שבת וחג שביעי של פסח בחיפה • זכר קריעת ים-סוף וציפייה לגאולה העתידה

דרך אילו משקפיים אתם מסתכלים? (צילום: חי פה - תאגיד החדשות)

הדלקת נרות (מברכים "להדליק נר של שבת ושל יום טוב")
הדלקת נרות בחיפה – 18:33
צאת השבת – 19:38


דרך אילו משקפיים אתם מסתכלים?

במוצאי השבת האחרון, הסבתי סביב שולחן הסדר באולמי "פנינת הכרמל" עם עוד עשרות יהודים חיפאים שחיפשו לחוות את ליל הסדר בצוותא. הכל היה נהדר, הגענו כבר למנה העיקרית של הסעודה, ופתאום אני רואה מישהו נכנס, לבוש בחולצה לבנה חגיגית, אבל מזיע מאוד – עם בקבוק מים ביד.

הוא נרשם לליל הסדר, אך מאחר שגר בשכונה רחוקה, יצא מהבית רק לאחר תפילת ערבית והגיע אלינו לאחר שעה וחצי של הליכה. לצערי, רוב המשתתפים לא הבינו, "היית מזמין מונית, למה הלכת ברגל?" הם שאלו אותו, אבל הוא היה מאושר מכך שהצליח להגיע. הוא לא רצה לאכול, רצה לעשות את הסדר כהלכתו.

לאט לאט, פיסקה אחרי פיסקה, הוא קרא לבד את ההגדה. כשהוא הגיע ל"שולחן עורך", רבים כבר היו בדרך הביתה, אבל הוא התעקש לקרוא עד לסיום ההגדה, ואז אמר לי בחיוך מאוזן לאוזן: "זו הפעם הראשונה שאמרתי את כל ברכת המזון". לא, הוא לא הגיע משכונה של העשירון העליון, הוא הגיע מאחת השכונות ה'עניות' יותר בחיפה, אבל הוא הרגיש בגן עדן, בכך שהצליח לקרוא את ההגדה.

תכל'ס, תסתכלו מה קרה בדיוק לפני 3,333 שנה
עם ישראל רואה כיצד המצרים מקבלים מכה אחרי מכה. הקדוש-ברוך-הוא מבטיח שתהיה מכת בכורות, ועדיין – לא כולם מאמינים.

בפרשת "בשלח" אותה נקרא בשבת הקרובה (קריאה לכבוד חג שביעי של פסח), נאמר "וחמושים יצאו בני ישראל מארץ מצרים".

יש כמה מפרשים לגבי הפירוש של "וחמושים":
יש המפרשים שמדובר על חמושים בכלי נשק, אבל יש פירושים שמספרים על כך שרוב בני ישראל לא יצאו ממצרים.

יש אומרים שרק 'חמישית' יצאו, זאת אומרת עשרים אחוז (אחד מחמש), יש האומרים שרק חמישה אחוזים יצאו (אחד מחמישים), ויש עוד דעה, שרק אחד מחמש מאות יהודים יצא!

מה קרה?
הם העדיפו לבכות על המצב הקשה במצרים, ולא להאמין ולהסתכל עם הפנים קדימה, ומי שלא האמין ביציאת מצרים – לא יצא משם!

גם אחרי זה, כאשר הם כבר יצאו ממצרים נאמר "וישאו בני ישראל את עיניהם והנה מצרים נוסע אחריהם, וייראו מאוד" – הם מסתכלים אחורה, קולטים שהמצרים רודפים אחריהם, וחוזרים להתבכיין.

גם אחרי שכבר נקרע ים סוף ובני ישראל "הלכו בתוך הים ביבשה", הם ממשיכים לבכות "מה נשתה?" ומשה צריך לדאוג להם למים מתוקים.

