריבה”.

במקרים חמורים בהם הצריבה מלווה בקשיי נשימה, נפיחות באזורים נרחבים בגוף, פריחה מפושטת, גרד וחנק באזור הגרון, יש להזעיק בדחיפות את מד”א בטלפון 101 בכדי לפנות את הנפגע במהירות למתקן רפואי קרוב.

מנהל מד”א כרמל, מגן שמעון ביטון קורא לציבור המתרחצים, הצעירים והבוגרים כאחד, להתנהג באופן חכם ברחצה בים ובכך להימנע מפגיעות מיותרות בגוף ובנפש. “למרות היערכותם ומוכנותם של צוותי מד”א, על ציבור המתרחצים להבין שבים אורבות סכנות, לא רק צריבת מדוזה, אלא קיימת סכנת טביעה במים וכן גם מכת שמש והתייבשות. יש לרחוץ רק בחוף מוכרז עם שירותי הצלה, להימרח במקדם הגנה, לחבוש כובע ולשים לב לשתייה רבה של מים”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.