זוכרים ומוקירים את חללי צה”ל • תלמידי חיפה מנציחים את הנופלים

זוהר פרלה, תלמידת כיתה ט', הנציחה את זכרו של חלל צה"ל אלי חנא אבו ז"ל (צילום: ליאו באק)

בליאו באק זוכרים ומוקירים | תלמידי חטיבת הנעורים של ליאו באק הגיעו השבוע אל בית העלמין הצבאי בחיפה, הדליקו נר, הניחו פרח על מצבות החללים, וסיפרו את סיפורם.

עמית נבו, תלמיד כיתה ח’, בחר להנציח את זכרו של נתן דוידוביץ’ ז”ל, אחיו הצעיר של סבו, שנפל ביום האחרון של מלחמת יום הכיפורים. דפנה ברקוביץ’, תלמידת כיתה ט’, בחרה להנציח את זכרו של רס”ן רפאל שמואל מוקדי, שנהרג במלחמת ששת הימים.

תלמידי ליאו באק זוכרים ומוקירים את החללים | יום הזיכרון לחללי צה”ל (ליאו באק)

במסגרת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, התקיים בחטיבת הנעורים של ליאו באק, פרויקט “זוכרים ומוקירים”. 

במסגרת הפרויקט, תלמידות ותלמידים מכיתות ח’ ו-ט’ בחרו כ”א, חלל צה”ל, ביניהם חללים שלמדו בליאו באק, אספו מידע מאתר יזכור, צירפו שיר, והשבוע לפני יום הזיכרון, הגיעו אל בית העלמין הצבאי בחיפה, הדליקו נר, הניחו פרח על המצבות של אותם חללים, וסיפרו את סיפורם. 

מאחורי היוזמה עומדות המורות חגית הלזנרט וגילה לוטטי. 

עמית נבו, תלמיד כיתה ח’, בחר להנציח את זכרו של נתן דוידוביץ’ ז”ל, אחיו הצעיר של סבו. נתן נפל ביום האחרון של מלחמת יום הכיפורים כתוצאה מפגיעה ישירה של טיל בטנק שבו שהה, במהלך הקרבות מול הארמיה השלישית של המצרים. 

עמית נבו, תלמיד כיתה ח’, בחר להנציח את זכרו של נתן דוידוביץ’ ז”ל (צילום: ליאו באק)

“נתן ז”ל היה אדם מוצלח ביותר, צנוע, טוב לב ואהוב”, סיפר עמית. 

על הפעילות החינוכית במסגרת “זוכרים ומוקירים”, אמר: “זו פעילות חשובה ביותר מכיוון שהיא עוזרת לנו להעריך, ללמוד ולהכיר את האנשים שעשו הכל בשביל להגן ולשמור עלינו, ושילמו על כך בחייהם – המחיר הכי גדול שאפשר לשלם. לכן ראוי שנזכור אותם לעד”. 

זוהר פרלה, תלמידת כיתה ט’, הנציחה את זכרו של חלל צה”ל אלי חנא אבו גנאם ז”ל שנפל במהלך היתקלות עם מחבלים ב-9 בינואר 2002. “החלטתי לכתוב וללמוד על אלי מפני שלדעתי הוא אדם מעורר השראה וגיבור. אלי התגייס לצה”ל למרות שלא היה חייב לעשות זאת, לדעתי הרצון והמוטיבציה לשרת את המדינה למרות שהדבר מסכן חיים הוא דבר מדהים שקיים אצל מעטים ואלי היה אחד מהם”, סיפרה פרלה.  

זוהר פרלה, תלמידת כיתה ט’, הנציחה את זכרו של חלל צה”ל אלי חנא אבו ז”ל (צילום: ליאו באק)

פרלה: “אלי נפל במהלך קרב סמוך לכרם שלום. אלי היה יחד עם 2 חיילים במוצב תצפית הנמצא כחמישים מטרים מגבול רצועת עזה כששני מחבלים חצו את גדר הגבול ונכנסו למוצב כשהם חמושים ברובים ורימוני יד. המחבלים החלו לזרוק רימוני יד מטווח של 15 מטרים. אלי הסתער קדימה על מנת להגן על חבריו ולבסוף נורה ומת מפצעיו. כוח צה”ל שהגיע למקום חיסל את שני המחבלים”. 

על התרומה החינוכית של פרויקט “זוכרים ומוקירים” של ליאו באק, אמרה פרלה: “התחברתי לפעילות בבית העלמין הצבאי, לדעתי פעילות ההנצחה חשובה ביותר. חללי צה”ל נפלו במהלך הגנה על המדינה והמולדת שלנו ובזכותם מדינת ישראל הפכה למקום בטוח יותר. חשוב לציין ולהזכיר את הנופלים כל הזמן כדי שלעולם לא נשכח את פועלם”. 

דפנה ברקוביץ’, תלמידת כיתה ט’, בחרה להנציח את זכרו של רס”ן רפאל שמואל מוקדי, שנהרג במלחמת ששת הימים. 

דפנה ברקוביץ’, תלמידת כיתה ט’, בחרה להנציח את זכרו של רס”ן רפאל שמואל מוקדי (צלום: ליאו באק)

“בחרתי לכתוב ולחקור על רפאל מוקדי בגלל שהתחברתי לסיפור שלו. הוא היה איש חכם שכל חייו היה פעיל בקהילה ורצה לעזור לאנשים. הוא היה אמיץ מאוד והקריב את חייו כדי להגן על מדינת ישראל”, סיפרה ברקוביץ’. 

ברקוביץ’: “ב-9 ביוני 1967 תקף גדוד טנקים את היחידה בה לחם רפאל בזמן הלחימה נפצע מפקד הגדוד ופונה לאחור. רפאל מפקד פלוגת הסיור החטיבתית, היה בקרבת מקום, הבחין בנעשה ומבלי לקבל הוראה מפורשת לקח את הפיקוד על הגדוד והמשיך בביצוע המשימה. תוך כדי הסתערות על היעד נפגע הטנק עליו פיקד, רפאל נפגע ונפל ליד הטנק. הטנק התרחק, הצוות התפנה, ובחטיבה לא ידעו איפה רפאל. למחרת, 10 ביוני 1967 ,המלחמה הסתיימה. 7 ימים אחר-כך, ב-17 ביוני 1967 ,רפאל נמצא במקום שאליו הוא נשלח על-ידי החטיבה. כשהוא נמצא – הוא כבר לא היה בין החיים”. 

על הפעילות החינוכית במסגרת “זוכרים ומוקירים”, אמרה ברקוביץ’: “אני מאמינה שהפעילות הזו היא מאוד חשובה. כל אחד ואחת מאיתנו צריכים להכיר לפחות חלק מהאנשים האמיצים שהגנו על מדינת ישראל, האנשים שבזכותם אנחנו בטוחים בארץ שלנו. בנוסף אני חושבת שזו הייתה החלטה מאוד חכמה לתת לנו ללמוד על חלל אחד כל אחד ושאנחנו נעביר את הסיפור שלו לחברינו בכיתה, אני חושבת שזה גרם לנו להבין ולהתקרב לסיפורו של אותו חייל שנפל”. 

הגיבו כאן לכתבה