עם של בכיינים?
בשיחת אחרון של פסח תשכ"ה, לפני חמישים ושש שנים, הביא הרבי מליובאוויטש מלך המשיח את המדרשים האלו ולמד מכך הוראה עבורנו:

התפקיד שלנו הוא להסתכל על הצד הטוב, לחפש את החיוך ואת הגאולה שבכל דבר. גם אם אתה רק אחד מחמש מאות, תשתדל שעוד יהודי יראה את האור, יאמין בגאולה וגם ייגאל, ועד שתגיע למצב שרוב רובם של היהודים ירצו וגם יצאו ממצרים! 

חג שביעי של פסח מסמל את הגאולה העתידה, גם בגלל קריעת ים סוף שהיתה חלק מהגאולה העתידה, רק שלא זכינו ואנחנו עוד מחכים להתגלות המשיח, גם ובעיקר בגלל "סעודת משיח" שתיקן הבעל שם טוב, לאכול ביום האחרון של פסח, לפני סיום החג, סעודה של ממש לכבוד אורו של משיח שמאיר בזמן זה.

רבי שלום דובער, הרבי החמישי של חב"ד, תיקן גם לשתות ארבע כוסות של יין בסעודה, והרבי מלך המשיח חידש עוד יותר, שצריך לשתות את ארבעת הכוסות מתוך אמונה וציפייה לגאולה – ומי שלא כיוון, שישתה שוב!

במשך כל שנות נשיאותו של הרבי, הוא מדגיש, מצפה ומבקש ללא הרף, ש"נחיה חיים של גאולה". לא רק נתכונן לגאולה, לא רק נאמין בביאת המשיח, אלא גם ובעיקר להתחיל "לחיות" במשקפיים של גאולה. מתחיל מלראות כל דבר בעין ימנית, עין חיובית, עין שמחה – וממשיך בלראות בכל דבר בעולם את הגאולה שבו.

לראות את הניסים שקורים בכל יום, את הטוב שיש לכל אחד מאתנו, וגם, אם צריך ללכת שעה וחצי ברגל בשביל לקרוא את ההגדה, להיות מאושרים מכך!

מדרך אילו משקפיים אתם מסתכלים? (צילום: חי פה - תאגיד החדשות)
דרך אילו משקפיים אתם מסתכלים? (צילום: חי פה – תאגיד החדשות)

אז תכל'ס, נשארו עדיין כמה ימים לחוות את חג הפסח, לפסוח על כל העניינים הלא-רצויים, לצאת ממצרים, המיצרים הפרטיים של כל אחד ואחת מאתנו, ולהתחיל להסתכל במשקפיים הנכונות, לחיות חיים של טוב, של גאולה. 

אם קשה לך, אפשר ללמוד או לראות שיעורים בתורת החסידות (אפשר למצוא בחיפוש קצר ברשת אין סוף שכאלו), לרקוד ולשמוח על הטוב שה' עושה ועל הגאולה שתבוא בכל רגע, ולהגיד תודה על כל דבר חיובי, כך תגלה כמה טוב יש לך בחיים.

זה גם ישפיע על החיים שלך ישירות, לחיים מלאים בטוב ובעשייה חיובית, וגם ישפיעו על הסביבה הקרובה והרחוקה שלך, שגם הם יחיו חיים של גאולה.

ביחד נזכה, עוד בחג הזה, לראות בפועל ובגלוי את הגאולה האמיתית והשלימה, גם בלי משקפיים.
חג שמח ושבת שלום!

מזמין אותך אישית לחגוג 'סעודת משיח' בשבת הקרובה לאחר תפילת מנחה, בכל אחד מבתי הכנסת באזור מגוריך. וגם לאלו שנשארים בבית, אפשר ליטול ידיים, לשתות ארבע כוסות של יין (או תירוש) ולכוון על הגאולה השלימה.

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    בוקר טוב לכולם חג פסח כשר ושמח לכם.שבת שלום.תרבחו ותסעדו.

  2. היפה והחיה אמר/ה

    הקב יהודה היקר,
    כה לחי ויישר כוח גדול על כל מה שאתה וצוותך עושים למען הקהילה ובכלל. תיזכו למצוות בבריאות שלמה ובשמחה !!! אמן!!!
    חג שמח ושבת שלום ומבןרך.מעריכים מאד,משפחת קריגר המורחבת.

לא ניתן להגיב